05 вересня 2024 рокуЛьвівСправа № 140/3237/23 пров. № А/857/8852/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
судді-доповідача Іщук Л. П.,
суддів Обрізка І.М., Шинкар Т.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07 березня 2024 року (головуючий суддя Денисюк Р.С., м. Луцьк) у справі №140/3237/23 за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про визнання дій та бездіяльності протиправними,
Головне управління ДПС у Волинській області звернулося в суд із адміністративним позовом до ФОП ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу в загальному розмірі 34000 грн., а саме, 17000 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоям без наявності ліцензії та 17000 грн. за реалізацію алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07 березня 2024 року позов задоволено частково. Стягнуто з ФОП ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17000 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позову, відповідач оскаржила його в апеляційному порядку, вважає, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, а також не досліджено обставини, що мають значення для справи.
В обгрунтування апеляційних вимог зазначає, що після скасування Волинським окружним адміністративним судом у справі №140/5606/23 рішення Головного управління ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 01.12.2022 №000351-09 в частині застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу за реалізацію алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку в розмірі 17000 грн., нею було одразу сплачено другу частину фінансової санкції в розмірі 17000 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії, що підтверджується квитанцією АТ КБ «Приватбанк» №9317-8448-0636-9715 від 14.09.2023, про що було повідомлено ГУ ДПС у Волинській області заявою від 19.09.2023 з додаванням вказаної квитанції.
Просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову і ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Позивач письмовий відзив на апеляційну скаргу не подав.
Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), апеляційний суд відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд виходить з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, працівниками ГУ ДПС у Волинській області 02.06.2022 було проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 .. Перевірка здійснена на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області від 01.06.2022 №600-п та направлень на фактичну перевірку від 01.06.2022 №1095, №1096, № 1097.
Актом перевірки №03/2008/09-01/3010504420 від 03.06.2023 встановлено порушення вимог:
- ст. 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями);
- ст. 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями) та постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2010 №1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах» (із змінами та доповненнями)
- реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку;
- п. 1, 2, ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями).
ГУ ДПС у Волинській області на підставі акту перевірки прийнято рішення від 01.12.2022 №000351-09 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в загальному розмірі 34000,00 грн, а саме: - 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоям без наявності ліцензії та 17000,00 грн. за реалізацію алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку.
Вказане рішення стало підставою для звернення ГУ ДПС у Волинській області до суду з позовом про стягнення із відповідача фінансових санкцій в розмірі 34000,00 грн.
При цьому, рішення про застосування фінансових санкцій від 01.12.2022 №000351-09 ФОП ОСОБА_1 було оскаржено в судовому порядку до Волинського окружного адміністративного суду.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02.08.2023 у справі №140/5606/23, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.11.2023, позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 01.12.2022 №000351-09 в частині застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу за реалізацію алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку в розмірі 17000,00 грн.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду виходить з наступного.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Колегія суддів зазначає, що предметом даного спору є стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу в загальному розмірі 34000 грн. згідно рішення ГУ ДПС у Волинській області рішення від 01.12.2022 №000351-09, а саме, 17000 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоям без наявності ліцензії та 17000 грн. за реалізацію алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку.
Як вже було встановлено, рішення про застосування фінансових санкцій від 01.12.2022 №000351-09 відповідачем було оскаржено в судовому порядку.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02.08.2023 у справі №140/5606/23, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.11.2023, позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 01.12.2022 №000351-09 в частині застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу за реалізацію алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку в розмірі 17000 грн.
Суд першої інстанції, задовольняючи частково позов, виходив з того, що оскільки рішення від 01.12.2022 №000351-09 в частині застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій в розмірі 17000 грн. за реалізацію алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку, скасоване у судовому порядку, а в частині застосування фінансових санкцій в розмірі 17000 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоям без наявності ліцензії є чинним, відтак прийшов до висновку про наявність підстав для стягнення заборгованості у розмірі 17000 грн.
Частиною 1 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 вказаного вище Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі:
оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Згідно з ч. 5 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Як визначено пунктами 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок №790) підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним (ДПС та її територіальні органи), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держпродспоживслужби відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 Порядку №790 визначено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Згідно п. 12 Порядку №790 рішення вважається виконаним і знімається з контролю після одержання відповідної інформації про зарахування суми штрафу до бюджету.
Апелянт, обґрунтовуючи свої вимоги, вказує, що сума штрафу в розмірі 17000 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоям без наявності ліцензії сплачена в добровільному порядку 14.09.2023, а тому висновки суду про наявність підстав для стягнення заборгованості у розмірі 17000 грн. є помилковим.
З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.
З долучених до апеляційної скарги документів вбачається, що відповідачем було 14.09.2023 сплачено другу частину фінансової санкції в розмірі 17000 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоям без наявності ліцензії, згідно квитанції АТ КБ «Приватбанк» №9317-8448-0636-9715 від 14.09.2023, про що було повідомлено начальника ГУ ДПС у Волинській області заявою від 19.09.2023 з додаванням вказаної квитанції.
Однак, колегія суддів вважає за необхідне наголосити, що дана справа в суді першої інстанції відповідно до ч.5 ст.262 КАС України була розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач отримала копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 08.03.2023, а згодом копії ухвал про зупинення провадження у справі від 10.04.2023 та про поновлення провадження у справі від 02.02.2024.
Вказане підтверджується відповідними повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с. 28, 35, 39).
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Колегія суддів зазначає, що відповідач не скористалася правом на подання відзиву, не подала жодних доказів до суду першої інстанції про сплату фінансової санкції в розмірі 17000 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоям без наявності ліцензії, тому дана справа була розглянута з урахуванням наявних у ній матеріалів.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що у порядку виконання судового рішення, сума, яку сплатила відповідач повинна бути врахована.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позову.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Щодо розподілу судових витрат, то такий відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст. 311, ст. 316, ст. 321, ст. 325, ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07 березня 2024 року у справі №140/3237/23 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя Л. П. Іщук
судді І. М. Обрізко
Т. І. Шинкар