04 вересня 2024 року ЛуцькСправа № 140/5630/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Костюкевича С.Ф., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» на посаді електрослюсаря підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року та відмови у перерахунку пенсії; зобов'язання зарахувати позивачу до страхового стажу зазначених періодів роботи та провести перерахунок і виплату пенсії (з врахуванням виплачених сум) з врахуванням даного страхового стажу, з 30.10.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 30.10.2023 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області і отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зазначає, що у квітні 2024 року звернувся із письмовою заявою до ГУ ПФУ у Волинській області про перерахунок призначеної пенсії по інвалідності та зарахування до страхового та пільгового стажу періоду роботи у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» на посаді електрослюсаря підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року.
Вказав, що листом ГУ ФПУ у Волинській області № 6337-5375/Х-02/8-0300/24 від 09.05.2024 його повідомлено, що при призначенні пенсії до пільгового та страхового стажу з повним робочим днем під землею відповідачем не враховано період роботи за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року у відокремленому підрозділі «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Позивач вказані дії вважає протиправними, тому звернувся із цим позовом до суду.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні. Вказує, що ОСОБА_1 з 30.10.2023 призначено пенсію по інвалідності призначено пенсію по III групі інвалідності, відповідно статті 30 Закону України №1058, розмір пенсії обчислено з урахуванням стажу роботи тривалістю 45 років 05 місяців 18 днів - з них: 28 років 01 місяць 18 днів - додатковий стаж; 08 років 10 місяців 10 днів- пільговий стаж роботи з повним робочим днем під землею.
Зазначила, що в березні 2024 року позивач звернувся до ГУ ФПУ у Волинській області із заявою про зарахування до страхового стажу періоду роботи за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року, проте за результатами розгляду заяви його повідомлено, що вказаний період роботи не зарахований до страхового стажу у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків за такий період.
Вважає, що відмова пенсійного органу в зарахуванні оскаржуваного періоду роботи до страхового стажу з підстави несплати страхових внесків за такий період є правомірною.
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
З 30.10.2023 ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах ПФУ як одержувач дострокової пенсії по інвалідності відповідно до норм ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
09.04.2024 позивач звернувся із письмовою заявою до ГУ ПФУ у Волинській області про перерахунок призначеної пенсії по інвалідності та зарахування до страхового та пільгового стажу періоду роботи у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» на посаді електрослюсаря підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року.
09.05.2024 листом ГУ ФПУ у Волинській області № 6337-5375/Х-02/8-0300/24 ОСОБА_1 повідомлено, що при призначенні пенсії до пільгового та страхового стажу з повним робочим днем під землею відповідачем не враховано період роботи за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року у відокремленому підрозділі «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Як слідує з Форми РС-право №032150005221 від 12.06.2024 період роботи ОСОБА_1 у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» на посаді електрослюсаря підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року не був зарахований до страхового та до пільгового стажу позивача.
Вважаючи дії ГУ ПФУ у Волинській області протиправними позивач звернувся в суд із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI (далі - Закон №345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону №345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до пункту “а» підрозділу 1 “Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень» (далі підрозділ 1 розділу 1 “Гірничі роботи» Списку №1) виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах передбачена зайнятість повний робочий день на підземних роботах.
Відповідно до статті 1 Гірничого закону України шахта - гірниче підприємство з видобування корисних копалин (вугілля, солей тощо) підземним способом.
У постанові від 20.11.2018 (справа №345/4616/16) Верховний Суд дійшов правового висновку, що статтю 1 Закону №345-VI слід розглядати у нерозривному зв'язку зі списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Так, спірні правовідносини у даній справі виникли у зв'язку з відмовою ГУ ПФУ у Волинській області у зарахуванні до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періоду його роботи з за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року електрослюсарем підземним 5-го розряду з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» при проведенні перерахунку пенсії.
Як слідує із записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 18.03.2010 позивач:
- 15.12.2010 наказом № 179 від 15.12.2010 прийнятий на роботу на час роходження виробничої практики учнем електрослюсаря підземного у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» (запис 3);
- 14.02.2011 згідно наказу № 25 від 14.02.2011 звільнений з роботи за ст. 36 п. 2 КзПП України у зв'язку із закінченням терміну виробничої практики (запис 4);
- 22.11.2012 відповідно до наказу № 168 від 22.11.2012 переведений на посаду електрослюсаря підземного 4 розряду з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» (запис 7);
- 01.12.2022 наказом № 178/н від 01.12.2022 переведений на посаду електрослюсаря підземного 5 розряду з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» (запис 8);
- 09.10.2023 згідно наказу № 148/к від 09.10.2023 звільнений з роботи за ч. 3 ст. 38 КзПП за власним бажанням (запис 9).
Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , форми ОК-5 за періоди роботи позивача за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року відсутні дані про сплату страхових внесків, що в свою чергу стало підставою для не зарахування відповідачем вказаного періоду до страхового та до пільгового стажу.
Однак суд не погоджується з даною позицією ГУ ПФУ у Волинській області з огляду на наступне.
Згідно із преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Водночас за приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
працюючий пенсіонер - особа, якій призначено пенсію та яка є застрахованою відповідно до пунктів 1 - 7, 11 - 13 частини першої статті 11 цього Закону;
роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Водночас пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Згідно з пунктом 10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637 (далі - Порядок №637).
Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Як вбачається із матеріалів справи, факт виконання ОСОБА_1 підземних робіт в шахті, які відносяться до Списку №1, у період за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» електрослюсаря підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею підтверджено записами трудової книжки серії НОМЕР_1 від 18.03.2010.
Факт нарахування та виплати позивачу заробітної плати у спірний період підтверджується реєстром застрахованих осіб форми ОК-5.
Також позивачем надано копію довідки про доходи, виданої ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» 23.05.2024 №481/91/01-19, відповідно до якої за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року роботодавцем нараховано і виплачено ОСОБА_1 заплату та сплачено ЄСВ.
Таким чином, з наявних у справі письмових доказів вбачається, що в період за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового та до пільгового стажу позивача вказані періоди, що в сукупності становить 3 роки 10 місяців 16 днів.
Таким чином, на переконання суду, відповідач при проведенні перерахунку пенсії з 30.10.2023 протиправно не зарахував до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 період його роботи за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля».
При цьому, відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових внесків за спірні періоди у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» не може бути підставою для не зарахування цих періодів до страхового та пільгового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.
Крім того, суд зазначає, що, фактично, внаслідок невиконання роботодавцем обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача такого періоду роботи.
Відповідно до абз. 1 ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія
Щодо дати з якої слід здійснити перерахунок пенсії, суд зазначає, що позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області 09.04.2024 щодо перерахунку пенсії як працюючому пенсіонеру. Відтак саме з 09.04.2024 слід здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, а не з 30.10.2023 як просить позивач. Тому вимоги позивача підлягають до часткового задоволення.
Аналогічна позиція щодо необхідності здійснення зарахування пільгового стажу та перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам викладена у постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2022 у справі № 140/3672/22, від 12.10.2021 у справі № 140/1935/21.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій щодо не зарахування до пільгового та страхового стажу при проведенні перерахунку пенсії періоду роботи позивача на посаді електрослюсаря підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля».
Беручи до уваги зібрані та досліджені судом докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо не зарахування до пільгового страхового стажу періодів його роботи за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» для здійснення перерахунку призначеної пенсії та зобов'язання провести ОСОБА_1 з 09.04.2024 перерахунок та виплату пенсії, зарахувавши до пільгового та страхового стажу періоди роботи позивача на посаді електрослюсаря підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» (з урахуванням раніше виплачених сум).
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як передбачено частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Відповідно до частини третьої статті 132 КАС України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; 3) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Отже, з врахуванням того, що позов судом задоволено, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1 211,20 грн, сплачений згідно з квитанцією від 17.05.2024.
Керуючись статтями 139, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не зарахування до пільгового та страхового стажу ОСОБА_1 періодів його роботи за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» при проведенні перерахунку призначеної пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 09.04.2024 перерахунок та виплату пенсії, зарахувавши до пільгового та страхового стажу періоди його роботи на посаді електрослюсаря підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею за грудень 2010 року та з січня 2020 року по жовтень 2023 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1 211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя С.Ф. Костюкевич