Рішення від 04.09.2024 по справі 420/17953/24

Справа № 420/17953/24

Р І Ш Е НН Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ , розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Міністерства юстиції України

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Міністерства юстиції України (далі - відповідач), в якому просить :

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України, яка полягає у невключенні до довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2019 , 27.03.2020 та 01.01.2022 , виданих на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року по справі №420/22463/23, надбавки за інтенсивність служби, премії та надбавки за особливості проходження служби.

- зобов'язати Міністерство юстиції України підготувати та направити на адресу Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії за відповідною (аналогічною) посадою, з урахуванням розмірів посадового окладу, встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 року №718 (з відповідними змінами) та постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 (з відповідними змінами) з 01.01.2019 - в розмірі 23998,44 грн., з 27.03.2020 - в розмірі 29400,00 грн., з 01.01.2022 - в розмірі 31200,00 грн., із обов'язковим урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , а саме: оклад за військовим (спеціальним) званням генерал-майор внутрішньої служби; надбавка за вислугу років (50 % від посадового окладу та окладу за спеціальним званням); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (20% від посадового окладу); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (20 % від посадового окладу); надбавка за почесне звання "Заслужений юрист України" (10% від посадового окладу); доплата за науковий ступінь кандидата юридичних наук (5% від посадового окладу); надбавка за інтенсивність служби; премія; надбавка за особливості проходження служби.

Ухвалою суду від 17.06.2024 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України. Залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 у справі № 420/22463/23, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.04.2024, Міністерство юстиції було зобов'язано підготувати та направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії за відповідною (аналогічною) посадою станом на 01.01.2019, 27.03.2020 та 01.01.2022, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розмірів посадового окладу, встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №718 (з відповідними змінами) та постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 (з відповідними змінами) з 01.01.2019 в розмірі 23998,44 грн, з 27.03.2020 в розмірі 29400,00 грн, з 01.01.2022 в розмірі 31200,00 грн, а також з обов'язковим урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , який був звільнений у березні 2010 року з посади Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення. На виконання судового рішення Мін'юстом підготовлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача та направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області листами від 02.05.2024 № 67687/Г-12674/16.3.2 та від 13.05.2024 № 72381/Г-12674/16.3.2, у довідках не зазначені окрім інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення такі обов'язкові додаткові види складових грошового забезпечення, як надбавка за інтенсивність служби, премія та надбавка за особливості проходження служби .

Позивач у позовній заяві посилається на висновки Верховного Суду у справі №640/29214/20 (яка розглядалась за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про зобов'язання підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином оформлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 березня 2018 року) про те, що за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) посада, з якої позивача було звільнено, відповідає посадам групи 1 оплати праці на посадах державної служби у державних органах (з 07.08.2020 року - категорія А посад державної служби відповідно до змін, внесених постановою КМУ № 679 від 05.08.2020 до постанови КМУ № 718 від 19.10.2016).

Верховний Суд у постанові по справі №640/29214/20 вказав, що розмір зміненого (збільшеного) посадового окладу позивача визначається Постановою Кабінету Міністрів України № 718 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 № 121), а Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" застосовується до нього субсидіарно в частині визначення розміру окладу за військовим (спеціальним) званням і надбавки за вислугу років, а також інших складових грошового забезпечення, які згідно з п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), враховуються під час перерахунку пенсії.

Так положеннями пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 передбачено виплату надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Відповідно до імперативних приписів постанови Кабінету Міністрів України №704, до довідок про розмір грошового забезпечення позивача підлягала включенню надбавка за особливості проходження служби, однак відповідачем протиправно не було зазначено вказану складову грошового забезпечення у виданих на виконання рішення суду по справі №420/22463/23 довідках.

Пунктами 2, 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 року № 718 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу" установлено, що військовослужбовцям та особам начальницького складу, зазначеним у пункті 1 цієї постанови, до яких згідно висновків Верховного Суду по цій справі віднесений і позивач, виплачується, зокрема: - надбавка за інтенсивність служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу; - премія відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи у межах коштів, передбачених у кошторисі на преміювання військовослужбовців та осіб начальницького складу відповідного органу.

Відповідно до положень Постанови №718, до довідок про розмір грошового забезпечення позивача підлягали включенню надбавка за інтенсивність служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу, а також премія, однак відповідачем протиправно не було зазначено вказані складові грошового забезпечення у виданих на виконання рішення суду по справі №420/22463/23 довідках.

Зважаючи на викладені вище обставини, позивач звернувся до адміністративного суду з вказаною позовною заявою.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог представник відповідача (Міністерства юстиції) у відзиві на позовну заяву послався на те, що Мін'юстом виконано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 у справі № 420/22463/23, підготовлені та направлені на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії за відповідною (аналогічною) посадою станом на 01.01.2019, 27.03.2020 та 01.01.2022, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розмірів посадового окладу, встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №718 (з відповідними змінами) та постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 (з відповідними змінами) з 01.01.2019 в розмірі 23998,44 грн., з 27.03.2020 в розмірі 29400 грн., з 01.01.2022 в розмірі 31200 грн., а також з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 . Зазначає, що відповідно до підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 надбавка за особливості проходження служби не є обов'язковим видом грошового забезпечення і встановлюється особам рядового і начальницького складу розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, крім того, надбавка встановлюється в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання державних органів.

Також, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №718 надбавка за інтенсивність служби та премія окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади - не є обов'язковими видами грошового забезпечення, та встановлюються відповідно до особистого внеску військовослужбовця в загальні результати роботи у межах коштів, передбачених у кошторисі на преміювання військовослужбовців та осіб начальницького складу відповідного органу. При цьому, інших видів грошового забезпечення, які не є обов'язковими, зокрема, надбавка за особливості проходження служби, передбаченої постановою № 704, вказаній категорії осіб - військовослужбовцям, особам начальницького складу, які займають керівні посади, умовами оплати цією постановою не передбачені.

Згідно із пунктом 5 постанови № 718 рішення про виплату та конкретний розмір надбавки за інтенсивність служби, премії особам начальницького складу, що є керівниками центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через відповідних міністрів, їх заступникам приймаються міністром, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади. Разом з цим, на час звільнення зі служби ОСОБА_2 займав посаду голови Державного департаменту з питань виконання покарань - центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовувалась і координувалась Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції відповідно до Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2009 № 587.

Відповідно до постанови Верховного Суду України від 17.03.2023 у справі № 640/29214/20 щодо зобов'язання Мін'юсту підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії з 07.03.2018 у постанові № 718 врегульовано алгоритм визначення посадового окладу (шляхом співставлення посад), а виплата надбавки та премії застосовуються лише до осіб, на яких поширюється Постанова № 718 (пункти 74, 77, 78 постанови). Умови оплати праці категорії А посад державної служби у 2019-2022 роках визначались постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів". Тобто, надбавки та премії, які були фактично виплачені особам, які перебували на посадах категорії А посад державної служби у 2019-2022 роках, не тотожні надбавкам та преміям особам начальницького складу, які перебували на керівних посадах, зокрема центральних органів виконавчої влади, і умови оплати яким визначені постановою № 718 (крім розмірів посадових окладів). Станом на 01.01.2019, 27.03.2020 та 01.01.2022 (дати, зазначені у позовній заяві) відповідні (аналогічні) посади, які передбачають заміщення військовослужбовцем, особою начальницького складу і за якими умови оплати праці визначені постановою № 718, посада "Голова Державної пенітенціарної служби України" ("Голова Державного департаменту України з питань виконання покарань"), в штатному розписі Мін'юсту відсутня. Суд не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

У відповіді на відзив від 10.07.2024 та додаткових поясненнях від 01.07.2024 позивач вказує, що Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45). Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, інших щомісячних надбавок, доплат (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищень та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Якщо відповідач стверджує, що надбавка за інтенсивність служби, премія та надбавка не є обов'язковими видами грошового забезпечення, і вони не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії, він повинен належним чином довести ці обставини, надавши до суду докази того, що у спірні періоди зазначені складові грошового забезпечення за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, не виплачувались. Є хибними доводи відповідача, що висновки Верховного Суду у справі №640/29214/20, стосуються виключно визначення розміру посадового окладу. Доводи відповідача про відсутність аналогічної посади тій, з якої позивач звільнився зі служби, є необгрунтованими. Пунктом 6 Порядку № 45 передбачено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена. Верховний Суд у межах справи № 640/29214/20, детально проаналізувавши кваліфікаційні характеристики посади голови Державного департаменту України з питань виконання покарань, з якої позивач був звільнений на пенсію, зокрема назву, розмір посадового окладу, функціональність та організаційний рівень підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо), встановив відповідну посаду. При цьому, висновки Верховного Суду зводяться до того, що оскільки постанова Кабінету Міністрів України № 718 продовжує регулювати розмір грошового забезпечення осіб начальницького складу, які займають керівні посади центральних органів виконавчої влади для вирішення спору слід застосувати вказану постанову, а постанова Кабінету Міністрів України України № 704 застосовується до позивача субсидіарно в частині визначення розміру окладу за військовим (спеціальним) званням і надбавки за вислугу років, а також інших складових грошового забезпечення, які відповідно до п. 5 Порядку № 45 враховуються під час перерахунку пенсії.

При цьому, поняття "відповідна посада" є єдиним для всіх складових грошового забезпечення. Положеннями чинного законодавства не передбачено можливості окремого визначення відповідної посади для визначення розміру посадового окладу, та іншої відповідної посади для встановлення розміру та підстав для виплати додаткових видів грошового забезпечення. Встановлення відповідності наявних на даний час посад у Міністерстві юстиції України посаді, з якої позивача було звільнено, не може ґрунтуватись виключно на тому, що на такій посаді не перебуває військовослужбовець або особа начальницького складу, оскільки для визначення відповідності посади аналізується сукупність критеріїв, передбачених пунктом 6 Порядку № 45. Відповідачем до суду не надано жодних доказів відсутності вказаних посад у шатному розписі Міністерства юстиції України. Крім того, вказані висновки прямо суперечать висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 17.03.2023 по справі №640/29214/20, які відповідно до вимог ч. 5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", є обов'язковими для відповідача. На даний час в структурі Міністерства юстиції України діє Департамент з питань виконання кримінальних покарань, який є міжрегіональним територіальним органом Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань. В свою чергу, наказом Міністерства юстиції України від 05.02.2020 № 423/5 було затверджено Схему посад рядового і начальницького складу міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань та граничних спеціальних звань за цими посадами. З наведеної схеми вбачається, що у структурі Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції передбачені посади начальницького складу, зокрема, посада начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань із граничним спеціальним званням генерал-лейтенант внутрішньої служби, чим спростовуються доводи відповідача у цій частині.

З листа Міністерства юстиції України №27024/16.3.2/32-23 від 06.03.2023 із додатками вбачається, що для підготовки довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, зокрема осіб, які проходили службу в Державному департаменті України з питань виконання покарань, надавалась інформація щодо грошового забезпечення осіб начальницького складу. Згідно вказаної інформації, у спірний період виплачувалась як надбавка за особливості проходження служби у розмірі до 50 % посадового окладу, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а також премії, чим також спростовуються доводи відповідача у цій частині.

Повноваження відповідача в частині включення до довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належать до дискреційних, оскільки наявність підстав для включення вказаних складових грошового забезпечення автоматично виключає можливість їх невключення та навпаки, а тому фактично відсутній вільний вибір між ними.

З пояснення відповідача, яке надійшло до суду 01.08.2024, премія, яка виплачується особі, яка перебуває на посаді у державному органі, не тотожна премії, яка виплачується військовослужбовцям. Так, як премії особам начальницького складу, що є керівниками центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через відповідних міністрів, їх заступникам приймаються міністром, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади.

На час звільнення позивач обіймав посаду Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань та мав спеціальне звання генерал-майора внутрішньої служби. Державний департамент України з питань виконання покарань був центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції; Департамент очолює Голова, якого призначає на посаду та звільняє з посади Кабінет Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України відповідно до пропозицій Міністра юстиції. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.2016 № 343 "Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції" покладено на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації. На теперешній час створений міжрегіональний територіальний орган Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань - Департамент з питань виконання покарань, діяльність якого спрямовує заступник Міністра юстиції України ОСОБА_3 . Відповідно до частини п'ятої статті 9 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" посади першого заступника міністра та заступників міністра належать до політичних посад, на які не поширюється трудове законодавство та законодавство про державну службу. Таким чином, у зв'язку з реформою пенітенціарної системи наразі в апараті Міністерства не існує посад, які можуть бути прирівняні до посад Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань.

Третя особа - Головне управління ПФУ в Одеській області письмових пояснень щодо спору не надало, витребуваних судом доказів також не надало з посиланням на знаходження пенсійної справи за межами Одеської області внаслідок воєнного стану.

Дослідивши в письмовому провадженні матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 у березні 2010 року був звільнений з посади Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон України № 2262-ХІІ).

У листопаді 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій Міністерства юстиції України щодо відмови підготувати та направити до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області належним чином оформленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.03.2018 року; зобов'язання Міністерства юстиції України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області належним чином оформленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.03.2018 , з урахуванням зміни розмірів видів грошового забезпечення (окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років та посадового окладу), передбачених відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 704 та Постанови Кабінету Міністрів України № 121, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Постановою Верховного Суду від 17 березня 2023 року по справі №640/29214/20 за позовом ОСОБА_1 визнано протиправною відмову Міністерства юстиції України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином оформлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Міністерство юстиції України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином оформлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 07 березня 2018 року з посадовим окладом за посадою групи 1 оплати праці на посадах державної служби у державних органах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 718 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №121) з урахуванням зміни розміру щомісячних основних видів грошового забезпечення (окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

17.07.2023 ОСОБА_1 звернувся до Міністерства юстиції України із заявою про підготовку та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідок про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою станом на 01.01.2019 , 27.03.2020 , 01.01.2022 для перерахунку пенсії, однак листом відповідача № 108357/Г-23849/16.3.2 від 16.08.2023 у задоволенні вказаної заяви було відмовлено. Не погоджуючись із правомірністю такої відмови, ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 по справі №420/22463/23, яке набрало законної сили 11 квітня 2024 року, позовну заяву задоволено частково. Визнано протиправними дії Міністерства юстиції України щодо відмови листом №108357/Г-23849/16.3.2 від 16.08.2023 року у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідок про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою станом на року, 27.03.2020 року, 01.01.2022 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Міністерство юстиції України підготувати та направити на адресу Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії за відповідною (аналогічною) посадою станом на 01.01.2019, 27.03.2020 та 01.01.2022 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розмірів посадового окладу, встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 року №718 (з відповідними змінами) та постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 (з відповідними змінами) з 01.01.2019 року в розмірі 23998,44 грн., з 27.03.2020 року - в розмірі 29400 грн., з 01.01.2022 року в розмірі 31200 грн., а також з обов'язковим урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 . Cуд виходив з того, що зобов'язання відповідача видати нові довідки із зазначенням конкретних розмірів основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення позивача є передчасним, оскільки до моменту видачі відповідної довідки, спір про складові та відсоткові значення розмірів складових грошового забезпечення, які будуть зазначені, у такій довідці відсутній.

Листом від 03 травня 2024 року №68489/ Г-12674/16.3.2 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що на виконання вказаного рішення суду довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2019 року, 27.03.2020 року та 01.01.2022 року для перерахунку пенсії надіслані до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 02.05.2024 року №67687/Г-12674/16.3.2 та надав копії зазначених довідок.

Зі змісту довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2019 року, 27.03.2020 року та 01.01.2022 року вбачається, що відповідачем до вказаних довідки про розмір грошового забезпечення було включено наступні складові:

- посадовий оклад;

- оклад за військовим (спеціальним) званням;

- надбавка за вислугу років (50 % від посадового окладу та окладу за спеціальним званням);

- надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (20% від посадового окладу);

- надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (20 % від посадового окладу);

- надбавка за почесне звання "Заслужений юрист України" (10% від посадового окладу);

- доплата за науковий ступінь кандидата юридичних наук (5% від посадового окладу).

Відповідачем до зазначених довідок не було включено такі додаткові види складових грошового забезпечення, як надбавка за інтенсивність служби, премія та надбавка за особливості проходження служби.

Обґрунтовуючи не включення вказаних обов'язкових складових до довідок про розмір грошового забезпечення, про перерахунок пенсії, відповідач зазначив, що станом на відповідні дати у Міністерстві юстиції України відсутні відповідні (аналогічні) посади.

Підставу для такої відмови позивач вважає протиправною, оскільки при розгляді справи №640/29214/20 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України вже було вирішено питання про те, що ОСОБА_1 набув право на пенсію, звільнившись з керівної посади у центральному органі виконавчої влади, юрисдикція якого поширювалася на всю територію України; посади, яка до 16.05.2017 відповідала за класифікаційними характеристиками посаді Голови ДПтС (керівної посади іншого центрального органу виконавчої влади). Грошове забезпечення (посадові оклади) окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу центральних органів виконавчої влади, які займають керівні посади у Збройних силах України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки та ін., із 07.03.2018 року співвідносяться із категоріями посад групи 1 оплати праці на посадах державної служби у державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, а з 07.08.2020 року - категорія А посад. За висновками Верховного Суду у межах справи №640/29214/20, які є обов'язковими, за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу посада, з якої позивача звільнено, відповідає посадами групи 1 оплати праці на посадах державної служби у державних органах (з 07.08.2020 категорія "А" посад державної служби у зв'язку із змінами, внесеними Постановою КМУ № 679 від 05.08.2020 ).

Не погоджуючись з формуванням та складанням довідок, позивач звернувся до суду із позовною заявою.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

ОСОБА_1 був звільнений у 2010 році з посади Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань, юрисдикція якого поширювалася на всю територію України; йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч.ч.1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу, з якого пенсіонер звільнився зі служби, відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

На час звільнення позивача у березні 2010 року з посади Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань, правовий статус Департаменту визначався Постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2009 № 587 "Про затвердження Положення про Державний департамент України з питань виконання покарань". Відповідно до п. 1 Положення Державний департамент України з питань виконання покарань є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції.

Згідно з Указом Президента України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" від 09.12.2010 № 1085/2010 утворено Державну пенітенціарну службу України шляхом реорганізації Державного департаменту України з питань виконання покарань. Указом Президента України від 06.04.2011 № 394/2011 затверджено Положення про Державну пенітенціарну службу України та визначено, що Державна пенітенціарна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.20211 № 1062 "Про утворення територіальних органів Державної пенітенціарної служби" здійснено реорганізацію центрального органу виконавчої влади з питань виконання покарань та його територіальних органів. Правонаступником Державного департаменту України з питань виконання покарань стала Державна пенітенціарна служба України.

Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції" від 18.05.2016 № 343 ліквідовано Державну пенітенціарну службу України та покладено на Міністерство юстиції України завдання і функції з реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, а також установлено, що Міністерство юстиції є правонаступником Державної пенітенціарної служби, що ліквідується, в частині реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації.

19.10.2016 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 718 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу", якою були затверджені розміри посадових окладів для окремих категорій посад військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади. У додатку до цієї постанови визначено посадовий оклад Голови Державної пенітенціарної служби України. На підставі цієї Постанови №718 позивачу було перераховано пенсію у 2016 році. Його посаду Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань було прирівняно до посади Голови Державної пенітенціарної служби України (керівної посади іншого центрального органу виконавчої влади).

Але в подальшому постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" від 26 квітня 2017 року №294 виключено слово "ДПтС" у законодавстві було замінено словами "Міністерство юстиції" чи "Державна кримінально-виконавча служба" та виключено у додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 718 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу" у графі "Найменування посади" слова "Голова ДПтС,", "перший заступник Голови ДПтС,", "заступник Голови ДПтС,".

Департамент з питань виконання кримінальних покарань утворено як міжрегіональний територіальний орган Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань (п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 20 "Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції").

З 01.01.2018 набула чинності Постанова КМ України № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Ця постанова змінила схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби. Найвищою є посада начальника департаменту (додаток 8 до Постанови КМ України № 704).

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), п.7 якої Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

13.03.2018 Мін'юст з метою виконання вимог Постанови КМ України № 103 щодо забезпечення підготовки довідок про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, прийняв Наказ № 686/5, яким затвердив Перелік посад осіб начальницького складу центрального апарату Державного департаменту України з питань виконання покарань, апарату Державної пенітенціарної служби України, Інспекції по особовому складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які скорочені та прирівнюються до існуючих посад осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України. У Переліку № 686/5 посади, що були скорочені, прирівняні до існуючих посад осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби , передбачених Додатком 8 до Постанови № 704. Але Постановою КМ України № 704 та Переліком № 686/5 не передбачено посад осіб начальницького складу Державного департаменту з питань виконання покарань, Державної пенітенціарної служби України. Зокрема, посаду Голови ДПтС України не прирівняно до жодної існуючої посади, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704.

Міністерство юстиції, виконуючи судове рішення №420/22463/23, надіслало до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії за відповідною (аналогічною) посадою, станом на 01.01.2019, 27.03.2020 та 01.01.2022 , в яких зазначило посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавку за вислугу років (50 % від посадового окладу та окладу за спеціальним званням); надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (20% від посадового окладу); надбавку за роботу в умовах режимних обмежень (20 % від посадового окладу); надбавку за почесне звання "Заслужений юрист України" (10% від посадового окладу); доплату за науковий ступінь кандидата юридичних наук (5% від посадового окладу).

Відповідачем до зазначених довідок, не було включено такі додаткові види складових грошового забезпечення, як надбавка за інтенсивність служби, премія та надбавка за особливості проходження служби, підставою не включення вказаних складових до довідок про розмір грошового забезпечення, відповідач зазначив відсутність станом на відповідні дати у Міністерстві юстиції України відповідних (аналогічних) посад.

Разом з тим, питання відсутності у Міністерстві юстиції посади, аналогічній тій, з якої позивача було звільнено у зв'язку з виходом на пенсію, вже було розглянуто Верховним Судом при розгляді справи № № 640/29214/20 (постанова від 17.03.2023) між тими ж сторонами, де суд дійшов висновку, що не визначення співвідношення посад осіб начальницького складу ліквідованих центральних органів виконавчої влади та актуальних посад державної служби, призводить до порушення прав осіб, які обіймали такі посади, на перерахунок пенсії. Верховний Суд визнав, що питання про те, яка посада є відповідною для перерахунку пенсії позивача після виключення з Постанови КМ України № 718 посади "Голова ДПтС", не врегульовано законодавством. Також ВС зазначив, що грошове забезпечення (посадові оклади) окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу центральних органів виконавчої влади, які займають керівні посади у Збройних силах України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки та ін., із 07.03.2018 співвідносяться із категоріями посад групи 1 оплати праці на посадах державної служби у державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, а з 07.08.2020 - категорія А посад державної служби. За класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) посада, з якої позивача було звільнено, відповідає посадам групи 1 оплати праці на посадах державної служби у державних органах. Оскільки Постанова КМ України № 718 продовжує регулювати розмір грошового забезпечення осіб начальницького складу, які займають керівні посади центральних органів виконавчої влади, Суд дійшов висновку, що для вирішення спору слід застосувати Постанову КМУ № 718 (в редакції Постанови КМ України № 121) за аналогією закону та вважати посаду Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань (з якої було звільнено позивача) відповідною посаді групи 1 оплати праці на посадах державної служби у державних органах (з 07.08.2020 - категорія "А" посад державної служби).

Верховний Суд дійшов висновку, що Постановою КМ України № 718 (у редакції Постанови КМ України № 121), яка визначає загальні умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, тобто є правовим актом загального характеру, що поширюється на всіх військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зокрема, визначає розмір посадового окладу позивача, а Постанова КМ України № 704 визначає питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, зазначених у цій постанові, переважно керівного складу (керівників, перших заступників та заступників). Тому застосовується до нього субсидіарно в частині визначення розміру окладу за військовим (спеціальним) званням і надбавки за вислугу років, а також інших складових грошового забезпечення, які відповідно до п. 5 Порядку № 45 враховуються під час перерахунку пенсії.

Відповідно до приписів ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до п. 5 Порядку № 45 (у редакції , чинній до внесення змін постановою КМУ № 103, яку рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

28.02.2018 Кабінет Міністрів України Постановою № 121 (набула чинності 07.03.2018) виклав п. 1 Постанови КМ України № 718 у такій редакції:

" 1. Затвердити співвідношення між посадами окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади, та групами оплати праці на посадах державної служби згідно з додатком. Посадові оклади за посадами окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади, встановлюються у розмірах, зазначених у схемі посадових окладів на посадах державної служби, за групами оплати праці у державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, відповідно до співвідношення, затвердженого цією постановою."

Кабінет Міністрів України у Постанові № 718 (у редакції від 07.03.2018) встановив, що військовослужбовцям та особам начальницького складу, зазначеним у пункті 1 цієї постанови, виплачується: надбавка за інтенсивність служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу; премія відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи у межах коштів, передбачених у кошторисі на преміювання військовослужбовців та осіб начальницького складу відповідного органу; грошова допомога на оздоровлення під час надання щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення (п.2) А відповідно до п. 3 Постанови № 718 грошове забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького складу, зазначених у пункті 1 цієї постанови, складається з посадового окладу, інших виплат, установлених цією постановою, а також окладу за військовим (спеціальним) званням і надбавки за вислугу років, установлених у розмірі та порядку, що визначаються законодавством для військовослужбовців.

Таким чином, у Постанові КМ України № 718 врегульовано алгоритм визначення посадового окладу керівному складу силових структур з числа військовослужбовців та осіб начальницького складу, крім цього ним виплачуватиметься надбавка за інтенсивність служби; премія відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи; грошова допомога на оздоровлення під час надання щорічної відпустки. Ця надбавка за інтенсивність, премія та допомога застосовуються лише до осіб, на яких поширюється Постанова № 718. В даному випадку, також і на позивача. Постанова № 718 не визначає розмірів окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та інших видів грошового забезпечення, а в цій частині відсилає до законодавства для військовослужбовців. Таким законодавством є Постанова КМ України № 704, яка передбачає, зокрема, право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років (п.5).

Надбавка за особливості проходження служби та премія, не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним. Виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 така щомісячна виплата як надбавка за особливості проходження служби має бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Про нарахування та виплату надбавки за особливості проходження служби свідчить наданий позивачем лист Міністерства юстиції № 27024/16.3.2/32-23 від 06.03.2023, адресований Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, про інформацію щодо середнього розміру (у відсотках) надбавки за особливості проходження служби та премії осіб рядового та начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України за січень 2020року, січень 2021 та січень 2022 року, для підготовки довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії зокрема особам, які проходили службу в центральному апараті Державного департаменту України з питань виконання покарань, апараті Державної пенітенціарної служби України, на виконання рішень судів, які набрали законної сили.

Відповідач не надав суду доказів того, що станом на дати визначення розмірів грошового забезпечення позивача у довідках надбавка за інтенсивність служби, премія та надбавка не виплачувались за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.Слід зазначити, що в структурі Міністерства юстиції України діє Департамент з питань виконання кримінальних покарань, який є міжрегіональним територіальним органом Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань, у структурі Департаменту передбачені посади начальницького складу, доказів того, що ці особи не отримували надбавки за інтенсивність , надбавки за особливості проходження служби та премії станом на 01.01.2019, 27.03.2020 та 01.01.2022, також не надано.

Суд враховує, що зазначивши в довідках про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2019 року, 27.03.2020 року та 01.01.2022 року такі складові, як оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць , за роботу в умовах режимних обмежень, за почесне звання, доплату за науковий ступінь, відповідач керувався саме нормами Постанови КМУ № 704, в той же час відповідач вважає неможливим визначити розміри та підстави для виплати інших обов'язкових додаткових видів грошового забезпечення, які передбачені тією ж Постановою № 704, яким є надбавка за особливості проходження служби.

Для визначення відповідності посади аналізується сукупність критеріїв, передбачених пунктом 6 Порядку № 45, відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Суд вважає необгрунтованими посилання відповідача на дискреційність його повноважень. Згідно з позицією Верховного Суду, дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

Відповідно до завдань адміністративного судочинства, визначених статтею 2 КАС України, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею; завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади; принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно - дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право, тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності; перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі адміністративного судочинства; адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесенні до компетенції цього органу. Водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку. Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі.

Повноваження відповідача в частині включення до довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії спірних надбавок та премії не належать до дискреційних, оскільки наявність підстав для включення вказаних складових грошового забезпечення автоматично виключає можливість їх невключення та навпаки, а тому фактично відсутній вільний вибір між ними. Правомірним може вважатися тільки одне з цих двох рішень - те, що відповідає визначеним у законодавстві підставам.

У разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому особою дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення. Якщо ж таким суб'єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання особою усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб'єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов'язати суб'єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.

Суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні будь-які передбачені чинним законодавством підстави щодо не зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою станом на 01.01.2019 , 27.03.2020 , 01.01.2022 вказаних обов'язкових додаткових складових грошового забезпечення, а отже бездіяльність Міністерства юстиції України, яка полягає у невключенні до довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2019 року, 27.03.2020 року та 01.01.2022 року, виданих на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року по справі №420/22463/23, надбавки за інтенсивність служби, премії та надбавки за особливості проходження служби є протиправною.

Порушені права позивача підлягають судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача підготувати та направити на адресу Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії за відповідною (аналогічною) посадою, з урахуванням розмірів посадового окладу, встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 року №718 (з відповідними змінами) та постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 (з відповідними змінами) з 01.01.2019 року - в розмірі 23998,44 грн., з 27.03.2020 року - в розмірі 29400,00 грн., з 01.01.2022 року- в розмірі 31200,00грн., із обов'язковим урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення а саме: оклад за військовим (спеціальним) званням ; надбавка за вислугу років (50 % від посадового окладу та окладу за спеціальним званням); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (20% від посадового окладу); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (20 % від посадового окладу); надбавка за почесне звання "Заслужений юрист України" (10% від посадового окладу); доплата за науковий ступінь кандидата юридичних наук (5% від посадового окладу); надбавка за інтенсивність служби; премія; надбавка за особливості проходження служби.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На переконання суду відповідачем не доведена в повній мірі правомірність своєї бездіяльності з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач, як інвалід 2 групи, звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати відсутні.

Керуючись ст.ст. 243-246. 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України, яка полягає у не включенні до довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2019 року, 27.03.2020 року та 01.01.2022 року, виданих на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року по справі №420/22463/23, надбавки за інтенсивність служби, премії та надбавки за особливості проходження служби.

Зобов'язати Міністерство юстиції України підготувати та направити на адресу Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ), що враховується для перерахунку пенсії за відповідною (аналогічною) посадою, з урахуванням розмірів посадового окладу, встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 року №718 (з відповідними змінами) та постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 (з відповідними змінами) з 01.01.2019 року - в розмірі 23998,44 грн., з 27.03.2020 року - в розмірі 29400,00 грн., з 01.01.2022 року - в розмірі 31200,00 грн., із обов'язковим урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , а саме: оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за спеціальним званням); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (20% від посадового окладу); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (20 % від посадового окладу); надбавка за почесне звання "Заслужений юрист України" (10% від посадового окладу); доплата за науковий ступінь кандидата юридичних наук (5% від посадового окладу); надбавка за інтенсивність служби; премія; надбавка за особливості проходження служби.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Cуддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА