вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
04 вересня 2024 року Справа № 480/2659/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Павлічек В.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2659/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області, третя особа - Міністерство внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області (далі по тексту - відповідач), третя особа - Міністерство внутрішніх справ України, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Сумській області, що полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою (або прирівняною посадою) поліцейського-водія 2-го класу відділення забезпечення автотранспортом, підпорядкованого Головному управлінню Національної поліції в Сумській області, зі спеціальним званням старший сержант поліції з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов'язковим включенням розміру грошового забезпечення додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, премії, що фактично виплачені за порівняльною посадою поліцейського станом на 19.11.2019;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, для перерахунку пенсії з 01.12.2019, довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 станом на 19.11.2019, у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою (або прирівняною посадою) поліцейського-водія 2-го класу відділення забезпечення автотранспортом, підпорядкованого Головному управлінню Національної поліції в Сумській області, зі спеціальним званням старший сержант поліції з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов'язковим включенням до розміру грошового забезпечення додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, премії, що фактично виплачені за порівняльною посадою поліцейського станом на 19.11.2019.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що позивач є пенсіонером з 2016 року та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При цьому листом від 26.07.2019 року № 8714/09/29-2019 Національна поліція України рекомендувала керівникам органів поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, починаючи з липня 2019 року, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським, посадові оклади яких визначено додатками 4-10 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988. Також 24.02.2021 року листом № 2388/09/48-2021 Національна поліція України повідомила Міністерство внутрішніх справ України про середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, що були фактично виплачені поліцейським у листопаді 2019 року. Отже, на думку позивача/представника позивача, починаючи з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі N 826/3858/18 та з 19.11.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Таким чином, позивач/представник позивача вважає, що підстави для перерахунку пенсії виникли з 19.11.2019 року, оскільки позивач звільнений у 2016 році, довідка видається станом на 19.11.2019 про грошове забезпечення та має вже змінені показники, ніж розмір, по яких здійснювалося нарахування пенсії позивачу при звільненні, відповідно, на нього поширюються підстави для перерахунку пенсії з 19.11.2019.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, відповідачу заперечення, а третій особі пояснення щодо позову.
На виконання зазначеної ухвали представником Головного управління Національної поліції у Сумській області подано до суду відзив, в якому заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не передбачала перерахунок пенсії поліцейським, а тому норми цієї постанови щодо перерахунку пенсії не поширюються на позивача, якого звільнено з посади поліцейського. Крім того прийняття у подальшому рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, та рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року, про визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», не створює для позивача жодних наслідків, оскільки положення Постанови № 103 не підлягають застосуванню до останньої. Після призначення позивачу пенсії Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення про перерахунок пенсій поліцейським. Враховуючи вищевикладене, у ГУНП в Сумській області відсутні правові підстави щодо подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку з 01.12.2019 основного розміру пенсії (а.с. 25-30).
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 12.05.2016 року № 121о/с, позивача звільнено зі служби в поліції з 20.05.2016 року, відповідно до п. 7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (а.с. 10).
Відповідно до пенсійного посвідчення, виданого 13.07.2006 року, позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області та отримує пенсію, передбачену Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб» (а.с. 7).
В подальшому позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Сумській області із заявою від 20.09.2023 року, в якій просив скласти оновлену довідку про грошове забезпечення, яке отримує поліцейський за посадою "поліцейський-водій 2-го класу відділення забезпечення автотранспортом, підпорядкованого Головному управлінню Національної поліції" або прирівняною посадою та направити до ГУ ПФУ в Сумській області (а.с. 9).
Листом від 29.09.2023 року № 33/Ш-61 Головне управління Національної поліції у Сумській області, зокрема, повідомило позивача, що постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19. в якій йде мова про дії постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 та постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 стосуються тільки військовослужбовців, а також осіб, які проходили службу на посадах в органах внутрішніх справ України, внутрішніх військ МВС України, Національної гвардії України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної прикордонної служби України. На працівників поліція не поширюється дія положень зазначених постанов. Крім того на даний час Урядом не приймалось жодного рішення щодо виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій пенсіонерам, з числа поліцейських, на будь-яку дату. Враховуючи викладене, підстави щодо виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, відсутні (а.с. 8).
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" від 02 лютого 2015 року № 580-VIII визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частин першої статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наведені положення статті 43 Закону №2262-ХІІ містяться в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтями 51 та 63 Закону № 2262-XII.
Так, згідно з частиною другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За приписами статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45) (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов перерахунку пенсій та розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а особа, яка отримує пенсію згідно з Законом № 2262-XII, має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року; у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - ДСНС; у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії; в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін'юсті) - Мін'юстом; в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
З матеріалів справи суд вбачає, що позивача було звільнено з 20.05.2016 року зі служби з Головного управління Національної поліції у Сумській області та відповідно до пенсійного посвідчення, виданого 13.07.2006 року, позивач є пенсіонером, та отримує пенсію, передбачену Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб» (а.с. 7).
Оскільки органом, який уповноважений видавати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, є орган, з якого особу звільнено, то у цій справі таким органом є Головне управління Національної поліції у Сумській області, з якого позивача звільнено зі служби в поліції.
Щодо такої підстави для видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії, як лист Національної поліції України від 26.07.2019 № 8714/09/29-2019, яким на думку позивача з липня 2019 року була введена надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, та лист Національної поліції України від 01.02.2021 року № 2388/09/48-2021, відповідно до якого, на думку позивача, з листопада 2019 року збільшено розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, суд зазначає наступне.
Так, пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).
Разом з тим Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19, аналізуючи норми Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зазначила, що функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій виникають у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до вказаного Порядку.
Верховний Суд в рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18) зазначив, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій поліцейських є прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення, яким збільшено розмір певних видів грошового забезпечення поліцейських.
Проте суд зазначає, що після призначення позивачу пенсії після звільнення з20.05.2016 року зі служби в поліції, Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення щодо підвищення розміру грошового забезпечення поліцейським.
Разом з тим, листи Національної поліції України від 26.07.2019 № 8714/09/29-2019 та від 01.02.2021 року № 2388/09/48-2021 не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, не є нормативно-правовими актами, якими введено новий щомісячний додатковий вид грошового забезпечення (надбавка за специфічні умови проходження служби) і, відповідно, не можуть бути підставою для видачі довідки станом на 19.11.2019 року, оскільки не створюють передбачених ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядком № 45 підстав для перерахунку пенсій.
Крім того, не можна вважати, що вказаними листами збільшено розмір грошового забезпечення поліцейського (за відповідною посадою) у липні 2019 року та листопаді 2019 року за рахунок збільшення розміру премії та встановленням і виплатою надбавки за специфічні умови проходження служби, оскільки рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення приймається Кабінетом Міністрів України.
Щодо твердження позивача/представника позивача, що починаючи з 05 березня 2019 року - в день набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 та з 19 листопада 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсії призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року, відповідно до пунктів 1 та 3 якої вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Отже, Постанова № 103 не передбачала перерахунок пенсії поліцейським, а тому норми цієї постанови щодо перерахунку пенсії не поширюються на позивача, якого звільнено з посади поліцейського.
Крім того, суд зазначає, що позивачу пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було призначено після звільнення 20.05.2016 року зі служби в поліції, а тому станом на 01 січня 2016 року (дата, з якої підлягають перерахунку пенсії згідно із пунктом 3 Постанови № 103) позивач пенсію по вказаному Закону не отримував, у зв'язку з чим право на перерахунок пенсії відповідно до положень Постанови №103 у нього не виникло.
З огляду на викладене, суд зазначає, що прийняття у подальшому рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, та рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року, про визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", не створює для позивача жодних наслідків, оскільки положення Постанови №103 не підлягають застосуванню до позивача.
Такий висновок уже неодноразово робив Верховний Суд у постановах, зокрема, від 26.04.2023 року у справі № 420/11589/22, від 22.05.2023 року у справі № 560/6825/22, від 04.07.2023 року у справі № 500/1532/22, від 15.09.2023 року у справі № 640/14205/21, від 22.11.2023 року у справі № 380/17793/22, від 29.01.2024 року у справі № 580/2190/22 та від 02.04.2024 року у справі № 320/3068/23.
При цьому суд не приймає до уваги посилання позивача/представника позивача в позовній заяві на рішення Другого апеляційного адміністративного суду по справі 440/5782/21, як на підставу для задоволення позову, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд повинен враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені саме в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладене та оскільки у спірних відносинах позивач не набув права на перерахунок пенсії з 01.12.2019 року, то суд доходить висновку і про відсутність підстав для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 для перерахунку пенсії, а відтак, позовні вимоги позивача є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області, третя особа - Міністерство внутрішніх справ України про визнання протиправними дії Головного управління Національної поліції в Сумській області, що полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою (або прирівняною посадою) поліцейського-водія 2-го класу відділення забезпечення автотранспортом, підпорядкованого Головному управлінню Національної поліції в Сумській області, зі спеціальним званням старший сержант поліції з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов'язковим включенням розміру грошового забезпечення додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, премії, що фактично виплачені за порівняльною посадою поліцейського станом на 19.11.2019; зобов'язання Головного управління Національної поліції в Сумській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, для перерахунку пенсії з 01.12.2019, довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 станом на 19.11.2019, у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою (або прирівняною посадою) поліцейського-водія 2-го класу відділення забезпечення автотранспортом, підпорядкованого Головному управлінню Національної поліції в Сумській області, зі спеціальним званням старший сержант поліції з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов'язковим включенням до розміру грошового забезпечення додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, премії, що фактично виплачені за порівняльною посадою поліцейського станом на 19.11.2019 - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек