05.09.2024
справа №642/5201/24
провадження №1-кс/642/2782/24
05 вересня 2024 року слідчий суддя Ленінського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , в режимі відеоконференції адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у судовому засіданні в м. Харкові клопотання слідчого Другого СВ (з дислокацією у м. Харків) ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві, ОСОБА_5 , погодженого прокурором, про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023220000000947 від 15.08.2023р. за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 111 та ч. 7 ст. 111-1КК України, -
Слідчому судді Ленінського районного суду міста Харкова надійшло вищезазначене клопотання.
Мотивуючи клопотання, слідчий вказує, що Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023220000000947 від 15.08.2023р. за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 111 та ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з наказом т.в.о. ректора Харківського національного університету внутрішніх справ №293 \ос від 20.07.2021р. ОСОБА_6 прийнято на службу до Національної поліції України на посаду курсанта 1-го курсу факультету №2 Харківського національного університету внутрішніх справ за спеціалізацією «Правоохоронна діяльність» напрямку підготовки «оперуповноважений для підрозділів карного розшуку» та присвоєно спеціальне звання «рядовий поліції».
14.10.2021р. рядовий поліції ОСОБА_6 прийняв присягу поліцейського та присягнув вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції т законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свобод людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки. Наказом ректора Харківського національного університету внутрішніх справ №3101 від 23.08.2022 за одноразове грубе порушення навчальної (службово дисципліни, правил внутрішнього розпорядку ВНЗ відповідно до пункту 2. Положення про порядок відрахування, переведення навчання, поновлення переведення курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів МВС від 07.09.2009 року №381 та пункту 6 частини 1 ст.77 ЗУ «Про Національну поліцію» зі служби в поліції було звільнено рядового поліції ОСОБА_6 . Положеннями Основного Закону України, яким є Конституція України передбачено, що Україна є суверенною та незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною та недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаагськими конвенціями 1907 року, IV Женевськими конвенціями 1949 року, а також усупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Однак, діючи в порушення норм міжнародного гуманітарного права, президент Російської Федерації, а також інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням представники влади РФ, всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН та Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (XXIX), підготували та розв'язали агресивну війну та військовий конфлікт підрозділів зс РФ на території України.
24 лютого 2022 року, виконуючи вищевказаний злочинний наказ президента РФ військовослужбовці збройних сил РФ, шляхом збройної агресії, незаконно перетнувши державний кордон України, вторглися на територію Автономної Республіки Крим, Харківської, Донецької, Луганської, Херсонської, Миколаївської, Сумської, Чернігівської, інших областей та вчинили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, що мають важливе народногосподарське або оборонне значення, та вчинили окупацію частин зазначеної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України з порушенням порядку, встановленого Конституцією України, яка триває до теперішнього часу та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
24 лютого 2022 року Указом Президента України№64/2022 «Про введення воєнного стану», затвердженого Верховною Радою України 24.02.2022 (№2102-1X), у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки та оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, із 05:30 години 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було продовжено відповідними Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», в останнє Указом Президента України №3891-IX від 23.07.2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», що діє на теперішній час.
Після незаконного вторгнення на територію України та окупації частини території України, зокрема АДРЕСА_1 , представниками збройних сил та інших державних органів РФ взято під контроль будівлі і споруди, що забезпечують діяльність органів державної влади України з метою перешкоджання їх нормальній роботі, а також створено незаконні органи влади, окупаційні адміністрації та встановлено окупаційний режим, для підтримки якого, зокрема, представниками окупаційних органів влади на території м. Куп'янськ Куп?янського району Харківської області незаконно створено правоохоронний орган, Функціональним призначенням якого було виконання функцій поліції за законодавством російської федерації, а саме «Управління внутрішніх справ тимчасової цивільної адміністрації Харківської області».
Відповідно до приписів ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» до правоохоронних органів, зокрема, віднесені і органи Національної поліції. ОСОБА_6 , вступаючи до лав Національної поліції України, присягнув вірно служити Українському народу, дотримуватися норм Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь Держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.
У статті 8 Закону України «Про Національну поліцію» зазначено, що поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Поліцейському заборонено виконувати злочинні чи явно незаконні розпорядження та накази. Службова, політична, економічна або інша доцільність не можуть бути підставою для порушення поліцейським Конституції та законів України.
Приписи ч. 4 ст. 8 Закону України «Про Національну поліцію» передбачають, що під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану». При цьому, відповідно до приписів ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.
У частині 2 статті 42 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
Однак громадянин України ОСОБА_6 , будучи курсантом 2-го курсу факультету №2 за спеціалізацією «Правоохоронна діяльність» напрямку підготовки «оперуповноважений для підрозділів карного розшуку» Харківського національного університету внутрішніх справ та маючому спеціальне звання рядовий поліції, перебуваючи у м. Куп?янськ Харківської області, усупереч вищевказаним вимогам законодавства У країни, з метою безпосереднього надання допомоги РФ у проведенні підривної діяльності проти України, діючи умисно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвий досвід для усвідомлення фактів військової агресії РФ проти України, з власної ініціативи та добровільно здійснив перехід на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану та безпосередньо надав допомогу РФ у проведенні підривної діяльності проти України, тобто вчинив державну зраду за наступних обставин.
Так, після повномасштабного збройного вторгнення збройних сил РФ на територію України, з 27.02.2022 року у повній окупації м. Куп?янськ Харківської області, збройні сили країни агресора - РФ безпосередньо здійснили силове захоплення та взяття під контроль будівель і споруд на території міста Куп?янськ Харківської області, що забезпечують діяльність органів державної влади, з метою перешкоджання їх нормальній діяльності та з метою створення окупаційної влади, зокрема, незаконного правоохоронного органу, вирішивши залучити до співпраці, зокрема, діючих працівників поліції, у тому числі ОСОБА_6 .
На початку липня 2022 року, але не пізніше 05.07.2022 р. більш точна дата і місце в ході досудового розслідування не встановлені, ОСОБА_6 , будучи працівником правоохоронного органу України - поліцейським Національної поліції України, добровільно погодився на пропозицію невстановлених представників збройних сил РФ щодо співпраці з останніми та надання допомоги у підривній діяльності проти України, і надав свою добровільну згоду на виконання незаконних завдань, поставлених представниками силових структур РФ, з метою створення та становлення окупаційної влади, зокрема, незаконного правоохоронного органу, що виконував функції поліції, шляхом зайняття посади у цьому органі. ОСОБА_6 , будучи працівником правоохоронного органу - поліцейським Національної поліції України, будучи курсантом 2-го курсу факультету №2 за спеціалізацією «Правоохоронна діяльність» напрямку підготовки «оперуповноважений для підрозділів карного розшуку» Харківського національного університету внутрішніх справ та маючому спеціальне звання рядовий поліції, реалізуючи свій єдиний злочинний умисел на вчинення державної зради в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану та колабораційної діяльності, всупереч нормам Конституції та законодавчих актів України, діючи умисно та протиправно, добровільно, за власним бажанням, не маючи на те відповідних встановлених законодавством повноважень, не здійснив виїзд з м. Куп?янськ Харківської області на підконтрольну Україні територію.
Разом з тим, ОСОБА_6 вступив у злочинну змову з невстановленими представниками РФ, які здійснили окупацію вказаного населеного пункту, з метою співпраці з останніми та надання допомоги у підривній діяльності проти України, і надав свою добровільну згоду на виконання незаконних завдань, поставлених представниками силових структур РФ, з метою створення та становлення окупаційної влади, зокрема незаконного правоохоронного органу, добровільно зайнявши посаду т.в.о. поліцейського групи конвойної служби та отримуючи за це винагороду у вигляді заробітної плати окупаційної адміністрації, здійснював їх незаконні протиправні вказівки, при цьому, забезпечував утримання осіб, незаконно позбавлених волі представниками окупаційних військ; доставляв таких осіб для проведення з ними слідчих дій, спрямованих на отримання інформації про осіб, які вступили до складу ТРО ЗС України, місць зберігання зброї та іншого.
З метою працевлаштування у незаконно створеному державою-агресором органі на посаду поліцейського групи конвойної служби Управління внутрішніх справ ТЦА Харківської області, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 05.07.2022р. перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , будучи діючим працівником Національної поліції України, ОСОБА_6 подав власноруч заповнені російською мовою документи, зокрема, анкету на працевлаштування, в яких повідомив про свої повні анкетні дані; автобіографію; відомості про членів сім'ї; рівень освіти; здобуття професійних навичок під час проходження навчання та служби в лавах Національної поліції України.
Так, до приміщення незаконно створеного органу, що виконував функції поліції, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , російськими військовими був доставлений громадянин України ОСОБА_7 , якого було затримано 27 серпня 2022 представниками окупаційною влади та поміщено в ІТТ при Куп?янському відділі поліції, та звільнено вже після деокупації м. Куп?янськ 08.09.2022. Під час перебування в якості затриманого ОСОБА_7 впізнав серед інших працівників окупаційної влади ОСОБА_6 , який здійснював чергування і охорону затриманих у вищезазначеному приміщенні.
Також, до приміщення незаконно створеного органу, що виконував функції поліції, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , російськими військовими був доставлений громадянин України ОСОБА_8 , якого було затримано влітку 2022 (більш точної дати під час досудового розслідування не було встановлено) представниками окупаційною влади та поміщено в ТТ при Куп?янському відділі поліції, та звільнено вже після деокупації м. Куп?янськ у вересні 2022. Під час перебування в якості затриманого ОСОБА_8 впізнав серед інших працівників окупаційної влади ОСОБА_6 , який здійснював чергування і охорону затриманих у вищезазначеному приміщенні.
Крім того, у період до приміщення незаконно створеного органу, що виконував функції поліції, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , російськими військовими був доставлений громадянин України ОСОБА_9 , якого було затримано у серпні 2022 (більш точної дати під час досудового розслідування не було встановлено) представниками окупаційною влади та поміщено в ІТТ при Куп?янському відділі поліції, та звільнено вже після деокупації м. Куп?янськ у вересні 2022. Під час перебування в якості затриманого ОСОБА_9 впізнав серед інших працівників окупаційної влади ОСОБА_6 , який здійснював чергування і охорону затриманих у вищезазначеному приміщенні.
Тобто, своїми умисними протиправними діями громадянин України ОСОБА_6 протягом початку липня - вересня 2022 року, будучи до 23.08.2022 працівником правоохоронного органу - поліцейським Національної поліції України, будучи курсантом 2-го курсу факультету №2 за спеціалізацією «Правоохоронна діяльність» напрямку підготовки «оперуповноважений для підрозділів карного розшуку» Харківського національного університету внутрішніх справ та маючому спеціальне звання рядовий поліції, порушуючи вимоги ст. ст. 17, 19, 65 Конституції України, якими передбачено обов?язок громадян України щодо захисту Вітчизни, суверенітету, незалежності й територіальної цілісності України та зобов?язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, не дотримуючись присяги поліцейського, з особистих мотивів, діючи умисно та протиправно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів військової агресії РФ проти України, з власної ініціативи, добровільно перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану, не пізніше 05 липня 2022 почав співпрацювати з представниками збройних формувань РФ, які здійснили окупацію м. Куп?янськ Харківської області, виконуючи їх незаконні вказівки, та приступив до виконання повноважень у незаконно створеному правоохоронному органі, функціональним призначенням якого було виконання повноважень поліції за законодавством російської федерації, а саме «Управління внутрішніх справ тимчасової цивільної адміністрації Харківської області», а в подальшому, проте не пізніше 05 липня 2022 виконував обов?язки на добровільно зайнятій ним посаді т.в.о. поліцейського групи конвойної служби Управління внутрішніх справ ТЦА Харківської області, чим створив умови для функціонування зазначеного незаконного правоохоронного органу, тим самим забезпечив становлення і зміцнення окупаційної влади РФ на тимчасово окупованій території м. Куп?янськ Харківської області, шляхом надання безпосередньої допомоги державі-агресору на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, а саме у державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, вчинений в умовах воєнного стану.
Крім цього, встановлено, що згідно з наказом т.в.о. ректора Харківського національного університету внутрішніх справ №293\ос від 20.07.2021 ОСОБА_6 прийнято на службу до Національної поліції України на посаду курсанта 1-го курсу факультету №2 Харківського національного університету внутрішніх справ за спеціалізацією «Правоохоронна діяльність» напрямку підготовки «оперуповноважений для підрозділів карного розшуку» та присвоєно спеціальне звання «рядовий поліції».
14.10.2021 рядовий поліції ОСОБА_6 прийняв присягу поліцейського та присягнув вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов?язки. Наказом ректора Харківського національного університету внутрішніх справ №310 ос від 23.08.2022 за одноразове грубе порушення навчальної (службової) дисципліни, правил внутрішнього розпорядку ВНЗ відповідно до пункту 2.1 Положення про порядок відрахування, переведення навчання, поновлення і переведення курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів МВС від 07.09.2009 року №381 та пункту 6 частини 1 ст.77 ЗУ «Про Національну поліцію» зі служби в поліції було звільнено рядового поліції ОСОБА_6 . Положеннями Основного Закону України, яким є Конституція України передбачено, що Україна є суверенною та незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною та недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаагськими конвенціями 1907 року, IV Женевськими конвенціями 1949 року, а також усупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв?язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом. Однак, діючи в порушення норм міжнародного гуманітарного права, президент Російської Федерації, а також інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням представники влади РФ, всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв?язку з приєднанням У країни до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН та Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об?єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (XXV) від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), підготували та розв?язали агресивну війну та військовий конфлікт підрозділів ЗС РФ на території України 24 лютого 2022 року, виконуючи вищевказаний злочинний наказ президента РФ військовослужбовці Збройних Сил РФ, шляхом збройної агресії, незаконно перетнувши державний кордон України, вторглися на територію Автономної Республіки Крим, Харківської, Донецької, Луганської, Херсонської, Миколаївської, Сумської, Чернігівської, інших областей та вчинили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об?єкти, що мають важливе народногосподарське або оборонне значення, та вчинили окупацію частин зазначеної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України з порушенням порядку, встановленого Конституцією України, яка триває до теперішнього часу та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану», затвердженого Верховною Радою України 24.02.2022 (№2102-IX), у зв?язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки та оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, із 05:30 години 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було продовжено відповідними Указами Президента України «Про продовження строку ді воєнного стану в Україні», в останнє Указом Президента України №3891-1X від 23.07.2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», що діє на теперішній час.
Після незаконного вторгнення на територію України та окупації частини території України, зокрема м. Куп?янськ та Куп?янського району Харківської області, представниками збройних сил та інших державних органів РФ взято під контроль будівлі і споруди, що забезпечують діяльність органів державної влади України з метою перешкоджання їх нормальній роботі, а також створено незаконні органи влади, окупаційні адміністрації та встановлено окупаційний режим, для підтримки якого, зокрема, представниками окупаційних органів влади на території м. Куп?янськ Куп?янського району Харківської області незаконно створено правоохоронний орган, за законодавством російської федерації, а саме «Управління внутрішніх справ тимчасової цивільної адміністрації Харківської області».
Так, згідно з наказом начальника Головного управління Національної поліції в Харківській області згідно з наказом т.в.о. ректора Харківського національного університету внутрішніх справ №293\ос від 20.07.2021 ОСОБА_6 прийнято на службу до Національної поліції України на посаду курсанта 1-го курсу факультету №2 Харківського національного університету внутрішніх справ за спеціалізацією «Правоохоронна діяльність» напрямку підготовки «оперуповноважений для підрозділів карного розшуку» та присвоєно спеціальне звання «рядовий поліції».
Відповідно до приписів ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» до правоохоронних органів, зокрема, віднесені і органи Національної поліції.
У статті 8 Закону України «Про Національну поліцію» зазначено, що поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Поліцейському заборонено виконувати злочинні чи явно незаконні розпорядження та накази. Службова, політична, економічна або інша доцільність не можуть бути підставою для порушення поліцейським Конституції та законів України.
Приписи ч. 4 ст. 8 Закону України «Про Національну поліцію» передбачають, що під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану». При цьому, відповідно до приписів ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.
У частині 2 статті 42 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
Однак громадянин України ОСОБА_6 , будучи курсантом 2-го курсу факультету №2 за спеціалізацією «Правоохоронна діяльність» напрямку підготовки «оперуповноважений для підрозділів карного розшуку» Харківського національного університету внутрішніх справ, перебуваючи у м. Куп?янськ Харківської області, усупереч вищевказаним вимогам законодавства України, з метою безпосереднього надання допомоги РФ у проведенні підривної діяльності проти України, діючи умисно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвий досвід для усвідомлення фактів військової агресії РФ проти України, маючи злочинний умисел на вчинення колабораційної діяльності, всупереч нормам Конституції та законодавчих актів України, в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану, діючи умисно та протиправно, за власним бажанням, не маючи на те відповідних встановлених законодавством повноважень, вступив у злочинну змову з невстановленими представниками РФ, які здійснили окупацію, та добровільно, з власної ініціативи, особисто зайняв оплачувану у вигляді заробітної плати посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному окупаційною владою РФ на тимчасово окупованій території Харківської області, за наступних обставин.
Так, у невстановлені в ході досудового розслідування день та час, однак не пізніше 05 липня 2022 громадянин України ОСОБА_6 , реалізуючи свій злочинний умисел на вчинення колабораційної діяльності, всупереч нормам Конституції та законодавчих актів України, в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану, діючи умисно та протиправно, за власним бажанням, не маючи на те відповідних встановлених законодавством повноважень, за попередньою змовою 3 невстановленими представниками окупаційної влади РФ, з метою надання допомоги останнім, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Куп?янськ Харківської області, з метою працевлаштування у незаконно створеному державою-агресором органі, у невстановлений досудовим розслідуванням час, добровільно подав власноруч заповнені російською мовою особові документи, зокрема, анкету на працевлаштування, в яких повідомив про свої повні анкетні дані; автобіографію; відомості про членів сім?ї; рівень освіти; здобуття професійних навичок під час проходження навчання та служби в лавах Національної поліції України, а також подав анкету, особисті фотокартки.
Після цього, реалізуючи свій злочинний умисел на вчинення колабораційної діяльності, громадянин України ОСОБА_6 , усупереч нормам Конституції та законодавчих актів України, в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану, діючи умисно та протиправно, за власним бажанням, за попередньою змовою з невстановленими представниками окупаційної влади РФ, з метою надання допомоги останнім, у невстановлені в ході досудового розслідування день та час, однак не пізніше 05 липня 2022, добровільно зайняв посаду т.в.о. поліцейського групи конвойної служби у незаконно створеному правоохоронному органі, функціональним призначенням якого було виконання повноважень поліції за законодавством російської федерації, а саме в «Управлінні внутрішніх справ тимчасової цивільної адміністрації Харківської області», за що отримував щомісячну грошову винагороду в національній валюті РФ за серпень 2022 року у сумі 40 тис. рублів.
Тобто, своїми умисними протиправними діями громадянин України ОСОБА_6 , порушуючи вимоги ст. ст. 17, 19, 65 Конституції України, якими передбачено обов?язок громадян України щодо захисту Вітчизни, суверенітету, незалежності й територіальної цілісності України та зобов?язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, вступивши у злочинну змову з невстановленими представниками окупаційної влади РФ, не пізніше 05 липня 2022 року надав особисті документи для оформлення на роботу та добровільно обійняв посаду т.в.о. поліцейського групи конвойної служби у незаконно створеному правоохоронному органі, функціональним призначенням якого було виконання повноважень поліції за законодавством російської федерації, а саме «Управління внутрішніх справ тимчасової цивільної адміністрації Харківської області», чим створив умови для функціонування зазначеного незаконного правоохоронного органу, тим самим забезпечив становлення і зміцнення окупаційної влади РФ на тимчасово окупованій території м. Куп?янськ Харківської області.
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме - у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.
Обставини, які дають підстави підозрювати ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України підтверджуються наступними доказами: показаннями свідка ОСОБА_7 - військового пенсіонера, який на момент окупації м. Куп?янськ збройними силами РФ перебував у місті та в період з 27 серпня 2022 по 08 вересня 2022 незаконно утримувався в приміщенні ІТТ при Куп?янському відділі поліції. Під час перебування в ІТТ при Куп?янському відділі поліції серед осіб, які їх охороняли впізнав місцевих мешканців. Під час проведення пред?явлення для впізнання за фотознімками, ОСОБА_7 впізнав ОСОБА_6 , як особу яка виконувала конвоювання затриманих; показаннями свідка ОСОБА_8 - офіційно не працюючого, який на момент окупації м. Куп?янськ збройними силами РФ перебував у місті Шевченко Куп?янського району та на протязі 76 днів по 08 вересня 2022 незаконно утримувався в приміщенні ІТТ при Куп?янському відділі поліції. Під час перебування в ITT при Куп?янському відділі поліції серед осіб, які їх охороняли впізнав місцевих мешканців. Під час проведення пред?явлення для впізнання за фотознімками, ОСОБА_8 впізнав ОСОБА_6 , як особу яка виконувала конвоювання затриманих; показаннями свідка ОСОБА_9 - офіційно не працюючого, який на момент окупації м. Куп?янськ збройними силами РФ перебував у місті Куп?янськ та в період з початку серпня 2022 по 08 вересня 2022 незаконно утримувався в приміщенні ІТТ при Куп?янському відділі поліції. Під час перебування в IТТ при Куп?янському відділі поліції серед осіб, які їх охороняли впізнав місцевих мешканців. Під час проведення пред?явлення для впізнання за фотознімками, ОСОБА_9 впізнав ОСОБА_6 , як особу яка виконувала конвоювання затриманих; документами, вилученими в ході обшуку 30.11.2022 у м. Куп?янську, за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема: анкета ОСОБА_6 , трудовий договір ОСОБА_6 , наказ №1-ос від 05.07.2022 про призначення на посади, стройові записки ІТТ, платіжні відомсть №8 від 22.08.2022, журнал №18 обліку посвідчень співробітників УВС ТДА Харківської області; висновком експерта №CE-19/121-24/18116-ПЧ від 01.07.2024; рапортом оперативного підрозділу від 15.01.2024, щодо встановлення місцезнаходження ОСОБА_6 у м. Донецьк; протоколом огляду електронних інформаційних систем від 16.01.2024 щодо встановлення місцезнаходження ОСОБА_6 у м. Донецьк.
13.08.2024 відносно ОСОБА_6 складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111 та ч. 7 ст. 111-1 КК У країни, яке, у відповідності до вимог ст. ст. 278, 111, 135 КПК України, у зв?язку неможливістю вручення, через перебування ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території України, було направлено на опублікування в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Також повістки про виклик та письмове повідомлення про підозру було направлено за допомогою поштової служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за місцем реєстрації та до місцевої адміністрації, для вручення. В той же день письмове повідомлення про підозру та повістки про виклик були врученні призначеному адвокату.
Виходячи з викладеного, 13.08.2024, ОСОБА_6 набув процесуального статусу підозрюваного та був викликаний для проведення допиту та інших слідчих (розшукових) дій на 10 год. 00 хв. 19.08.2024, 20.08.2024 та 21.08.2024.
Між тим, в порушення вимог ст. ст. 42, 135 КПК України, підозрюваний ОСОБА_6 на виклики у вищезазначені дати не з?явився, причини своєї неявки слідчому не повідомив, документів, які б підтверджували поважність причин неявки не надав.
У зв'язку з викладеним, 21.08.2024 ОСОБА_6 оголошено у розшук постановою слідчого.
До сьогоднішнього дня, ОСОБА_6 до органу досудового розслідування не доставлений та згідно отриманих під час досудового розслідування доказів, після звільнення м. Куп?янськ Харківської області Збройними Силами України, переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території, а саме у м. Донецьк.
Вбачається, що викладені вище обставини, надають змогу органу досудового розслідування вважати, що існують підстави для проведення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_6 у зв?язку з його переховуванням на території, підконтрольній державі-агресору.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримала, просила його задовольнити.
Захисник щодо заявленого клопотання заперечувала.
В судове засідання підозрюваний ОСОБА_6 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином шляхом опублікування запрошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Слідчий суддя, заслухавши думку сторін кримінального провадження, вивчивши клопотання та дослідивши матеріали, якими клопотання обґрунтовується, приходить до наступного.
Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023220000000947 від 15.08.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 111 та ч. 7 ст. 111' КК України.
Обставини, які дають підстави підозрювати ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України підтверджуються наступними доказами: показаннями свідка ОСОБА_7 - військового пенсіонера, який на момент окупації м. Куп?янськ збройними силами РФ перебував у місті та в період з 27 серпня 2022 по 08 вересня 2022 незаконно утримувався в приміщенні ІТТ при Куп?янському відділі поліції. Під час перебування в ІТТ при Куп?янському відділі поліції серед осіб, які їх охороняли впізнав місцевих мешканців. Під час проведення пред?явлення для впізнання за фотознімками, ОСОБА_7 впізнав ОСОБА_6 , як особу яка виконувала конвоювання затриманих; показаннями свідка ОСОБА_8 - офіційно не працюючого, який на момент окупації м. Куп?янськ збройними силами РФ перебував у місті Шевченко Куп?янського району та на протязі 76 днів по 08 вересня 2022 незаконно утримувався в приміщенні ІТТ при Куп?янському відділі поліції. Під час перебування в ITT при Куп?янському відділі поліції серед осіб, які їх охороняли впізнав місцевих мешканців. Під час проведення пред?явлення для впізнання за фотознімками, ОСОБА_8 впізнав ОСОБА_6 , як особу яка виконувала конвоювання затриманих; показаннями свідка ОСОБА_9 - офіційно не працюючого, який на момент окупації м. Куп?янськ збройними силами РФ перебував у місті Куп?янськ та в період з початку серпня 2022 по 08 вересня 2022 незаконно утримувався в приміщенні ІТТ при Куп?янському відділі поліції. Під час перебування в IТТ при Куп?янському відділі поліції серед осіб, які їх охороняли впізнав місцевих мешканців. Під час проведення пред?явлення для впізнання за фотознімками, ОСОБА_9 впізнав
ОСОБА_6 , як особу яка виконувала конвоювання затриманих; документами, вилученими в ході обшуку 30.11.2022 у м. Куп?янську, за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема: анкета ОСОБА_6 , трудовий договір ОСОБА_6 , наказ №1-ос від 05.07.2022 про призначення на посади, стройові записки ІТТ, платіжні відомсть №8 від 22.08.2022, журнал №18 обліку посвідчень співробітників УВС ТДА Харківської області; висновком експерта N?CE-19/121-24/18116-ПЧ від 01.07.2024; рапортом оперативного підрозділу від 15.01.2024, щодо встановлення місцезнаходження ОСОБА_6 у м. Донецьк; протоколом огляду електронних інформаційних систем від 16.01.2024 щодо встановлення місцезнаходження ОСОБА_6 у м. Донецьк.
13.08.2024 відносно ОСОБА_6 складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111 та ч. 7 ст. 111-1 КК У країни, яке, у відповідності до вимог ст. ст. 278, 111, 135 КПК України, у зв?язку неможливістю вручення, через перебування ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території України, було направлено на опублікування в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Також повістки про виклик та письмове повідомлення про підозру було направлено за допомогою поштової служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за місцем реєстрації та до місцевої адміністрації, для вручення. В той же день письмове повідомлення про підозру та повістки про виклик були врученні призначеному адвокату.
21.08.2024 ОСОБА_6 оголошено у розшук постановою слідчого.
У відповідності до вимог ч.1 ст.297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Відповідно до ч.2 ст.297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Згідно з ч 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Відповідно до ч.3 ст.297-4 КПК України, повторне звернення з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді в одному кримінальному провадженні не допускається, крім випадків наявності нових обставин, які підтверджують, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.
Водночас, положеннями ст.297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом. Повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування у зв'язку з прийняттям уповноваженим органом рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Окрім того, слідчий суддя, поряд з положеннями ч.2 ст.297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст.5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Не вирішуючи питання щодо доведеності обґрунтованості підозри та кваліфікації дій підозрюваного, а виходячи лише з фактичних даних, які містяться в матеріалах доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст.297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.
Керуючись ст.ст.297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №12023220000000947 від 15.08.2023р. за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 111 та ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1