04 вересня 2024 року Справа № 480/6875/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Воловика С.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/6875/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) у якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виключення позивача з військового обліку;
- зобов'язати відповідача внести до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію щодо виключення з військового обліку позивача.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначив, що за результатами медичного огляду 12.10.2022, рішенням військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі ст. 64 “а» графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
У зв'язку з цим, позивача виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно з підпунктом 3 пункту 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу» за станом здоров'я.
Втім, 17.06.2024 ОСОБА_1 було отримано Витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів № 400816-17062024, у якому міститься інформація про те, що позивач є військовозобов'язаним та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
З метою актуалізації інформації у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач 19.06.2024 звернувся до відповідача з відповідною заявою, яка до цього часу залишилася без відповіді та задоволення.
На переконання ОСОБА_1 , не внесення ІНФОРМАЦІЯ_2 інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення позивача з військового обліку, свідчить про протиправну бездіяльність відповідача та наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Ухвалою суду від 06.08.2024 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі № 480/6875/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб, встановлені строки для подання заяв по суті справи.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у встановлені строки відзив на позовну заяву не подав, про наявність поважних причин неподання відзиву, суд не повідомив. У листі № 6/5131 від 02.09.2024 відповідач зазначив, що медична документація щодо ОСОБА_1 вилучена ухвалою Зарічного районного суду міста Суми від 07.02.2024 по справі № 591/7212/23.
Дослідивши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 21.09.1993 отримав військовий квиток НОМЕР_1 та перебував військовому обліку. (а.с. 13-15)
За результатами проходження медичного огляду військовозобов'язаного, 12.10.2022 військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 прийнята постанова № 164 про непридатність до військової служби ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку на підставі пункту “а» статті 64 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби. (а.с. 16)
Відомості про виключення позивача з військового обліку на підставі вказаної постанови ВЛК, 12.10.2022 були занесені до військового квитка. (а.с. 14-15)
В той же час, у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості щодо непридатності ОСОБА_1 до військової служби та виключення його з військового обліку, внесені не були. (а.с. 12)
З метою актуалізації даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач 19.06.2024 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, у якій просив внести до реєстру інформацію щодо останнього медичного огляду ВЛК та її постанови про виключення з військового обліку. Втім, вказана заява залишилась без відповіді та задоволення. (а.с. 17-18)
Надаючи правову оцінку правовідносинам що виникли між сторонами та вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що на виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод т та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VIII від 16.03.2017. (далі - Закон № 1951-VIII)
Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII, єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку. (стаття 2 Закону № 1951-VIII)
Згідно зі статтею 3 Закону № 1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є:
1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.
Частиною 5 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних. (частини 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII)
За змістом статті 6 Закону № 1951-VIII, до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях. (стаття 8 Закону № 1951-VIII)
Відповідно до статті 9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
На виконання частини 1 статті 14 Закону № 1951-VIII, ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною. (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII)
Отже, за змістом вказаних норм, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.
У цій справі судом встановлено, що ОСОБА_1 пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 за результатами якого 12.10.2022 прийнята постанова № 164 про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі пункту “а» статті 64 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби. (а.с. 16)
Разом з цим, інформація про вказану постанову ВЛК, ІНФОРМАЦІЯ_2 не була внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. (а.с. 12)
Доказів наявності правових підстав для невнесення вказаної інформації, так само, як і доказів перегляду або скасування постанови ВЛК № 164 від 12.10.2022, відповідач суду не надав, в матеріалах справи такі докази відсутні.
Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Крім того, згідно з частиною 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
За таких обставин, факт неподання ІНФОРМАЦІЯ_2 відзиву на позовну заяву без поважних причин та не надання інформації щодо конкретних причин невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про проходження ОСОБА_1 медичного огляду (військово-лікарської експертизи) з 12.10.2022 по день розгляду справи, суд кваліфікує як визнання позову.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про невідповідність оскаржуваної бездіяльності відповідача критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та наявність підстав для визнання цієї бездіяльності протиправною.
Частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приймаючи до уваги суть спору у справі що розглядається, з метою повного та ефективного захисту прав та інтересів позивача про захист яких поданий позов, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про результати проходження ОСОБА_1 медичного огляду 12.10.2022, а також зобов'язати відповідача внести до Реєстру згадані відомості.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про результати проходження ОСОБА_1 медичного огляду 12.10.2022.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) внести до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про результати проходження ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , іпн. НОМЕР_3 ) медичного огляду 12.10.2022.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик