Постанова від 06.09.2024 по справі 353/892/24

Справа № 353/892/24

Провадження № 3/353/462/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2024 рокум.Тлумач

Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Луковкіна У.Ю., ознайомившись з матеріалами справи, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця ВЧ ІНФОРМАЦІЯ_3 , старшого стрільця, молодшого сержанта, гр. України, за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

05.09.2024 року офіцером відділення організації охорони, ППС, розшуку та діяльності ВСП в гарнізонах ІНФОРМАЦІЯ_4 капітаном ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЛВІ № 78 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, відповідно до якого «05.09.2024 року о 15 год. 00 хв. молодший сержант ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби в АДРЕСА_2 , у нетверезому стані, в умовах особливого періоду».

06.09.2024 року до Тлумацького районного суду Івано-Франківської області надійшли матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій, є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті, а саме: дату і місце його складення, посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Враховуючи вищенаведене, приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення ЛВІ № 78 складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, оскільки у ньому не вказано прізвища, адреси свідків, не відібрано у них письмових пояснень та не вказано причин їх відсутності.

Крім цього, у тексті протоколу про адміністративне правопорушення містяться суперечності, а саме зазначено, що правопорушення було вчинено 05.09.2024 року, тоді як стан алкогольного сп'яніння підтверджується довідкою № 376, виданою КНП «ПКЦПЗ ІФ ОР» 05.08.2024 року. До цього з вказаної довідки, яка долучена до протоколу про адміністративне правопорушення, вбачається, що огляд на стан сп'яніння було проведено о 15 год. 50 хв. 05.08.2024 року. Вказані обставини позбавляють суд можливості визначити дату та час вчинення адміністративного правопорушення.

Крім цього, відповідно до ч. 3 ст. 172-20 КУпАП адміністративна відповідальність наступає за вчинення дій, передбачених частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, 12.08.2024 року Слов'янським міськрайонним судом Донецької області ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Проте у матеріалах адміністративної справи відсутні докази на підтвердження такої кваліфікуючої ознаки складу адміністративного правопорушення, як повторність, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме до матеріалів справи не додано належним чином завірений процесуальний документ (копія постанови суду, з відміткою про набрання нею законної сили) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 173-20 КУпАП.

Суд вважає необхідним зазначити, що відповідно до ст. 254 КУпАП основним документом, призначеним для фіксації юридичного факту адміністративного правопорушення є протокол про адміністративне правопорушення, який, в свою чергу, є найважливішим джерелом доказів у справі про адміністративне правопорушення. Протокол це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки правопорушення, передбаченого КУпАП.

Відсутність у протоколі обов'язкових реквізитів, не тільки обмежує права особи, відносно якої складається протокол, регламентовані ст. 268 КУпАП, а й унеможливлює розгляд справи.

Крім вищезазначеного, у матеріалах справи відсутні дані, які враховуються судом при прийнятті рішення по даній справі відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП, а саме: характеристика на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дані про ступінь вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, тощо.

Пунктом 24 постанови № 14 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року було встановлено наступне: «Визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП (80732-10), відповідному правоохоронному органу для належного оформлення».

Таким чином, протокол не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складенні, оскільки неповнота передбачених законом даних унеможливлює надання належної правової оцінки викладеним у протоколі обставинам.

За наслідками таких встановлених недоліків у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, а тому матеріали адміністративної справи слід повернути на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині постанови.

Звертаю увагу на необхідність усунути зазначені недоліки в максимально стислі строки, оскільки відповідно до ст. 38 КУпАП строк притягнення до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення складає три місяці з моменту його вчинення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 245, 251, 252, 256, 277, 278 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП направити до ІНФОРМАЦІЯ_1 на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині постанови.

Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.

СуддяУ. Ю. ЛУКОВКІНА