06 вересня 2024 року м. Кропивницький Справа №340/3943/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув в порядку спрощеного провадження (письмове провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2
до відповідача: Військової частини НОМЕР_1 ,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області,
про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 звернулася з позовом, у подальшому уточненим до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про:
- визнання протиправним рішення Військової частини НОМЕР_1 , викладене у формі листа від 30.04.2024 року №66/1222/1, про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 про перерахунок грошового забезпечення померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 та видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для обрахунку пенсії по втраті годувальника за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;
- зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , за липень та серпень 2022 року, виходячи із розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» на 01 січня 2022 року (2481 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт, в тому числі надбавки за особливості проходження військової служби та премії, та виплатити ОСОБА_1 , яка діє як законний представник неповнолітньої ОСОБА_2 , недоплачений розмір грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум;
- зобов'язання Військової частину НОМЕР_1 Міністерства оборони України, після проведення перерахунку грошового забезпечення померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , підготувати та надати ОСОБА_1 оновлену довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії по втраті годувальника за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» неповнолітній ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що ОСОБА_2 є донькою ОСОБА_3 , який проходив військову службу у Збройних Силах України з 2021 року. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер у закладі охорони здоров'я внаслідок тяжкого поранення, отриманого при захисті Батьківщини під час участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Померлий ОСОБА_3 у період з 06.07.2022 р. по 30.08.2022 р. проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 . Неповнолітній донці померлого ОСОБА_2 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначено пенсію по втраті годувальника за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Пенсія виплачується законному представнику - ОСОБА_1 . Представником позивача направлено до Військової частини НОМЕР_1 заяву про перерахунок грошового забезпечення померлого ОСОБА_3 , виплату недоплаченого грошового забезпечення та виготовлення оновлених довідок для обрахунку пенсії, після проведеного перерахунку. Листом від 30.04.2024 р. №66/1222/1 відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку грошового забезпечення померлого військовослужбовця, оскільки у військовій частині НОМЕР_1 військовослужбовцю ОСОБА_3 , відповідно до пункту 1 Постанови №704, виплачувався посадовий оклад по 4 тарифному розряду в сумі 2 730 (коефіцієнт 1,55 з додатку 1 постанови помножений на 1 762 грн, згідно пункту 4 постанови) відповідно до норм чинного законодавства. Представник позивача вважає, що посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням померлого військовослужбовця ОСОБА_3 за липень та серпень 2022 року мав би визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, а не станом на 01 січня 2018 року. Представник позивача наголошує на тому, що неправильний розрахунок посадового окладу та окладу за військовим званням у 2022 році померлого ОСОБА_3 вплинув на розмір додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження військової служби та премії. Представник позивача зазначає, що неправомірні дії ВЧ НОМЕР_1 призвели до зменшення розміру грошового забезпечення померлого ОСОБА_3 та, як наслідок, вплинули на розмір пенсії по втраті годувальника ОСОБА_2 , яка виплачується позивачу, розмір якої розраховується, виходячи із грошового забезпечення померлого годувальника.
Відповідачем відзив на позовну заяву не подано.
Представником третьої особи подано пояснення у яких зазначено, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню (а.с.56-57).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.36-37).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (а.с.51-52).
02.08.2024 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.77).
08.08.2024 р. до суду надійшло клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з тим, що позовна заява не підписана або підписана особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано (а.с.78-81). Клопотання мотивоване тим, що позовна заява подана адвокатом Петренко Ксенією Олександрівною. На підтвердження повноважень представника позивача адвокатом Петренко К.О. до матеріалів справи додано копію ордеру на надання правничої допомоги серії ВА №1083494, який виданий з порушенням ч.2 ст.26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», оскільки не містить підпису адвоката, що є підставою для залишення позову без розгляду на підставі п.2 ч.1 ст.240 КАС України.
Судом встановлено, що на підтвердження повноважень представника позивача до позовної заяви додано ордер серії ВА №1083494 від 13.06.2024 р. (а.с.7), який містить підпис адвоката.
Таким чином, клопотання представника позивача є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Дослідивши подані позивачем, відповідачем та третьою особою документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 01.06.2023 р. призначено пенсію в разі втрати годувальника у розмірі 70% грошового забезпечення загиблого батька ОСОБА_3 , відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с.60, зі зворотного боку).
Пенсія ОСОБА_2 призначена за результатом розгляду заяви про призначення пенсії від 04.02.2023 р., поданої законним представником ОСОБА_1 (а.с.61). До заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника серед іншого було додано: подання про призначення пенсії від 22.11.2023 р. №ФГ43165, складене ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.62); довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 18.12.2023 р. №86/4592, складену Військовою частиною НОМЕР_1 (а.с.70, зі зворотного боку); довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 (зі змінами) від 18.12.2023 р. №86/459, складену Військовою частиною НОМЕР_1 (а.с.71).
Спірні правовідносини стосуються перерахунку грошового забезпечення загиблого годувальника - ОСОБА_3 за липень та серпень 2022 року з урахуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» на 01 січня 2022 року (2481 грн), що впливає на розмір пенсії по втраті годувальника.
Відповідно до ч.ч.1, 2 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Частиною 3 статті 1 Закону №2262 визначено, що члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Статтею 29 Закону №2262 передбачено, що Пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.30 Закону №2262 Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).
Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
У розумінні пункту «а» частини 4 статті 30 Закону №2262 непрацездатними членами сім'ї вважаються: діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків.
Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 36 Закону №2262 пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.
Статтею 37 Закону №2262 передбачено, що пенсії в разі втрати годувальника (або частина спільної пенсії кожного непрацездатного члена сім'ї), що призначається членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, з розрахунку на кожного непрацездатного члена сім'ї не може бути меншою ніж два визначені законом розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст.43 Закону №2262 пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
З аналізу зазначених норм суд дійшов висновку, що розмір грошового забезпечення та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії за 24 останні календарні місяці служби військовослужбовця є складовими із яких розраховується розмір пенсії в разі втрати годувальника.
З огляду на пункти 2, 5 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2027 р. №3-1 (далі за текстом - Порядок - №3-1), заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника подається членом сім'ї військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію згідно із Законом, якому на дату смерті не було призначено пенсію, до органів, що призначають пенсії, через уповноважений орган (структурний підрозділ). У такому самому порядку подається заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника членом сім'ї померлого годувальника, який має право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, а також у разі відсутності в органах, що призначають пенсії, пенсійної справи померлого годувальника.
За малолітніх або неповнолітніх осіб, недієздатних осіб, осіб, дієздатність яких обмежено, заяви подаються законними представниками (батьками, усиновлювачами, батьками-вихователями, прийомними батьками, патронатними вихователями, опікунами, піклувальниками, представниками закладів (органів опіки і піклування), які виконують функції опікунів і піклувальників).
Пунктом 3 розділу ІІ Порядку №3-1 визначено, що 3. До заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника додаються такі документи:
1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (якщо пенсія померлому годувальнику органом, що призначає пенсію, не призначалась);
2) витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв'язку зі смертю/ з визнанням судом безвісно відсутнім (якщо годувальник помер (загинув) / пропав безвісти у період проходження служби) або його копія;
3) свідоцтво про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим;
4) документи, що засвідчують родинні відносини непрацездатних членів сім'ї з померлим годувальником, які передбачені пунктом 12 цього розділу;
5) документи про перебування непрацездатних членів сім'ї на утриманні померлого (загиблого) годувальника (крім непрацездатних дітей; непрацездатних батьків і дружини (чоловіка) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби), які передбачені пунктом 13 цього розділу;
6) документи померлого годувальника, які передбачені підпунктом 4 пункту 2 цього розділу;
7) документи, що підтверджують право на призначення пенсії незалежно від віку відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на дострокову пенсію за віком, пенсію за віком на пільгових умовах чи пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до закону, які передбачені підпунктами 5-7 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (для призначення пенсії непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у пункті «в» статті 30 Закону);
8) документи про обставини загибелі чи смерті годувальника внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час проходження служби при виконанні службових обов'язків (обов'язків військової служби) (висновок військово-лікарської комісії, витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв'язку зі смертю / визнанням судом безвісно відсутнім або його копія) (для призначення пенсії непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у пункті «в» статті 30 Закону);
9) документи, що підтверджують право на встановлення надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу.
Сторона позивача вважає, що відповідачем помилково розраховано розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 за липень та серпень 2022 року, що вплинуло на розмір пенсії по втраті годувальника.
Відповідно до ч.ч.1-4 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України 07.06.2018 р. №260 (далі за текстом - Порядок №260), грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду); премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду)), а також додаткова винагорода та одноразова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.
Згідно з пунктом 4 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військово-службовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
З огляду на пункт 1 розділу ІІ Порядку №260, посадові оклади виплачуються у розмірах, визначених додатками 1, 2, 12 і 13 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військово-службовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (зі змінами) (далі за текстом - Постанова №704).
Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №260 оклади за військовими званнями виплачуються в розмірах, визначених у додатку 14 до постанови №704.
Відповідно до п.п.1, 2 розділу ХХХ Порядку №260 у разі смерті (загибелі) військовослужбовця належне, але не отримане ним до дня смерті (загибелі) грошове забезпечення (у тому числі за весь місяць, у якому військовослужбовець помер (загинув)) виплачується військовою частиною, в якій перебував на грошовому забезпеченні військово-службовець, дружині (чоловіку), а в разі якщо її (його) немає, - повнолітнім дітям, які проживали разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі та не мають дітей.
У разі відсутності зазначених осіб належні суми грошового забезпечення виплачуються іншим спадкоємцям відповідно до чинного законодавства України.
Грошове забезпечення, в тому числі одноразові додаткові види грошового забезпечення, право на які у військовослужбовця виникло включно до дня його загибелі (смерті) або до дня визнання його судом безвісно відсутнім, оголошення померлим, виплачується зазначеним в пункті 1 цього розділу членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - спадкоємцям за їх зверненням на підставі наказу командира військової частини про виплату.
Грошове забезпечення зазначеним особам виплачується, якщо звернення за одержанням надійшло до закінчення трьох років із дня смерті (загибелі) військовослужбовця або з дня набрання законної сили рішенням суду про визнання військовослужбовця безвісно відсутнім, оголошення померлим.
Суд зазначає, що правом на перерахунок грошового забезпечення наділений безпосередньо військовослужбовець, який його отримує, оскільки це є його виключно суб'єктивним правом, яке не переходить до спадкоємців чи утриманців.
Таким чином, члени сім'ї померлого військовослужбовця не наділені правом ініціювати публічно-правовий спір щодо розміру виплаченого йому грошового забезпечення, проведення перерахунку та виплати такого грошового забезпечення.
При цьому суд зауважує, що під час призначення пенсії в разі втрати годувальника розрахунок її розміру обчислюються з розміру грошового забезпечення, яке виплачувалося військовослужбовцю і з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зважаючи на висновки суду про відсутність у позивача права ініціювати публічно-правовий спір щодо перерахунку грошового забезпечення померлого ОСОБА_3 , позовні вимоги про визнання протиправним рішення Військової частини НОМЕР_1 , викладене у формі листа від 30.04.2024 року №66/1222/1, про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 про перерахунок грошового забезпечення померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 та зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , за липень та серпень 2022 року, виходячи із розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» на 01 січня 2022 року (2481 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт, в тому числі надбавки за особливості проходження військової служби та премії, та виплатити ОСОБА_1 , яка діє як законний представник неповнолітньої ОСОБА_2 , недоплачений розмір грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум, задоволенню не підлягають.
Також суд враховує, що на стадії призначення пенсії перевірці підлягає повнота та достовірність даних, які відображені у грошовому атестаті та відповідних довідках, а не правомірність розрахунків розміру грошового забезпечення, яке фактично виплачувалося військовослужбовцю і щодо якого не вирішувалося публічно-правового спору.
Матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що складені Військовою частиною НОМЕР_1 довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 18.12.2023 р. №86/4592 та про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 (зі змінами) від 18.12.2023 р. №86/459, включають інформацію про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_3 , яка не відповідає критеріям повноти і достовірності, що виключає наявність у відповідача обов'язку із видачі нових довідок.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправним рішення Військової частини НОМЕР_1 , викладене у формі листа від 30.04.2024 року №66/1222/1, про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для обрахунку пенсії по втраті годувальника за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та зобов'язання Військової частину НОМЕР_1 Міністерства оборони України, після проведення перерахунку грошового забезпечення померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , підготувати та надати ОСОБА_1 оновлену довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії по втраті годувальника за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» неповнолітній ОСОБА_2 , задоволенню не підлягають.
Беручи до уваги, що у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Дата складання повного рішення суду - 06 вересня 2024 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ