06 вересня 2024 року м. Житомир справа № 240/17000/24
категорія 106010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Приходько О.Г., розглянувши заяву представниці ОСОБА_1 про забезпечення позову до подачі позовної заяви, інші особи, які можуть отримати статус учасників справи: відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи - Головне управління Національної поліції у місті Києві, Військова частина НОМЕР_1 ,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду 06 вересня 2024 року через підсистему "Електронний суд" звернулась представниця ОСОБА_1 із заявою про забезпечення позову до подачі позовної заяви.
У цій заяві заявниця просить суд:
- вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про направлення в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , ВОС-901074А;
- до набрання чинності рішенням у справі заборонити ІНФОРМАЦІЯ_2 та іншим компетентним особам, вчиняти щодо ОСОБА_1 будь-які дії, пов'язані з мобілізацією відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";
- до набрання законної сили рішенням у справі заборонити військовій частині НОМЕР_1 , в особі її командира, та іншим компетентним особам вчиняти будь-які дії щодо переміщення ОСОБА_1 для проходження військової служби до іншого місця служби або іншої військової частини.
Дослідивши заяву про забезпечення позову з доданими до неї документами, суд зазначає таке.
Згідно з частинами першої та другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Як встановлено у пункті 1 частини першої статті 153 КАС України заява про забезпечення позову до подання позовної заяви подається до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Згідно з поданою заявою про забезпечення позову представниця заявника зазначає, що протягом визначеного законом терміну буде пред'явлена позовна заява про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. У цій заяві відповідачем визначено ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), треті особи - Головне управління Національної поліції у місті Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська, б. 15), Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ).
За правилами частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Отже, КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Тож якщо предметом адміністративної справи є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, позивач може застосувати альтернативну підсудність.
З огляду на предмет позову, у даному випадку, застосуванню підлягають положення частини першої статті 25 КАС (територіальна підсудність справи за вибором позивача).
У поданій заяві місцем проживання позивача ОСОБА_1 вкаазно адресу: АДРЕСА_3 .
Суд також враховує, що за відомостями з доданого до заяви про забезпечення позову Витягу з Реєстру територіальної громади (Чабанівська територіальна громада) адреса місця проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_4 , що відповідає паспортним даним щодо зареєстрованого місця проживання (паспорт НОМЕР_3 ); місцезнаходження суб'єкта владних повноважень, до якого в майбутньому будуть звернені позовні вимоги, - ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) є: АДРЕСА_1 .
Отже, розгляд поданої заяви, як і вирішення подальшого спору, має здійснюватися за вибором позивача: або окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Київську область (Київський окружний адміністративний суд) або окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ (з урахуванням набрання чинності з 15 грудня 2022 року Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом (пункт 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення цього Закону)).
Отже, ця заява про забезпечення позову до подання позовної заяви не підсудна Житомирському окружному адміністративному суду, оскільки її розгляд має здійснюватись за правилами територіальної підсудності Київським окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Київську область та місто Київ (до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду).
Визначаючись щодо поданої заяви суд враховує, що відповідно до частини першої статті 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Отже, порушення окружним адміністративним судом правил предметної, територіальної або інстанційної підсудності є підставою для скасування судового рішення (у даному випадку щодо вирішення заяви про забезпечення позову) з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи та заяви, які йому предметно, територіально або інстанційно не підсудні, і зобов'язує направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Відповідно до вимог частини першої статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Приписи статті 154 КАС України передбачають лише вирішення заяви по суті або повернення її без розгляду.
За змістом частини шостої статті 7 КАС України визначено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Оскільки за правилами частини першої статті 153 КАС України заява підсудна іншому суду, суд вважає за необхідне передати її на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 7, 22, 25, 29, 150, 153, 243, 248, 318 КАС України, суд
ухвалив:
Заяву представниці ОСОБА_1 про забезпечення позову до його подання передати за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
Передачу заяви здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя О.Г. Приходько