Рішення від 04.07.2024 по справі 160/11749/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2024 року Справа № 160/11749/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого суддіЦарікової О.В.

за участі секретаря судового засіданняОсуховської Ж.С.

за участі:

представника позивача представника відповідача представника третьої особи 1 представника третьої особи 2 Дружини Т.Г. Тараненка М.С. Снісаренко К.С. Дмитрієва Є.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» (49008, м. Дніпро, вул. Криворізька, буд. 1; ідентифікаційний код юридичної особи 14308368) до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Челюскіна, буд. 1; ідентифікаційний код юридичної особи 37988155), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49600, м. Дніпро, пр-т О.Поля, буд. 57; ідентифікаційний код юридичної особи 43968079), Міністерство фінансів України (04071, м. Київ, вул. Межигірська, буд. 11; ідентифікаційний код юридичної особи 00013480), про визнання протиправним та скасування подання, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

07.05.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Міністерство фінансів України, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним подання №3 від 27.03.2024, внесене Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про здійснення до Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», код ЄДРПОУ 14308368, заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг) за кредитами, отриманими під державні гарантії, станом на 01.03.2024 у сумі 4237412957,91 грн за офіційним курсом Національного банку, встановленому на звітну дату 110904685,65 USD та в іноземній валюті;

- скасувати подання №3 від 27.03.2024, внесене Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про здійснення до Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», код ЄДРПОУ 14308368, заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг) за кредитами, отриманими під державні гарантії, станом на 01.03.2024 у сумі 4237412957,91 грн за офіційним курсом Національного банку, встановленому на звітну дату 110904685,65 USD та в іноземній валюті;

- зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області утриматися від дій, спрямованих на внесення подання про здійснення до Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», код ЄДРПОУ 14308368, заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг) за кредитами, отриманими під державні гарантії до 01.04.2025.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що дії Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області з внесення подання №3 від 27.03.2024 є протиправними, оскільки подання винесено відповідачем в порушення норм Конституції України, Закону України «Про фінансове оздоровлення Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» №3396-VI з подальшими змінами, внесеними Законами України від 23.03.2017 №1987-VIII та №769-IX. Даними нормативно-правовими актами визначено, що заборгованість, яка рахується за позивачем перед державою станом на 01.01.2021 сплачується щокварталу рівними частинами протягом 10 років, починаючи з 2025 року. Натомість відповідачем застосований підзаконний нормативний акт - Постанова КМУ від 02.03.2011 року № 174, яка не регулює питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 2004 році. До того ж, позивачем зазначено, що Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків подано позов про стягнення заборгованості в розмірі 1 971 186 611,34 грн, яка утворилась станом на 01.02.2021 року на підставі Подання №2 від 22.02.2021 року.

13.05.2024 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання. Вказаною ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків та Міністерство фінансів України.

14.05.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» від Міністерства фінансів України надійшли пояснення щодо позову, в яких представник звернув увагу на те, що наразі план розвитку підприємства відсутній та до Міністерства фінансів України не надходив, фактично реструктуризацію не проведено, сума простроченої заборгованості підприємства перед державним бюджетом за Угодою про порядок відшкодування витрат державного бюджету, які можуть виникнути внаслідок виконання гарантійних зобов'язань держави, укладеною 26.05.1998 між Міністерством фінансів України та підприємством, станом на 01.03.2024 становить 110904685,65 доларів США. У зв'язку з чим, відповідно до законодавства України Головним управлінням Державної казначейської служби України в Дніпропетровської області було внесене Подання №3 від 27.03.2024 на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 174 «Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості». Вважає, що відповідне подання не є актом індивідуальної дії, а лише є інформацією відповідно до п. 10, 15 Постанови, яким органи Казначейства інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені; нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені. Вважає, що винесення відповідного подання ніяким чином не впливає на функціонування позивача, а є інформацією для вчинення органом податкової служби відповідних дій, а тому його скасування не призведе до вирішення питання позивача. Просить суд відмовити в задоволенні позовної заяви в повному обсязі.

16.05.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» від Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків надійшли пояснення, в яких управління зазначає, що відповідно до п.1 Підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України встановлено, що погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу II цього Кодексу. Пунктом 95.1. статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Відповідно до п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. За правовим статусом прострочена заборгованість суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету не є податковим боргом в розумінні п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14, ст. 59 Податкового кодексу України. Підставою для стягнення простроченої заборгованості за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником, є отримання подання територіальних органів Державної казначейської служби.

16.05.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» від Головного управління Державної казначейської служби у Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому відповідач відмовити в задоволенні позову. Відповідач зазначає, що Угода про порядок відшкодування витрат державного бюджету, які можуть виникнути внаслідок виконання гарантійних зобов'язань Держави від 26.05.1998 року, яка є підставою для стягнення заборгованості, укладена між Міністерством фінансів України та Державним підприємством «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова», отже Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області не є стороною в зазначеній угоді і виконує функції щодо стягнення простроченої заборгованості виключно в межах визначених постановою КМУ № 174 від 02.03.2011 року. Згідно цієї постанови КМУ облік заборгованості, в тому числі простроченої, за кредитами ведеться Мінфіном та банком-агентом у валюті кредиту, в якій вони надані. Правовідносини на які намагається вплинути позивач безпосередньо стосуються взаємодії Міністерства фінансів України та Державної казначейської служби України, як органу який обліковує відповідні кошти на своїх рахунках. Державна казначейська служба України на підставі інформації наданої Міністерством фінансів України відповідно до Постанови КМУ №174 надало доручення Головному управлінню стосовно використання вимог відповідного Порядку щодо формування Подання до органу Державної податкової служби для подальшого здійснення виконання відповідної постанови. Отже, відповідач не міг не виконати відповідне доручення та вніс відповідне подання № 3 від 27.03.2024, як орган який наділений правом на підставі наданої інформації виносити відповідні рішення.

14.06.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшли письмові пояснення, в яких позивач звернув увагу на те, що недостатньо самого лише зазначення постанови Верховного Суду у справі № 826/8966/14 від 22.10.2019, в якій викладено висновок про застосування норми права. Обов'язковою умовою є те, що правовідносини у справах (у якій викладено висновок Верховного Суду і у якій подається касаційна скарга) мають бути подібними.

14.06.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшли додаткові пояснення на позов та відповідь на відзив, зміст яких є ідентичним змісту поясненням, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях.

У судовому засіданні 04.07.2023 представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на доводи викладені у відзиві на позов та у письмових поясненнях.

Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача просили суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

Судом встановлено, що в 1995 році був утворений міжнародний консорціум SLC, до якого входили: американська фірма Boeing Commercial Space Company (40% капіталу), російська ракетно-космічна корпорація «Енергія» (25%), Українські КБ «Південне» (5%), ДП «ВО ПМЗ ім. О.М. Макарова» (10%) і норвезька суднобудівна компанія Aker Kvaerner (20%).

Указом Президента України від 04.03.1998 року № 166/98 «Про виконання базової угоди від 02.04.1996 року № 329 між Виробничим об'єднанням «Південний машинобудівний завод» (правонаступником якої є Державне підприємство «Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова») і компанією Sea Launch Company, з метою забезпечення виконання зобов'язань базової угоди від 02.04.1996 року № 329 з компанією «Sea Launch SLC» (далі - Консорціум) уповноважено Міністерство фінансів України надавати від імені України безумовні та безвідкличні гарантії на користь кредиторів під забезпечення повернення коштів, які залучаються у межах програми «Морський старт» для виконання базової Угоди № 329 з компанією «Sea Launch SLC».

26.05.1998 між Державним підприємством «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» та Міністерством фінансів України було укладено угоду про порядок відшкодування витрат державного бюджету, які можуть виникнути внаслідок виконання гарантійних зобов'язань Держави, а також додаткові угоди до неї: № 1 від 24.09.2003 року; № 2/13000-04/81-2 від 30.08.2004 року; № 3/13000-04/81-3 від 29.09.2004 року; № 4/28000-04/234 від 29.12.2006 року; № 5/28000-04/234/5 від 28.01.2009 року; № 6/28000-04/234/6 від 14.07.2009 року; № 7 від 14.07.2011 року.

02.04.2014 між Державним підприємством «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» (Позичальник) та іноземними компаніями Colvis Finense Limited (Кредитор), First Manhattan Capital Group Limited (Передавач) укладено угоду про кредит під державну гарантію в розмірі 107500 000 доларів США строком на 5 років.

Кредитні кошти Державним підприємством «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» отримані в лютому 2004 року з кінцевим терміном погашення, включаючи відсотки, 02.02.2009 року.

Цільове використання коштів виділене для фінансування виробництва ракет «Зеніт» у межах програми «Морський старт» для їх постачання компанії Sea Launch Company.

Виконання зобов'язань ДП «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» цією кредитною угодою забезпечене Платіжною гарантією Міністерства фінансів України № 27-304/166 від 27.05.1998 року.

В 2009 році Консорціум оголосив про банкрутство та фінансову реорганізацію. В 2010 році рада директорів Консорціуму прийняла рішення про консолідацію 95% капіталу на користь російської ракетно-космічної корпорації «Енергія».

Відповідно до п. 4.1. Додаткової угоди №7 від 14.07.2011 року до угоди від 26.05.1998 року, позичальник зобов'язується погасити заборгованість перед Гарантом рівними частинами протягом 10 (десяти) років, починаючи з 15.01.2016 року шляхом перерахування на користь Гаранта щоквартальних платежів у валюті Кредиту (або в національній валюті за офіційним курсом Національного Банку України на день здійснення платежу) на рахунок державного казначейства України з визначенням в платіжному дорученні призначення платежу, як погашення заборгованості згідно з угодою від 26.06.1998. Реквізити рахунку будуть повідомлені Гарантом Позичальнику додатково.

На суму заборгованості не нараховуються відсотки.

Належними для здійснення Позичальником щоквартальних платежів по погашенню Заборгованості перед Гарантом є 15 січня, 15 квітня, 15 липня та 15 жовтня. Гарант до 31.12.2015 року надає Позичальнику плановий графік платежів з відшкодування витрат державного бюджету.

На виконання листа Державної казначейської служби України від 17.03.2023 року №10-10-08/4618 «Щодо відшкодування державному бюджету витрат за кредитами, отриманими під державні гарантії» Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області оформлено та направлено на адресу Східного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків подання від 27.03.2024 № 3 щодо стягнення простроченої заборгованості за кредитом, залученим під державні гарантії з Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова».

Подання №3 від 27.03.2024 видано на підставі постанови КМУ від 02.03.2011 року №174 для здійснення до Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівельний завод ім. О.М. Макарова» заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг) за кредитами, отриманими під державні гарантії, станом на 01.03.2024 у сумі - 4 237 412 957,91 грн., за офіційним курсом Національного Банку України встановленим на звітну дату 110 904 685,65 USD.

Не погодившись з вказаним поданням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.

Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області (далі - Головне управління) у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства фінансів України, наказами Державної казначейської служби України, іншими актами законодавства України та діє на підставі положення про Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 21 листопада 2011 року №120 (у редакції наказу Державної казначейської служби України від 10 травня 2018 року №141).

Відповідно до положень Порядку взаємодії органів Державної казначейської служби України та органів Державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2016 №621, цей Порядок регламентує взаємовідносини органів Державної казначейської служби України (далі органи Казначейства) та органів Державної податкової служби України (далі органи ДПС) у процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями з метою забезпечення повноти надходжень до бюджетів та здійснення органами Казначейства та ДПС в межах повноважень контролю за надходженнями до бюджетів податків і зборів та інших платежів, у тому числі контролю за погашенням заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі (п.1 Порядку).

Щомісяця до кінця місяця, що настає за звітним, органи Казначейства надають у паперовому вигляді відповідним органам ДПС подання за формою згідно з додатком 1 до Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 19931998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2011 року № 174, щодо:

простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками, фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, на суму заборгованості з основного боргу, відсотків та пені, нарахованої на таку заборгованість, станом на 01 число поточного місяця у національній валюті з обов'язковим зазначенням кодів бюджетної класифікації, на які повинні зараховуватись суми простроченої заборгованості, за кожним її видом;

простроченої заборгованості перед державним бюджетом за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, заборгованості з основного боргу, відсотків, плати за надання гарантій та пені, нарахованої на таку заборгованість, станом на 01 число поточного місяця або на дату оформлення подання, у разі надходження коштів до державного бюджету, у національній валюті та валюті кредиту з обов'язковим зазначенням кодів бюджетної класифікації, на які повинні зараховуватись суми простроченої заборгованості, за кожним її видом.

Органами Казначейства оформлюються подання на стягнення з боржників простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, облік якої здійснюють органи Казначейства, крім заборгованості, яка обліковується як безнадійна, та/або за ліквідованими боржниками, або за боржниками, стосовно яких прийнято рішення вищими спеціалізованими судами, Верховним Судом України щодо відмови у стягненні заборгованості.

Щодо заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, яка обліковується як безнадійна, та/або за ліквідованими боржниками, або за боржниками, стосовно яких прийнято рішення вищими спеціалізованими судами, Верховним Судом щодо відмови у стягненні заборгованості, органи Казначейства щомісяця до кінця місяця, що настає за звітним, надсилають відповідним ГУ ДПС інформацію згідно з цим пунктом в електронній формі з використанням відповідного модуля системи електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Про вжиті заходи щодо стягнення простроченої заборгованості органи ДПС щокварталу та за підсумками року не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом, інформують відповідні органи Казначейства з наданням копій документів (постанови, ухвали, рішення суду тощо) (п. 14 Порядку).

Відповідно до частини 9 статті 17 Бюджетного кодексу України прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання податковими органами, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

02.03.2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 174 «Питання обліку заборгованості в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками /фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості», якою затверджений Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості.

Цей порядок регламентує дії органів виконавчої влади та банків-агентів, які від імені або за дорученням центральних органів виконавчої влади надали суб'єктам господарювання кредити, залучені державною або під державні гарантії, а також дії Мінфіну, який надавав бюджетні позички/фінансову допомогу у 1993-1998 роках, та які здійснюють їх обслуговування і ведуть облік заборгованості за ними з метою забезпечення реалізації права вимоги погашення простроченої заборгованості перед державою за такими кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою.

Пунктом 3 даного порядку зазначено, що облік заборгованості, в тому числі простроченої, за кредитами ведеться Мінфіном та банком- агентом у валюті кредиту, в якій вони надані. Кошти в національній валюті, що надходять в рахунок погашення заборгованості, в тому числі простроченої, за кредитами та нарахованої на її суму пені зараховуються на окремий рахунок відкритий у Державній казначейській службі.

Згідно з пунктом 8 Порядку, Мінфін подає Державній казначейській службі України щомісяця та за підсумками року до 20 числа місяця, що настає за звітним періодом, інформацію про зміну розміру існуючої заборгованості, в тому числі простроченої, за кредитами та нарахованої на її суму пені (станом на 1 число місяця, що настає за звітним періодом). Державна казначейська служба України на підставі інформації, що подана Мінфіном, відображає зміни заборгованості за кредитами в обліку виконання державного бюджету, щомісячно інформує територіальні органи Державної казначейської служби України, за місцем реєстрації боржника про розмір простроченої заборгованості за кредитами та нарахованої на її суму пені для оформлення подання щодо стягнення простроченої заборгованості.

Відповідно до пункту 15 цього Порядку, прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.

Здійснивши аналіз наведених норм, суд зазначає, що Міністерство фінансів України є органом, до повноважень якого входить облік простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії. У взаємодії з Державною казначейською службою України, у терміни встановлені Порядком №174, Мінфін подає Державній казначейській службі України інформацію про зміну розміру існуючої простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, яка (ДКС України) в свою чергу щомісячно інформує територіальні органи Державної казначейської служби України, за місцем реєстрації боржника про розмір простроченої заборгованості за кредитами та нарахованої на її суму пені для оформлення подання щодо стягнення простроченої заборгованості.

В свою чергу, територіальні органи Державної казначейської служби України, які винесли відповідне подання, направляють його до органів Державної податкової служби задля вчинення останніми заходів щодо стягнення простроченої заборгованості.

У відзиві на позов та у подальших письмових поясненнях відповідач неодноразово зазначав, що сформоване ним подання № 3 від 27.03.2024 носить обліковий та інформаційний характер, а тому воно не є індивідуальним актом, який би породжував будь-які правові наслідки.

Такі доводи відповідача зроблені з посиланням на правовий висновок сформований Верховним Судом у справі № 826/8966/14 за позовом Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АТ Каргілл», треті особи - Управління Державної казначейської служби України у Новгородківському районі Кіровоградської області, Філія «Куцівський елеватор» Товариства з обмеженою відповідальністю «АТ Каргілл» про стягнення коштів.

Так, дійсно, Верховним Судом у постанові від 22.10.2019 року у справі № 826/8966/14 зазначено, що:

«саме по собі подання носить лише обліковий, інформативний характер щодо наявності суми простроченої заборгованості за кредитами, бюджетними позичками / фінансовою допомогою перед державою.

Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначаються правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні.

В частині 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» закріплено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкуванням оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Статтею 1 вказаного Закону визначено поняття первинного документу - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Згідно з частиною 4 статті 70 КАС України (в редакції, чинній на час розгляду даної справи судами першої та апеляційної інстанцій) обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відтак, належними доказами, які підтверджують наявність чи відсутність заборгованості, а також встановлюють розмір заборгованості за бюджетною позичкою, можуть бути виключно первинні документи, оформлені у відповідності до вимог статті 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, оскільки тільки первинні документи, які підтверджують факти здійснення господарських операцій і складені під час здійснення господарської операції, є правовою підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій».

Згідно предмета позову у справі №826/8966/14, мова йде про стягнення коштів у вигляді простроченої заборгованості перед державою, а тому Верховний Суд, в контексті предмета спору, дійшов висновку про те, що стягнення заборгованості повинно відбуватись саме на підставі первинної документації суб'єкта господарювання, а ні на підставі подання, внесеного органами казначейської служби до органів ДПС.

При цьому Верховним Судом у постанові від 22.10.2019 року у справі №826/8966/14 не надавалась оцінка поданню, як індивідуальному акту.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що правова позиція, викладена Верховним Судом у справі №826/8966/14 не може бути застосована до даних у цій справі правовідносин.

Як вже встановлено судом, оскаржене подання видано на підставі постанови КМУ від 02.03.2011 року №174 для здійснення до Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівельний завод ім. О.М. Макарова» заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг) за кредитами, отриманими під державні гарантії, станом на 01.03.2024 року у сумі - 4 237 412 957,91 грн., за офіційним курсом Національного Банку України встановленим на звітну дату 110 904 685,65 USD є актом індивідуальної дії, який може бути предметом оскарження, а Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області, в свою чергу, є належним відповідачем.

19.05.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про фінансове оздоровлення Державного підприємства «Виробниче підприємство Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» №3396-VI з подальшими змінами, внесеними Законами України від 23.03.2017 року №1987-VIII та від 14.07.2020 року №769-IX.

Відповідно до Закону №769-IX за кредитом, залученим 2 лютого 2004 року в компанії «Colvis Finance Limited» (Великобританія) під державну гарантію, прийнято рішення реструктуризувати заборгованість за даним кредитом на таких умовах:

- підприємство погашає не сплачену станом на 1 січня 2021 року суму заборгованості перед державою щокварталу різними частинами протягом 10 років, починаючи з 2025 року, відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України плану розвитку підприємства;

- на суму заборгованості не нараховуються відсотки. Відсотки, нараховані на суму заборгованості на день прийняття цього Закону, сплачуються в порядку, передбаченому для сплати заборгованості;

- штрафні санкції, нараховані на день прийняття цього Закону, списуються (ст. 1). Установлено, що підприємству надається державна підтримка у вигляді компенсації відсоткових ставок за кредитами, що залучаються підприємством для виконання своїх зобов'язань у рамках реалізації міжнародних договорів України, за рахунок коштів, передбачених у законі про Державний бюджет України на відповідний рік (ст. 2).

Відповідно до пунктів 4, 5 Прикінцевих положень, Кабінету Міністрів України доручено:

- забезпечити унормування порядку списання заборгованості державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», передбаченого пунктом 3 цього розділу;

- прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону;

- привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

- забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня опублікування цього Закону затвердити план розвитку державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», визначений статтею 1 Закону України «Про фінансове оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», а також впродовж п'яти років забезпечувати щорічне (до 1 лютого) інформування Верховної Ради України про виконання цього плану.

Тобто, цим Законом визначено порядок та строки сплати простроченої заборгованості позивача перед державною за кредитом, наданим під державні гарантії та унормовано, що обов'язок позивача щодо сплати цієї заборгованості виникає лише з 2025 року, а сплата повинна відбуватись щокварталу рівними частинами протягом 10 років.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень. При цьому, вжите законодавцем формулювання на підставі означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним. У межах повноважень означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення та вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх. У спосіб означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби (постанова ВП ВС від 19 жовтня 2023 року у справі № 9901/43/21).

Юридична сила закону як основного джерела права, його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України.

Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади. Пунктом 3 частини першої статті 85 Конституції України закріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 17 жовтня 2002 року № 17-рп (щодо повноважності Верховної Ради України) визначення Верховної Ради України єдиним органом законодавчої влади означає, що жоден інший орган державної влади не уповноважений приймати закони.

Ще однією ознакою, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є критерій регулювання найбільш важливих суспільних відносин. Статтею 92 Конституції України визначено коло питань (суспільних відносин), які можуть бути врегульовані виключно законами України.

Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм.

Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Тож, спірне у даній справі подання, як акт індивідуальної дії, винесене відповідачем всупереч вимогам наведеного закону, адже, станом на час його (подання) складання та направлення до органу ДПС, у позивача не виник обов'язок щодо сплати цієї заборгованості, а заборгованість не набула статусу простроченої.

Наразі Кабінетом Міністрів України не виконані вимоги Закону України «Про фінансове оздоровлення державного підприємства «Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» №3396-VI з подальшими змінами, внесеними Законами України від 23.03.2017 №1987-VIII та №769-IX, у зв'язку з чим позивачем подано відповідний позов про визнання протиправною бездіяльність КМУ та зобов'язання вчинити певні дії, а саме, виконати Вимоги означених Законів, спрямованих на реструктуризацію заборгованості перед державою.

До того ж, суд критично ставиться до доводів Міністерства фінансів України щодо відсутності станом на час внесення подання затвердженого Кабінетом Міністрів України плану розвитку Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» з огляду на таке.

Відповідно до Прикінцевих положень Закону №769-IX від 14.07.2020 року (яким внесено зміни до Закону №3396) Кабінету Міністрів України доручено: забезпечити унормування порядку списання заборгованості Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», передбаченого пунктом 3 цього розділу; прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня опублікування цього Закону затвердити план розвитку Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», визначений статтею 1 Закону України «Про фінансове оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», а також впродовж п'яти років забезпечувати щорічне (до 1 лютого) інформування Верховної Ради України про виконання цього плану.

Станом на час внесення подання № 3 від 27.03.2024, Кабінетом Міністрів України не виконані вимоги Закону України «Про фінансове оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» №3396-VI з подальшими змінами, внесеними Законами України від 23.03.2017 №1987-VIII та №769-IX, у зв'язку з чим позивачем подано відповідний позов про визнання протиправною бездіяльність КМУ та зобов'язання вчинити певні дії, а саме, виконати Вимоги означених Законів, спрямованих на реструктуризацію заборгованості перед державою.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2022 у справі №160/9860/22, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.05.2023, адміністративний позов Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» до Кабінету Міністрів України, третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Міністерство фінансів України; третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Державна казначейська служба України; третя особа-3, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Державне космічне агентство України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо не виконання в повному обсязі вимог Закону України «Про фінансове оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» від 19.05.2011 року №3396-VI, зі змінами та доповненнями, Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про фінансове оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» від 23.03.2017 р. № 1987-VIII, Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо додаткових заходів з фінансового оздоровлення Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» від 14.07.2020 року №769-IX.

Зобов'язано Кабінет Міністрів України виконати вимоги Закону України «Про фінансове оздоровлення Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» від 19.05.2011 року №3396-VI, зі змінами та доповненнями, Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про фінансове оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» від 23.03.2017 р. № 1987-VIII, Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо додаткових заходів з фінансового оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» від 14.07.2020 року №769-IX, а саме: забезпечити Державне підприємство «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» державними замовленнями, у тому числі державними оборонними замовленнями, виходячи з можливостей державного бюджету; забезпечити унормування порядку списання заборгованості державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова», передбаченого пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо додаткових заходів з фінансового оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» від 14.07.2020 року №769-IX; прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо додаткових заходів з фінансового оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» від 14.07.2020 року №769-IX; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про фінансове оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» від 23.03.2017 р. № 1987-VIII та Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо додаткових заходів з фінансового оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» від 14.07.2020 року №769-IX; забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про фінансове оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» від 23.03.2017 р. № 1987-VIII та Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо додаткових заходів з фінансового оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» від 14.07.2020 року №769-IX; затвердити план розвитку державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», визначений статтею 1 Закону України «Про фінансове оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» від 19.05.2011 року №3396-VI. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 16.10.2023 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Кабінету Міністрів України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2022 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2023 року у справі №160/9860/22.

Рішення у справі №160/9860/22 набуло чинності - 16.05.2023 року.

Станом на час розгляду цієї справи, в матеріалах справи відсутні докази щодо виконання Кабінетом Міністрів України рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2022 у справі №160/9860/22, відповідно, відсутній затверджений Кабінетом Міністрів України план розвитку державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», визначений статтею 1 Закону України «Про фінансове оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» від 19.05.2011 року №3396-VI.

Разом з тим, невиконання Кабінетом Міністрів України приписів Закону №769 та судового рішення у справі №160/9860/22, не може бути підставою для виникнення у позивача обов'язку із сплати заборгованості станом на вересень 2023 року, всупереч приписам Закону №3396 в редакції Закону №769.

Частиною 1 статті 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Підсумовуючи, суд зазначає, що Законом №3396 врегульовано реструктуризацію заборгованості позивача перед державою, тобто визначено відповідний порядок сплати кредитних коштів, отриманих під державні гарантії, зокрема, визначено строки сплати, періодичність сплати та частки сум, які підлягають погашенню у відповідний період часу.

Разом з тим, існування спірного подання має відповідні правові наслідки для позивача у вигляді фактичної підстави для органу ДПС для реалізації повноважень щодо стягнення з позивача зазначеної у поданні суми заборгованості перед державою.

Отже, приймаючи до уваги наведене, суд вважає за необхідне зазначити, що дії Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області з внесення Подання №3 від 27.03.2024 є протиправними, оскільки вчинені в порушення норм Конституції України, Закону України «Про фінансове оздоровлення державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» №3396-VI з подальшими змінами, внесеними Законами України від 23.03.2017 №1987-VIII та №769-IX, якими визначено, що заборгованість, яка рахується за позивачем перед державою станом на 1 січня 2021 року сплачується щокварталу рівними частинами протягом 10 років, починаючи з 2025 року. Натомість відповідачем застосований підзаконний нормативний акт - Постанову КМУ від 02.03.2011 року №174, яка, до того ж, не регулює питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 2004 році.

Тому, позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування Подання №3 від 27.03.2024, внесене Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про здійснення до Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг) за кредитами, отриманими під державні гарантії, станом на 01 березня 2024 року у сумі 4 237 412 957,91 грн. за офіційним курсом Національного банку, встановленому на звітну дату 110 904 685,65 USD та в іноземній валюті є такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області утриматися від дій, спрямованих на внесення подання про здійснення до Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг) за кредитами, отриманими під державні гарантії до 01.04.2025 року, суд зазначає, що КАС України не встановлює можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов'язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.

Суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, та не може ґрунтувати свої висновки на припущеннях щодо можливих порушень прав та інтересів позивача у майбутньому.

Наведене виключає можливість задоволення позовної вимоги в цій частині.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно дост.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Міністерство фінансів України про визнання протиправним та скасування подання, зобов'язання вчинити певні дії.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами ч. 3 ст. 139 КАС України, згідно з якими при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відповідно до ч. 3 ст.139 КАС України на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 27252,00 грн.

Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» (49008, м. Дніпро, вул. Криворізька, буд. 1; ідентифікаційний код юридичної особи 14308368) до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Челюскіна, буд. 1; ідентифікаційний код юридичної особи 37988155), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49600, м. Дніпро, пр-т О.Поля, буд. 57; ідентифікаційний код юридичної особи 43968079), Міністерство фінансів України (04071, м. Київ, вул. Межигірська, буд. 11; ідентифікаційний код юридичної особи 00013480), про визнання протиправним та скасування подання, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати подання №3 від 27.03.2024, внесене Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про здійснення до Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», код ЄДРПОУ 14308368, заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг) за кредитами, отриманими під державні гарантії, станом на 01.03.2024 у сумі 4237412957,91 грн за офіційним курсом Національного банку, встановленому на звітну дату 110904685,65 USD та в іноземній валюті.

У задоволенні решти заявлених позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Челюскіна, буд. 1, код ЄДРПОУ 37988155) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» (49008, м. Дніпро, вул. Криворізька буд. 1, код ЄДРПОУ 14308368) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 27252 (двадцять сім тисяч двісті п'ятдесят дві) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 15 липня 2024 року.

Суддя О.В. Царікова