Справа №752/17427/24
Провадження № 2-о/752/643/24
Іменем України
05.09.2024 року Голосіївський районний суд м.Києва в складі:
головуючого судді - Чекулаєв С.О.,
за участі секретаря судового засідання - Пастух З.Ф.
розглянувши у закритому судовому засіданні в порядку окремого провадження у приміщенні суду цивільну справу за заявою
ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд.5, ЄДРПОУ 44069166),
заінтересована особа 1:АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «УКРЕКСІМБАНК» (03150, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 127, ЄДРПОУ 00032112),
заінтересована особа 2: Представництво «СКІЛ ТРЕЙД СП.З О.О» (07300, Київська область, Вишгородський район, вул. Грушевського, буд.1 кв.71, ЄДРПОУ 26628138),
Учасники справи:
від заявника: не з'явився;
від заінтересованої особи 1: не з'явився;
від третьої особи: не з'явився
про розкриття банком інформації, що містить банківську таємницю, суд
1.Описова частина
заявник ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ звернувся до суду з заявою у порядку окремого провадження про розкриття банком - АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «УКРЕКСІМБАНК» (далі також АТ «Укрексімбанк» або Банк) інформації, що містить банківську таємницю, стосовно Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП.З О.О» , а саме:
-надати оригінали (належним чином засвідчені копії) роздруківок про обсяг та обіг коштів по розрахунковим рахункам Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП.З О.О» (податковий номер 26628138) в даній банківській установі та отримання інформації щодо руху коштів по рахункам (з моменту відкриття рахунку по момент закриття рахунку) Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.».
1.1. Стислий виклад позиції заявника
З метою встановлення наявності або відсутності порушення податкового законодавства з боку Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О» відділом контролю міжнародної діяльності управління трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС в Одеській області була розпочата документальна планова виїзна перевірка вказаного суб'єкта господарювання за період діяльності з 26.02.2018 по 31.12.2023.
Під час проведення перевірки Представництву «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О» вручені письмові запити про надання документів, які стосувалися предмету перевірки, у тому числі банківських виписок за період з 26.02.2018 по 31.12.2020, проте документи надані не були, у зв'язку із їх вилученням Святошинським управлінням Головного управління Національної поліції у м. Києві в рамках кримінального провадження.
Заявник звернувся до Головного управління Національної поліції у м. Києві з проханням повідомити про стан кримінального провадження, наявність вилучених документів Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.» та просив надати їх протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту або забезпечити доступ до них.
Термін проведення документальної планової виїзної перевірки Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.» перенесено з 26 червня 2024 року до дати отримання документів або забезпечення доступу до них.
Заявник також стверджує про надсилання листа до АТ «Укрексімбанк» щодо отримання інформації про рух коштів по рахункам Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.», проте Банк відмовив у надані вказаної інформації, оскільки запитувана інформація відноситься до категорії банківської таємниці.
Так як у заявника є необхідність в отриманні інформації, яка містить банківську таємницю, щодо Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.», заявник звернувся до суду із відповідною заявою в порядку Глави 12 ЦПК України.
Метою отримання інформації, яка становить банківську таємницю, заявник вказав встановлення наявності або відсутності порушення податкового законодавства з боку Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З.О.О.».
1.2. Стислий виклад позиції заінтересованих осіб
Заінтересовані особи не надали суду своїх пояснень щодо заяви ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ про розкриття банком інформації, що містить банківську таємницю.
1.3. Заяви, клопотання учасників справи
Заяви та клопотання учасниками справи не подавалися.
1.4. Процесуальні дії у справі
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.08.2024 головуючим суддею у справі визначений суддя С.О. Чекулаєв.
21.08.2024 ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва відкрито провадження у справі, призначене закрите судове засідання для розгляду справи по суті на 27.08.2024.
Оскільки у поданій до суду заяві ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ просило розглянути справу за участі його представника суд визнав явку представника заявника обов'язковою.
У судове засідання 27.08.2024 представник заявника та заінтересовані особи не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Засідання у справі відкладено на 05.09.2024.
У судове засідання 05.09.2024 представник заявника та заінтересовані особи не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Відповідно до частини другої статті 349 ЦПК України, неявка в судове засідання без поважних причин заявника та (або) особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, чи їх представників або представника банку не перешкоджає розгляду справи, якщо суд не визнав їхню участь обов'язковою.
Оскільки представник заявника та заінтересовані особи не з'явилися у судове засідання суд розглянув справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частини другої статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
2.Мотивувальна частина
2.1.Фактичні обставини, встановлені судом
Відділом контролю міжнародної діяльності управління трансфертного ціноутворення ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України (далі - ПК України), згідно плану-графіка на 2024 рік проведення планових перевірок суб'єктів господарювання та на підставі наказу ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ від 15.05.2024 № 4877-п, з 04.06.2024 була розпочата документальна планова виїзна перевірка Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.» (стара назва Представництво «СКАН ІНТ ЛОГІСТІК СП. З О.О.»), податковий номер 26628138, тривалістю 20 робочих днів, за період діяльності з 26.02.2018 по 31.12.2023.
Згідно наявної в матеріалах справи розписки, представник Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З.О.О.» Євтушенко А.С. отримав повідомлення та копію наказу про проведення перевірки 16.05.2024.
04.06.2024 заявник вручив Представництву «СКІЛ ТРЕЙД СП. З.О.О.» письмовий запит на надання наступної інформації:
- реєстраційні документи, Положення про Представництво, Довіреності, кошторис Представництва, накази про облікову політику;
- бухгалтерські документи: оборотно-сальдові відомості (загальні та по рахунках), картки рахунків, аналізи рахунків, журнали-ордери по рахункам, авансові звіти, касові книги та касові документи), тощо;
- податкові документи: податкову звітність по податкам, зборам та іншим обов'язковим платежам, фінансову та статистичну звітність тощо;
- первинні документи: угоди, контракти, договори, акти виконаних робіт, накладні (видаткові, прибуткові), акти списання ТМЦ та ОЗ, акти вводу в експлуатацію основних засобів, листування тощо;
- інформацію про посадових осіб та осіб, які працювали/працюють на Представництві, в тому числі: накази про прийняття та звільнення за період з 26.02.2018 по 31.12.2023; штатний розклад, посадові інструкції на працівників;
- виписки по банківським рахункам суцільним порядком, за період з 26.02.2018 по 31.12.2023 (згідно таблиці);
- документи по Компанії-нерезиденту «СКАН ІНТЕЛ ЛОГІСТІК Сп.з. о.о.» (ПОЛЬЩА), «СКАН ІНТ ЛОГІСТІК Сп. З о.о.» (ПОЛЬЩА), SCIL TRADE SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA (ПОЛЬЩА): статути, реєстраційні документи, сертифікати податкового президентства, розпорядження, накази, листування та інші документи;
- інші документи, які не ввійшли до переліку, але пов'язані із здійсненням фінансово-господарських операцій Представництва.
10.06.2024 заявник вручив Представництву «СКІЛ ТРЕЙД СП. З.О.О.» письмовий запит на надання наступної інформації:
- Договори комісії укладені між Представництвом «СКАН ІНТ ЛОГІСТІК СП. З О.О.», податковий номер 26628138 та нерезидентом ТОВ СКАН Інт Логістік («СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.».) з усіма додатками до договорам;
- угоди щодо купівлі-продажу товарів (послуг) у резидентів України, укладених на підставі Договорів комісії;
- реєстраційні документи, сертифікати податкового представництва по Компанії-нерезиденту СКАН ІНТЕЛ ЛОГІСТІК Сп.з. о.о.» (ПОЛЬЩА), «СКАН ІНТ ЛОГІСТІК Сп. З о.о.» (ПОЛЬЩА), SCIL TRADE SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA (ПОЛЬЩА);
- банківські виписки по рахункам (згідно таблиці);
- депозитні виписки по рахунку у цінних паперах (згідно таблиці).
19.06.2024 заявник вручив Представництву «СКІЛ ТРЕЙД СП. З.О.О.» письмовий запит на надання наступної інформації:
- реєстраційні документи по Представництву за період 2018-2022 року;
- Положення про Представництво за період 2018-2022 року;
- довіреності на осіб, які перебували на посаді директора Представництва у періоди: з 26.02.2018 по 22.04.2019, з 22.04.2019 по 04.11.2019 та з 04.11.2019 по 24.10.2022;
- первинні документи, які підтверджують правомірність віднесення та декларування Представництвом витрат в 2018 році - на суму 35 326,5 тис. грн, в 2019 році - на суму 144 925 тис. грн, а саме: угоди, контракти, договори, акти виконаних робіт, накладні (видаткові, прибуткові), акти списання ТМЦ та ОЗ, акти вводу в експлуатацію основних засобів, листування тощо;
- банківські виписки за період з 26.02.2018 по 31.12.2020;
- Договори купівлі-продажу та оренди основних засобів;
- інформація про наявність необоротних активів, рух основних фондів, надання та отримання в оренду;
- бухгалтерський облік за 2018-2020 року;
- угоди купівлі-продажу цінних паперів та акти прийому передачі ЦП, виписки по рахунках, на яких обліковуються цінні папери;
- депозитні виписки станом на 31.12.2018, 31.12.2019, 31.12.2020, 31.12.2021, 31.12.2022, 31.12.2023.
Під час проведення перевірки документи не надавались, про що складено Акт від 24.06.2024 №3754/15-32-23-02.
У вказаному Акті, зокрема, зазначено, що станом на 24.06.2024 Представництвом «СКІЛ ТРЕЙД СП.З О.О» не були наданні на відповідні запити ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ банківські виписки за період з 26.02.2018 по 31.12.2020 та депозитні виписки станом на 31.12.2018, 31.12.2019, 31.12.2020, 31.12.2021, 31.12.2022, 31.12.2023.
Заявник стверджує, що 25.06.2024 на адресу ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ надійшов лист від директора Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.», податковий номер 26628138 (вх. номер до Головного управління ДПС в Одеській області від 25.06.2024 №75103/6) щодо неможливості надання первинних документів у зв'язку із їх вилученням Святошинським управлінням Головного управління Національної поліції у м. Києві в рамках кримінального провадження №12021100080001011, внесеного в Єдиний державний реєстр досудових розслідувань 01.04.2021, та лист Святошинського управління Головного управління Національної поліції у м. Києві від 02.04.2021 №1011/125/54/08-2021 про надання оригіналів документів за 2018-2020 роки на адресу слідчого відділу Святошинського УП ГУ НП у м. Києві. Примірник листа в матеріалах справи та в описі додатків до заяви відсутній.
Заявник стверджує, що надіслав лист до Головного управління Національної поліції у м. Києві від 26.06.2024 №14410/5/15-32-23-02-05 з проханням повідомити про стан кримінального провадження кримінального провадження від 01.04.2021 №12021100080001011, наявність вилучених документів Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.», податковий номер 26628138 в розпорядженні Святошинського УП ГУ НП у м. Києві, та надати протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту, на адресу заявника оригінали (копії) вилучених документів або забезпечити доступ до них.
Як стверджує заявник, наказом ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ від 26.06.2024 №6250-п «Про перенесення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.», перенесено термін проведення документальної планової виїзної перевірки з 26.06.2024 до дати отримання документів або забезпечення доступу до них.
14.06.2024 заявник надіслав лист № 24261/6/15-32-23-02-06 до АТ «Укрексімбанк» з проханням надати банківські виписки по рахункам (6 рахунків згідно таблиці) з дати відкриття по дату закриття (з 07.03.2019 по 30.08.2019 та з 07.03.2019 по 03.08.2019).
Заявник стверджує у поданій заяві, що Банк відмовив у надані запитуваної інформації листом від 29.06.2024 № 0025800/18743-24 (вхід. №76523/6 від 01.07.2024) з мотивів, що така інформація відноситься до категорії банківської таємниці, водночас матеріали справи N752/17427/24 не містять такої відповіді Банку. Посилання на лист-відповідь Банку відсутнє також і у переліку додатків до заяви.
2.2. Застосовані норми права
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України, контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Згідно з пунктом 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, зокрема: для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом (підпункт 20.1.2); проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення (підпункт 20.1.4); отримувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України, банків та інших фінансових установ довідки у порядку, встановленому Законом України «Про банки і банківську діяльність» та цим Кодексом, довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження в установлені строки валютної виручки від суб'єктів господарювання, інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком (підпункт 20.1.5).
Як передбачено пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За змістом статей 75-80 ПК України (глава 8 ПК України) ці перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Так, камеральна перевірка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість, а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО (підпункт 75.1.1). Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу (підпункт 75.1.2).
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення (п. 76.1).
Документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки (пункт 77.1). Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки (пункт 77.4).
Документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності певних обставин на підставі наказу контролюючого органу про її проведення (підпункт 78.1.5 пункту 78.1).
Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу (пункт 79.1). Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки (пункт 79.2).
Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності певних підстав (пункт 80.2).
Згідно зі статтею 85 ПК України забороняється витребування документів від платника податків будь-якими посадовими (службовими) особами контролюючих органів у випадках, не передбачених цим Кодексом (пункт 85.1). Платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки (пункт 85.2). При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності). Відповідний запит на отримання копій документів повинен бути поданий посадовою (службовою) особою контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати закінчення перевірки (пункт 85.4).
Частиною першою статті 1076 ЦК України встановлено, що банк гарантує таємницю банківського рахунка, операцій за рахунком і відомостей про клієнта. Відомості про операції та рахунки можуть бути надані тільки самим клієнтам або їхнім представникам. Іншим особам, у тому числі органам державної влади, їхнім посадовим і службовим особам, такі відомості можуть бути надані виключно у випадках та в порядку, встановлених законом про банки і банківську діяльність.
Відповідно до частини першої та другої статті 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним або стала відомою третім особам при наданні послуг банку або виконанні функцій, визначених законом, а також визначена у цій статті інформація про банк є банківською таємницею. Банківською таємницею, зокрема, є: відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України; інформація про операції, проведені на користь чи за дорученням клієнта, вчинені ним правочини; фінансово-економічний стан клієнта; відомості стосовно комерційної діяльності клієнтів чи комерційної таємниці, будь-якого проекту, винаходів, зразків продукції та інша комерційна інформація.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо юридичних і фізичних осіб, що становить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.
За змістом статті 347 ЦПК України заява про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичної або фізичної особи у випадках, встановлених законом, подається до суду за місцезнаходженням банку, що обслуговує таку юридичну або фізичну особу.
Згідно з частиною другою статті 350 ЦПК України, якщо під час судового розгляду буде встановлено, що заявник вимагає розкрити інформацію, яка містить банківську таємницю, щодо юридичної або фізичної особи без підстав і повноважень, визначених законом, то суд ухвалює рішення про відмову в задоволенні заяви.
3.2. Мотиви, з яких виходить суд
Аналіз указаних норм права дає підстави для висновку, що однією з істотних умов договору банківського рахунку є гарантування банком збереження банківської таємниці.
Банківська інформація за своїм правовим режимом відноситься до таємної інформації з обмеженим доступом, розголошення якої може завдати шкоди особі (клієнту банку).
Банківською таємницею, зокрема є відомості про стан рахунку клієнта, операції за рахунком, проведені за дорученням або на користь клієнта, здійснені ним угоди, фінансово-економічний стан клієнта, його комерційна діяльність тощо.
На вимогу відповідних уповноважених державних органів банк вправі надати інформацію, яка містить банківську таємницю, у межах та обсягах, визначених законом.
Підставою для розкриття податковим органам інформації, яка містить банківську таємницю, є необхідність проведення перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів до державного бюджету суб'єктом господарської діяльності.
При цьому своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплата податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється шляхом проведення органами державної податкової служби камеральних, документальних (планових або позапланових, виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок.
Як роз'яснив Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у пункті 12 Постанови від 30 вересня 2011 року №10 «Про судову практику в цивільних справах про розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб», згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У зв'язку із цим у разі, якщо підставою звернення до суду, зокрема, органу державної податкової служби із заявою про розкриття банківської таємниці, є дії порушника податкового законодавства і стосовно таких дій для цих органів відповідними спеціальними законами передбачений спосіб реагування, то суд не має підстав для задоволення заяви. Винятком є обґрунтовані посилання заявника на неможливість вчинення ним дій відповідно до способів реагування, передбачених зазначеними законами. Зокрема, це можуть бути обґрунтовані посилання з поданням відповідних доказів про те, що особа, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, не знаходиться за місцем своєї реєстрації; підтверджена неможливість вручення повідомлення з копією наказу про проведення документальної перевірки тощо.
З матеріалів справи вбачається, що відділом контролю міжнародної діяльності управління трансфертного ціноутворення ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ згідно плану-графіка на 2024 рік проведення планових перевірок суб'єктів господарювання та на підставі наказу ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ від 15.05.2024 № 4877-п, з 04.06.2024 була розпочата документальна планова виїзна перевірка Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.» за період його діяльності з 26.02.2018 по 31.12.2023.
В межах цієї перевірки заявником були надіслані запити до Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.» від 04.06.2024, 10.06.2024 та 19.06.2024 про надання документів, які стосуються предмету перевірки, у тому числі банківські виписки за період з 26.02.2018 по 31.12.2020.
У складеному уповноваженими особами заявника Акті від 24.06.2024 про ненадання документів до документальної перевірки вказано, що заявнику не були надані Представництвом «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.», серед іншого, банківські виписки за період з 26.02.2018 по 31.12.2020 та депозитні виписки станом на 31.12.2018, 31.12.2019, 31.12.2020, 31.12.2021, 31.12.2022, 31.12.2023.
Заявник надав до суду копію листів до Головного управління Національної поліції у м. Києві (від 26.06.2024) та до АТ «Укрексімбанк» (від 14.06.2024) з проханням надати інформацію стосовно Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.», в тому числі інформацію, яка становить банківську таємницю, водночас, матеріали справи не містять доказів як надання такої інформації вказаними установами так і доказів відмови у її наданні.
Наказ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ від 26.06.2024 №6250-п «Про перенесення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.» не містить у своєму тексті конкретних підстав, які зумовили таке перенесення термінів проведення перевірки, з чого не можливо зробити висновок, що такими причинами було саме не надання документів, що містять інформацію, яка становить банківську таємницю про розкриття якої просить заявник.
Враховуючи викладене, суд позбавлений можливості встановити той факт, що запитувана інформація, яка становить банківську таємницю, не була вже надана заявнику і відповідно заявник не отримав таку інформацію в порядку статті 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» та підпункту 20.1.5. пункту 20.1. статті 20 ПК України.
Суд також звертає увагу, що заявник у своїй заяві просить винести рішення, яким зобов'язати Банк надати інформацію, що містить банківську таємницю, а саме «оригінали (належним чином засвідчені копії) роздруківок про обсяг та обіг коштів по розрахунковим рахункам Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП.З О.О» (податковий номер 26628138) в даній банківській установі та отримання інформації щодо руху коштів по рахункам (з моменту відкриття рахунку по момент закриття рахунку) Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.».
Водночас, відповідно до частини першої статті 350 ЦПК України, у рішенні про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичної або фізичної особи зазначаються обсяги (межі розкриття) інформації, яка містить банківську таємницю, що має бути надана банком одержувачу.
Згідно пункту 15 Постанови Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у пункті 12 постанови від 30 вересня 2011 року №10 «Про судову практику в цивільних справах про розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб», у резолютивній частині рішення, крім іншого, суд повинен зазначити: обсяги (межі розкриття) інформації, яка містить банківську таємницю, тобто конкретний проміжок часу, за який банку необхідно надати одержувачу інформацію за операціями клієнтів, наприклад про обсяги та обіг коштів на рахунках.
У своїй заяві ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ не вказує конкретного проміжку часу за який Банк повинен надати інформацію про обсяг та обіг коштів по розрахунковим рахункам Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП.З О.О». Формулювання «…з моменту відкриття рахунку по момент закриття рахунку» (без вказання реквізитів конкретного рахунку) має загальний характер та не відповідає вимогам щодо конкретизації обсягів (меж розкриття) інформації яка містить банківську таємницю.
Водночас у запитах до Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.» від 04.06.2024, 10.06.2024 та 19.06.2024 про надання документів та листі до АТ «Укрексімбанк» від 14.06.2024, заявник вказує конкретні реквізити банківських рахунків та чітко визначений календарними датами проміжок часу за який просить надати інформацію.
Згідно з частиною першою статті 1076 ЦК України банк гарантує таємницю банківського рахунка, операцій за рахунком і відомостей про клієнта. Відомості про операції та рахунки можуть бути надані тільки самим клієнтам або їхнім представникам. Іншим особам, у тому числі органам державної влади, їхнім посадовим і службовим особам, такі відомості можуть бути надані виключно у випадках та в порядку, встановлених законом про банки і банківську діяльність.
Відповідно до статті 348 ЦПК України, у заяві до суду про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичної або фізичної особи має бути зазначено: 1) найменування суду, до якого подається заява; 2) ім'я (найменування) заявника та особи, щодо якої вимагається розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, їх місце проживання або місцезнаходження, а також ім'я представника заявника, коли заява подається представником; 3) найменування та місцезнаходження банку, що обслуговує особу, щодо якої необхідно розкрити банківську таємницю; 4) обґрунтування необхідності та обставини, за яких вимагається розкрити інформацію, що містить банківську таємницю, щодо особи, із зазначенням положень законів, які надають відповідні повноваження, або прав та інтересів, які порушено; 5) обсяги (межі розкриття) інформації, яка містить банківську таємницю, щодо особи та мету її використання.
3.Висновки суду
Оцінюючи надані докази, та з урахуванням недоведеності заявником неможливості самостійного отримання інформації яка містить банківську таємницю стосовно Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП.З О.О» згідно порядку та підстав встановлених законодавством, а також невідповідності заяви положенням статті 348 ЦПК України щодо обсягів (меж розкриття) інформації, яка містить банківську таємницю, суд як орган державної влади, на який покладено обов'язок у кожному конкретному випадку оцінити загальну потребу в розкритті таємної інформації, яка охороняється законом вважає, що відсутні підстави для задоволення заяви ГОЛОВНЕОГО УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ.
Керуючись статтями: 76, 81, 229, 259, 263, 264, 293, 294, 347-350 ЦПК України; статтями 20, 78 ПК України та статтями 60, 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність», суд,
У задоволенні заяви ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ, заінтересовані особи: АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «УКРЕКСІМБАНК» та Представництво «СКІЛ ТРЕЙД СП.З О.О» про розкриття інформації, яка містить банківську таємницю - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 05.09.2024.
Суддя С.О. Чекулаєв