Справа № 686/23683/24
Провадження № 1-кс/686/7349/24
04 вересня 2024 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника - ОСОБА_6 , розглянувши в судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУ НП в Хмельницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 погоджене з прокурором, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Славута, Хмельницької області, українця, громадянина України, з незакінченою вищою освітою, одруженого, працюючого ПрАП «Геберіт керамік продакшн» слюсарем - ремонтником 3 розряду, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
у кримінальному провадженні № 12024240000001292,
03.09.2024 року слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУ НП в Хмельницькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду з клопотанням, погодженим з прокурором відділу Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , підозрюваного у вчиненні злочину передбаченого ч.3 ст.332 КК України, строком на 60 діб, посилаючись на те, що існують передбачені ст.177 КПК України ризики переховування від органів досудового розслідування та/або суду; незаконного впливу на свідків у цьому кримінальному провадженні .
Заслухавши думку слідчого та прокурора, які наполягають на задоволенні клопотання, підозрюваного та його захисника, які заперечили щодо його задоволення та просили обрати більш м'який запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, вивчивши матеріали клопотання та надані матеріали кримінального провадження, приходжу до висновку, що клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В провадженні слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУ НП в Хмельницькій області перебувають матеріали кримінального провадження № 12024240000001292, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.08.2024.
02 вересня 2024 року об 11 год. 48 хв. ОСОБА_5 було затримано в порядку ст. 208 КПК України.
03 вересня 2024 року ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.3 ст.332 КК України, а саме що: «Указом Президента України № 24/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, із 05 год 30 хв 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався, востаннє - Указом Президента України № 49/2024 від 5 лютого 2024 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.
Відповідно до вимог ст. 9 Закону України «Про державний кордон України», перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюються в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством. Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, - споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна. Порушенням державного кордону України є перетинання його будь-якими технічними або іншими засобами без відповідного на те дозволу чи з порушенням встановленого порядку.
У відповідності до ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", особи чоловічої статі віком від 18 до 60 років, можуть виїздити за межі України при пред'явлені серед іншого такого документу як довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації № 157-1/о) або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, довідки військово-лікарської комісії про непридатність.
Разом із тим, відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Крім того, відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №57 у разі введення в Україні воєнного стану пропуск водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України, виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека.
ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою реалізації свого злочинного умислу, який полягав в організації незаконного переправлення через державний кордон України, в умовах воєнного стану, достовірно знаючи про обмеження, щодо виїзду громадян України чоловічої статі за кордон на період дії воєнного стану, створив та забезпечив функціонування протиправної схеми з організації незаконного переправлення громадян України за кордон, яка полягала у підшукуванні, інструктуванні та організацій незаконного переправлення осіб через державний кордон України, що не мали для цього законних підстав, використовуючи при цьому особисті облікові записи «panachovnuy» в соціальній мережі «Instagram» та мобільному додатку «Telegram».
Так, 20 серпня 2024 року, більш точного часу та місця встановити не вдалося, ОСОБА_5 , під час телефонної розмови з ОСОБА_7 , будучи достовірно обізнаним про дію воєнного стану у державі та проведенням загальної мобілізації, знаючи про неможливість вільного виїзду закордон осіб чоловічої статі призовного віку, керуючись корисливими мотивами, запропонував, ОСОБА_7 , свої послуги з організації незаконного переправлення його через державний кордон України до Республіки ОСОБА_8 , за заздалегідь обумовлену суму грошових коштів у розмірі 9 тисяч доларів США.
В подальшому, з метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України до Республіки Молдова, керуючись корисливими мотивами, ОСОБА_5 , 30 серпня 2024 року, близько «22» години «45» хвилин, більш точного часу та місця встановити не вдалося, в ході розмови з ОСОБА_7 , достовірно знаючи, що останньому обмежено виїзд за кордон, проінструктував (надав поради та вказівки), про порядок дій, при незаконному переправленні його через державний кордону України, а саме:
-Надав пораду, ОСОБА_7 , здійснювати переміщення територією України, до м. Одеса, виключно у нічний час, користуючись послугами залізничного транспорту або автобусами міжнародного сполучення;
-Надав вказівку, ОСОБА_7 , мати при собі закордонний паспорт та найнеобхідніші особисті речі;
-Надав вказівку, ОСОБА_7 , здійснити розрахунок, за надані послуги з незаконного переміщення через державний кордон України, крипто валютою через криптоволютну біржу «Binance».
-Надав гарантію (обіцянку), ОСОБА_7 , про безперешкодний перетин ним державного кордону України, після його прибуття до м. Одеса, в строк не більший за добу.
Наступного дня, 31.08.2024, близько «11» години «45» хвилин, більш точного часу та місця встановити не вдалося, з метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, з корисливих мотивів, ОСОБА_5 , в ході телефонної розмови з ОСОБА_7 , повідомив останнього про необхідність, передати йому 2 тисячі доларів США або всю суму у розмірі 9 тисяч доларів США, через посередника, з метою подальшої конвертації готівкових грошових коштів у крипто валюту, для здійснення оплати, за наданні послуги, з незаконного переправлення останнього через державний кордон України. В подальшому, ОСОБА_5 , в ході розмови з ОСОБА_7 , здійснюючи безпосередню організацію незаконного переправлення через державний кордон України, узгодив з останнім, дату та спосіб переправлення через державний кордон України, спосіб оплати за наданні послуги за організацію незаконного переправлення через державний кордон України та надав обіцянку ОСОБА_7 , про виконання всіх взятих на себе забов'язань пов'язаних з переправлення його через державний кордон України.
Надалі, 02.09.2024, більш точного часу та місця встановити не вдалося, в ході телефонної розмови між ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , останній повідомив про необхідність передати грошові кошти чоловіку на прізвисько « ОСОБА_9 ».
В подальшому, 02.09.2024, близько «11» годин «00» хвилин перебуваючи в м. Славути, Хмельницької області по вул. Перемоги, діючи під контролем правоохоронних органів, ОСОБА_7 передав чоловіку на прізвисько « ОСОБА_9 » грошові кошти у сумі 9 тисяч доларів, для передачі ОСОБА_5 , за надання послуги з незаконного переправлення його через державний кордон України.
В подальшому, 02.09.2024, приблизно о «11» годині «48» хвилин ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затриманий працівниками поліції в порядку ст. 208 КПК України, за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України».
Дана підозра є обґрунтована, адже на її підтвердження представлено: протокол прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 21.08.2024, повідомлення про виявлене кримінальне правопорушення від 21.08.2024, протокол допиту свідка ОСОБА_7 від 23.08.2024 року, протокол допиту додаткового свідка ОСОБА_7 від 02.09.2024 року, протоколи огляду від 30.08.2024, протокол обшуку особи затриманої за підозрою у скоєнні кримінального правопорушення від 02.09.2024, протокол огляду особи, яка приймає участь у НСРД - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту та вручення грошових коштів від 02.09.2024, протокол огляду грошових коштів , які будуть використані під час проведення НСРД - контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 02.09.2024, протокол огляду особи, яка приймає участь у НСРД - контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 02.09.2024, протокол затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину від 02.09.2024 року та інші матеріали кримінального провадження.
Санкція ст. 332 ч.3 КК України передбачає покарання позбавлення волі на строк від семи до дев'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна, тобто даний злочин є тяжкими, слідство знаходиться на початковій стадії, усі свідки невстановлені та не допитані, докази не дослідженні, а, можливо, ще й і не відшукані.
Враховуючи відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» позицію Європейського суду, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється на початковому рівні у вчиненні кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч.3 ст.332 КК України. При визначені обґрунтованості підозри слідчий суддя враховує позицію Європейського суду з прав людини, висловлену в рішеннях «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, що вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.
З наданих матеріалів убачається, що ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, а тому, зважаючи на покарання, яке загрожує ОСОБА_5 , у випадку визнання його винуватим, співставляючи можливі негативні для нього наслідки у вигляді засудження до покарання у виді позбавлення волі, слідчий суддя вважає, що ризик переховування від органів досудового розслідування та суду, з метою уникнення кримінальної відповідальності за інкриміноване йому кримінальне правопорушення, є достатньо високим.
Слідство знаходиться на початковій стадії, на даний час не усі свідки встановлені, відповідно на сьогоднішній день не допитані, а тому існує ризик незаконно впливу на свідків, у кримінальному провадженні. При оцінці наявності зазначеного ризику слідчим суддею врахована встановлена КПК України процедура отримання свідчень від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме, спочатку на стадії досудового розслідування свідчення отримуються шляхом допиту осіб слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч.1 та ч.2 ст.23, ст.224 КПК України).
За таких обставин по справі приходжу до висновку про наявність визначених ст.177 КПК України ризиків: переховування від органів досудового розслідування та суду, незаконного впливу на свідків, у цьому кримінальному провадженні.
Беззаперечних даних, які б виключали вказані ризики, слідчим суддею на даний час не встановлено.
При обранні виду запобіжного заходу слідчий суддя враховує, що ОСОБА_5 , раніше судимий, має постійне місце проживання, працевлаштований, одружений, має на утриманні батька та матір з інвалідністю ІІІ групи, які потребують стороннього догляду, хворіє на ряд хронічних захворювань, по місцю проживання та роботи характеризується позитивно, підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, вину в інкримінованому йому злочині визнає в чому розкаюється.
Наявність у ОСОБА_5 , постійного місця проживання, батьків з інвалідністю на утриманні, позитивних характеристик та визнання вини не є визначальним і таким щоб давало можливість слідчому судді обрати запобіжний захід не пов'язаний з позбавленням волі.
Враховуючи наведені ризики, усі, визначенні ст.178 КПК України, обставини в їх сукупності, приходжу до висновку, що відносно підозрюваного ОСОБА_5 , слід обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, адже лише такий найсуворіший запобіжний захід зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного.
Більш м'які запобіжні заходи, забезпечити виконання цієї функції не зможуть.
Строк тримання під вартою слід визначити в межах строку досудового розслідування та в межах строку визначеного ст.197 КПК України, а саме по 25.10.2024 року включно.
На підставі п.2 ч.5 ст.182 КПК України розмір застави визначається щодо особи, підозрюваного у вчиненні тяжкого злочину - від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому вважаю, що застава в розмірі 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 242 240 грн., буде достатньою для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків, передбачених КПК України.
Керуючись ст.ст.177, 178, 182, 183, 194, 196, 197, КПК України, -
Клопотання задовольнити частково.
Застосувати відносно підозрюваного у вчинені злочину передбаченого ч.3 ст.332 КК України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді тримання під вартою на строк по 25 жовтня 2024 року включно.
Визначити заставу в розмірі 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 242 240 грн. в разі внесення якої, покласти на підозрюваного ОСОБА_5 наступні обов'язки:
- прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду за кожною вимогою;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора
або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або роботи;
- утриматись від спілкування зі свідками в даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання слідчому, який здійснює досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні, свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну ( в разі їх наявності).
У разі невиконання даних обов'язків, застава звертається в доход держави.
Ухвала діє по 25 жовтня 2024 року включно.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя