Постанова від 05.09.2024 по справі 185/8754/24

Справа № 185/8754/24

Провадження № 3/185/3273/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2024 року суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Мельник Ю.А., розглянувши матеріали, що надійшли з управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Фастівці Бахмацького району Чернігівської області, громадянки України, працюючої членом позаштатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР, сестри медичної середньої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , -

за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Наказом КНП «Павлоградська міська лікарня №1» Павлоградської міської ради від 01.06.2023 року №106 «Про організацію мультидисциплінарної команди лікарів-спеціалістів військово-лікарської комісії для проведення медичного огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_3 )» було затверджено склад ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , до складу якого входить і ОСОБА_1 , сестра медична середня.

Відповідно до п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово- лікарських комісій віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи членом постійно діючої позаштатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на посаді сестри медичної середньої КНП «Павлоградська міська лікарня №1» Павлоградської міської ради», відповідно до п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, як на члена позаштатної військово-лікарської комісії, і вона є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч.1 ст.45 вказаного Закону.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та поповнено перелік суб'єктів декларування, визначених п.2 ч.1 ст.3 Закону підпунктом «ґ», а саме: «голови та члени лікарсько-консультативних і медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті».

На виконання вище зазначених вимог у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2023 рік не пізніше 31.03.2024.

Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію за типом «щорічна» за 2023 рік, лише 19.07.2024 року о 14.39 год.

Перевіркою не встановлено поважних причин несвоєчасного подання декларації.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , будучи членом постійно діючої позаштатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на посаді сестри медичної середньої КНП «Павлоградська міська лікарня №1» Павлоградської міської ради», будучи відповідно до п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік за типом «щорічна», а саме - 19.07.2024 року о 14 год. 39 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Прокурор в судовому засіданні підтримала фактичні обставини зазначені в протоколі, вважає, що є усі підстави для притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

В судовому засіданні гр. ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення визнала, суду повідомила, що дійсно працює медичною сестрою в КНП «Павлоградська міська лікарня №1» Павлоградської міської ради», з 2019 року була прикріплена до ВЛК при військкоматі. В 2023 році була утворена ВЛК, куди увійшли лікарі та медсестри КНП «Павлоградська міська лікарня №1». Про те, що вона є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларація вона була необізнана, ніякої роз'яснювальної роботи щодо подання декларації та в які строки з нею не проводили.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши протокол про адміністративне правопорушення з доказами, суд приходить наступних висновків.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами) затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Відповідно до п.2.5 цього Положення - до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

До складу ВЛК (ЛЛК) ІНФОРМАЦІЯ_4 входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону.

За запитом голови ВЛК (ЛЛК), до роботи позаштатних (постійно та тимчасово діючих) ВЛК (ЛЛК) на правах членів ВЛК (ЛЛК) можуть залучатися головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень, інші лікарі-спеціалісти закладів охорони здоров'я (установ), спеціалісти інших (не медичних) спеціальностей, начальник медичної служби та/або представник командування (керівництва) військової частини, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається.

На підставі затвердженого переліку начальник (керівник) закладу охорони здоров'я (установи) своїм наказом призначає позаштатні постійно діючі ВЛК, їх персональний склад і визначає порядок їх роботи.

Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23.07.2021 № 449/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за № 987/36609) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).

Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.

Роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія Закону, є: особовий склад штатних військово-лікарських комісій (ВЛК, п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. З Закону); голови та члени лікарсько-консультативних (ЛКК) і медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), а також голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських (ВЛК) і лікарсько-льотних комісій (ЛЛК), які при цьому не є особами, зазначеними у п. 1 ч. 1 ст. З Закону (п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону).

Декларантами є всі особи, які входять (призначені/відряджені) до складу відповідних комісій згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови /члена/ секретаря комісії, а також від строку перебування в складі відповідної комісії (у т.ч. які залучені до роботи на правах членів).

Також Роз'ясненнями Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 встановлено, що особам, які до набрання чинності Законом № 3384-ІХ вже перебували і продовжують перебувати у складі відповідних комісій (п.п. «г» п. 1, п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст.3 Закону), слід подати лише щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2023 рік до 31.03.2024 року включно.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи членом постійно діючої позаштатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуваючи на посаді сестри медичної середньої КНП «Павлоградська містка лікарня №1» ПМР, відповідно до пп. «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону №1700- VII є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларацію відповідно до Закону.

В підтвердження винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, судом були досліджені наступні письмові докази:

1) протокол про адміністративне правопорушення №1159 від 15.08.2024 року, який складений уповноваженою особою поліції та вказана суть адміністративного правопорушення;

2) копія положення про військово-лікарську експертизу в КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР» від 03.01.2024 року, відповідно до якого лікарі мультидисципінарної команди ВЛК несуть відповідальність за порушення типового законодавства, зокрема ЗУ «Про запобігання корупції»;

3) копія наказу №106 від 01.06.2023 року про організацію мультидисциплінарної команди лікарів-спеціалістів військово-лікарської комісії для проведення медичного огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_3 ), відповідно до складу вищевказаної команди входить сестра медична ОСОБА_1 ;

4) копія протоколу виробничих зборів від 09.08.2023 року, відповідно до якого всіх членів ВЛК, зокрема медичну сестру ОСОБА_1 під особистий підпис було ознайомлено з порушенням антикорупційного Закону в деяких ВЛК України та роз'яснено про кримінальну відповідальність за порушення антикорупційних заходів;

5) копія посадової інструкції сестри медичної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 01.06.2023 року, відповідно до якої у Розділі ІV «Відповідальність» зазначено про покладення відповідальності на медичну сестру за виконання вимог ЗУ «Про засади запобігання та протидії корупції». З посадовою інструкцією гр. ОСОБА_1 ознайомлена під особистий підпис ;

6) письмові пояснення свідка ОСОБА_2 від 15.08.2024 року, відповідно до яких остання працює на посаді директора КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР. Після змін в законодавстві нею неодноразово під час оперативних нарад з жовтня 2023 року всім членам ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 були доведені вимоги ЗУ «Про запобігання корупції»;

7) наказ Департаменту стратегічних розслідувань НП України про затвердження положень про структурні (відокремлені) підрозділи Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №17 від 06.11.2019 року;

8) положення про Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.

Будь-яких порушень процедури під час складення протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 суд не вбачає.

Датою виявлення правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП в діях ОСОБА_1 , згідно протоколу про адміністративне правопорушення є дата складення протоколу - 15.08.2024 року.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є день несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік - 19.07.2024 року.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи членом постійно діючої позаштатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на посаді сестри медичної середньої КНП «Павлоградська міська лікарня №1» Павлоградської міської ради», будучи відповідно Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік за типом «щорічна» 19.07.2024 року.

Враховуючи характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, обставини провадження, особу ОСОБА_1 , яка до адміністративної відповідальності не притягувалась, зокрема за корупційні адміністративні правопорушення, працює, свою вину визнала, суд вважає необхідним та достатнім для виховання останньої та запобігання вчиненню нею нових адміністративних правопорушень накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті 172-6 ч.1 КУпАП.

У відповідності вимог ст. 40-1 КУпАП та ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 на користь держави необхідно стягнути судовий збір.

Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

На підставі ст.172-6 ч.1 КУпАП ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605.60 гривень на користь держави.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови апеляційної скарги.

Суддя Ю.А. Мельник