04 вересня 2024 рокусправа № 380/13554/23
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу у повному обсязі додаткової винагороди відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі до 100000 грн за період із 01.12.2022 по 12.01.2023 пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу у повному обсязі додаткову винагороду, передбачену п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі до 100000 грн за період із 01.12.2022 по 12.01.2023 пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, з урахуванням фактично виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 27.02.2022 призваний на проходження військової служби по мобілізації до військової частини НОМЕР_1 . Вказав, що з лютого 2022 року та по січень 2023 року він приймав безпосередню участь у бойових діях та забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, але до його грошового забезпечення за період з 01.12.2022 по 31.01.2023 не включено додаткову винагороду у розмірі 100000,00 грн у повному обсязі. Стверджує, що відповідачем нараховано та виплачено додаткову винагороду у розмірі до 100000,00 грн у січні 2023 року - 20322,58 грн за грудень 2022 року, у лютому 2023 року - 11290,32 грн за січень 2023 року. Позивач вважає, що відповідною довідкою підтверджено участь позивача у бойових діях у грудні 2022 року та січні 2023 року, тому він має право на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, у розмірі, збільшеному до 100000,00 грн. Тому звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 19.06.2023 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 14927ел від 12.07.2023) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування вказав, що у спірний період позивач перебував у відрядженні (в оперативному підпорядкуванні) та виконував обов'язки військової служби в іншій військовій частині (іншому прикордонному загоні), відповідно оформлення документів щодо залучення або не залучення позивача до участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, здійснювалося у військовій частині до якої був відряджений позивач.
Зазначив, що позивач перебував у відрядженні на ділянці НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ), у свою чергу виплата додаткової грошової винагороди відряджених військовослужбовців до інших органів визначена пунктами 7, 8 наказу від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ, а саме: пункт 7 визначає, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 3 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.
Повідомив, що на адресу НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) від начальника НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ) надійшов лист від 06 січня 2023 року № 22/118-23 вих. «Про надання інформації», в якому зазначено, що на виконання вимог наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 168 «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», представляється про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу надається довідка про військовослужбовців, які брали участь у бойових діях або заходах протягом грудня 2022 року у складі військової частині НОМЕР_3 , що додається. Вказав, що додатком до зазначеного листа надана Довідка про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_3 . В наданій Довідці відносно позивача щодо періодів безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником зазначені наступні дні 03.12.2022, 04.12.2022, 06.12.2022, 13.12.2022, 17.12.2022, 22.12.2022, 23.12.2022, 25.12.2022, 31.12.2022.
Також на адресу НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) від начальника НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ) надійшов лист від 09 лютого 2023 року №22/951-23 вих. «Про надання інформації», в якому зазначено, що на виконання вимог наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 168 «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», представляється про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу надається Довідка про військово службовці, які брали участь у бойових діях або заходах протягом січня 2023 року у складі військової частини НОМЕР_3 , що додається. Додатком до зазначеного листа надана Довідка про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 які брали участь у бойових діях або заходах за січень 2023 року у складі військової частини НОМЕР_3 . В наданій Довідці відносно позивача щодо періодів безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу АДПСУ від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником зазначені наступні дні 02.01.2023, 03.01.2023, 06.01.2023, 07.01.2023, 09.01.2023.
Таким чином, відповідач стверджує, що відповідно до отриманих даних позивачеві за спірний період винагорода у розмірі 30000 гривень була нарахована та виплачена в повному обсязі, додаткова винагорода збільшена до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів нарахована та виплачена позивачеві за грудень 2022 року у січні 2023 року у розмірі 20322,58 грн за січень 2023 року у лютому 2023 року у розмірі 11290,32 грн.
Враховуючи вищевикладене та встановлений порядок і підстави (механізм) нарахування і виплати підвищеної грошової винагороди до 100000 гривень:
військова частина НОМЕР_1 зобов'язана здійснити нарахування коштів і видати наказ про виплату підвищеної додаткової винагороди до 100000 гривень за період перебування військовослужбовця у відряджені на підставі підтверджуючих документів такої безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах наданих командиром до якого був відряджені військовослужбовці, а такою підставою для відряджених військовослужбовців являється довідки, за формою що встановлена наказом № 628/0/81-22-АГ.
Відносно позивача, командир до якого був відряджений позивач, надавав підтверджуючі документи безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах за формою встановленою наказом № 628/0/81-22-АГ.
Відповідно до встановленого порядку і підстав (механізму) нарахування і виплати підвищеної грошової винагороди до 100000 грн військовою частиною НОМЕР_1 ( НОМЕР_4 прикордонним загоном) позивачеві, який був відрядженим до інших органів (військових частин) було здійснено її нарахування та виплата, оскільки, правовою підставою для виплат являються виключно підтверджуючі документи видані органом (військовою частиною) до якої був відряджений військовослужбовець (позивач). Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
Наказом начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 27 березня 2022 року № 56-ОС «Про особовий склад» зараховано до списку особового складу загону, на всі види забезпечення солдата запасу ОСОБА_1 , який прибув з оперативного військового резерву 1 черги з ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 27 лютого 2022 року.
Згідно з витягом з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 24 червня 2022 року № 202-ВВ, молодшого сержанта ОСОБА_1 , інспектора прикордонної служби 2 категорії - техніка (фахівця зв'язку) 2 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) направлено у службове відрядження до ділянки НОМЕР_5 прикордонного загону, з метою виконання бойових завдань, з 26 червня 2022 року.
Відповідно до наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 30 вересня 2022 року № 317-ВВ молодший сержант ОСОБА_1 , інспектор прикордонної служби 2 категорії - технік (фахівець зв'язку) 2 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » направлений у службове відрядження з ділянки НОМЕР_5 прикордонного загону в підпорядкування начальника НОМЕР_6 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_7 ), для виконання бойових (спеціальних) завдань в межах зони (району) відповідальності угрупування, з 30 вересня 2022 року.
Відповідно до наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 14 січня 2023 року № 18-ВВ молодший сержант ОСОБА_1 , молодший інспектор прикордонної служби 2 категорії - технік (фахівець зв'язку) 2 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » прибув із службового відрядження з підпорядкування начальника НОМЕР_6 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_7 ), з 13 січня 2023 року.
На адресу НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) від начальника НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ) надійшов лист від 06 січня 2023 року № 22/118-23 вих. «Про надання інформації», в якому зазначено, що на виконання вимог наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 168 «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», представлено (інформацію) про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу та надано довідку про військовослужбовців, які брали участь у бойових діях або заходах протягом грудня 2022 року у складі військової частині НОМЕР_3 .
Відповідно до Довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_3 , молодший сержант ОСОБА_1 брав участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником 03.12.2022, 04.12.2022, 06.12.2022, 13.12.2022, 17.12.2022, 22.12.2022, 23.12.2022, 25.12.2022, 31.12.2022.
Також на адресу НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) від начальника НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ) надійшов лист від 09 лютого 2023 року № 22/951-23 вих. «Про надання інформації», в якому зазначено, що на виконання вимог наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 168 «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», представлено (інформацію) про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу та надано довідку про військовослужбовців, які брали участь у бойових діях або заходах протягом січня 2023 року у складі військової частини НОМЕР_3 .
Відповідно до Довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 які брали участь у бойових діях або заходах за січень 2023 року у складі військової частини НОМЕР_3 , молодший сержант ОСОБА_1 брав участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником 02.01.2023, 03.01.2023, 06.01.2023, 07.01.2023, 09.01.2023.
Згідно з отриманими даними позивачу за спірний період винагорода у розмірі 30000 гривень була нарахована та виплачена в повному обсязі, додаткова винагорода збільшена до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів нарахована та виплачена позивачеві за грудень 2022 року у січні 2023 року у розмірі 20322,58 грн за січень 2023 року у лютому 2023 року у розмірі 11290,32 грн.
Вказані обставини не заперечуються сторонами та підтверджуються копіями особистих карток на грошове забезпечення за 2022 та за 2023 рік, а також архівними відомостями.
Позивач не погоджується з розмірами нарахованої йому додаткової винагороди за грудень 2022 року та січень 2023 року, тому звернувся до суду з цим позовом.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
У Рішенні від 06 квітня 2022 року №1-р(II)/2022 Конституційний Суд України зазначив, що частину п'яту статті 17 Конституції України викладено так, що реалізація права на соціальний захист осіб, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей потребує якісного і ефективного законодавчого регулювання та запровадження механізмів забезпечення їх державної підтримки" (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини); а також, що з урахуванням вимог частини п'ятої статті 17 Конституції України метою законодавчого регулювання в цій сфері є як усебічне соціальне забезпечення військовослужбовців, яке компенсуватиме установлені законом обмеження та умови служби, властиві цій категорії громадян, так і підвищення мотивації особового складу Збройних Сил України у виконанні ними покладених на них функцій щодо оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності (частина друга статті 17 Основного Закону України).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 за № 2232-XIІ (далі - Закон № 2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991 (далі Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, було введено воєнний стан. Строк дії Указу в подальшому продовжено відповідними Указами Президента України (№ 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023) з 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.
Підпунктом 2 пункту 4 Указу № 64/2022 Кабінету Міністрів України доручено забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію», статті 9-2 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та абзаців другого - восьмого пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28 червня 2023 р. № 3161-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов'язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану» Кабінет Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», пунктом 1 якого установлено що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які:
у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії;
захоплені в полон (крім тих, які добровільно здалися в полон) або є заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні (у разі, коли зазначені події сталися як до введення воєнного стану, так і після його введення);
загинули (померли внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм), - виплата здійснюється за весь місяць, у якому особа загинула (померла).
Отже, з 24.02.2022 у військовослужбовців Збройних Сил України, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100000,00 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Підставою для нарахування та виплати такої винагороди є відповідний наказ командира.
З системного аналізу наведених вище правових норм можна дійти висновку про те, що керівниками відповідних міністерств та державних органів визначаються порядок і умови виплати додаткової винагороди у розмірі 100000 грн на місяць в розрахунку пропорційно часу участі військовослужбовців у бойових діях або які забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби).
Порядок і умови виплати вищенаведеної додаткової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України визначений Міністром оборони України в Окремому дорученні від 23 червня 2022 року № 912/з/29, яке є обов'язковим для виконання посадовими особами військових частин Збройних Сил України та застосовується з 01 червня 2022 року.
За пунктами 1-2 Окремого доручення, під терміном безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів " (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем:
бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;
бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки)) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави;
бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями;
бойових завдань з ведення руху опору на тимчасово окупованих (захоплених) противником;
завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;
бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;
бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб); виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей; виконання бойових завдань у районах ведення бойових дій з виявлення повітряних цілей;
здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою;
здійснення заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту;
виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії.
Пунктом 2 Окремого доручення № 912/з/29 визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти) встановлюється виплата щомісячної додаткової винагороди (пропорційно з розрахунку на місяць) в розмірах:
100000 гривень - військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (пропорційно часу участі у таких діях та заходах);
30000 гривень - іншим військовослужбовцям (із дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу військової частини у зв'язку зі звільненням з військової служби).
За змістом абз. 3, 4 п. 3 Окремого доручення документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: бойовий наказ (розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.
Відповідно до п.4 Окремого доручення у підставах про видання таких довідок (додаток № 1 або додаток № 2) обов'язково зазначати документи, визначені абзацами 3 або 4 та абзацом 5 пункту 3 цього доручення.
Згідно з п. 5 Окремого доручення виплату додаткової винагороди у розмірі 100000 грн або 30000 грн здійснювати на підставі наказів, зокрема, командирів (начальників) військових частин особовому складу військової частини.
У цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100000 грн за місяць обов'язково зазначати підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо (зразок наведено в додатку № 3 до цього доручення).
Таким чином, з аналізу наведених вище правових норм, суд дійшов висновку про те, що підставою для виплати спірної додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, є відповідні накази командирів (начальників), а документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, здійснюється на підставі бойових наказів, журналів бойових дій, рапортів командира підрозділу та довідок командира військової частини за формою, затвердженою додатком № 1 Окремого доручення.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 у спірний період відповідно до наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 30 вересня 2022 року № 317-ВВ молодший сержант ОСОБА_1 , інспектор прикордонної служби 2 категорії - технік (фахівець зв'язку) 2 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » направлений у службове відрядження з ділянки НОМЕР_5 прикордонного загону в підпорядкування начальника НОМЕР_6 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_7 ), для виконання бойових (спеціальних) завдань в межах зони (району) відповідальності угрупування.
Судом також встановлено, що листами від 06.01.2023 № 22/118-23-Вих та від 09.02.2023 № 22/951-23-Вих начальник НОМЕР_2 прикордонного загону надіслав на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 року та за січень 2023 року.
Начальником НОМЕР_2 прикордонного загону визначено періоди участі позивача у бойових діях або заходах, а саме: 03.12.2022, 04.12.2022, 06.12.2022, 13.12.2022, 17.12.2022, 22.12.2022, 23.12.2022, 25.12.2022, 31.12.2022, 02.01.2023, 03.01.2023, 06.01.2023, 07.01.2023, 09.01.2023.
Матеріалами справи підтверджується факт виплати додаткової винагороди, збільшеної до 100000,00 грн пропорційно до днів безпосередньої участі позивача у відповідних заходах за грудень 2022 року та січень 2023 року, тому судом не встановлено протиправності дій відповідача щодо виплати спірної доплати позивачу.
Крім того, щодо доводів позивача про те, що довідкою № 12/864 від 24.04.2023 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, суд зазначає, що така довідка не є належним доказом безпосередньої участі позивача у відповідних заходах кожного дня у грудні 2022 року та у січні 2023 року, що мало б наслідком виплату ОСОБА_2 додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, у розмірі, збільшеному до 100000,00 грн. Крім того, така довідка не відповідає формі, затвердженій додатком № 1 Окремого доручення.
Таким чином, належних та допустимих доказів безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів у інших періодах, ніж зазначив відповідач, сторонами не надано.
Враховуючи встановлені обставини справи в сукупності з долученими доказами, а також правове регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність дій щодо нарахування грошового забезпечення, а саме додаткової винагороди позивачу, натомість позивачем належними та допустимими доказами не підтверджено свої заперечення проти наданих відповідачем доказів та доводів.
Тому, заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають у зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).
Під час судового розгляду справи судом не встановлено ознак протиправності дій відповідача в межах спірних правовідносин.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У силу приписів ст. 139 КАС України не розподіляються.
Керуючись ст.ст. 72-80, 90, 139, 243-246, 255, 293 КАС України суд -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовити.
2. Судові витрати не розподіляються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_8 ).
Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ).
Суддя Р.П. Качур