02 вересня 2024 р. № 400/6477/24
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенко В. В. за участю секретаря судового засідання Бєлякової М.Д. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до Військової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3
провизнання відмови від 09.06.2024 №2974 протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 з вимогами: визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 у не призначенні службового розслідування за заявою позивача; визнати протиправною відмову у видачі довідки про обставини травми, оформлену листом від 09.06.2024 року №2974; зобов'язати відповідача призначити службове розслідування; зобов'язати відповідача видати довідку про обставини травми за формою, визначеною додатком 5 до Наказу N 402.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував наступним. 04.06.2024 року старший сержант ЗСУ В/Ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 своїм рапортом повідомив командира військової частини про те, що 11.12.2023 під час виконання бойового розпорядження в районі населеного пункту Григорівка Донецької області, під час ворожого обстрілу, опинився під завалом спостережного пункту, внаслідок чого, отримав травму тяжкого ступеня правого ліктьового суглоба (відповідно до довідки ВЛК №1019 від 02.02.2024 року). Одночасно повідомив, що дані обставини можуть бути підтверджені солдатом в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 . Відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 14.08.2008 з метою встановлення наслідково-причинного зв'язку травми/поранення із виконанням завдань, пов'язаних із захистом Батьківщини та згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» військовослужбовцям надається довідка про обставини травми, що підтверджує факт участі особи в бойових діях - захисту Батьківщини та її право на отримання соціальних гарантій, просив розглянути вищевказаний рапорт, видати наказ про призначення службового розслідування та видати мені довідку про обставини травми, отриманої мною під час виконання обов'язку військової служби. У відповідь на зазначений рапорт, було надано інформацію, що військовослужбовець ОСОБА_1 не отримував поранення, травми, контузії каліцтва, пов'язані з діями ворога під час дії військового стану. Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України "Про Збройні Сили України", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" та іншими законами. У відповідності до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. В ч. 3 ст. 16-3 Закону вказано, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. N 975. Згідно з п. 7 Порядку N 975 у разі часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується залежно від ступеня втрати працездатності, який встановлюється медико-соціальними експертними комісіями, у розмірі, що визначається у відсотках, зокрема, від 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - військовослужбовцю, який отримав поранення (контузію, травму або каліцтво) під час виконання обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності. У відповідності до п. 11 Порядку N 975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, до заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності додає уповноваженому органу, серед іншого, документ, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Для отримання одноразової грошової допомоги позивач звернувся до відповідача з рапортом про видачу йому довідки про обставини травми (поранення, контузії), отриманої при виконанні службових обов'язків військової служби, у зв'язку з чим додав виписний епікриз та довідку ВЛК. Форма указаної довідки затверджена наказом Міністерства оборони України "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" від 14.08.2008 р. N 402 в Додатку N 5. З форми зразка Довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) визначеної у Додатку N 5 до Наказу N 402 вбачається, що підставою для складення довідки є акт розслідування, проведений згідно з наказом командира військової частини. Порядок розслідування та обліку нещасних випадків з військовослужбовцями і військовозобов'язаними, які призвані на збори (далі - військовослужбовці), професійних захворювань, отриманих ними під час проходження військової служби (зборів), та аварій, що сталися у військових частинах, військово-навчальних закладах, установах, організаціях Збройних Сил України, структурних підрозділах центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України (далі - військові частини) передбачено Інструкцією про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.02.2001 р. N 36, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.02.2001 року за N 169/5360. Відповідно до п. 1.5 Інструкції N 36 розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища, що сталися під час виконання ним обов'язків військової служби, внаслідок яких зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень (заподіяних іншою особою), гострого професійного захворювання і гострого професійного* та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрусу, зсуву, повені, урагану тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, комахами, іншими представниками флори і фауни (далі - нещасні випадки), які призвели до звільнення від виконання обов'язків військової служби військовослужбовця на один день і більше, а також випадки смерті військовослужбовців під час виконання ними обов'язків військової служби. Пунктом 2.5 Інструкції N 36 передбачено, що комісія з розслідування нещасного випадку проводить розслідування протягом трьох робочих днів. Комісія з розслідування нещасного випадку зобов'язана: обстежити місце нещасного випадку, опитати свідків і осіб, які причетні до події, та одержати письмові пояснення потерпілого, якщо це можливо; установити обставини і причини, що призвели до нещасного випадку, визначити осіб, які допустили порушення вимог нормативноправових актів (закони, статути, положення, правила, інструкції, настанови тощо), а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам; скласти акт (додаток 1 до Інструкції) у п'яти примірниках або шести, якщо військовослужбовець був відряджений з іншої військової частини, і передати його на затвердження командиру військової частини. Усі примірники акта (додаток 1 до Інструкції) підписуються головою комісії та всіма її членами. За результатами розслідування командир військової частини видає наказ по військовій частині. У відповідності до п. 3 Розділу II Інструкції N 36 нещасний випадок, про який не було своєчасно повідомлено командуванню військової частини або внаслідок якого втрата працездатності настала не відразу, розслідується згідно з цією Інструкцією протягом місяця з дня надходження рапорту потерпілого військовослужбовця або заяви особи, яка представляє його інтереси. Відповідно до п. 18 Розділу II Інструкції N 36, за результатами розслідування командир військової частини видає наказ. На підставі наказу командира військової частини складається довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) у двох примірниках за формою, визначеною додатком 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом N 402. Позивач звертався з рапортом до відповідача, в якій просив призначити розслідування та видати довідку про обставини травми. Однак відповідач відмовив йому у видачі довідки та не призначив службове розслідування, з посиланням на те, що задоволення заяви буде суперечити вимогам чинного законодавства.
Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити. Свою позицію аргументував тим, що Статут визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг. Відповідно до ст. 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу. Проаналізувавши наведені норми, приходимо до висновку, що службове розслідування стосовно військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів, на підставі ст. 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України проводиться у випадках не виконання (неналежного виконання) ними своїх службових обов'язків або вчинення правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дій (бездіяльності) які призвели до завдання шкоди державі, та призначається таке розслідування письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Порядок проведення службового розслідування у Збройних Сил України затверджений наказом Міністерства Оборони України від 21 листопада 2017 року №608. Згідно із пунктом 2 розділу I Порядку № 608 терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають такі значення: - службова перевірка-комплекс заходів, які здійснюються відповідно до цього Порядку, з метою перевірки інформації про вчинення правопорушення, з'ясування наявності підстав для призначення службового розслідування, обставин порушення виконавської дисципліни, встановлення осіб, які вчинили правопорушення; -службове розслідування-комплекс заходів, які проводяться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення. Службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб. Отже, службове розслідування стосовно військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів, проводиться у випадках не виконання (неналежного виконання) ними своїх службових обов'язків або вчинення правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дій (бездіяльності) які призвели до завдання шкоди державі. Натомість, пунктом 5 розділу ''І. Загальні положення'' Порядку №608 встановлено, що розслідування нещасних випадків, професійних захворювань, аварій проводиться відповідно до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06 лютого 2001 року № 36, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2001 року за №169/5360. Пунктом 3 Інструкції №332 визначено, що ця Інструкція поширюється на військові частини та військовослужбовців, крім військовослужбовців, які отримали гостре професійне захворювання (отруєння), поранення, контузію, травму, каліцтво, зникли, померли або загинули внаслідок бойових уражень або дій з боку противника в районі ведення бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил. Аналізуючи наведені положення Інструкції №332, підсумовуємо, що положення Інструкції №332 не поширюються на військовослужбовців, які отримали травму внаслідок бойових уражень або дій з боку противника в районі ведення бойових дій та такі травми не підлягають обліку як нещасні випадки. Слід зауважити, що в розумінні положень Інструкції №332 нещасний випадок настає в разі виникнення обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища, унаслідок чого нанесено шкоду його здоров'ю, зокрема, шкоду від сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрус, зсув, повінь, ураган тощо), а також утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням. В контексті викладеного, слід зазначити, що за відсутності настання нещасного випадку відсутні підстави для проведення службового розслідування згідно з Інструкцією про розслідування та облік нещасних випадків №332, а також складання акта про нещасний випадок та відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльність військової частини щодо не проведення службового розслідування за фактом отримання позивачем поранення. Також у даному випадку відсутні правові підстави для призначення та проведення службового розслідування відповідно до вимог Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21 листопада 2017 року № 608, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2017 року за № 1503/31371, оскільки призначення та проведення службового розслідування здійснюється у разі настання нещасного випадку з військовослужбовцем, в діях або бездіяльності якого вбачається вчинення правопорушень, внаслідок або за сприяння яких стався нещасний випадок.
В судовому засіданні 20.08.2024 та 02.09.2024 представники сторін підтримали власні позиції, викладені у процесуальних заявах по суті справи.
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходить військову службу за мобілізацією на посаді головного сержанта взводу у військовій частині НОМЕР_1 та має військове звання старшого сержанта.
17.09.2023 ОСОБА_1 під час будівництва захисних споруд на проміжній позиції в районі АДРЕСА_4 отримав травму, а саме закритий поперечний перелом сесамовидної кістки 1 плесневої кістки лівої стопи без зміщення.
17.09.2023 наказом командира військової частини НОМЕР_1 за цим фактом призначено службове розслідування.
Висновками службового розслідування від 09.11.2023 встановлено, що травмування ОСОБА_1 настало при здійсненні ним заходів, пов'язаних з проходженням військової служби та не пов'язане із Захистом Батьківщини під час воєнного стану.
11.12.2023 ОСОБА_1 під час виконання бойового завдання отримав травму тяжкого ступеня правого ліктьового суглоба.
25.12.2023 рішенням військово-лікарської комісії було визнано, що зазначена травма пов'язана з проходженням служби.
04.06.2024 ОСОБА_1 звернувся з рапортом до командування військової частини з проханням видати наказ про призначення службового розслідування за фактом його травмуванням 11.12.2023 та видати йому довідку про обставини травми отриманої під час виконання.
09.06.2024 командування військової частини НОМЕР_1 відмовило у наданні довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва - Додаток №5 до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗС України, від 14.08.2028 №402), оскільки ОСОБА_1 не отримував поранення, травми, контузії, каліцтва пов'язані з діями ворога під час дії військового часу.
Відповідно до ст.85 Дисциплінарного статут Збройних Сил України 85, службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.
Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Відповідно до п.1 розділу ІІ. Підстави призначення та предмет службового розслідування Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, яке затверджено наказом Міністерства оборони України №608 від 21.11.2017 службове розслідування може призначатися у разі: невиконання або неналежного виконання військовослужбовцем службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або загрожувало життю і здоров'ю особового складу, цивільного населення чи заподіяло матеріальну або моральну шкоду; невиконання або неналежного виконання вимог наказів та інших керівних документів, що могло негативно вплинути чи вплинуло на стан боєздатності, бойової готовності підрозділу чи військової частини або на стан виконання покладених на Збройні Сили завдань; неправомірного застосування військовослужбовцем фізичного впливу, зброї, спеціальних засобів або інших засобів ураження до інших військовослужбовців чи цивільних осіб, особливо, якщо це призвело до їх поранення, травмування або смерті; дій військовослужбовця, які призвели до спроби самогубства іншого військовослужбовця; втрати або викрадення зброї чи боєприпасів; порушення порядку та правил несення чергування (бойового чергування), вартової (вахтової) або внутрішньої служби, що могло спричинити або спричинило негативні наслідки; недозволеного розголошення змісту або втрати службових документів; внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про скоєне військовослужбовцем кримінальне правопорушення; повідомлення військовослужбовцю про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення; скоєння військовослужбовцем під час виконання обов'язків військової служби дорожньо-транспортної пригоди, внаслідок якої загинули або отримали тілесні ушкодження інші особи.
Службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб.
За рішенням відповідного командира (начальника) службове розслідування може призначатися за письмовим рапортом (доповідною або пояснювальною запискою) військовослужбовця з метою зняття безпідставних, на його думку, звинувачень або підозри.
Таким чином, відповідно до Порядку, командування військової частини має повноваження на проведення службового розслідування не лише для за фактом правопорушення, а в інших випадках, а також за рапортом військовослужбовця. На саме таке розумінні цих норм Порядку, вказують зокрема і дії відповідача щодо проведення службового розслідування за фактом травмування позивача 17.09.2023. Оскільки, відповідач визнав за необхідним у тому разі провести службове розслідування, то у такому разі він позбавлений можливості посилатися на неможливість та відсутність необхідності в його проведення за фактом травмування позивача 11.12.2023. У будь-якому разі, у цьому випадку є спірна ситуація щодо отримання травми військовослужбовцем, є різні обставини на які вказує позивач та потребують перевірки (зокрема свідчення інших військовослужбовців), натомість відповідач у відповіді на звернення позивача від 04.06.2024 жодним чином не відреагував на його прохання службове розслідування.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що у цьому випадку, службове розслідування може бути призначено та проведено на підставі рапорту військовослужбовця, який вимагає такого розслідування, відповідно до абз.16 п.1 розділу ІІ. Порядку.
В цій частині позов належить задовольнити, визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не призначення службового розслідування та зобов'язати відповідача призначити службове розслідування.
Щодо позовних вимог про видачу довідки про обставини травми за формою, визначеною додатком 5 до наказу №402, то суд вважає за необхідно зауважити, що відповідно до п.21.2 наказу причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення, встановлює ВЛК.
Відповідно до п.21.7 наказу №402, постанова ВЛК про причинний зв'язок травми (поранення, контузії, каліцтва) та її наслідків приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або висновку, зазначеного в Акті проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції 332, Акті про нещасний випадок (зникнення, смерть), за формою, наведеною у додатку 5 до Інструкції 332, у разі проведення розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва). Також до ВЛК надається медична документація про первинне звернення за медичною допомогою військовослужбовця безпосередньо після одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).
Відповідно до п.2.18 наказу №402, показання свідків не є підставою для встановлення у військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби) факту перенесеного захворювання, травми (контузії, каліцтва, поранення).
Таким чином, по-перше, вимоги позивача про видачу довідки про обставини травми за формою, визначеною додатком 5 до наказу №402, до проведення службового розслідування відповідача про встановлення обставин отримання позивачем травми є передчасними, а по-друге, причинний зв'язок з захистом Батьківщини, тобто підстави видачі довідки за формою 5, встановлює не відповідач, а відповідна ВЛК.
За таких обставин в цій частині позову належить відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_6 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не призначення службового розслідування за заявою ОСОБА_1 .
3. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 призначити службове розслідування за фактом травми, отриманої ОСОБА_1 11.12.2023.
4. В задоволенні позову в частині позовних вимог про визнання протиправною відмову у видачі довідки про обставини травми, оформлену листом від 09.06.2024 №2974, та зобов'язання видати довідку про обставини травми за формою, визначеною додатком 5 до Наказу №402, відмовити.
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 06.09.2024