Постанова від 05.09.2024 по справі 420/6448/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/6448/24

Перша інстанція: суддя Хурса О. О.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Турецької І.О.,

Шеметенко Л.П.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 7 травня 2024р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2024р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ГУ ПФУ в Одеській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 1.03.2023р. пенсії без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченою Постановою КМУ «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» №118 від 16.02.2022р. та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023р. №168;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови у нарахуванні та з 1.07.2021р. пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000грн., передбаченої Постановою КМУ №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021р.;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області нарахувати та виплатити з 1.03.2023р. пенсію з основним розміром 79% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченою Постановою КМУ «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» №118 від 16.02.2022р. та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023р. №168;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області нарахувати та виплатити з 1.07.2021р. пенсію з основним розміром 79% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000грн., передбаченої Постановою КМУ №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021р..

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач зазначив, що йому проведено перерахунок пенсії з 1.03.2023р. з урахуванням максимального розміру пенсії, та її розмір склав 28 071,65грн..

23.10.2023р. ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації згідно Постанови КМУ №118 та Постанови №168, а також нарахувати та виплатити з 1.07.2021р. щомісячну доплату у розмірі 2 000грн. згідно Постанови КМУ №713.

Однак, листом від 22.12.2023р. ПФУ відмовило у задоволенні вказаної заяви, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду із даним позовом.

Посилаючись на вказані обставини просив позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 7 травня 2024р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.03.2023р. обмеження перерахованої пенсії максимальним розміром.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 1.03.2023р. пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Стягнуто з ГУ ПФУ в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 600грн..

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення норм права, просить рішення суду скасувати в частині відмови та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про часткове задоволення скарги, скасування рішення суду в частині відмови щодо вимог про щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000грн., з прийняттям в цій частині нової постанови про задоволення позовних вимог в цій частині, з наступних підстав.

Відповідно до ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.

Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що застосування положень Закону №3668-VI по відношенню до військовослужбовців фактично нівелює наслідки прийняття рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016р. №7-рп/2016, яким фактично встановлено, що обмеження пенсії максимальним розміром не відповідає ст.17 Конституції України.

При цьому, суд вказав, що вимоги про зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням індексації, передбаченою Постановою КМУ №118 від 16.02.2022р. «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24.02.2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», оскільки станом на день розгляду справи відповідачем ще не проведено перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром з 1.03.2023р., а тому відсутні підстави вважати, що право позивача на отримання пенсії з урахуванням індексації буде порушено.

Стосовно вимог про зобов'язання провести перерахунок пенсії з 1.07.2021р. з основним розміром 79% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000грн., передбаченої Постановою КМУ №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021р., суд зазначив, що з 1.07.2021р. пенсія позивачу перерахована у розмірі 79% грошового забезпечення та з урахуванням доплати у розмірі 2 000грн., а тому відсутні підстави для задоволення вказаних вимог.

Проте, з таким висновком суду першої не може погодитись судова колегія, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування обставин по справі, у зв'язку з чим допустив невірне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.317 КАС України, рішення суду скасовує в частині визначення суми та приймає нову постанову про часткове задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що ОСОБА_1 з 30.06.2010р. перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

1.03.2023р. ГУ ПФУ в Одеській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням максимального розміру пенсії, внаслідок чого розмір пенсії було зменшено з 33 501,08грн. до 28 071,65грн..

23.10.2023р. ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив:

- перерахувати пенсію з 1.03.2022р. застосувавши розмір пенсії, визначений на момент первинного призначення пенсії, без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ №118 від 16.02.2022р.;

- з 1.03.2023р. застосувавши розмір пенсії, визначений на момент первинного призначення пенсії, без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ №168 від 24.02.2023р.;

А також просив нарахувати та виплачувати з 1.07.2021р. щомісячну доплату у розмірі 2 000грн., передбачену постановою КМУ №713 від 14.07.2021р., без обмеженням пенсії максимальним розміром, застосувавши розмір пенсії, визначений на момент первинного призначення пенсії.

22.12.2023р. ГУ ПФУ в Одеській області листом за №42872-35446/В-02/8-1500/23 відмовило позивачу у задоволенні його заяви.

Позивач вважає вказану відмову протиправною та незаконно, а тому звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність та законність дій УПФ у спірних правовідносинах, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх незаконність та протиправність в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія виходить з наступного.

Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Одним із ключових питань у цій справі є питання про наявність правових підстав для виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000грн. відповідно до Постанови №713.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ регулює ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до положень ст.63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову №713.

Пунктом 1 Постанови №713 установлено з 1.07.2021р. особам, яким призначено пенсію до 1.03.2018р. відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1.03.2018р., щомісячну доплату в сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1.03.2018р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1.03.2018р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1.03.2018р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000грн.. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Як вбачається із матеріалів справи, що підставою відмови, яка викладена у листі ГУ ПФУ від 22.12.2023р. за №42872-35446/В-02/8-1500/23, щодо нарахування та виплати доплати до пенсії 2 000грн. стало те, що 14.02.2022р. пенсійним органом було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.12.2021р. по справі №420/20388/21. Оскільки до перерахунку основний розмір пенсії складав 10 424,05грн., а після перерахунку - 19 340грн., то на думку ПФУ щомісячна доплата згідно Постанови №713 відсутня.

Надаючи оцінку вказаним обставинам, судова колегія виходить з наступного.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 1.03.2018р., які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття Постанови зумовлено тим, що в червні 2021р. в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016р. для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 1.07.2021р. зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2 000 - 2 700грн..

Отже, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акту Уряду з 1.07.2021р. колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 1.03.2018р. було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1.03.2018р..

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім п.1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акту компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 1.03.2018р., не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

З огляду на викладене, судова колегія приходить до висновку, що оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 , проведено ГУ ПФУ в Одеській області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 1.03.2018р., не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000грн. відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 1.03.2018р..

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 2.03.2023р. по справі №600/870/22-а.

З огляду на викладене, апеляційний суд зазначає, що суд першої інстанції не дослідив вказані обставини, а тому дійшов помилкового висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Що стосується вимог щодо нарахування та виплати з 1.03.2023р. пенсії з обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченою Постановою КМУ «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» №118 від 16.02.2022р. та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023р. №168, то судова колегія зазначає виходить з наступного.

Як вбачається із матеріалів справи, що згідно протоколу перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.03.2023р. (а.с.14) основний розмір пенсії становить 79% грошового забезпечення.

При цьому до складу пенсії включено:

- Індексація базового ОСНП 2022 (28071,65*0,140), що становить 3 930,03грн.;

- Індексація базового ОСНП 2023 (32001,68*0,197), що становить 1 500грн..

У підсумку розмір пенсії (з надбавками) становить 33 501,68грн..

Однак, враховуючи те, що пенсію позивача обмежено максимальним розміром, то розмір пенсії до виплати становив 28 071,65грн..

Враховуючи вказані обставини, судова колегія зазначає, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.03.2023р. єдиним порушенням прав позивача було обмеження пенсії максимальним розміром, оскільки при перерахунку було застосовано належний відсоток основного розміру пенсії, а також включено спірні суми індексації, передбачені Постановами КМУ №118 та 168.

Вказані протиправні дії були встановлення судом першої інстанції та відповідно їм надана належна оцінка.

З огляду на вказане, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що вимоги про зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням індексації, передбаченою Постановою КМУ №118 від 16.02.2022р. та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24.02.2023р. №168 є передчасними, а тому відсутні підстави вважати, що право позивача на отримання пенсії з урахуванням індексації буде порушено.

У контексті оцінки доводів апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Виходячи з наведеного, судова колегія вважає за необхідне рішення суду першої інстанції скасувати в частині відмови щодо задоволення вимог стосовно щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000грн., передбаченої Постановою КМУ №713 від 14.07.2021р., з прийняттям в цій частині нової постанови про задоволення позовних вимог в цій частині.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,317 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 7 травня 2024р. скасувати в частині відмови.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні і виплаті щомісячної доплати до пенсії згідно Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021р..

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 1.07.2021р. ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000грн. відповідно до Постанови КМУ «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021р. №713 з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині рішення суду залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: І.О. Турецька

Л.П. Шеметенко