Справа № 676/5831/24
Номер провадження 3/676/1997/24
05 вересня 2024 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Воєвідко Я.І., за участю секретаря судових засідань Марчук К.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали провадження про адміністративне правопорушення, від Військової служби правопорядку про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця в с. Оринин, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області, жителя по АДРЕСА_1 , інструктора навчального взводу навчального курсу навчального центру військової частини НОМЕР_1 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків - відсутній) за ч.2 ст.172-15 КУпАП ,-
До Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від Військової служби правопорядку надійшов протокол про адміністративне правопорушення Серії ЛВХ №229 від 28 серпня 2024 року відносно ОСОБА_1 , за ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Згідно протоколу, що близько 10.30 год. 13 серпня 2024 року на полігоні військової частини НОМЕР_1 , під час проведення занять з особовим складом взводу курсантів на містечку інженерних загороджень внаслідок спрацювання невідомого вибухового пристрою, який було закладено у сміттєву урну біля навчального класу, солдат ОСОБА_2 отримав травму очей. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, та пояснив, що проходило заняття з особовим складом взводу курсантів на містечку інженерних загороджень, курсант ОСОБА_3 , без дозволу поклав петарду в сміттєву урну, яка вибухнула, до вказаної урни зателефонувати підійшов курсант з іншої групи ОСОБА_2 , який входив до групи його курсантів і в цей час мав би бути на іншому навчальному місці та йому не був підпорядкований. Просить суд закрити адміністративне провадження по справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши протокол про адміністративне правопорушення Серії ЛВХ №229 від 28 серпня 2024 року, повідомленням (форма НВ-1) про отримання травми військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , планом-схемою отримання травми ОСОБА_2 військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , фото-таблицями, копією військового квитка ОСОБА_1 , копією функціональних обов'язків інструктора навчального взводу, копією службової картки ОСОБА_1 , медичною характеристикою ОСОБА_1 , витягом з Наказу командира військової частина (по стройовій частині) НОМЕР_1 №168 від 12 червня 2024 року, витягом з Наказу командира військової частина (по стройовій частині) НОМЕР_1 №275 від 28 вересня 2023 року, витягом з Наказу командира військової частина (по стройовій частині) НОМЕР_1 №190 від 07 липня 2023 року, письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 14 серпня 2024 року та матеріали додані до нього, з'ясувавши обставини справи, відповідно до ст.252 КУпАП оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад інкримінованого йому адміністративного правопорушення за ч.2 ст.172-15 КУпАП, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що курсант ОСОБА_2 , був у складі першої навчальної групи, з яким проводив заняття майор ОСОБА_4 , останній фактично несе відповідальність за самовільне залишення курсантом ОСОБА_2 свого навчального місця та переміщення по полігону без дозволу старшого. Зібрані та дослідженні докази не підтверджують факт неналежно виконував свої обов'язки, через недбале до них ставлення ОСОБА_1 , інших доказів доведення вини останнього суду не надано і судом не здобуто.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах, в тому числі, і закріпленої в ст. 62 Конституції України презумпції невинності.
Обов'язок щодо збирання доказі покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення. За таких обставин, враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Керуючись ст.ст.23,24,33,34,35,163-4,276,279,280,283,284 КУпАП, суд,-
Закрити провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області протягом 10 днів з дня винесення.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду
Я.І. Воєвідко