Рішення від 06.09.2024 по справі 480/5901/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2024 року Справа № 480/5901/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5901/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області, третя особа - Сумське районне управління поліції ГУНП в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо ненарахування та невиплати позивачці додаткової винагороди у відповідності до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 та пункту 2 і підпункту 7 пункту 3 Порядку та умов виплати поліцейським додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 775 від 28.11.2022 (в первісній редакції) за період з 02.12.2022 по 01.02.2023;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області нарахувати та виплатити додаткову винагороду у відповідності до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 та пункту 2 і підпункту 7 пункту 3 Порядку та умов виплати поліцейським додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 775 від 28.11.2022 (в первісній редакції) за період з 02.12.2022 по 01.02.2023.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що станом на 24.02.2022 і на даний час позивачка проходить службу на посаді поліцейського СРПП ВП № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУПН в Сумській області у званні сержант поліції.

Виконання її посадових обов'язків здійснюється на території Білопільської, Ворожбянської, Річківської та Миколаївської територіальних громад Сумського району Сумської області.

Згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25.04.2022 № 75, вказані вище Білопільська та Ворожбянська міські територіальні громади було віднесено до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року.

Позивачка здійснює свої повноваження і виконує службові обов'язки безпосередньо у районах ведення бойових дій, в умовах реальної загрози життю і здоров'ю поліцейського через періодичне вогневе (ракетно-бомбове) ураження противника. Реалізація її повноважень пов'язана безпосередньо із участю у заходах, що проводились із метою захисту та безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Зокрема, 24.03.2023 за місцем моєї дислокації та несення служби, противником було завдано ракетного удару, внаслідок чого деякі поліцейські отримали поранення, а її колега ОСОБА_2 загинув.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова № 168, відповідно до якої з 24.02.2022 у співробітників поліції виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень щомісячно, а у тих співробітників, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, вказану додаткову винагороду могло бути збільшено до 100000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Позивачка зазначила, що з 24.02.2022 виконувала службові обов'язки, в т.ч. на територіях Сумської області, які включені до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 зі змінами. Проте на порушення вказаної норми, накази про виплату додаткової винагороди відповідачем не приймались, додаткова винагорода позивачці не виплачувалась.

Позивачка вважає, що ненарахування та невиплата грошового забезпечення у розмірі передбаченому законом є обмеженням права позивачки на майно, що є незаконним.

Ухвалою суду від 09.07.2024 відкрито провадження у справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що на виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.02.2022 № 168.

Приписами абзацу першого пункту 1 Постанови № 168 визначено, що на період дії воєнного стану поліцейським, поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Відповідно до пункту 2-1 Постанови 168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Одночасно зазначає, що у відповідно до вимог постанови КМУ № 168 у спірний період позивачці виплачувалося додаткова винагорода до 30000 грн пропорційно в розрахунку на місяць.

Відтак, збільшена додаткова винагорода у розмірі 70000 грн - це збільшений вид додаткової винагороди поліцейського і виплачується пропорційно часу участі в діях (заходах) конкретного поліцейського у розрахунковому місячному періоді під час дії воєнного стану, що обраховується за час фактичної участі в діях (заходах).

З метою врегулювання порядку та умов виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану МВС України видало наказ від 28.11.2022 № 775 "Про затвердження Порядку та умов виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану" зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2022 № 1514/38850.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 775 зазначено, що на період дії воєнного стану поліцейським, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (надалі по тексту - бойові дії та заходи), перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, ця винагорода збільшується до 100 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.

Таким чином, зі змісту положень постанови КМУ № 168 та Порядку № 775 основною умовою для виникнення такого права на збільшену додаткову винагороду до 100 000 грн є безпосередня участь особи у бойових діях або безпосереднє забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на територіях, де проводяться бойові дії, в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником.

Введення воєнного стану на території країни та перебування позивача на службі в Національній поліції не є безумовною обставиною для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди до 100 000 грн, оскільки чинним законодавством передбачено вичерпний перелік обставин та документів на підтвердження підстав для проведення таких виплат.

Сам по собі факт виконання позивачкою службових обов'язків на території Білопільської ОТГ під час дії воєнного стану у спірний період не створює для відповідача обов'язку з нарахування збільшеної додаткової винагороди, оскільки підставою для її виплати є документальне підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів.

Враховуючи, що позивачкою не надано належних та допустимих доказів безпосередньої участі позивачки у бойових діях, здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення таких дій, позивачкою право на отримання збільшеної додаткової винагороди також не доведено, відсутні підстави для нарахування збільшеної додаткової винагороди до 100 000 грн.

На думку представника, не заслуговують на увагу суду, посилання ОСОБА_1 на події 24.03.2023 щодо загибелі поліцейського, оскільки не стосуються спірних правовідносин.

Крім того, долучені до матеріалів позову копії відомостей про залучення до несення служби нарядів особового складу ВП №1 (м. Білопілля) СРУП ГУНП в Сумській області за період з 24.06.2022 по 30.11.2022, копії витягів з Журналу єдиного обліку заяв та повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події ВП № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області за період з 02.12.2022 по 31.12.2022, копії наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 01.07.2022 № 184, від 01.08.2022 № 212, від 01.09.2022 № 237, від 01.10.2022 № 262, від 01.11.2022 № 282, від 02.12.2022 № 311 не відповідають критерію належності та допустимості, оскільки не стосуються предмету спору.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що станом на 24.02.2022 і на даний час позивачка проходить службу на посаді поліцейського СРПП ВП № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУПН в Сумській області у званні сержант поліції.

Вважаючи, що відповідачем було протиправно не нараховано та не виплачено додаткову щомісячну винагороду, встановлену постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, пункту 2 і підпункту 7 пункту 3 Порядку та умов виплати поліцейським додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 775 від 28.11.2022 за період з 02.12.2022 по 01.02.2023 позивачка звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі Закон № 580-VIII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частин 1, 2 статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України, у тому числі здобувачам вищої освіти, яким присвоєно спеціальне звання поліції (далі - здобувачі), закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - ЗВО) визначають Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799.

За приписами пункту 3 розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 9 розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, при виплаті поліцейським грошового забезпечення за неповний місяць розмір виплати за кожний календарний день визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення за повний місяць на кількість календарних днів у місяці, за який здійснюється виплата

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Законом України № 2102-IX від 24 лютого 2022 року затверджено Указ Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, яким введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX, Указом від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, Указом від 7 листопада 2022 року № 757/2022, затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, Указом від 6 лютого 2023 року № 58/2023, затвердженим Законом України від 7 лютого 2023 року № 2915-IX, Указом від 1 травня 2023 року №254/2023, затвердженим Законом України від 2 травня 2023 року № 3057-IX, та Указом від 26 липня 2023 року № 451/2023, затвердженим Законом України від 27 липня 2023 року №3275-IX, Указом від 26 липня 2023 року № 451/2023, затвердженим Законом України від 27 липня 2023 року №3275-IX, Указом від 6 листопада 2023 року № 734/2023, затвердженим Законом України від 8 листопада 2023 року № 3429-IX, продовжувався строк дії воєнного стану в Україні строком на 90 діб.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 Про введення воєнного стану в Україні та № 69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі Постанова № 168), пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 (у редакції чинній з 18.10.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Відповідно до пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Пунктом 2-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 у редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 43 від 20.01.2023, чинній з 21.01.2023, установлено, що керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень.

Механізм і розмір виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди поліцейським, передбаченої пунктами 1, 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану визначає Порядок та умови виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, затверджені Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28 листопада 2022 року № 775 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2022 р. за № 1514/38850 (далі по тексту - Порядок та умови виплати № 775).

Згідно з пунктом 2 Порядку та умов виплати № 775 на період дії воєнного стану поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим із них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії та заходи), перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, ця винагорода збільшується до 100 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.

Пунктом 3 Порядку та умов виплати № 775 (у редакції, що діяла до 01 лютого 2023 року) визначено, що до безпосередньої участі в бойових діях та заходах належить здійснення поліцейським у районах проведення воєнних (бойових) дій:

1) бойових (спеціальних) завдань із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління або на виконання бойових розпоряджень такого органу;

2) заходів, пов'язаних з організацією та виконанням розвідувальних завдань, у разі їх залучення розвідувальним органом відповідно до законодавства;

3) охорони об'єктів (у тому числі несення служби на блокпостах) під час відбиття збройного нападу чи нанесення по них вогневого ураження противником, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення;

4) боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями в умовах безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту) з противником;

5) розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів;

6) заходів з евакуації населення (жителів) із територій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника;

7) інших повноважень поліції, крім зазначених у підпунктах 1 - 6 цього пункту, на територіях (населених пунктах), які у день здійснення таких повноважень піддаються вогневому ураженню противника, або на яких після деокупації тривають заходи з відновлення виконання завдань поліції відповідно до Закону України "Про Національну поліцію", згідно плану заходів, затверджених Головою Національної поліції (у період з дня деокупації відповідної території (населеного пункту) до одного місяця).

За приписами пункту 3 Порядку та умов виплати № 775 (у редакції, чинній з 01 лютого 2023 року) до безпосередньої участі в бойових діях або заходах належить здійснення поліцейським у районах проведення воєнних (бойових) дій:

1) бойових (спеціальних) завдань із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління або на виконання бойових розпоряджень такого органу;

2) виконання розвідувальних завдань, у разі їх залучення розвідувальним органом відповідно до законодавства;

3) охорони об'єктів (у тому числі несення служби на блокпостах) під час відбиття збройного нападу чи нанесення по них вогневого ураження противником, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення;

4) боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями в умовах безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту) з противником;

5) розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів;

6) заходів з евакуації населення (жителів) із територій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника.

Відповідно до пункту 5 Порядку та умов виплати № 775 документи, що підтверджують здійснення поліцейським повноважень на місцях ударів чи безпосередню участь поліцейських у бойових діях або заходах, є: наказ (у тому числі наказ на виконання бойового розпорядження); доручення; стройова записка; рапорт поліцейського (доповідна записка) про безпосередню участь у бойових діях або заходах; акт перевірки об'єкта на наявність вибухонебезпечних предметів або акт знищення (знешкодження) вибухонебезпечних предметів або таких, що їх нагадують; звернення органів державної влади або органів місцевого самоврядування про відселення людей із місць, небезпечних для проживання, плани проведення евакуації населення (обов'язкової евакуації окремих категорій населення), витяг з інформаційно-комунікаційної системи Інформаційний портал Національної поліції України про виконання завдань диспетчера (оперативного чергового) про реагування на повідомлення (заяви) осіб про необхідність евакуації людей унаслідок збройної агресії; графіки чергувань (розстановка нарядів поліції); витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань; витяг з єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події з використанням інформаційно-комунікаційної системи Інформаційний портал Національної поліції України або журналу єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події; акт уповноваженого органу або посадової особи про залучення поліцейських із числа здобувачів освіти, відряджених поліцейських до безпосереднього виконання повноважень поліції; інші документи, у яких містяться відомості про участь поліцейського в бойових діях або заходах в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 775 та умов виплати перелік районів проведення воєнних (бойових) дій визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України.

Згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 Білопільська міська територіальна громада з 25.05.2022 та Ворожбянська міська територіальна громада з 07.06.2022 включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, а саме - як території можливих бойових дій без визначення дати припинення можливості бойових дій.

Наказами Головнокомандувача Збройних Сил України "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій" від 02.06.2022 № 157, від 01.07.2022 № 184, від 01.08.2022 № 212, від 01.09.2022 № 237, від 01.10.2022 № 262, від 01.11.2022 № 282, від 02.12.2022 № 311 та від 02.01.2023 № 1 території Сумської області визначено як райони ведення воєнних (бойових) дій, зокрема у період з 24.06.2022 по 31.12.2022.

Як зазначила у позові позивачка, остання здійснювала свої повноваження і виконувала службові обов'язки безпосередньо у районах ведення бойових дій, в умовах реальної загрози життю і здоров'ю поліцейського через періодичне вогневе (ракетно-бомбове) ураження противника. Реалізація її повноважень пов'язана безпосередньо із участю у заходах, що проводились із метою захисту та безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Несення нею служби у районах бойових дій з початку повномасштабного вторгнення російської федерації підтверджується копіями:

- довідки управління кадрового забезпечення ГУНП в Сумській області від 07.11.2023;

- витягу з наказу по особовому складу № 121 о/с від 01.04.2021;

- посадової інструкції поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області, затвердженої 11.10.2021;

- відомості про залучення до несення служби у складі нарядів особового складу на роботі у відділенні поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області з 24.06.2022 по 30.06.2022;

- відомості про залучення до несення служби у складі нарядів особового складу на роботі у відділенні поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області з 01.07.2022 по 31.07.2022;

- відомості про залучення до несення служби у складі нарядів особового складу на роботі у відділенні поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області з 01.08.2022 по 31.08.2022;

- відомості про залучення до несення служби у складі нарядів особового складу на роботі у відділенні поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області з 01.09.2022 по 30.09.2022 (копію надаю); відомістю про залучення до несення служби у складі нарядів особового складу на роботі у відділенні поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області з 01.10.2022 по 31.10.2022;

- відомості про залучення до несення служби у складі нарядів особового складу на роботі у відділенні поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області з 01.11.2022 по 30.11.2022;

- відомості про залучення до несення служби у складі нарядів особового складу на роботі у відділенні поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області з 01.12.2022 по 22.12.2022;

- відомості про залучення до несення служби у складі нарядів особового складу на роботі у відділенні поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області з 23.12.2022 по 31.12.2022;

- відомості про отримання зброї окремими працівниками відділенні поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області (відповідно до Книги видачі й приймання озброєння інв. № 751).

Вище суд детально виклав яким було нормативне врегулювання питань виплати додаткової винагороди поліцейським в період, коли було вчинено спірне нарахування позивачці.

З описаних нормативно-правових актів чітко слідує, що додаткова винагорода у сумі 100000 грн могла бути виплачена виключно поліцейським, які виконували службові завдання безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій.

Належних та допустимих доказів на підтвердження безпосередньої участі позивачки у бойових діях або залучення її до здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у районах проведення воєнних (бойових) дій у період з 02.12.2022 по 01.02.2023 матеріали справи не містять.

Сам по собі факт виконання позивачем службових обов'язків на території Білопільської, Ворожбянської, Річківської та Миколаївської територіальних громад Сумського району Сумської області під час дії воєнного стану у період 02.12.2022 по 01.02.2023 не створює для відповідача обов'язку нарахування збільшеної додаткової винагороди, оскільки підставою для її виплати є документальне підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора.

Відповідно до приписів статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно із ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно із частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, що, в свою чергу, в даному випадку, і було належним чином зроблено відповідачем при розгляді даної справи.

Враховуючи обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області, третя особа - Сумське районне управління поліції ГУНП в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал