Справа № 369/9564/24
Провадження №1-кс/369/1914/24
21.06.2024 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого, слідчого відділення ВП № 5 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, старший лейтенант поліції ОСОБА_4 , про надання дозволу на огляд домоволодіння особи, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021112200000050 від 22.07.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 Кримінального кодексу України,
Слідчими слідчого відділу Бучанського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021112200000050 від 22.07.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 Кримінального кодексу України.
Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва у вказаному кримінальному провадженні здійснюється Києво-Святошинською окружною прокуратурою Київської області.
Досудовим розслідуванням встановлено, що до Києво-Святошинської окружної прокуратури надійшла колективна заява мешканців с. Петропавлівська Борщагівка щодо здійснення самоправства та порушення правил екологічної безпеки невідомими особами, а саме будівництва автомийного комплексу та станції технічного обслуговування автомобілів на земельній ділянці із кадастровим номером 3222485901:01:052:5122 (цільове призначення 03.15, для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) із порушенням чинного законодавства та без отримання будь-яких дозвільних документів.
Так, незаконні дії з боку невідомих осіб полягають у порушенні санітарних норм, а саме відповідно до п. 4.3. «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» затверджених Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19 червня 1996 р. № 173, у селищній зоні населеного пункту допускається розташування промислових підприємств, які не є джерелами викидів шкідливих речовин, не створюють шуму, вібрації, електромагнітних та іонізуючих випромінювань вище нормативних рівнів, що не потребують обладнання пі'їзних залізничних шляхів, інтенсивного руху автомобільного транспорту (понад 40 автомобілів за добу). При цьому відстань до житлових будинків, ділянок дитячих дошкільних закладів, шкіл, закладів охорони здоров'я, відпочинку та фізкультурних споруд слід встановлювати не менше 50 м від межі території об'єкту.
Пункт 5.26 передбачає, що відстань від краю проїзної частини магістральних доріг до червоної лінії житлової забудови слід встановлювати з урахуванням забезпечення в житловій забудові нормативних рівнів шуму і забруднення атмосферного повітря, але не менше 50 метрів.
Пункт 5.28 вказує на те, що станції технічного обслуговування автомобілів слід розміщувати в промислових і комунально-складських зонах, на магістральних вулицях і дорогах за межами житлового району.
Згідно з п. 8.44 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, всі зовнішні джерела акустичного забруднення (транспортні магістралі, аеропорти, вокзали, промпідприємства, трансформатори, автомобільні стоянки, котельні, гаражі, гральні майданчики і т. ін.) слід розміщувати на відстанях від селищної території і зон рекреації, обґрунтованих акустичними розрахунками. Акустичні розрахунки повинні проводитись за методиками, узгодженими з Міністерством охорони здоров'я України.
В свою чергу, відповідно до п. 3.3. «Державних санітарних правил охорони атмосферного повітря населених місць» затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 9 липня 1997 р. № 201, майданчики для розміщення промислових підприємств, окремих виробництв і інших об'єктів повинні вибиратись з врахуванням можливості створення санітарно-захисних зон (С33), розміри яких визначаються класами виробництв у відповідності з Державними санітарними правилами планування та забудови населених місць.
Межі зони повинні встановлюватись від крайнього джерела викидів на території промислового майданчика до межі найближчої існуючої чи перспективної житлові забудови.
Проте, земельна ділянка, на якій функціонує автомобільна мийка не підпадає під вищезгадані норми. До найближчих житлових будинків загальна відстань становить близько 25-30 метрів.
Крім того, незаконні дії з боку невідомих осіб полягають у порушенні будівельних вимог, а саме відповідно до п. 7.54 Державних будівельних норм «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» № 360-92 затверджених Наказом Держкоммістобудування від 17 квітня 1992 р. № 44, станції технічного обслуговування автомобілів слід розміщувати у промислових і комунально-складських зонах міста.
В свою чергу, п. 4.5 вказує, що мінімальні санітарно-захисні розриви для всіх виробничих будівель і складів, які не виділяють у навколишнє середовище шкідливих з неприємним запахом і пожежонебезпечних речовин, не створюють підвищення рівнів шуму, вібрації, електромагнітних випромінювань і не вимагають під'їзних залізничних шляхів, повинні бути не менше 50 м.
Крім того, незаконні дії з боку невідомих осіб полягають у порушенні цільового використання землі, а саме відстань від автомийок, з урахуванням проїздів до них, встановлюється до житлових та громадських будівель, а також до ділянок дитячих майданчиків, шкіл, дитячих установ, лікувальних закладів стаціонарного типу і закладів відпочинку як від станцій технічного обслуговування за додатком 10 ДСП № 173-96.
Для розміщення на проектованій ділянці автомийки, ділянка повинна мати цільове призначення 03.13 - для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування. Таким чином, дана земельна ділянка має відповідати вимогам Класифікації видів цільового призначення земель Наказу від 23.07.2010 №548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення «земель».
Наразі земельна ділянка має цільове призначення 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, що не відповідає вимогам законодавства для встановлення автомобільної мийки. Окремо варто вказати, що переважна більшість земельних ділянок навколо мають цільове призначення для будівництва обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також вже збудовані житлові будинки, де проживають сім'ї, в тому числі з малолітніми та неповнолітніми дітьми.
Крім того, незаконні дії з боку невідомих осіб полягають у завданні шкоди від стічних вод автомийки.
Так, як дана земельна ділянка знаходиться серед житлових будинків, існує загроза для здоров'я населення. Всі будинки поблизу даної ділянки мають свердловини для забору води, що є невід'ємним ресурсом для існування та комфортного життя.
В свою чергу, стічна вода від миття машин може містити широкий спектр забруднюючих речовин. Перш за все, це миючі синтетичні засоби, нафтові залишки, солі, мастильні речовини, бруд та пісок. Потрапляючи у водні об'єкти вони можуть бути небезпечними для життя людей, а також забруднювати питну воду, яку безпосередньо споживають жителі ближніх земельних ділянок та територій.
Так, відповідно до п. 9.6 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті», стічні води від миття автомобілів, миття підлоги в приміщеннях для зберігання або обслуговування автомобілів, які містять горючі рідини та завислі речовини, перед злиттям у каналізаційну мережу повинні очищатися в місцевих очисних установках. Після очищення стічних вод від миття автомобілів вміст завислих речовин і нафтопродуктів не повинен перевищувати встановлених норм. Такий же обов'язок передбачається п. 21.1 ДБН В.2.5-64:2012.
На даний момент у органу досудового розслідування виникла об'єктивна необхідність перевірити за допомогою відповідних спеціалістів встановлені резервуари для води та відходів а також відповідної очищувальної системи і дотримання вимог чинного законодавства.
Так, в ст. 49 Водного кодексу України зазначено, що діяльність зі спеціального водокористування, що включає скид стічних вод із забруднюючими речовинами у водний об'єкт може здійснюватися лише на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Дозвіл на спеціальне водокористування потрібен також і в тому випадку, коли суб'єктом господарювання здійснюється забір води з водних об'єктів. Тобто, коли вода на автомийці використовується не з джерел централізованого водопостачання, а за допомогою спеціальних споруд та технічних пристроїв із підземних джерел чи інших об'єктів.
Однак, наявність документа, що дозволяє скид стічних вод у водні об'єкти не звільняє від обов'язку встановити очисні споруди для запобігання забруднення річок, озер чи інших водойм, адже відповідно до ст. 53 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана зі шкідливим впливом на довкілля повинні бути обладнані спорудами та обладнанням для очистки скидів.
Крім того, відповідно до ст. 66 Водного кодексу України, під час користування водними об'єктами для промислових потреб, водокористувачі зобов'язані вживати заходів щодо зменшення витрат води та припинення скидання забруднених зворотних вод шляхом удосконалення виробничих технологій, схем водопостачання та очищення стічних вод.
Наразі, будівництво такого об'єкту в зоні житлового району і житлової забудови в безпосередній близькості від житлових будинків, порушує Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів, Закони України «Про оцінку впливу на довкілля», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та Державні будівельні норми.
Крім того встановлено, що діяльність вищезазначеної автомийки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , (кадастровий номер земельної ділянки 3222485901:01:052:5122, цільове призначення 03.15 «Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови») частково здійснюється і на земельній ділянці з кадастровим номером 3222485901:01:052:5200, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення земельної ділянки: 01.03 «Для ведення особистого селянського господарства»), яка на праві приватної власності належить ОСОБА_5 (у власності 55/100 земельної ділянки) та ОСОБА_6 (у власності 45/100 земельної ділянки).
На підставі викладеного в органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні огляду вищевказаної земельної ділянки.
Без проведення огляду земельної ділянки неможливо буде виконати покладені на орган досудового розслідування завдання кримінального провадження, передбачені ст. 2 Кримінального процесуального кодексу України, в частині захисту осіб, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка з кадастровим номером 3222485901:01:052:5200 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1239124432224), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення земельної ділянки: 01.03 «Для ведення особистого селянського господарства»), на праві приватної власності належить ОСОБА_5 (у власності 55/100 земельної ділянки) та ОСОБА_6 (у власності 45/100 земельної ділянки).
Враховуючи зазначене, слідчий просив суд надати дозвіл на проведення огляду слідчому слідчого відділення ВП № 5 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, ОСОБА_4 , старшому слідчому СВ ВП № 5 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, ОСОБА_7 , слідчому СВ ВП № 5 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, ОСОБА_8 , слідчому СВ ВП № 5 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, ОСОБА_9 , а також за дорученням вказаних осіб в порядку ст. 40 КПК України працівникам ВКП Бучанського РУП ГУНП в Київській області, із залученням спеціалістів у сфері геодезії та картографії (сертифікованих інженерів-геодезистів), спеціалістів Державної екологічної інспекції, дозвіл на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером кадастровим номером 3222485901:01:052:5200 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1239124432224), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення земельної ділянки: 01.03 «Для ведення особистого селянського господарства»), яка на праві приватної власності належить ОСОБА_5 (у власності 55/100 земельної ділянки) та ОСОБА_6 (у власності 45/100 земельної ділянки).
В судове засідання слідчий не з'явився, клопотання просив розглядати без його участі, вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просив суд задовольнити його у повному обсязі.
У відповідності до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 233 КПК України під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Згідно ч. 2 ст. 234 КПК України, обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
Відповідно до ч. 5 ст. 234 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
В свою чергу, слідчий суддя, вивчивши клопотання слідчої та долучені до нього матеріали, вважає, що у ньому наявні в цілому відомості визначені ст.234 КПК України, а обставин, регламентованих частиною 5 вказаної статті, які б слугували підставою для відмови у задоволенні клопотання, у судовому засіданні, слідчим суддею не встановлено. Клопотання та додатки до нього містять обґрунтовані та фактичні обставини для його задоволення.
Крім того, слідчий суддя враховує, що згідно ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Слідчим суддею, у судовому засіданні, не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на обшук становитиме особистий та надмірний тягар, тобто апріорі таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства. А за таких обставин, клопотання прокурора підлягає задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 233-236 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення огляду слідчому слідчого відділення ВП № 5 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, ОСОБА_4 , старшому слідчому СВ ВП № 5 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, ОСОБА_7 , слідчому СВ ВП № 5 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, ОСОБА_8 , слідчому СВ ВП № 5 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, ОСОБА_9 , а також за дорученням вказаних осіб в порядку ст. 40 КПК України працівникам ВКП Бучанського РУП ГУНП в Київській області, із залученням спеціалістів у сфері геодезії та картографії (сертифікованих інженерів-геодезистів), спеціалістів Державної екологічної інспекції, дозвіл на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером кадастровим номером 3222485901:01:052:5200 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1239124432224), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення земельної ділянки: 01.03 «Для ведення особистого селянського господарства»), яка на праві приватної власності належить ОСОБА_5 (у власності 55/100 земельної ділянки) та ОСОБА_6 (у власності 45/100 земельної ділянки).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_10