06 вересня 2024 р. № 400/14557/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача1. Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008, 2. Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Головного управління ПФУ в Сумській області в якому просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у винесенні рішення № 143050003998 від 07.04.2023 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , через невірно порахований страховий стаж; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та призначення пенсії позивачці на підставі її першого звернення, тобто 31.03.2023 року, врахувавши її страховий стаж, за формою PC-право від 14.09.2023 року та нарахувати та виплатити суми пенсії за період з 23.03.2023 року по 13.09.2023 року, не одержані своєчасно з вини відповідача.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивачка вказує на те, що звернулася до відповідача 1 з заявою щодо призначення пенсії за віком, після відмови позивачка повторно звернулася до відповідача з необхідними документами та повторною заявою., після повторного звернення 14.09.2023 року їй було призначено пенсію за віком. Однак стаж був зазначений в іншому розмірі ніж при першому зверненні, після дослідження форми РС право від 14.09.2023 року та форми РС - право від 31.03.2023 року було з'ясовано, що відповідачем не було враховано період перебування відповідача у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, хоча необхідні документи позивачка всі надавала. Через неуважність працівників відповідача вважає що залишилась з 31.03.2023 по 14.09.2023 року без пенсійних виплат. На переконання позивача, вважає, що зазначене призвело до порушення її прав, та законних інтересів, звернулася до суду за захистом своїх правю, просить позов задовольнити.
Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області позов не визнало, просило відмовити у його задоволенні. В письмовому відзиві зазначив про правомірність дій пенсійного органу, вважає що рішення прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області правомірне та не підлягає скасуванню.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження, без виклику сторін.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 31.03.2023 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про призначення пенсії за віком.
02.05.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надало рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 07.04.2023 року № 143050003998, яким позивачці було відмовлено у призначенні пенсії через те, що «... страховий стаж особи складає 19 років 06 місяців 20 днів зараховано по 22.09.2018 р....», однак в нижче за текстом цього ж листа зазначено, що "...За наданими документами право на призначення пенсії за віком відповідно до cт. 26 Закону № 1058 заявник набуде після досягнення 65 років, тобто з 23.03.2025р.".
Позивач повторно звернулася до управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області за роз'ясненнями, оскільки нею було надано всі необхідні документи, але вони не були враховані при обчисленні її страхового стажу відповідачем, через що їй і було відмовлено.
Після повторного звернення, 14.09.2023 року позивачці призначено пенсію за віком на підставі тих же документів, однак стаж цього разу вже становив 20 років 2 місяці 19 днів а не пораховано відповідачем раніше -19 років 06 місяців 20 днів .
При дослідженні форми PC-право від 14.09.2023 р. та форми РС-право від 31.03.2023 р., було з'ясовано, що відповідачем 2 не було враховано період перебування позивача у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, хоча у Відповідача були наявні підтверджуючі документи, а саме: довідка ІНФОРМАЦІЯ_2 № 512 від 09.10.2011 року про трудовий стаж Почапської З М в колгоспі, де є відомості про те, що відсутні записи про період роботи з лютого по грудень 1988 року, крім того, до заяви про призначення пенсії були надано ксерокопію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , серія НОМЕР_2 . Призначенням пенсії за віком позивачці з 14.09.2023 року, на підставі тих самих документів, і було офіційно підтверджено факт порушення прав позивача, який полягав в невірності підрахунку страхового стажу.
Вирішуючи спір по справі суд зазначає про таке.
В ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України. Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788 та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ст. 64 Закону права та обов'язки виконавчої дирекції Пенсійного фонду та її територіальних органів: Виконавча дирекція Пенсійного фонду зобов'язана: забезпечувати відповідно до закону організацію і своєчасне внесення відомостей про страхувальників і застрахованих осіб до системи персоніфікованого обліку; здійснювати відповідно до закону контроль за достовірністю поданих страхувальниками і застрахованими особами відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку; надавати відповідно до закону на вимогу застрахованої особи інформацію, що міститься на її персональній обліковій картці в системі персоніфікованого обліку; письмово інформувати застрахованих осіб про набуття права на призначення пенсії і порядок її призначення, про призначення або відмову в призначенні пенсії, її розмір, порядок виплати, а також про можливість та умови переходу на інший вид пенсії та порядок оскарження рішень виконавчих органів Пенсійного фонду.
Відповідно до ст. 105 Закону, застраховані особи та члени їхніх сімей мають право на оскарження дій (бездіяльності) страхувальників, виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб відповідно до законодавства про звернення громадян, а також у судовому порядку.
Оскарження дій страхувальників чи виконавчих органів Пенсійного фонду здійснюється в разі, якщо страхувальником або посадовими особами виконавчих органів Пенсійного фонду порушено права і законні інтереси застрахованих осіб, створено перешкоди для здійснення прав і законних інтересів таких осіб внаслідок дій чи бездіяльності страхувальника, посадових осіб виконавчих органів Пенсійного фонду чи прийнятого виконавчими органами Пенсійного фонду рішення або покладено на застраховану особу чи пенсіонера обов'язки, які не передбачені цим Законом.
Згідно із ст. 107 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсій, передбачених цим Законом, а також за невиконання або неналежне виконання ними обов'язків з адміністративного управління Накопичувальним фондом несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до частини 4 статті 24 Закону № 1058-ІV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином, до страхового стажу зараховується весь трудовий стаж, набутий до 01.01.2004 року, тобто ті періоди трудової діяльності до 1 січня 2004 року, як це передбачено нормами Закону № 1788-ХІІ та законодавством СРСР.
Відповідно до частини 3 статті 56 Закону № 1788-ХІІ до стажу роботи зараховується також час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.
Згідно з частиною 2 статті 181 Кодексу законів про працю України відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.
Наведені норми дозволяють дійти висновку, що час догляду за малолітніми дітьми до досягнення ними трирічного віку зараховується до страхового стажу та встановлюється на підставі свідоцтва про народження дитини або паспорта (у разі смерті дитини - свідоцтва про смерть).
За наведених обставин, є очевидною протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у призначенні позивачці пенсії за віком.
Частиною 1 статті 16 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що застрахована особа має право: оскаржувати в установленому законодавством порядку дії страхувальника, виконавчих органів Пенсійного фонду, їх посадових осіб та інших суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом
Суд вважає, що позивачка має право на призначення та перерахунку своєї пенсії саме з 23.03.2023 року (заява 31.03.2023 року) і має право отримати суми пенсії, не одержані своєчасно з вини Відповідачів.
Позов задовольнити у повному обсязі.
При цьому, задовольняючи позовні вимоги повністю, суд використовуючи повноваження передбачені ч.2 ст.9 КАС України, самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 1073,60 грн підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області так як саме він приймав оскаржуване рішення.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, ідентифікаційний код 21108013) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, щодо винесення рішення № 143050003998 від 07.04.2023 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі її першого звернення з 31.03.2023 року, врахувавши її страховий стаж, за формою PC-право від 14.09.2023 року, нарахувати та виплатити суми пенсії за період з 31.03.2023 року по 13.09.2023 року.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, ідентифікаційний код 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1073,60 грн.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.М. Мельник