Справа №:755/11544/24
Провадження №: 1-кс/755/2595/24
"04" вересня 2024 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання слідчого Головного управління СБ України в АР Крим ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022010000000065 від 30.05.2022 року, про передачу арештованого майна в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів,
за участю:
слідчого ОСОБА_3 ,
представника АРМА ОСОБА_4 ,
До Дніпровського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого Головного управління СБ України в АР Крим ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022010000000065 від 30.05.2022 року, про передачу арештованого майна в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Клопотання погоджене з прокурором прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Оксаною Вишневською.
Як зазначено у клопотанні, відповідно до вимог ч. 2 ст. 19, ст. 68 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтями 5, 72, 73 Конституції України передбачено, що Україна є республікою. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Питання про зміну території України вирішується виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їх повноважень, встановлених Конституцією України.
Створення та діяльність органів іноземної держави на тимчасово окупованій території України - Автономна Республіка Крим (далі - ТОТУ АР Крим) призвели до заходів посилення тимчасової окупації невід'ємної території України та порушення її суверенітету.
Статтями 1-3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-VII, визначено, що тимчасово окупованою територією внаслідок збройної агресії РФ є: сухопутна територія та повітряний простір Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій; внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України є тимчасово окупованою внаслідок збройної агресії рф з 20.02.2014 року.
У зв'язку з цим, зазначений закон встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй, країною членом якої зокрема є рф та Україна, переважною більшістю голосів проголосувала за прийняття Резолюції від 27.03.2014 №A/RES/68/262, якою визначила, що референдум, проведений на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя 16.03.2014, не був санкціонований Україною, підтвердила свою прихильність суверенітету, політичній незалежності, єдності і територіальній цілісності України в її міжнародно-визнаних кордонах; закликали всі держави відмовитися і утримуватися від дій, спрямованих на часткове або повне порушення національної єдності і територіальної цілісності України, в тому числі будь-яких спроб змінити кордони України за допомогою загрози силою або її застосування, або інших незаконних засобів; підкреслила, що референдум, проведений в АР Крим та м. Севастополі, 16.03.2014 року, не маючи законної сили, не може бути основою для будь-якої зміни статусу Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Відповідно до п. п. 3-5 ст. 94 Конвенції ООН з морського права 1982 року, кожна держава стосовно суден, що ходять під її прапором, вживає необхідних заходів для забезпечення безпеки в морі.
У зв'язку з неможливістю здійснення у морських портах, розташованих на ТОТ АДРЕСА_1 , обслуговування суден і пасажирів, проведення вантажних, транспортних, експедиційних робіт та інших, пов'язаних з цим, видів господарської діяльності, забезпечення належного рівня безпеки судноплавства, дотримання вимог міжнародних договорів України, забезпечення охорони навколишнього природного середовища, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.04.2014 № 578-р, Міністерству інфраструктури України та Державній інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті доручено здійснити заходи щодо тимчасового припинення своїх повноважень на території АР Крим і м. Севастополя, та закриття морських портів Керч, Севастополь, Євпаторія , Феодосія та Ялта.
Наказом Міністерства інфраструктури України від 16.06.2014 року № 255 «Про закриття морських портів», що набув чинності 15.07.2014 року, до відновлення конституційного ладу України на ТОТ АР Крим та м. Севастополя закрито морські порти Керч, Севастополь, Євпаторія , Феодосія та Ялта.
Одночасно Міністерство закордонних справ України своєю нотою від 04.08.2014 року № 630/23-300-3716 звернулося до Дипломатичних Місій іноземних держав, в якій зауважило, що заходження суден під іноземним прапором до закритих морських портів на території АР Крим та м. Севастополя розглядатимуться українською стороною як порушення норм міжнародного права, як дії, що підривають суверенітет України, а також як порушення законодавства України, що тягне за собою відповідальність судновласників, операторів і капітанів суден, у тому числі кримінальну.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 367 «Про затвердження Порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї», визначено вичерпний перелік пунктів пропуску та порядок в'їзду/виїзду до ТОТ АДРЕСА_1 .
Таким чином, уповноважені державні органи України своїми діями вчинили вичерпні заходи, відповідно до міжнародної морської практики, спрямовані на попередження міжнародної спільноти про закриття морських портів на тимчасово окупованій території України - в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, небезпеку заходження до них та відповідальність судновласників, операторів та капітанів суден за порушення законодавства України та міжнародно-правових норм.
Натомість, громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи капітаном судна «USKO MFU» (IMO: 7919781, прапор Камеруну; власник судна - турецька компанія «MED VOYAGER SHIPPING INC» (ІМО компанії: НОМЕР_1 , адреса: Care of Guha Insaat Mermer Madencilik Denizcilik Sanayi ve Ticaret Ltd Sti, Feyzi Cakmak Caddesi, Sayfiye Mah, 105/A, Giresun, Turkey), фактичний користувач (комерційний менеджер) судна - турецька компанія «GUNA INSAAT MERMER MADENCILIK» (ІМО компанії: НОМЕР_2 , адреса: Feyzi Cakmak Caddesi, Sayfiye Mah, 105/A, Giresun, Turkey), достеменно знаючи про офіційне закриття морських портів на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, вирішив проігнорувати Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН від 27.03.2014 № A/RES/68/262та порушити законодавство держави Україна, зокрема: ст. ст. 1, 2, 5, 17 Конституції України, ст. ст. 1, 3, 4, 10 Закону України «Про забезпечення праві свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. ст. 2, 5, 6, 18 Закону України «Про прикордонний контроль», ст. ст. 5, 10, 11, 17 Закону України «Про морські порти України», наказ Міністерства інфраструктури України від 16.06.2014 № 255, норми міжнародного морського права: ст. 94 Конвенції ООН з морського права 1982 року, ст. ст. 5, 6, 10 Конвенції ООН про відкрите море 1958 року, ст. ст. 1, 2, 17 Конвенції ООН про територіальне море та прилеглу зону 1958 року, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ), будучи капітаном судна «USKO MFU» (IMO: 7919781, прапор Камеруну), передбачаючи суспільно небезпечні наслідки своїх дій і бажаючи їх настання, умисно, у невстановлений час, але не пізніше 28.05.2024 року, здійснив незаконний захід до закритого Україною Севастопольського морського торговельного порту, що знаходиться на тимчасово окупованій рф території України (м. Севастополь), в порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України з метою заподіяння шкоди інтересам держави у вигляді підриву внутрішнього та міжнародного авторитету державних органів України та держави Україна в цілому, в умовах військової агресії з боку рф та тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також у вигляді ігнорування суверенітету, територіальної цілісності України, верховенства і самостійності державної влади України всередині країни та її незалежності в міжнародних відносинах.
Разом з цим, ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ), усвідомлюючи злочинний характер своїх дій при здійсненні входу до закритого морського порту України на тимчасово окупованій рф територій України (м. Севастополь) з використанням судна «USKO MFU» (IMO: 7919781, прапор Камеруну), з метою приховання своєї протиправної діяльності, періодично здійснював вимкнення системи «AIS» (Automatic Identification System, Автоматичної ідентифікаційної системи) вказаного судна та вносив до неї фіктивні відомості щодо курсу слідування судна, з метою подальшого уникнення притягнення його до кримінальної відповідальності за вчинення даного кримінального правопорушення.
Таким чином, ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України, а саме у порушенні порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України з метою заподіяння шкоди інтересам держави, вчиненого службовою особою з використанням службового становища.
Крім того, ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи капітаном судна «USKO MFU» (IMO: 7919781, прапор Камеруну; власник судна - турецька компанія «MED VOYAGER SHIPPING INC» (ІМО компанії: НОМЕР_1 , адреса: Care of Guha Insaat Mermer Madencilik Denizcilik Sanayi ve Ticaret Ltd Sti, Feyzi Cakmak Caddesi, Sayfiye Mah, 105/A, Giresun, Turkey), фактичний користувач (комерційний менеджер) судна - турецька компанія «GUNA INSAAT MERMER MADENCILIK» (ІМО компанії: НОМЕР_2 , адреса: Feyzi Cakmak Caddesi, Sayfiye Mah, 105/A, Giresun, Turkey), вирішив повторно проігнорувати Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН від 27.03.2014 № A/RES/68/262 та повторно порушити законодавство держави Україна, зокрема: ст. ст. 1, 2, 5, 17 Конституції України, ст. ст. 1, 3, 4, 10 Закону України «Про забезпечення праві свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.ст. 2, 5, 6, 18 Закону України «Про прикордонний контроль», ст. ст. 5, 10, 11, 17 Закону України «Про морські порти України», наказ Міністерства інфраструктури України від 16.06.2014 № 255, норми міжнародного морського права: ст. 94 Конвенції ООН з морського права 1982 року, ст. ст. 5, 6, 10 Конвенції ООН про відкрите море 1958 року, ст. ст. 1, 2, 17 Конвенції ООН про територіальне море та прилеглу зону 1958 року.
Так, ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ), будучи капітаном судна «USKO MFU» (IMO: 7919781, прапор Камеруну), передбачаючи суспільно небезпечні наслідки своїх дій і бажаючи їх настання, умисно, у невстановлений час, але не пізніше 04.06.2024 року, діючи повторно, здійснив незаконний вихід із закритого Україною Севастопольського морського торговельного порту, що знаходиться на тимчасово окупованій рф території України (м. Севастополь), в порушення порядку виїзду з тимчасово окупованої території України з метою заподіяння шкоди інтересам держави у вигляді підриву внутрішнього та міжнародного авторитету державних органів України та держави Україна в цілому, в умовах військової агресії з боку рф та тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також у вигляді ігнорування суверенітету, територіальної цілісності України, верховенства і самостійності державної влади України всередині країни та її незалежності в міжнародних відносинах.
Разом з цим, ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ), усвідомлюючи злочинний характер своїх дій при здійсненні виходу із закритого морського порту України на тимчасово окупованій рф територій України (м. Севастополь), з використанням судна «USKO MFU» (IMO: 7919781, прапор Камеруну), з метою приховання своєї протиправної діяльності, періодично здійснював вимкнення системи «AIS» (Automatic Identification System, Автоматичної ідентифікаційної системи) вказаного судна та вносив до неї фіктивні відомості щодо курсу слідування судна, з метою подальшого уникнення притягнення його до кримінальної відповідальності за вчинення даного кримінального правопорушення.
Таким чином, ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України, а саме у порушенні порядку виїзду з тимчасово окупованої території України з метою заподіяння шкоди інтересам держави, вчиненого повторно, службовою особою з використанням службового становища.
05.07.2024 року громадянину Республіки Азербайджан ОСОБА_8 ( ОСОБА_7 ) повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України.
11.07.2024 року громадянину Республіки Азербайджан ОСОБА_8 ( ОСОБА_7 ) повідомлено про нову підозру та зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332-1 КК України.
Крім цього, в ході досудового розслідування встановлено, що капітан та члени екіпажу судна «USKO MFU» (IMO: НОМЕР_3 , прапор Камерун), у листопаді 2023 року, в порушення вимог чинного законодавства України, здійснили незаконний в'їзд на територію України, а саме до закритого «Севастопольського морського торговельного порту», де вказане судно було завантажено агро продукцією (шрот соняшнику та висівки пшениці), захопленою на тимчасово окупованій території України - Херсонської та Запорізької областей, та в подальшому вирушило до Туреччини вказавши порт призначення Альяга.
Таким чином, судно «USKO MFU» (IMO: НОМЕР_3 , прапор Камеруну), є засобом/знаряддям вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332-1 КК України, та в силу статті 98 КПК України є речовим доказом.
Згідно відомостей бази «EQUASIS» ( ІНФОРМАЦІЯ_2 власником даного судна є турецька компанія «MED VOYAGER SHIPPING INC» (ІМО компанії: НОМЕР_1 , адреса: Care of Guha Insaat Mermer Madencilik Denizcilik Sanayi ve Ticaret Ltd Sti, Feyzi Cakmak Caddesi, Sayfiye Mah, 105/A, Giresun, Turkey).
02.07.2024 року постановою слідчого судно «USKO MFU» (ІМО: НОМЕР_3 , прапор Камеруну) визнано речовим доказом у даному кримінальному провадженні.
04.07.2024 року ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва (справа № 755/11544/24, провадження № 1-кс/755/2325/24) на судно «USKO MFU» (ІМО: НОМЕР_3 , прапор камеруну), накладено арешт.
Крім того, з 05.07.2024 року судно «USKO MFU» (ІМО: НОМЕР_3 , прапор Камеруну) перебуває на зберіганні в Ізмаїльському морському порті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, та знаходиться в акваторії порту Рені.
Враховуючи викладене, зважаючи на встановлену досудовим розслідуванням оціночну вартість майна, що визнане речовим доказом, враховуючи, що вартість зазначених активів значно перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на думку органу досудового розслідування, арештоване майно підлягає передачі Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з реалізації з метою забезпечення його збереження або збереження його економічної вартості.
Слідчий у судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Представник АРМА - ОСОБА_4 у судовому засіданні зазначила про можливість задоволення клопотання слідчого.
Власник майна, будучи належним чином повідомленим про дату та час судового засідання, до суду не з'явився, з клопотаннями про відкладення судового розгляду не звертався, водночас, у відповідності до ч. 1 ст. 172 КПК України, неприбуття власника майна у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання. Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про можливість провести судовий розгляд у відсутність власника майна.
Отже, вислухавши думку учасників судового розгляду, вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна (ч. 2 ст. 131 КПК України).
Згідно з абз. 7 ч. 6 ст. 100 КПК України, речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
У відповідності до ч. 7 ст. 100 КПК України у випадках, передбачених п.п. 2, 4 та абз. 7 ч. 6 цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із ст. ст. 171-173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абз. 7 ч. 6 цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді, суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, із зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» № 772-VIII встановлено, що Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. Зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів, копії яких надсилаються Національному агентству не пізніше наступного робочого дня після їх винесення (надання) з відповідним зверненням прокурора.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Закону № 772-VIII, у разі прийняття в управління активів, які чи права на які та їх обтяження підлягають державній реєстрації, Національне агентство надсилає того самого дня інформацію про накладення арешту на активи органам, що ведуть державні реєстри таких активів, прав на них або їх обтяжень.
Відповідно до ст. 21 Закону № 772-VIII встановлено, що управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління. Активи, зазначені у ч. 1 цієї статті, прийняті Національним агентством в управління, підлягають оцінці, яка здійснюється визначеними за результатами конкурсу суб'єктами оціночної діяльності, та передачі в управління визначеним за результатами конкурсу юридичним особам або фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому законодавством про державні (публічні) закупівлі. Управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Враховуючи викладене, з урахуванням мотивів клопотання слідчого, з метою забезпечення збереження вказаного майна та збереження його економічної вартості, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання слідчого та необхідність передачі вказаного майна в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління цим нерухомим майном, що відповідає положенням ч. 6 ст. 100 КПК України та ст. ст. 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».
У той же час, слідчий суддя не знаходить підстав для здійснення заходів із реалізації вказаного майна, оскільки слідчим у судовому засіданні не зазначено, що вказане майно містить ознаки, зазначені у першому абзаці ч. 6 ст. 100 КПК України, та слідчим не доведено, що збереження економічної вартості такого майна на даний час не можливе без його реалізації.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 100, 171-173 КПК України, ст. ст. 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», слідчий суддя, -
Клопотання слідчого Головного управління СБ України в АР Крим ОСОБА_3 задовольнити частково.
Передати в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (01001, м. Київ, вул. Бориса Грінченка, 1) арештоване, відповідно до ухвали Дніпровського районного суду міста Києва від 04.07.2024 року у справі № 755/11544/24 (провадження № 1-кс/755/2325/24), судно «USKO MFU» (IMO: НОМЕР_3 , прапор Камерун), яке належить турецькій компанії «MED VOYAGER SHIPPING INC» (ІМО компанії: НОМЕР_1 , адреса: Care of Guha Insaat Mermer Madencilik Denizcilik Sanayi ve Ticaret Ltd Sti, Feyzi Cakmak Caddesi, Sayfiye Mah, 105/A, Giresun, Turkey), для здійснення заходів управління ним з метою забезпечення його збереження та збереження його економічної вартості з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: