04.09.2024
Провадження № 3/389/864/24
ЄУН 389/2062/24
04 вересня 2024 року суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області Богданова Олена Едуардівна, розглянувши в приміщенні суду в місті Знам'янка Кіровоградської області матеріали, які надійшли від Відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт № НОМЕР_1 , реєстраційний номер платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , не працює, протягом року притягувався до адміністративної відповідальності, 30.11.2023 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2, ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП, 09.04.2024 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.126 КУпАП, 30.04.2024 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП,
ОСОБА_1 12.06.2024 о 17.50 год., по вул.В.Голого в м.Знам'янка Кіровоградської області, керував транспортним засобом - мопедом Zenit ZХ 9, державний номерний знак НОМЕР_3 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: порушення мови, звужені зіниці очей не реагують на світло, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я у міській лікарні м.Знам'янка водій відмовився на бодікам 70, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху, тобто, будучи двічі протягом року притягнутим до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП, скоїв правопорушення, передбачене ч.3 ст.130 КУпАП. За даним фактом складений протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №544298 від 12.06.2024.
Крім того, ОСОБА_1 12.06.2024 о 17.50 год., по вул.В.Голого в м.Знам'янка Кіровоградської області, керував транспортним засобом - мопедом Zenit ZХ 9, державний номерний знак НОМЕР_3 , без права керування транспортними засобами, а саме 30.04.2024 був позбавлений права керування Знам'янським міськрайонним судом на 10 років, чим порушив п.2.1а Правил дорожнього руху, тобто повторно протягом року скоїв правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП. За даним фактом складений протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №544193 від 12.06.2024.
ОСОБА_1 до суду для розгляду справ про притягнення його до адміністративної відповідальності не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом SMS-повідомлення, оскільки до матеріалів провадження долучено відповідну заявку.
Згідно з ст.268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП не є обов'язковою.
З огляду на те, що ОСОБА_1 знав про складання щодо нього протоколів про адміністративні правопорушення, не вживав заходів для явки до суду, не подавав письмових заперечень проти протоколу, участь особи у розгляді даних правопорушень не є обов'язковою та враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя вважає за необхідне на підставі ст.268 КУпАП провести розгляд справ без участі останнього.
Згідно зі ст.36 КУпАП, справи відносно однієї і тієї ж особи, що вчинила кілька правопорушень розглядаються одночасно і стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.130 та ч.5 ст.126 КУпАП доведена у повному обсязі, виходячи з наступного.
Диспозиція частини третьої ст.130 КУпАП передбачає відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина 5 статті 126 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення порушеннь, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, а саме: за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Відповідно до п.2.5 Постанови КМУ від 10 жовтня 2001 року «Про Правила дорожнього руху» - водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.1а Постанови КМУ від 10.10.2001 «Про Правила дорожнього руху» - водій повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Статтею 266 КУпАП та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 №1452/735, врегульований порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.2 та ч.3 ст.266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Водію ОСОБА_1 поліцейським СРПП відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП в Кіровоградській області було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я КНП «Знам'янська міська лікарня ім.А.В.Лисенка» у зв'язку з виявленими ознаками стану наркотичного сп'яніння, а саме: порушення мови, звужені зіниці очей не реагують на світло, порушення координації рухів, на що водій відмовився.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суддя приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126 та ч.3 ст.130 КУпАП, що підтверджується наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №544298 від 12.06.2024, яким підтверджується, що саме ОСОБА_1 12.06.2024 о 17.50 год., по вул.В.Голого в м.Знам'янка Кіровоградської області, керував транспортним засобом - мопедом Zenit ZХ 9, державний номерний знак НОМЕР_3 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: порушення мови, звужені зіниці очей не реагують на світло, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я у міській лікарні м.Знам'янка водій відмовився на бодікам 70, чим порушив п.2.5 ПДР України;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №544193 від 12.06.2024, яким підтверджується, що саме ОСОБА_1 12.06.2024 о 17.50 год., по вул.В.Голого в м.Знам'янка Кіровоградської області, керував транспортним засобом - мопедом Zenit ZХ 9, державний номерний знак НОМЕР_3 , без права керування транспортними засобами, а саме 30.04.2024 був позбавлений права керування Знам'янським міськрайонним судом на 10 років, чим порушив п.2.1а Правил дорожнього руху;
- направленням на огляд водія з метою виявлення стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, в якому зазначено про те, що огляд ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння у КНП «Знам'янська міська лікарня ім.А.В.Лисенка не проводився у зв'язку із його відмовою;
- копією постанови Знам'янського міськрайонного суду від 30.11.2023 про притягнення ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2, ч.5 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП;
- копією постанови Знам'янського міськрайонного суду від 30.04.2024 про притягнення ОСОБА_1 за ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП;
- копією постанови серії ЕНА №1867544 від 09.04.2024 про притягнення ОСОБА_1 за ч.4 ст.126 КУпАП;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в яких він пояснив, що їхав 12.06.2024 без мотошолому, та будучи позбавленим права керування та відмовився їхати в Знам'янську міську лікарню для визначення стану наркотичного сп'яніння, оскільки не мав вільного часу;
- розпискою ОСОБА_2 про те, що він зобов'язується забрати мопед Zenit ZХ 9 до свого місця мешкання і не віддавати ОСОБА_1 до наступного дня;
- відеозаписами, які містяться на цифрових носіях інформації DVD-R диск, де зафіксовані події, що мали місце 12.06.2024, зокрема підтверджують факт керування ОСОБА_1 мопедом Zenit ZХ 9 та факт його відмови від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я.
Вказані докази є належними і допустимими, та на їх основі у визначеному законом порядку у повній мірі встановлено наявність адміністративних правопорушень за ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП та винуватість ОСОБА_1 в їх вчиненні.
Відповідно до ст.23 КУпАП України, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Кіровського районного суду м.Кіровограда від 30.11.2023 та від 30.04.2024 ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених за ч.5 ст.126, ч.ч.1,3 ст.130 КУпАП та накладено стягнення. Вказані постанови суду набрали законної сили.
Вирішуючи питання щодо застосування до ОСОБА_1 такого виду адміністративного стягнення, як позбавлення права керування транспортними засобами, суд зазначає наступне.
З протоколів про адміністративне правопорушення серії ААД №544298, №544193 від 12.06.2024 вбачається, що працівниками поліції у ОСОБА_1 тимчасово не вилучалося посвідчення водія та як вбачається з довідки поліцейського СРПП ВП №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП в Кіровоградській області, посвідчення водія на право керування транспортним засобом серії НОМЕР_4 станом на 13.06.2024 має статус «Зданий на збереження».
Адміністративне стягнення для водіїв у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, відповідно до санкції ч.3 ст.130 КУпАП, є безальтернативним.
Адміністративне стягнення для водіїв у розмірі двох тисяч чотириста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від п'яти до семи років, відповідно до санкції ч.5 ст.126 КУпАП, є безальтернативним також.
При цьому, суд не вправі, при визнанні особи винуватою за ч.5 ст.126 та за ч.3 ст.130 КУпАП, призначити інше покарання, ніж передбачене санкцією, або ж перейти до іншого виду стягнення чи звільнити від стягнення, оскільки Законом України встановлена пряма заборона застосування пом'якшення стягнення чи звільнення від стягнення.
Крім того, в матеріалах справи відсутні документи, які підтверджують, що ОСОБА_1 є власником транспортного засобу (власником є ОСОБА_3 ), на якому скоював порушення за ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП, тому суд не застосовує адміністративне стягнення як оплатне вилучення транспортного засобу.
Всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі матеріали справи, суддя враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність, вважає за доцільне накласти на ОСОБА_1 стягнення за правилами ст.36 КУпАП у виді штрафу, передбаченого санкцією ч.3 ст.130 КУпАП з позбавленням права керування транспортними засобами, оскільки саме такий вид стягнення є необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 у дусі додержання законів України, поваги до суспільних правил та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в сумі 605 грн. 60 коп.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, стягувачем виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення. За рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.
На підставі викладеного та керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», ст.36, 40-1, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130, ст.ст.283, 284, 307, 308 КУпАП, суддя,
Об'єднати адміністративні провадження за №3/389/864/24, ЄУН 389/2062/24 та провадження за №3/389/865/24, ЄУН 389/2063/24 в одне провадження та присвоїти номер ЄУН 389/2062/24, провадження №3/389/864/24.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення за правилами ст.36 КУпАП та згідно санкції ч.3 ст.130 КУпАП, у виді штрафу на користь держави у розмірі трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 51000 (п'ятдесят одна тисяча) грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Реквізити для сплати (стягнення в разі несплати в строки, передбачені ч.1 ст.307 КУпАП) адміністративного штрафу у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху: стягувач відділ поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області (вул.Київська,25 місто Знам'янка Кіровоградська область, 27406); ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у Кіров.обл./Кіров.обл./21081300, КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37918230, БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП), КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998, РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA658999980313000149000011001, КОД класифікації доходів бюджету: 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп., який зарахувати до спеціального фонду Державного бюджету України, стягувач - Державна судова адміністрація України (вул.Липська, 18/5, м.Київ, інд. 01021, код ЄДРПОУ 26255795), ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37993783, БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП), КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА(МФО): 899998, РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA908999980313111256000026001, КОД класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити порушнику, що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного даною постановою; витрати на облік зазначених правопорушень, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова про позбавлення права керування транспортними засобами виконується посадовими особами органів Національної поліції.
Строк пред'явлення даної постанови до примусового виконання - протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Кропивницького апеляційного суду через Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області О.Е. Богданова