справа № 380/10791/23
05 вересня 2024 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження клопотання про звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо надання висновку у справі про дискримінацію в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення,
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Львівської обласної ради, у якій позивач просить визнати протиправним та скасувати пункт 1.2 рішення Львівської обласної ради від 06.04.2023 №477 «Про звернення Львівської обласної ради».
Ухвалою судді від 22.05.2023 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
На розгляд суду надійшло клопотання представника позивача про звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо надання висновку у справі про дискримінацію на підставі статті 10 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», а саме з такого питання:
Чи має звернення Львівської обласної ради до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо проекту Закону України «Про інститут реєстрованих партнерств», прийняте її рішенням від 06.04.2023 №477, ознаки дискримінації у формі підбурювання до дискримінації, передбачені Законом України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».
Представник відповідача подав заперечення на зазначене клопотання, покликаючись на порушення встановлених строків заявлення клопотань в порядку спрощеного позовного провадження.
При вирішенні поданого клопотання суд керується таким.
Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» Уповноважений Верховної Ради України з прав людини у рамках здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини та громадянина та захистом прав кожного на території України і в межах її юрисдикції запобігає будь-яким формам дискримінації та здійснює заходи щодо протидії дискримінації, а саме - надає висновки у справах про дискримінацію за зверненням суду.
Разом з тим, аналіз змісту заявлених позовних вимог дає підстави для висновку, що дана адміністративна справа стосується правомірності рішення Львівської обласної ради №477 від 06.04.2023 в частині звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо проекту Закону України «Про інститут реєстрованих партнерств», а відтак не є справою про дискримінацію.
Питання дискримінації, яке позивач порушує у позовній заяві, є частиною обґрунтування заявлених ним позовних вимог у справі про визнання протиправним та скасування спірного рішення.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.
Відтак, суд в ході судового розгляду перевіритиме чи прийняте оскаржуване рішення у відповідності до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, в тому числі чи оскаржуване рішення прийняте з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що клопотання представника позивача є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 72-77, 80, 243, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в задоволенні клопотання про звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо надання висновку у справі про дискримінацію в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення, відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала суду оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Сидор Н.Т.