іменем України
(заочне)
Справа №377/295/24
Провадження №2/377/214/24
06 вересня 2024 року Славутицький міський суд Київської області у складі головуючої судді Бабич Н.С., за участю секретарів судового засідання Пскової А.І., ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , за відсутності учасників справи, розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Славутичі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги централізованого водопостачання та водовідведення,
11 квітня 2024 року позивач КП «Славутич-Водоканал» звернувся до суду з вказаним позовом та, з урахуванням заяви про зміну предмета позову, посилаючись на статті 19, 20, 21, 26 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» №1875-ІV від 03.10.2014, статті 7, 9, 12, 13,14 Закону України «Про житлово- комунальні послуги» №2189- VIII від 09.11.2017, статті 22, 48 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», статті 11, 16, 257, 509, 526, 530, 610, 629, 642 ЦК України, просив:
- стягнути із ОСОБА_3 заборгованість за надані послуги централізованого водопостачання та водовідведення за період з 01.03.2019 по 31.03.2021 у розмірі 20 991,29 гривень;
- стягнути із ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в солідарному порядку заборгованість за надані послуги централізованого водопостачання та водовідведення за період з 01.04.2021 по 01.04.2024 у розмірі 54 643,68 гривень;
- стягнути із ОСОБА_3 та ОСОБА_4 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі по 1 514 гривень з кожної.
Позов обґрунтовано тим, що КП «Славутич-Водоканал» з 25.11.2016 відповідно до пункту 5 статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №1875-IV та відповідно до пунктів 5, 6 статті 6 Закону України №2189-VII від 09.11.2017 є виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення. Провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення позивачем здійснюється на підставі розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 26.06.2017 №342. Починаючи з 2017 року, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення здійснюються на підставі договору, який був розроблений відповідно до підпункту 3 пункту 2 статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №1875-IV на основі типового договору. У травні 2021 року для співвласників багатоквартирного будинку, які не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір на виконання вимог частини 5 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VІІІ зі змінами та доповненнями і Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 року № 690, був розроблений публічний договір приєднання з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого відведення (без обслуговування внутрішньобудинкових систем). Пропозиція щодо укладення договору приєднання 2017 року та повідомлення про публічну пропозицію (оферту) про укладення публічного договору приєднання 2021 року були розміщені на офіційному сайті КП «Славутич-Водоканал». У квітні 2022 року була розроблена оновлена пропозиція про укладення договору та спрямована всім споживачам у вигляді публічного розміщення тексту договору приєднання (оферта) на офіційному інтернет-ресурсі КП «Славутич-Водоканал». Постановою КМУ від 29 грудня 2023 року №1405 були внесені зміни до типового індивідуального договору про надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. У зв'язку з цим, на офіційному інтернет-ресурсі КП «Славутич-Водоканал» 01 січня 2024 року було опубліковано повідомлення про публічну пропозицію щодо укладення індивідуального договору про надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення зі змінами. Відповідачі для укладення письмового договору про надання житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання холодної води та водовідведення на пропозицію позивача від 2021, 2022 та 2024 років до позивача не звертались, однак споживали надані послуги, тим самим здійснюючі дії, які відповідно до частини 2 статті 642 ЦК України є прийняттям запропонованих договорів. Квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві приватної власності ОСОБА_5 . Вказана квартира забезпечена технічною можливістю фактично отримувати/споживати комунальні послуги, оскільки будинок, в якому розташована квартира, підключений до загальноміських систем водопостачання та водовідведення. За вказаною адресою встановлені індивідуальні засоби розподільчого вузла обліку води (лічильники). Крім власника відповідача ОСОБА_3 , у квартирі зареєстровані ще три особи: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Оскільки ОСОБА_4 є дієздатною особою, зареєстрована та проживає у квартирі, користується послугами централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, повинна в силу частини 3 статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» нести солідарну відповідальність за зобов'язанням з оплати житлово-комунальних послуг. Такі послуги надаються постійно за тарифами, які встановлені уповноваженими органами за нормами споживання на одну особу. Відповідачі від надання зазначених послуг не відмовлялися, будь-яких актів-претензій щодо неналежної якості послуг або відсутності послуг не надсилали. З аналізу платежів за надані послуги за адресою: АДРЕСА_1 , видно, що у зв'язку з невиконанням споживачами обов'язку по сплаті наданих житлово-комунальних послуг почала накопичуватися заборгованість, яка станом на 01 квітня 2024 року склала 75 6334,97 грн.
Ухвалою судді від 22 квітня 2024 року після виконання вимог, передбачених частиною шостою статті 187 ЦПК України, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 20 травня 2024 року, задоволено клопотання позивача про витребування доказів.
Ухвалою суду від 20 травня 2024 року за клопотанням представника позивача залучено до участі у справі як співвідповідача ОСОБА_4 , прийнято до розгляду заяву КП «Славутич-Водоканал» про зміну предмета позову, підготовче засідання відкладено на 10 червня 2024 року на підставі пункту 2 частини другої статті 198 ЦПК України.
10 червня 2024 року протокольною ухвалою суду продовжено строк підготовчого провадження не більше ніж на 30 днів, підготовче засідання відкладено на 27 червня 2024 року на підставі пункту 3 частини другої статті 198 ЦПК України.
Ухвалою суду від 27 червня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 08 липня 2024 року.
08 липня 2024 року справу знято з розгляду у зв'язку із зайнятістю судді в іншій справі №377/120/24, призначено судове засідання на 18 липня 2024 року.
Ухвалою суду від 18 липня 2024 року на підставі частини четвертої статті 223 ЦПК України відкладено судовий розгляд справи на 31 липня 2024 року.
Ухвалою суду від 31 липня 2024 року судовий розгляд справи відкладено на 06 вересня 2024 року на підставі пункту 1 частини 2 статті 223 ЦПК України.
Позивач свого представника у призначене судове засідання не направив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином через електронний кабінет, що підтверджується довідкою про доставку електронного документу, у поданому до суду клопотанні директор КП «Славутич-Водоканал» Джалалян К.В. просив розглянути справу без участі представника позивача, задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у призначене судове засідання не прибули, про дату, час і місце якого повідомлялися належним чином в порядку, передбаченому статями 128-130 ЦПК України, за адресою зареєстрованого місця проживання, проте конверти із судовими повістками повернуто до суду з відміткою причини повернення «адресат відсутній за вказаною адресою». У такому випадку відповідно до частини 8 статті 128 ЦПК України відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 вважаються належним чином повідомленими про дату, час і місце підготовчого засідання. Відзив на позов та заяви про розгляд справи за їх відсутності до суду не подали, причини неявки суду не повідомили.
За наявності умов, передбачених статями 280-282 ЦПК України, відповідно до ухвали суду від 06 вересня 2024 року суд ухвалив заочне рішення у справі.
Згідно з частиною другою статті 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. З огляду на викладене, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом з матеріалів справи встановлено, що квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві приватної власності ОСОБА_8 на підставі договору купівлі - продажу № 1436 від 12 квітня 2003 року, посвідченого приватним нотаріусом Хусалімовою Л.В.Право власності на квартиру зареєстровано в реєстрі за № 625497, про що свідчить інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 07.03.2024 №368870353 ( а.с. 51).
Відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00044677665 від 23 квітня 2024 року, який надійшов на виконання вимог ухвали суду від 22 квітня 2024 року, у зв'язку з реєстрацією шлюбу 14 червня 2003 року з ОСОБА_9 , ОСОБА_8 змінила прізвище на Кузнецову ( а.с. 81-83).
Як вбачається з повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00044678526 від 23 квітня 2024 року, який надійшов на виконання вимог ухвали суду від 22 квітня 2024 року, у зв'язку з реєстрацією 19 вересня 2012 року шлюбу з ОСОБА_10 , ОСОБА_11 змінила прізвище на ОСОБА_12 ( а.с. 79-80).
Згідно з пунктом 10 частини 1 постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-ІХ від 17.07.2020 у Київській області утворено Вишгородський район (з адміністративним центром у місті Вишгород) у складі територій Вишгородської міської, Димерської селищної, Іванківської селищної, Петрівської сільської, Пірнівської сільської, Поліської селищної, Славутицької міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до інформації Управління адміністративних послуг виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області №15-08/727 від 24.04.2024, яка надійшла на виконання вимог ухвали суду від за даними Реєстру територіальної громади за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані наступні особи : ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 08.08.2003 по теперішній час; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 08.08.2003 по теперішній час; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 05.02.2013 по теперішній час; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 19.08.2014 по теперішній час ( а.с 77).
Як убачається з матеріалів справи, будинок АДРЕСА_2 підключений до загальноміських систем централізованого водопостачання та водовідведення.
Не дивлячись на те, що квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , не перебуває у власності відповідача ОСОБА_4 , реєстрація місця проживання в ній підтверджує факт її користування та володіння вказаною квартирою.
Виходячи з викладеного, ОСОБА_3 як власник квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , а також ОСОБА_4 , яка зареєстрована за вказаною адресою, є споживачами послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з особовим рахунком № НОМЕР_1 .
За положеннями статей 319, 322 ЦК України власність зобов'язує. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Комунальне підприємство «Славутич- Водоканал» відповідно до частини п'ятої статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», рішення Славутицької міської ради Київської області від 08.07.2016 №278-15-VІІ, рішення Славутицької міської ради Київської області від 25.11.2016 № 429-18-VІІ, рішення виконавчого комітету Славутицької міської ради Київської області №430 від 28.07.2017, є єдиним постачальником послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території міста Славутича з 01.08.2017 (а. с. 8-10).
Пунктом 2.1 Статуту КП «Славутич-Водоканал» в редакції, затвердженій рішенням Славутицької міської ради 30.06.2023 №849-19-VІІІ, передбачено, що підприємство створене з метою забезпечення виконання міських та загальнодержавних заходів з реформування, розвитку та утримання житлово-комунального господарства, здійснення діяльності в сфері централізованого водопостачання та водовідведення, іншої господарської діяльності (а. с. 13-18).
Провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення позивачем здійснюється на підставі розпорядження Київської обласної державної адміністрації №342 від 26 червня 2017 року «Про видачу ліцензій на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування та постачання теплової енергії» (а. с. 12).
Правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі, регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875- ІV, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VІІІ, який введений в дію з 01 травня 2019 року, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21 липня 2005 року № 630, які діяли на час виникнення спірних правовідносин, Правилами надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 року № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2022 року № 85).
Відповідно до частини першої статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (пункт 1 частини другої).
Згідно з частиною першою статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875- ІV (далі Закон № 1875- ІV), чинного на час виникнення спірних відносин, відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Як зазначено у частині сьомій статті 26 вказаного Закону, договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що укладається виконавцем із споживачем - фізичною особою, яка не є суб'єктом господарювання, є договором приєднання.
За змістом частини першої статті 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Згідно з частиною першою статті 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Пропозицією укласти договір є, зокрема, документи (інформація), розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, які містять істотні умови договору і пропозицію укласти договір на зазначених умовах з кожним, хто звернеться, незалежно від наявності в таких документах (інформації) електронного підпису.
Відповідно до частин першої і другої статті 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Отже, за змістом даних норм відповідь особи про прийняття пропозиції укласти договір - акцепт повинна бути повною і беззастережною. В такому випадку особа, яка зробила пропозицію укласти договір (оферту), у разі беззастережного акцепту цієї пропозиції його адресатом, автоматично стає стороною в договірному зобов'язанні.
За загальним правилом мовчання не є акцептом, якщо інше не випливає із закону, звичаю ділового обороту або з колишніх ділових відносин сторін. Мовчання можна вважати акцептом лише тоді, коли це прямо передбачено договором або законом.
Згідно із статтею 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків. У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.
Закон №1875- ІV покладав на споживача обов'язок укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору, та оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом (пункти 1 і 5 частини третьої статті 20 Закону).
Наведені приписи закону свідчать про обов'язковість договору про надання житлово-комунальних послуг для споживача та неможливість останнього відмовитись від укладання договору, а сам договір є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта повністю та без застережень або у вигляді конклюдентних дій прийняв оферту, або за умови передбачення такого у договорі або законі не висловив заперечень проти договору у формі мовчання.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі № 646/834/17, де скасовуючи судові рішення про відмову у стягненні боргу за надані комунальні послуги та ухвалюючи нове рішення про задоволення позову, Верховний Суд зазначив, що надавач послуг опублікував в газеті у якості пропозиції (оферти) для підписання споживачами публічний договір про надання комунальних послуг, а тому з огляду на те, що відповідач протягом місяця з дня публікації не направив свою письмову відмову укласти договір, то він вважається таким, що прийняв пропозицію позивача про укладення договору. При цьому Верховний Суд керувався тим, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами, а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про надання послуг або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання.
Пунктом 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, які діяли на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Як зазначено у пункті 18 вказаних Правил, розрахунковим періодом для оплати послуг, якщо інше не визначено договором, є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем), якщо договором не встановлено інший строк.
Типовий договір про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 №630 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2009 № 933), яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, і був розміщений на офіційному сайті КП «Славутич-Водоканал» https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir в березні 2017 року (а. с. 29-31).
Відповідно до частини четвертої статті 29 Закону № 1875- ІV процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.
Протягом місяця з дня розміщення позивачем на офіційному сайті КП «Славутич-Водоканал» https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , як споживачі вказаних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , свою відмову укласти договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення у письмовому вигляді не направили, а тому вважаються такими, що прийняли пропозицію позивача щодо укладення вищевказаного договору.
Виходячи із змісту пункту 7 статті 26 Закону № 1875- ІV, вказаний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк шляхом приєднання споживача до умов цього договору.
01 травня 2019 року набув чинності та був ведений в дію Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VІІІ (далі Закон № 2189-VІІІ).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 Закону №2189-VІІІ до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, комунальні послуги - послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону № 2189-VІІІ ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Як зазначено у частині першій статті 12 Закону №2189-VІІІ, надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
За змістом частини другої вказаної статті договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Частиною першої статті 13 Закону № 2189-VІІІ передбачено, що договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до частини третьої цієї статті договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Як вбачається з частини четвертої статті 13 Закону № 2189-VІІІ, з пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п'ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом. Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
За змістом частини п'ятої статті 13 Закону № 2189-VІІІ у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ Прикінцевих та Перехідних положень Закону №2189-VІІІ договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
31 травня 2021 року було розміщено повідомлення на офіційному сайті КП «Славутич-Водоканал» https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir про публічну пропозицію (оферту) про укладення публічного договору приєднання з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та опубліковано публічний договір приєднання з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (а. с. 32).
Матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували, що співвласники багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , в якому знаходиться квартира АДРЕСА_4 , власником якої є відповідач ОСОБА_3 , де вона зареєстрована та проживає, та де зареєстрована та проживає відповідач ОСОБА_4 , протягом 30 днів з дня опублікування тексту публічного договору приєднання з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення на офіційному сайті КП «Славутич-Водоканал» https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та уклали відповідний договір з іншим виконавцем комунальної послуги.
Шляхом фактичного споживання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 приєдналися до умов зазначеного договору про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого, який діяв до 01 травня 2022 року.
01 квітня 2022 року КП «Славутич-Водоканал» як виконавець послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на офіційному веб-сайті підприємства https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir проінформувало споживачів про можливість обрання моделей договірних відносин та опублікувало типовий індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (а. с. 35-40).
01 січня 2024 року КП «Славутич-Водоканал» опублікувало на офіційному веб-сайті підприємства https://vodaslav.com.ua повідомлення про публічну пропозицію щодо укладення індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення із змінами ( а.с. 41-46).
Відповідно до пункту 5 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 року № 690, послуги надаються споживачу згідно з умовами типового договору про надання послуг, що укладається з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (далі - договір), та вимогами цих Правил.
Положеннями пункту 14 цих Правил передбачено, що надання послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». З пропозицією про укладення договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п'ятої статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги») може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем. Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг.
З урахуванням наведених положень Закону № 2189-VІІІ, Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 року № 690, суд дійшов висновку, що з 01 травня 2022 року (зі змінами від 01 січня 2024 року) вважається укладеним індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення між виконавцем послуг КП «Славутич-Водоканал» та споживачами ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , який розміщений на офіційному веб-сайті КП «Славутич-Водоканал», оскільки протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті виконавця послуг співвласники багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з іншим виконавцем.
Відповідно до пункту 1 Типового індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення Комунального підприємства «Славутич-Водоканал», розміщеного на офіційному веб-сайті https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir, цей договір є публічним договором приєднання, що укладається з метою надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення індивідуальному споживачу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.
В пункті 2 Типового індивідуального договору зазначено, що даний договір вважається укладеним через 30 днів з моменту розміщення на https://vodaslav.com.ua/.
Згідно з пунктом 5 Типового індивідуального договору фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема, надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток до договору), сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.
Пунктом 6 Типового індивідуального договору передбачено, що виконавець зобов'язується надавати споживачу послугу відповідної якості, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим договором.
Відповідно до пункту 33 Типового індивідуального договору розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць. Плата за абонентське обслуговування та плата за послуги нараховується щомісяця. Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку розміру плати за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.
Як вбачається з пункту 35 Типового індивідуального договору, споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиті послуги.
Фактом приєднання споживачів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до умов договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (акцептування договору) є вчинення споживачами дій, які свідчать про їх бажання укласти договір, зокрема, факт отримання послуг.
Так, згідно з інформаційною довідкою КП «Славутич-Водоканал» за особовим рахунком НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , встановлені лічильники холодного та гарячого водопостачання, що підтверджується актом від 22.05.2003. Покази лічильника передавалися не регулярно, тому з травня 2019 року нарахування за користування холодною та гарячою водою проводилося за тарифами, які встановлені уповноваженими органами та згідно з діючими нормативами споживання (нормами) з розрахунку на чотирьох зареєстрованих у вказаному приміщенні осіб (а.с.49-50).
Як вбачається з інформації №15-08/77 від 24 квітня 2024 року, наданої Управлінням адміністративних послуг виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області, разом із відповідачами за адресою: АДРЕСА_1 , також зареєстровані малолітні особи: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , які, виходячи з положень статті 33, 34 ЦК України, можуть нести відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг після досягнення повноліття.
Довідкою про нарахування та оплату за послуги холодного водопостачання і водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 , від 14.03.2024 №130 та розрахунком нарахування і оплати за послуги холодного водопостачання та водовідведення за вказаною адресою за особовим рахунком № НОМЕР_1 підтверджено нарахування за надані послуги з 31 серпня 2017 року по 31 березня 2024 року та часткову їх оплату (а. с. 47-48).
Тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що надаються населенню суб'єктом господарювання, який є виконавцем цих послуг, встановлені рішеннями виконавчого комітету Славутицької міської ради Київської області № 224 від 10.05.2017, № 581 від 12.10.2017, № 109 від 22.02.2018, № 417 від 14.06.2018, № 12 від 24.01.2019, № 213 від 28.05.2021, № 377 від 18.11.2022 (а. с. 21-28).
Пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону № 1875-ІV на споживача покладено, зокрема, обов'язок оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Обов'язок оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами, покладено на споживача і пунктом 5 частини другої статті 7 Закону № 2189-VІІІ.
Пунктом 1 частини другої статті 22 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» передбачено, що споживачі питної води зобов'язані своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.
Згідно із статтею 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до положень частини першої статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із частиною другою статті 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно з частиною першої статті 543 ЦК України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
За змістом статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Згідно з частиною третьою статті 9 Закону № 2189-VІІІ дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Таким чином, відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за період з 01 квітня 2021 року ( 30 березня 2021 року відповідач ОСОБА_4 досягла повноліття) по 01 квітня 2024 року несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення.
Як видно із довідки про нарахування та оплату за послуги холодного водопостачання та водовідведення і розрахунку нарахування та оплати за послуги холодного водопостачання та водовідведення за вищевказаною адресою, станом на 01 квітня 2024 року виникла заборгованість в сумі 75 634,97 грн.
Враховуючи наведене, суд погоджується з правомірністю нарахованої заборгованості відповідачам за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , станом на 01 квітня 2024 року, що становить 75 634,97 грн, та вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та стягнути: з відповідача ОСОБА_3 на користь позивача заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення станом на 31 березня 2021 року в сумі 20 991,29 грн; із відповідачів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь позивача солідарно заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за період з 01 квітня 2021 року по 01 квітня 2024 року в сумі 54 643,68 грн.
За змістом частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до платіжного доручення № 361 від 26 березня 2024 року позивач сплатив судовий збір в сумі 3 028 грн (а. с. 2). Вказана сума судового збору була зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України ( а. с. 1).
Виходячи з того, що позивач сплатив судовий збір в сумі 3028 грн, то з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору пропорційно розміру задоволених позовних вимог, виходячи з такого розрахунку.
20 991,29 грн ( сума заборгованості, яка підлягає стягненню із ОСОБА_3 )х100: 75 634,97 грн ( загальна сума позовних вимог) = 27,75 % (відсоток розміру задоволених позовних вимог з відповідача ОСОБА_3 ); 3 028 грн:100 х 27,75 % =840,27 грн ( сума судового збору пропорційно відсотку задоволених позовних вимог з відповідача ОСОБА_3 ).
54 643,68 грн ( сума заборгованості, яка підлягає стягненню солідарно з відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ) х100:75 634,97 грн ( загальна сума позовних вимог)= 72,25 % ( відсоток розміру задоволених позовних вимог з відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ); 3028 грн :100 х 27,75 % = 2 187,73 грн (сума судового збору пропорційно відсотку задоволених позовних вимог з відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , яка підлягає стягненню з них в рівних частках, тобто з ОСОБА_3 -1 093,87 грн, з ОСОБА_4 - 1 093,86 грн).
Таким чином, сума судового збору, яка підлягає стягненню з відповідача ОСОБА_3 становить 1 934,14 грн ( 1 093,87 грн + 840,27 грн); з відповідача ОСОБА_4 - 1 093, 86 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 258, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у сумі 20 991 (двадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять) гривень 29 копійок.
Стягнути солідарно з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь Комунального підприємства «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в сумі 54 643 (п'ятдесят чотири тисячі шістсот сорок три) гривні 68 копійок.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 934 (одна тисяча дев'ятсот тридцять чотири) гривні 14 копійок.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь Комунального підприємства «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 093 (одна тисяча дев'яносто три ) гривні 86 копійок.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається через Славутицький міський суд Київської області до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
Позивач - Комунальне підприємство «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області, код ЄДРПОУ 40972700, місцезнаходження: Київська область, Вишгородський район, місто Славутич, Київський квартал, будинок №10.
Відповідач - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .
Повне заочне рішення суду складено 06 вересня 2024 року.
Суддя Н. С. Бабич