Рішення від 05.09.2024 по справі 380/9752/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2024 рокусправа № 380/9752/24

місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позицій учасників справи

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, у якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі заяви від 09.02.2024 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії на підставі заяви ОСОБА_1 від 09.02.2024 року, починаючи 03.05.2018 року по 01.03.2024 рік з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та здійснити виплату недоплаченної пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач вважає, що розмір пенсії визначено не у відповідності до законодавства. 09.02.2024 він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Проте, отримав відповідь від 23.02.2024 якою відмовлено в перерахунку пенсії з наступних підстав: Статтею 28 Закону № 1058 визначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років у чоловіків пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 згаданого Закону, але не більш як на 1 відсоток прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

03.06.2024 від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову повністю. Відзив обґрунтований тим, що абзацом 1 частини 4 статті 42 Закону №1058 передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, то перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. Згідно з абзацом 3 статті 42 Закону №1058 якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. 09.11.2023 ОСОБА_1 звернувся із заявою №4652 про перерахунок пенсії згідно з частиною четвертою статті 42 Закону № 1058. Функції щодо звернення позивача за перерахунком пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області вичерпано. За принципом екстериторіальності за результатами розгляду заяви позивача заяви позивача від 09.11.2023 рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 13.11.2023 № 134650001276 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, оскільки, як вже зазначалося, позивачу автоматично проведено перерахунок пенсії з 01.04.2022 року згідно з абзацом 5 частини четвертої статті 42 Закону № 1058 із врахуванням до страхового стажу періоду з 01.11.2021 по 28.02.2022. Набутий після перерахунку стаж на дату звернення становить 19 місяців (за період з березня 2022 по вересень 2023). Наступний перерахунок пенсії з урахуванням вимог статті 42 Закону № 1058 можливо провести не раніше ніж через 2 календарні роки після попереднього перерахунку. 09.02.2024 позивач знову звернувся із заявою довільної форми про перерахунок пенсії, на яку 23.02.2024 за № 5265-4570/П-52/8-1300/24 надано відповідь інформативного характеру щодо порядку обчислення його пенсійної виплати.

06.06.2024 від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій просить суд позов задовольнити повністю. Відповідь обґрунтована тим, що порушення виключної компетенції відповідача не може бути підставою для відмови, оскільки такий розрахунок міститься в позові для переконання суду, що бездіяльністю відповідача завдається суттєві матеріальні збитки. Остаточний розрахунок буде робитись відповідачем у випадку задоволення позову.

ІІ. Рух справи

Ухвалою від 13.05.2024 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.

Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.

ІІІ. Фактичні обставини справи

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, дослідивши та об'єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи № 134650001276 ОСОБА_1 за віком з 05.03.2018 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" йому призначено пенсію як непрацюючому пенсіонеру.

Пенсія первинно обчислена із врахуванням страхового стажу 40 років 01 місяць 21 день та заробітної плати для обчислення пенсії за період з 01.07.2000 по 31.03.2018 згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу (коефіцієнт стажу 0,40083, коефіцієнт заробітку - 1,26588, середньомісячний заробіток, який застосовується для обчислення пенсії - 6807,78 грн.)

Середньомісячний заробіток із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2016 та 2017 роки в розмірі 5377,90 грн, становив 6807,78 грн (5377,90 грн х 1,26588).

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2018 складав 2801,36 грн, в тому числі:

- 2728,76 грн - розмір пенсії за віком (6807,78 грн середньомісячний заробіток х 0,40083 - коефіцієнт страхового стажу);

- 72,60 грн доплата за 5 років понаднормового стажу (1452,00 грн х 5%).

Відповідно до поданої 26.02.2019 заяви про перерахунок пенсії зміна страхового стажу, набутого до 01.01.2004, та наданих до неї документів, з 01.03.2019 проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.09.1978 по 01.12.1978 на підставі довідки від 07.01.2018 № 768, виданої архівним відділом Кам'янка Бузької РДА про вироблені трудодні.

Після проведеного перерахунку страховий стаж позивача, врахований для обчислення пенсії, становив 40 років 05 місяців 14 днів (коефіцієнт страхового стажу 0,40417).

Заробітну плату враховано за період з 01.07.2000 по 30.04.2018 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (коефіцієнт заробітної плати 1,26391, середньомісячний заробіток - 6797,18 грн).

3 01.03.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 ОСОБА_1 автоматично проведено індексацію заробітку.

3 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" проведено перерахунок пенсії із застосуванням збільшеного на 1,11 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 5426,60грн (4888,83 грн х 1,11).

Крім цього, згаданою постановою передбачено, що у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Перерахований середньомісячний заробіток позивача з 01.03.2021 становив 6858,73грн (5426,60 грн х 1,26391).

3 01.03.2022 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058 та на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 за № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,14 - 6186,32 грн (5426,60 грн х 1,14).

Згідно з абзацом 5 частини 4 статті 42 Закону № 1058 позивачу з 01.04.2022 проведено перерахунок пенсії відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 42 згаданого Закону, зарахувавши до страхового стажу та заробітку період роботи з 01.11.2021 по 28.02.2022.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу 40 років 09 місяців 14 днів (коефіцієнт страхового стажу 0,40750) та середньомісячного заробітку - 7818,95 грн.

3 1 березня 2023 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" проведено перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197.

Перерахований середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 01.03.2023 становить 9359,29 грн (7405,03 грн х 1,26391).

09.11.2023 ОСОБА_1 звернувся із заявою № 4652 про перерахунок пенсії згідно з частиною четвертою статті 42 Закону № 1058.

За принципом екстериторіальності за результатами розгляду заяви позивача від 09.11.2023 рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 13.11.2023 № 134650001276 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, оскільки позивачу автоматично проведено перерахунок пенсії з 01.04.2022 року згідно з абзацом 5 частини четвертої статті 42 Закону № 1058 із врахуванням до страхового стажу періоду з 01.11.2021 по 28.02.2022.

Набутий після перерахунку стаж на дату звернення становить 19 місяців (за період з березня 2022 року по вересень 2023 року).

Наступний перерахунок пенсії з урахуванням вимог статті 42 Закону № 1058 можливо провести не раніше ніж через 2 календарні роки після попереднього перерахунку.

09.02.2024 позивач знову звернувся із заявою довільної форми про перерахунок пенсії, на яку 23.02.2024 за № 5265-4570/П-52/8-1300/24 надано відповідь інформативного характеру щодо порядку обчислення його пенсійної виплати.

3 01.04.2024 ОСОБА_1 автоматично проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі згідно з абзацом 1 частини 4 статті 42 Закону № 1058.

Розмір пенсійної виплати станом на 01.04.2024 становить 4481,90 грн.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу протиправною, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

IV. Позиція суду

Вирішуючи спір по суті, суд керувався такими мотивами.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно з частиною другою статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до матеріалів пенсійної справи позивача:

ОСОБА_1 призначено пенсію з 05.03.2018 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як непрацюючому пенсіонеру.

Пенсія первинно обчислена із врахуванням страхового стажу 40 років 01 місяць 21 день та заробітної плати для обчислення пенсії за період з 01.07.2000 по 31.03.2018 згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу (коефіцієнт стажу 0,40083, коефіцієнт заробітку - 1,26588, середньомісячний заробіток, який застосовується для обчислення пенсії 6807,78 грн.)

Середньомісячний заробіток із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2016 та 2017 роки в розмірі 5377,90 грн, становив 6807,78грн (5377,90 грн х 1,26588).

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2018 складав 2801,36 грн, в тому числі:

2728,76 грн - розмір пенсії за віком (6807,78 грн середньомісячний заробіток х 0,40083 - коефіцієнт страхового стажу);

- 72,60 грн - доплата за 5 років понаднормового стажу (1452,00 грн. х 5%).

Отже, суд висновує про те, що розрахунок розміру пенсії під час її призначення здійснений відповідачем, відповідає згаданим положенням законодавства.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" визначає, що у 2022 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.

У разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100,00 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 4 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135,00 грн., яка виплачується додатково до встановленої пунктом 2постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році"що місячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" визначено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Згідно з пунктом 6 Постанови № 168, з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100,00 грн., яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127"Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 р." та пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №185 від 25.02.2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 01.03.2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124.

Приписами пункту 1 та 2 Порядку №124 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пункту 5 Порядку № 124, у 2019 року перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян", щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Згідно з пунктом 5 Порядку №124, у 2019 року при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01 жовтня 2017 року, який складав 3764,40грн. Він підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, визначений пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124. З урахуванням цього, при перерахунку пенсій у 2019 року застосовувався показник середньої заробітної плати 4404,35грн (3764,40грн х 1,17).

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 року №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 року, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2020 році становив 4888,83 грн (4404,35грн х 1,11).

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127, у 2021 року "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2021 році становив 5426,60грн (4888,83грн х 1,11).

Згідно пункту 1Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 передбачений коефіцієнт у розмірі 1,14.

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2022 році становив 6186,32грн (5426,60грн х 1,14).

Згідно з пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 передбачений коефіцієнт 1,197.

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2023 році становив 7405,03 грн (6186,32грн х 1,197).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 у 2024році застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати збільшений з 01.03.2024року на коефіцієнт 1,0796 і становить 7994,47грн (7405,03грн х1,197).

Отже, позивач має право на перерахунок пенсії у 2022-2024 роках, однак, такий перерахунок не призводить до підвищення пенсії позивача у спірні періоди.

Також суд зазначає, що приймаючи постанови № 127, 118, 168, 185 уряд передбачав, що внаслідок перерахунку певні пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058, не підвищаться. У зв'язку з цим для досягнення мети індексації установлені щомісячні доплати в розмірі 100 грн (з 01.07.2021 року), 135 грн (з 01.03.2022 року), 100 грн (01.03.2023 року) та 100 грн (01.03.2024 року) у межах максимального розміру пенсії.

Окрім цього, суд зазначає, що такі показники як Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи та Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до згаданого Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу) визначаються при призначені пенсії та змінюються у зв'язку з набуттям страхового стажу, проте не може бути зміненим у зв'язку з застосуванням іншого розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Суд висновує, що виплата індексації пенсії позивача здійснювалася відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

З таких підстав суд вважає, що доводи позивача щодо неправильного здійснення перерахунків пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати є безпідставними, а тому у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку позивачу пенсії на підставі заяви від 09.02.2024 року необхідно відмовити.

У зв'язку з цим відсутні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі заяви ОСОБА_1 від 09.02.2024 року, починаючи 03.05.2018 року по 01.03.2024 рік з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та здійснити виплату недоплаченної пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Суд відхиляє аргументи позивача про те, що йому незараховано до страхового стажу період проходження військової служби, оскільки згідно з розрахунком стажу позивача, такий період зараховано до його страхового стажу.

Щодо аргументів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду без поважних причин, суд дійшов таких висновків.

Як зазначає позивач про порушення свого права він дізнався з моменту отримання відповіді від 23.02.2024, якою відповідач відмовив у перерахунку пенсії. До суду позивач звернувся 08.05.2024, тобто у межах шестимісячного строку звернення.

З таких підстав суд вважає, що позивач строк звернення до суду не пропустив.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Гулик Андрій Григорович