02 вересня 2024 рокуСправа №160/14744/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі адміністративну справу №160/14744/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
05 червня 2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 області (далі - відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно ОСОБА_1 стосовно несвоєчасного остаточного розрахунку при звільненні, а саме ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення у повному обсязі;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виплатити ОСОБА_1 його середнє грошове забезпечення за весь час затримки остаточного розрахунку (нарахування та виплата індексації грошового забезпечення у повному обсязі), за період з 05 жовтня 2021 року по 18 липня 2022 року у повному обсязі, з 19 липня 2022 року по 11 травня 2024 року - не більш як за шість місяців, відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно ОСОБА_1 стосовно нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по день фактичної виплати індексації грошового забезпечення включно за весь час затримки виплати;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по день фактичної виплати індексації грошового забезпечення включно за весь час затримки виплати.
Позовна заява обґрунтована посиланнями на протиправність дій відповідача щодо невиплати позивачу середнього заробітку за час затримки розрахунку та компенсації втрати частини доходу за невчасно виплачену індексацію грошового забезпечення.
Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 160/14744/24 та у зв'язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/14744/24, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
29 липня 2024 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано відзив на позовну заяву, який надійшов від представника відповідача в підсистемі «Електронний Суд». Відповідач проти позову заперечує в повному обсязі та зазначає, що за відсутності судового рішення ні про який обов'язок сплачувати відшкодування мови бути не може. В даному випадку враховуватися має дата прийняття рішення щодо виплат, а не дата звільнення працівника. Отже, у відповідача обов'язок виплатити позивачеві суми згідно ч. 2 ст. 117 Кодексу законів про працю виник після 07.11.2022 року. Також зазначає, що нарахування має здійснюватися за 6 місяців.
06 серпня 2024 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано клопотання про долучення доказів, яке надійшло від представника відповідача в підсистемі «Електронний Суд». До клопотання додано довідку про розмір грошового забезпечення позивача за 2021 рік, на підставі відомостей якої відповідач у відзиві обчислює середньоденний заробіток позивача у розмірі 532,93 грн.
У відповідності до ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Наказом відповідача від 05.10.2021 року №106 позивача звільнено у запас, з 05.10.2021 року виключено зі списків особового складу відповідача.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.11.2022 року у справі №160/13215/22 зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січень 2008 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Згідно наданої відповідачем виписки по рахунку 11.05.2024 року відповідачем сплачено на користь позивача 63643,21 грн.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо виплати позивачу середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, а також щодо виплати позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд зазначає наступне
Строк звернення до суду з позовом про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні визначено у ч. 5 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України та складає місяць.
Такий правовий висновок сформовано Судовою палатою з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у постанові від 11.02.2021 року у справі № 240/532/20 та дотепер застосовується Верховним Судом (постанови від 31.10.2023 року у справі №240/15141/22, від 28.09.2023 року у справі №420/5436/22).
Розрахунок з позивачем здійснено 11.05.2024 року згідно скріншоту про платіж, позов подано 04.06.2024 року направленням поштою. Отже, строк звернення до суду позивачем не пропущено.
Щодо права позивача на середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні.
Відповідно до ст. 116 Кодексу законів про працю України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
Згідно зі ст. 117 Кодексу законів про працю України (в редакції до 19.07.2022 року) в разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум роботодавець повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Відповідно до ст. 117 Кодексу законів про працю України (в редакції з 19.07.2022 року) у разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за шість місяців.
При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум роботодавець повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування у разі, якщо спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору, але не більш як за період, встановлений частиною першою цієї статті..
Конституційний Суд України у рішенні від 22.02.2012 року №4-рп/2012 щодо офіційного тлумачення положень ст.233 Кодексу законів про працю України у взаємозв'язку з положеннями ст.ст.117, 237-1 цього Кодексу роз'яснив, що згідно з ст.47 Кодексу законів про працю України роботодавець зобов'язаний виплатити працівникові при звільненні всі суми, що належать йому від підприємства, установи, організації, у строки, зазначені в ст.116 цього Кодексу, а саме в день звільнення або не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про проведення розрахунку.
Під «належними звільненому працівникові сумами» необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право станом на дату звільнення згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем (заробітна плата, компенсація за невикористані дні відпустки, вихідна допомога тощо)
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.02.2020 року у справі №821/1083/17, постанові Касаційного адміністративного суду від 28.09.2023 року у справі №640/36441/21,
Питання відповідальності за затримку розрахунку при звільненні військовослужбовців із військової служби не врегульовані положеннями спеціального законодавства. Проте такі питання врегульовані Кодексу законів про працю України.
Враховуючи те, що спеціальним законодавством, яке регулює оплату праці військовослужбовців, не встановлено відповідальність роботодавця за невиплату або несвоєчасну виплату працівнику всіх належних сум, суд зазначає про можливість застосування норм статті 116 та 117 Кодексу законів про працю України як таких, що є загальними та поширюються на правовідносини, які виникають під час звільнення із військової служби.
Такий правовий висновок міститься у постановах Касаційного адміністративного суду від 27.07.2023 року у справі №420/436/22, від 18.11.2022 року у справі №1.380.2019.005781.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що передбачений частиною першою статті 117 КЗпП України обов'язок роботодавця щодо виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні настає за умови невиплати з його вини належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 КЗпП України, при цьому визначальними є такі юридично значимі обставини, як невиплата належних працівникові сум при звільненні, факт проведення з ним остаточного розрахунку та встановлення вини.
Непроведення з вини власника або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у зазначені строки є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП України, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Отже, стягнення з роботодавця (власника або уповноваженого ним органу підприємства, установи, організації) середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні (в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, за весь час затримки по день фактичного розрахунку) за своєю правовою природою є спеціальним видом відповідальності роботодавця, який нараховується у розмірі середнього заробітку і спрямований на захист прав звільнених працівників щодо отримання ними в передбачений законом строк винагороди за виконану роботу (усіх виплат, на отримання яких працівники мають право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій).
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.02.2022 року у справі №755/12623/19, постанова Касаційного адміністративного суду від 23.11.2023 року у справі №160/171/20.
Суд враховує, що відповідач не навів жодного аргументу на підтвердження відсутності його вини у непроведенні з позивачем своєчасного розрахунку при звільненні, судом відповідних обставин не встановлено.
Незважаючи на визначення приписами статті 117 Кодексу законів про працю України невиплачених працівнику сум як оспорюваних та неоспорюваних, ця обставина не впливає на дату виникнення спірних правовідносин, оскільки вони прямо пов'язані з обов'язком роботодавця розрахуватися з працівником в строк, встановлений приписами статті 116 Кодексу законів про працю України, яким переважно є день звільнення.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 16.07.2024 року у справі №460/14438/23.
Оскільки відповідач лише 11.05.2024 року здійснив виплату позивачу суми, яка належала до сплати ще при звільненні 05.10.2021 року, позивач має право на отримання середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Щодо розміру відшкодування в цій справі.
Встановивши право позивача для виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, суд повинен визначити розмір такої виплати.
Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Касаційного адміністративного суду від 29.02.2024 року у справі №24023771/21, від 07.11.2023 року у справі №380/13906/21.
Компенсація відповідно до статті 117 Кодексу законів про працю України є однією із державних гарантій щодо порушення строків оплати праці. З огляду на правила й умови нарахування її розміру, повноваження відповідача щодо розрахунку, нарахування та виплати цієї суми не є дискреційними.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 16.07.2024 року у справі №460/14438/23.
Закінченням проходження військової служби є день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо), про що приймається наказ. Тобто, до моменту прийняття наказу про виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини, останній вважається таким, що проходить військову службу.
Першим днем, з якого слід обраховувати середній заробіток за час затримки розрахунку є [день] наступний за днем виключення особи зі списків особового складу військової частини.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 22.06.2023 року у справі №240/9951/19.
В цій справі позивача звільнено 05.10.2021 року, остаточний розрахунок проведено 11.05.2024 року. Отже, період затримки розрахунку при звільненні складає з 06.10.2021 року по 10.05.2024 року.
Водночас, слід враховувати зміни, яких зазнала редакція ст. 117 Кодексу законів про працю України, на підставі якої здійснюються нарахування та виплата середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Так, до 18.07.2022 року включно період затримки розрахунку при звільненні законодавчо не був обмежений жодним чином, натомість з 19.07.2022 року встановлено обмеження такого періоду шістьма місяцями.
Відповідно, в силу принципу прямої дії норми права на ту частину спірних правовідносин, яка тривала до 18.07.2022 року, поширюється редакція ст. 117 Кодексу законів про працю України, яка не передбачала обмеження періоди затримку розрахунку при звільненні, в той час як до періоду з 19.07.2022 року належить застосувати шестимісячне обмеження для такого періоду.
Аналогічним чином правозастосування щодо періоду, який тривав в період дії двох різних редакцій норми права, здійснено у постанові Касаційного адміністративного суду від 06.04.2023 року у зразковій справі №260/3564/22.
Необхідність виокремлення двох періодів є правовим висновком, що міститься у постановах Касаційного адміністративного суду від 29.01.2024 року у справі №560/9586/22, а також у постановах від 23.05.2024 року у справі № 560/11616/23, від 22.02.2024 року у справі №560/831/23.
Суд окремо підкреслює, що шестимісячне обмеження не застосовується до тієї частини спірних правовідносин, що тривала до 18.07.2022 року включно. Водночас, починаючи з 19.07.2022 року таке обмеження належить застосувати, оскільки правовідносини тривали, а нормативно-правове регулювання зазнало змін, при цьому ультраактивної (переживаючої) дії для попереднього правового регулювання не передбачено.
Відповідне правозастосування міститься у постановах Касаційного адміністративного суду від 16.07.2024 року у справі №460/14438/23, від 20.06.2024 року у справі №120/10686/22 (п. 55).
Отже, в наявності період з 06.10.2021 року по 18.07.2022 року, а також період з 19.07.2022 року по 10.05.2024 року, при цьому останній період обмежений шістьма місяцями.
Тривалість другого періоду складає 183 дні, що підтверджується правозастосуванням, яке міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 23.05.2024 року у справі № 580/9003/23 (п. 27), а також постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 12.07.2024 року у справі №160/16681/23.
Тривалість першого періоду складає 286 дні. Загальна тривалість - 469 днів.
У постанові Великої Палати Верховного суду від 26.06.2019 року по справі №761/9584/15-ц сформовано наступний правовий висновок:
« 91. З огляду на викладене, Велика Палата Верховного Суду відступає від висновку Верховного Суду України, сформульованого у постанові від 27 квітня 2016 року у справі за провадженням № 6-113цс16, і вважає, що, зменшуючи розмір відшкодування, визначений виходячи з середнього заробітку за час затримки роботодавцем розрахунку при звільненні відповідно до статті 117 КЗпП України, необхідно враховувати:
91.1. Розмір простроченої заборгованості роботодавця щодо виплати працівнику при звільненні всіх належних сум, передбачених на день звільнення трудовим законодавством, колективним договором, угодою чи трудовим договором.
91.2. Період затримки (прострочення) виплати такої заборгованості, а також те, з чим була пов'язана тривалість такого періоду з моменту порушення права працівника і до моменту його звернення з вимогою про стягнення відповідних сум;
91.3. Ймовірний розмір пов'язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника.
91.4. Інші обставини справи, встановлені судом, зокрема, дії працівника та роботодавця у спірних правовідносинах, співмірність ймовірного розміру пов'язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника та заявлених позивачем до стягнення сум середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні.
92. Отже, з урахуванням конкретних обставин справи, які мають юридичне значення та, зокрема, визначених Великою Палатою Верховного Суду критеріїв, суд може зменшити розмір середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні працівника незалежно від того, чи він задовольняє позовні вимоги про стягнення належних звільненому працівникові сум у повному обсязі чи частково. Тому Велика Палата Верховного Суду також відступає від висновку Верховного Суду України, сформульованого у постанові від 27 квітня 2016 року у справі № 6-113цс16 про те, що право суду зменшити розмір середнього заробітку залежить від прийняття судом рішення щодо часткового задоволення вимог працівника про виплату належних йому при звільненні сум у строки, визначені статтею 116 КЗпП України».
Суд зауважує, що наразі судова практика, в т.ч. Верховного Суду, не має однозначності стосовно застосування вищевикладених висновків Великої Палати до правовідносин, які виникли з 19.07.2022 року та підпали під дію нового нормативно-правового регулювання, яке Великою Палатою Верховного Суду не оцінювалося через його неіснування станом на дату формування відповідних висновків.
Передусім суд зазначає, що вирішуючи це питання в цій справі керується правовим висновком, викладеним у постанові Касаційного адміністративного суду від 20.06.2024 року у справі №120/10686/22:
« 58. Разом з тим, Верховний Суд звертає увагу, що фактично зміст частини першої статті 117 КЗпП України із набранням чинності Законом України № 2352-IX не змінився, а лише доповнився формулюванням «але не більше як за шість місяців». Отже, обмеживши з 19 липня 2022 року шестимісячним строком час, за який роботодавець має виплатити працівникові середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні, законодавець як і в попередній редакції норми частини першої статті 117 КЗпП України, не передбачав можливості зменшення його розміру. Протилежний підхід був сформований правовими позиціями Великої Палати Верховного Суду з урахуванням її висновків про компенсаційний характер заходів відповідальності у цивільному праві, виходячи з принципів розумності, справедливості та пропорційності. У згаданих рішеннях суду касаційної інстанції критерій періоду затримки (прострочення) виплати такої заборгованості був лише одним з принаймні чотирьох інших. Разом з тим, такі критерії як: розмір простроченої заборгованості роботодавця щодо виплати працівнику при звільненні всіх належних сум; причини тривалості невиплати заборгованості, ймовірний розмір пов'язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника; співмірність можливого розміру пов'язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника та заявлених позивачем до стягнення сум середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні - фактично не скасовані та/або змінені, починаючи з 19 липня 2022 року. Крім того, чітка формула застосування критеріїв зменшення розміру відшкодування, визначеного відповідно до статті 117 КЗпП України, виходячи зі середнього заробітку за час затримки роботодавцем розрахунку при звільненні міститься у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року у справі № 480/3105/19.
Викладене не дає підстави вважати неможливим з огляду на приписи частини п'ятої статті 242 КАС України застосування до спірних правовідносин сформульованих Великою Палатою Верховного Суду правових позицій щодо застосування приписів статті 117 КЗпП України у редакції Закону України № 2352-IX.
За обставин цієї справи варто застосовувати критерії зменшення розміру відшкодування, визначеного відповідно до статті 117 КЗпП України, виходячи зі середнього заробітку за час затримки роботодавцем розрахунку при звільненні, однак як суд першої, так і суд апеляційної інстанцій, не застосували такі критерії».
Отже, керуючись вказаним правовим висновком Верховного Суду в цій справі критерії співмірності застосовуються до обох виокремлених раніше періодів. Також суд зауважує, що наведений правовий висновок вказує, що критерії зменшення відшкодування належить застосовувати виходячи зі середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні (тобто, співмірність слід визначати відносно цієї величини, а не, наприклад, величини усіх належних працівникові при звільненні сум).
Також суд зауважує, що фактичне застосування принципів співмірності (в тій чи іншій формі) до періоду з 19.07.2022 року міститься у практиці Третього апеляційного адміністративного суду, наприклад, у постановах від 10.07.2024 року у справі №340/10436/23, від 04.07.2024 року у справі №340/3525/23, від 05.06.2024 року у справі №160/22187/23, від 30.05.2024 року у справі №160/26906/23, від 25.04.2024 року у справі №160/18842/23.
Суд особливо наголошує на тому, що застосування принципу співмірності, незалежно від формули та способу його втілення, лише до одного з двох наявних періодів затримки суперечило б змісту інституту компенсації середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Так, фактично умовна цінність (та фактичний розмір) такої компенсації за 18.07.2022 року та за 19.07.2022 року була б різною, більш того - розмір компенсації за перший та триваліший період може бути меншим ніж другий, більш короткий період.
Слід також враховувати, що спірні суми є одночасно видом відповідальності роботодавця та компенсацією для працівника, про що свідчить вже згаданий правовий висновок Великої Палати Верховного Суду від 08.02.2022 року у справі №755/12623/19. Як наслідок, неприпустимим є визначення різного розміру відповідальності та компенсації за одну й ту саму одиницю обчислення (1 день). Так, обставини, в зв'язку з якими нараховується компенсація, не змінюються (особа і 18.07.2022 року, і 19.07.2022 року однаковим чином позбавлена можливості користуватися коштами, на які вона має право), змінилося лише законодавство, яке вплинуло на обсяг права (за який період можна отримати компенсацію), однак не на зміст права (за що вона нараховується).
Суд підкреслює, що співмірність відповідальності в цій ситуації є принципом права, тобто - має універсальний характер. Зміна періоду, за який можна стягнути компенсацію, не впливає на дію цього принципу, оскільки такі зміни направлені саме на тривалість періоду, за який стягується відшкодування, а не на розмір відповідного відшкодування, адже саме таким чином законодавець змінив правове регулювання. Співмірність та розумність такого відшкодування мають характер принципу права, а тому в залежності від обставин справи та за відсутності втілення таких принципів в конкретні приписи законодавства (наприклад, доповнення ст. 117 Кодексу законів про працю України приписом про те, що розмір компенсації не може перевищувати розмір затриманої виплати), такі принципи права підлягають застосуванню судом. В цій справі це призводить до застосування таких принципів і до періоду після 19.07.2022 року.
Отже, на підставі наявного правового регулювання та з урахуванням правових висновків Верховного Суду в цій справі суд визначає розмір середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з урахуванням принципу співмірності, який визначається шляхом співставлення затриманої до виплати суми із розміром середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Відповідні обчислення мають наступний вигляд:
1) кількість днів затримки розрахунку - 469 дні (з урахуванням шестимісячного обмеження з 19.07.2022 року);
2) затримана до виплати сума - 63643,21 грн.
3) середньоденне грошове забезпечення - 532,93 грн (визначена відповідачем величина, проти якої позивач не заперечував).
4) середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні, що підлягає стягненню (тобто, з обмеженням періоду з 19.07.2022 року шістьма місяцями): 532,93 грн * 469 днів = 249944,17 грн.
5) для застосування принципу співмірності слід затриману до виплати суму (63643,21 грн) розділити на розмір середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні (249944,17 грн), що складає 25,463%.
6) як наслідок, співмірним є стягнення на користь позивача зменшеного розміру середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні до цього відсоткового значення: 532,93*25,463%*469=63643,28 грн, яку з урахуванням її розміру доцільно прирівняти до затриманої до виплати суми, тобто - 63643,21 грн.
Отже, саме ця сума підлягає сплаті відповідачем на користь позивача.
Подібний спосіб застосування принципу співмірності міститься у постановах Третього апеляційного адміністративного суду від 30.05.2024 року у справі №160/26906/23, від 10.07.2024 року у справі №340/10436/23, від 30.05.2024 року у справі №160/26906/23, від 09.05.2024 року у справі №280/2943/23, від 25.04.2024 року у справі №160/18842/23від 17.04.2024 року у справі №160/20357/22, від 17.04.2024 року у справі №340/5527/23 та ін.
Узагальнюючи вищевикладене слід виділити основні підходи, застосовані судом при розгляді цієї частини позовних вимог:
1) позовні вимоги заявлено за період з 05.10.2021 року по 11.05.2024 року. Судом змінено граничні дати цього періоду: з 06.10.2021 року по 10.05.2024 року, оскільки строк розпочав свій перебіг з дня, що йде після звільнення (а не з дня звільнення), а закінчився в останній повний день, коли виплата не надійшла (а не в день надходження виплати;
2) заявлений період розділено на 2 частини з огляду на зміну правового регулювання (ст. 117 Кодексу законів про працю України): з 06.10.2021 року по 18.07.2022 року та з 19.07.2022 року + 6 місяців (тобто, + 183 дні), загалом - 469 днів;
3) судом застосовано принцип співмірності. Суд вважає окремо наголосити на тому, що йдеться про принцип права, який не має абсолютного нормативного визначення (законодавством не визначено пропорції сум, які б були співмірними, не встановлено закритого переліку критеріїв та не передбачено умовної питомої частки значення кожного з таких критеріїв). Відповідні критерії формувалися судової практикою з огляду передусім на загальноправові принципи співмірності, розумності, добросовісності.
З цих підстав суд не визнає зміну правового регулювання стосовно лише однієї з обставин, які впливають на розмір середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, як підставу для незастосування загальноправового принципу права до спірної ситуації (незастосування співмірності до періоду з 19.07.2022 року). Принцип права застосовується в силу його існування і має загальний характер, підлягає врахуванню в усіх правовідносинах, за виключенням тих, де це прямо заборонено законодавством. При цьому способу застосування такого принципу (вичерпно визначеного порядку, критеріїв, їх співвідношення) не передбачалося ані законодавством, ані судовою практикою як до 19.07.2022 року, так і після цієї дати, в наявності лише сформовані Великою Палатою Верховного Суду орієнтовні критерії.
Слід також зауважити, що зменшивши можливий період нарахування до 6 місяців законодавець не припинив дію принципу співмірності для спірних правовідносин, натомість змінив лише одну з обставин, яка зумовлювала застосування цього принципу. Це не припинило існування інших обставин для застосування цього принципу, адже дотепер можуть мати місце принципи очевидної неспівмірності, коли за відповідні 6 місяців сума середнього заробітку в рази перевищуватиме затриману до виплати суму. Принцип співмірності повинен мати однакове прикладне значення як 18.07.2022 року, так і 19.07.2022 року, що є вимогою правової визначеності та розумності правозастосування, а також вимогою справедливості.
Додатково суд звертає увагу на те, що такий самий підхід застосовано Касаційним адміністративним судом у постанові від 20.06.2024 року у справі №120/10686/22, п. 58 (головуючий суддя - Смоковича М. І., судді: Радишевська О. Р., Соколов В. М.). Таке ж правозастосування здійснюється і судом апеляційної інстанції, відповідні приклади наведено раніше.
В цій справі незастосування принципу співмірності до другого періоду призвело б до того, що період до та після 19.07.2022 року мав би різну величину компенсації:
1) за період з 06.10.2021 року по 18.07.2022 року (286 днів) позивач би отримав (з урахуванням принципу співмірності): 532,93*25,463% = 135,69 грн за день, а всього за цей період - 38807,34 грн;
2) за період з 19.07.2022 року (в межах шести місяців) позивач би отримував 532,93 грн за день (адже співмірність не була б застосована), а всього за 183 дні: 532,93*183= 97526,19 грн.
3) тобто, застосування співмірності лише до першого періоду створило б необґрунтоване та безпідставне викривлення розміру компенсації: 135,69 грн (за, наприклад, 18.07.2022 року) та 532,93 (за, наприклад, 19.07.2022 року), хоча як природа компенсації, так і умови, в зв'язку з якими вона нараховується, в ці два сусідніх дні є тотожною, в зв'язку з чим нерозумним було б визначати умовну вартість таких днів для цілей обчислення компенсації різним чином, тим більше з настільки великою різницею (в 3,92 рази). Також період тривалістю 286 днів мав би менший розмір відшкодування (33807,34 грн), ніж період тривалістю 183 дні (97526,19 грн) - за коротший період розмір компенсації був би майже втричі більший (у 2,88 рази), ніж за довший на 103 дні період). Таке правозастосування не узгоджується з вимогами розумності та принципом верховенства права.
Отже, судом застосовано принцип співмірності як до періоду до 19.07.2022 року, так і до періоду після цієї дати. Це відповідає діючому законодавству, в т.ч. зміненій редакції ст. 117 Кодексу законів про працю України, оскільки законодавство не містить визначення принципу співмірності, а також не містить заборону застосовувати цей принцип права до спірних правовідносин, в т.ч. періоду з 19.07.2022 року. Обмеження періоду нарахування середнього заробітку не змінило існування обставин, які зумовлювали застосування принципу співмірності, більш того - незастосування такого принципу створювало б нерівновагу між відповідними періодами.
Суд також звертає увагу на те, що стягуючи з відповідача на користь позивача суму середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, слід зазначити стосовно відрахування податків, зборів та інших обов'язкових платежів, що оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є обов'язком роботодавця та працівника, а не суду, тому розрахунки, наведені в судовому рішенні, є тією сумою коштів, з яких в подальшому роботодавцем здійснюються утримання податку з доходів та інших обов'язкових платежів.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 08.11.2018 року у справі №805/1008/16-а. Тотожне правозастосування здійснено і Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 12.07.2024 року у справі №160/16681/23.
Щодо компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
Суд зауважує, що таку компенсацію позивач заявив до стягнення щодо невиплаченої своєчасно індексації грошового забезпечення.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 року №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 (далі - Порядок №159).
Відповідно до ст. 1 Закону №2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно ст. 2 Закону №2050-III Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: заробітна плата (грошове забезпечення)
Статтею 4 Закону №2050-III встановлено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Згідно п. 2 Порядку №159 компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Відповідно до п. 3 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: сума індексації грошових доходів громадян.
Згідно із пунктом 4 цього Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Особа має право на компенсацію втрати доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати за умови зобов'язання власника або уповноваженого ним органу здійснити донарахування належних громадянину сум доходів.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 21.03.2023 року у справі №620/7687/21.
У постанові Касаційного адміністративного суду від 29.03.2023 року у справі №120/9475/21-а в подібних правовідносинах зроблено висновок про те, що особа має право на компенсацію втрати доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати за умови зобов'язання власника або уповноваженого ним органу здійснити донарахування належних громадянину сум доходів.
Суд зауважує, що цей правовий висновок зроблено саме щодо індексації грошового забезпечення військовослужбовця, що змістовно підтверджує право позивача на таку компенсацію.
В даній справі відповідач лише 11.05.2024 року виплатив позивачу відповідну коштів. За час такої затримки саме щодо цих коштів позивач заявив до стягнення відповідну компенсацію втрати частини доходів.
Зміст зазначених норм права дає підстави дійти висновку, що основними умовами для виплати суми компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та виплата нарахованих доходів. Виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 24.07.2024 року у справі №520/2674/2020.
Щодо спірних правовідносин в наявності правовий висновок, сформований Судовою палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 02.04.2024 року у справі №560/8194/20:
«Аналіз норм статей 1, 2, 4 Закону № 2050-ІІІ та Порядку № 159 свідчить, що ними фактично встановлено (визначено) обов'язок відповідного підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання (у цьому випадку - органу Пенсійного фонду України) у разі порушення встановлених строків виплати доходу (в тому числі пенсії) громадянам провести їх компенсацію (нарахувати та виплатити) у добровільному порядку в тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості з перерахованої пенсії.
Крім того, Судова палата вважає, що відмова відповідача у виплаті компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати у розумінні статті 7 Закону №2050-ІІІ не обов'язково має висловлюватися через ухвалення окремого акта індивідуальної дії, оскільки це не передбачено законодавством.
Зазначену норму варто тлумачити у її системному зв'язку з нормами статей 2-4 Закону № 2050-ІІІ, які визначають, що компенсація втрати частини доходів через порушення строку їх виплати повинна нараховуватись, у цій справі органами Пенсійного фонду України, у місяці, в якому проведено виплату заборгованості. Відповідно невиплата компенсації у вказаний період свідчить про відмову виплатити таку згідно із Законом № 2050-ІІІ і не потребує оформлення відмови окремим рішенням.
Вчинення ж відповідачем активної дії, що проявляється, зокрема, у наданні листа-відповіді на звернення особи щодо виплати належних їй сум компенсації, слід розглядати лише як додаткову форму повідомлення про відмову».
Отже, в цій справі не має визначального значення чи здійснив відповідач відмову у виплаті позивачу спірної компенсації, оскільки така виплата є імперативним обов'язком відповідача, який має встановлений порядок виконання - компенсація сплачується в тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості. Як наслідок, виплативши позивачу заборгованість 11.05.2024 року відповідач в силу закону та незалежно від подання позивачем окремої заяви з цього приводу мав обов'язок в травні 2024 року здійснити виплату позивачу відповідної компенсації. Проте, докази виплати такої компенсації в травні 2024 року, а також станом на дату постановлення цього рішення відсутні.
Таким чином, в цій справі позивач має право на отримання заявленої компенсації.
Аналогічне правозастосування здійснено Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 12.07.2024 року у справі №160/23165/23.
З цих підстав вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню.
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. Суд зазначає, що задовольняє позовні вимоги за змістом, однак приводить їх у відповідність до вимог законодавства з метою забезпечення ефективного захисту прав позивача
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
У зв'язку з перебуванням судді Боженко Н.В. у відпустці, рішення ухвалено в перший робочий день судді 02 вересня 2024 року.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у розмірі 63643,21 гривень (шістдесят три тисячі шістсот сорок три гривні 21 копійка), з відрахуванням з такої суми податків, зборів та інших обов'язкових платежів.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення, виплаченої 11.05.2024 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.11.2022 року у справі №160/13215/22.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення, виплаченої 11.05.2024 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.11.2022 року у справі №160/13215/22.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювався.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко