Рішення від 03.09.2024 по справі 380/12594/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2024 рокусправа № 380/12594/23

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій та стягнення коштів -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати дії відповідача по не нарахуванню та невиплаті з 08 лютого по 11 лютого 2023 року, та з 22 березня по 31 березня 2023 року додаткової винагороди відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року старшому дільничному офіцеру поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу поліції Львівського районного управління поліції № 1 ОСОБА_1 у сумі 1407 грн 13 коп за лютий 2023 року та 3177 гривень 36 копійок за березень 2023 року, протиправними;

- стягнути за рахунок державних асигнувань Головного управління Національної поліції у Львівській області на користь старшого офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу поліції Львівського районного управління № 1 додаткову винагороду, передбачену п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 позивачу у сумі 1407,13 грн за лютий 2023 року та 3177,36 грн за березень 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що за лютий 2023 року та березень 2023 року не виплачено у повному розмірі позивачу додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану». Вказав, що у період з 08.02.2023 по 11.02.2023 та з 22.03.2023 по 31.03.2023 перебував на лікуванні у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. Стверджує, що за ці дні позивачу повинна виплачуватися додаткова винагорода, яка передбачена п. 1 Постанови № 168.

Ухвалою від 09.06.2023 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву та додаткові пояснення у справі (вх. № 47780 від 27.06.2023, вх. № 20884 від 19.03.2024) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування такого вказав, що приписами п. п. 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім 'ям під час дії воєнного стану» (в первинній редакції) визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.

Повідомив, що постановою КМУ від 07.07.2022 № 793 «Про внесення змін до постанови КМУ від 28.02.2022 № 168» (згідно із пунктом 2 цієї вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022) внесені зміни до постанови № 168, а саме у пункті 1 в абзаці першому слова і цифри додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно замінити словами і цифрами додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць. Вказав, що відповідно до пункту 1 постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 793) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Згідно із пунктами 2-1, 3 постанови № 168 (в чинній редакції) установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів. Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови. Отже, на період дії воєнного стану, співробітникам, зокрема, Національної поліції України постановою № 168 передбачена виплата додаткової винагороди. У первинній редакції постанови Кабінету Міністрів України № 168 розмір додаткової винагороди для поліцейських Національної поліції, крім тих із них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, був визначений у фіксованому розмірі - 30000 гривень щомісячно. Звернув увагу на те, що з урахуванням змін до постанови № 168, внесених Кабінетом Міністрів України постановою від 07.07.2022 № 793, розмір цієї додаткової винагороди визначений у граничному розмірі «до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць». Проте, на думку відповідача, в обох зазначених постановах Кабінету Міністрів України (№ 168 і № 793) передбачено, що вони набирають чинності з дня їх опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Зміст внесених постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 793 змін до постанови № 168 в частині визначення розміру додаткової винагороди «до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць» замість « 30000 гривень щомісячно», на думку відповідача, не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно, за фактично відпрацьований час, тому визначена Урядом «пропорційність» із прив'язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця. Зазначив, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 № 38 «Про затвердження Змін до Порядку і умов виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану» затверджено зміни до Порядку і умов виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28 листопада 2022 року № 775, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2022 року за № 1514/38850.

Зазначив, що згідно з п. 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України № 38 та п. 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 28 листопада 2022 року № 775 «Про затвердження Порядку та умов виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану» (далі - Порядок № 775), на період дії воєнного стану додаткова винагорода поліцейським виплачується в розмірах:

- до 10000 гривень - поліцейським, крім тих, що визначені в підпункті 2 цього пункту, - пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які здійснюють повноваження поліції в місцях завдання ракетних ударів та/або ударів безпілотних літальних апаратів (далі - удари), розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 30000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу їх здійснення.

Повідомив також, що старший дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу поліції ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_1 не відноситься до категорії поліцейських зазначених у підпунктах 2, 3 пункту 2 Порядку № 775, відтак, він має право на виплату додаткової винагороди у розмірі до 10000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць. Просив у задоволенні позову відмовити.

Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 проходить службу в Головному управлінні Національної поліції у Львівській області на посаді старшого дільничного, що підтверджується копією спеціального жетону № 0062126, копія якого наявна у справі.

Зі змісту розрахункових листів ОСОБА_1 за березень та квітень 2023 року слідує, що у березні 2023 року позивачу виплачено додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім 'ям під час дії воєнного стану», за лютий 2023 року у розмірі 8571,36 грн (за 24 дні), а у квітні 2023 року за березень 2023 року - 6774,18 грн (за 21 день).

Відповідно до листів тимчасової втрати працездатності № 6758827-2012778472-1, № 6758827-2012841981-1 ОСОБА_1 з 08.02.2023 по 11.02.2023 був тимчасово непрацездатним (захворювання або травма загального характеру).

Крім того, відповідно до листів тимчасової втрати працездатності № 7303646-2013780963-1, № 7303646-2013916788-1 ОСОБА_1 з 22.03.2023 по 31.03.2023 був тимчасово непрацездатним (захворювання або травма загального характеру).

Листом № Д-50/31/05/17-2023 від 17.04.2023 Головне управління Національної поліції у Львівській області повідомило Голову первинної професійної спілки «Правозахисники країни» ОСОБА_2 про те, що у березні 2023 року ОСОБА_1 нараховано грошове забезпечення за повний місяць з 01 по 31 число в сумі 26803,00 грн і кошти в сумі 25596,87 грн зараховані на особовий рахунок ОСОБА_1 . Також повідомлено, що у березні 2023 року ОСОБА_1 нараховано додаткову винагороду за 24 дні лютого 2023 року в сумі 8571,36 грн і кошти в сумі 8442,79 грн зараховані на його особовий рахунок. Вказаним листом також проінформовано про те, що позивач з 08 по 11 лютого 2023 року не проходив службу, а перебував на лікуванні. Як зазначено у п. 14 Порядку виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, затвердженого наказом МВС України від 28 листопада 2022 року № 755, додаткова винагорода не виплачується за умов, якщо поліцейські звільнені від виконання обов'язків на підставі документа, що підтверджує тимчасову непрацездатність. Враховуючи вищенаведене, додаткова винагорода за лютий 2023 року виплачена ОСОБА_1 за 24 календарні дні, а не повний місяць.

Листом № Д-63/31/05/17-2023 від 27.04.2023 Головне управління Національної поліції у Львівській області повідомило Голову первинної професійної спілки «Правозахисники країни» ОСОБА_2 про те у квітні 2023 року ОСОБА_1 нараховано грошове забезпечення за повний місяць в сумі 26803,75 грн і кошти в сумі 25596,86 грн зараховані на особовий рахунок ОСОБА_1 . Також повідомлено, що у квітні 2023 року ОСОБА_1 нарахована додаткова винагорода за березень 2023 року в сумі 3225,75 грн і кошти в сумі 3177,36 грн зараховані на його особовий рахунок. Крім того вказано, що ОСОБА_1 з 22.03.2023 по 31.03.2023 не проходив службу, згідно ЛН №№ НОМЕР_1 та 7303646-2013916788-1 і йому мала бути нарахована додаткова винагорода за березень 2023 року в сумі 6451,60 грн за 21 календарний день і сума 6354,83 грн підлягала до зарахування на його особовий рахунок. По причині того, що з 01 квітня 2023 року Національна поліція України переходить на нову інформаційно-комунікаційну систему ІКС «АСОУ» відбувся технічний збій і ОСОБА_1 була нарахована лише частина належної суми додаткової винагороди. З фінансування за травень поточного року буде проведено перерахунок додаткової винагороди. З фінансування за травень поточного буде проведено перерахунок додаткової винагороди ОСОБА_1 за березень 2023 року і кошти в сумі 3177,47 грн будуть зараховані йому на особовий рахунок.

Позивач не погоджується з розмірами нарахованої йому додаткової винагороди за лютий 2023 року та березень 2023 року, тому звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керується таким.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).

Згідно із пунктом четвертим частини десятої статті 62 Закону № 580-VIII поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Відповідно до частин першої, другої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» (далі - Постанова № 988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно із пунктами третім, четвертим розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом МСВ України від 06 квітня 2016 року № 260 (далі - Порядок № 260) грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення виплачується поліцейським, які призначені на штатні посади (зарахованих у розпорядження) в Національній поліції, та здобувачам ЗВО.

За приписами пунктів шостого, сьомого розділу І Порядку № 260 підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат. Грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення.

Таким чином, до складових грошового забезпечення осіб поліцейських відносяться, зокрема, щомісячні доплати.

Згідно зі статтею першою Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан.

Відповідно до статті першої Указу Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, який відповідними Указами Президента України продовжувався та триває по день розгляду справи.

Крім цього, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 оголошена загальна мобілізація упродовж 90 діб. Строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався згідно з указами Президента України, які щоразу затверджувала Верховна Рада України відповідними законами.

Серед іншого, пункт 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 постановив Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Також пункт 4 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 постановив Кабінету Міністрів України невідкладно: 1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні; 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Станом на час розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції правовий режим воєнного стану продовжує діяти.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168).

Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування застосовується з 24 лютого 2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України № 350 від 22 березня 2022 року до Постанови № 168 від 28 лютого 2022 року були внесені зміни, згідно з якими абзац перший пункту 1 після слів та поліцейським доповнено словами «а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка».

При цьому, пунктом 2 постанови КМУ № 350 від 22 березня 2022 року передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Отже, за змістом вказаних нормативно-правових актів, з 24 лютого 2022 року у поліцейських, які проходять службу у підрозділах, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка», виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі 30000 грн щомісячно. Крім того, поліцейські, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, мають право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Згідно з п. 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України № 38 та п. 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 28 листопада 2022 року № 775 «Про затвердження Порядку та умов виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану» (далі - Порядок № 775), на період дії воєнного стану додаткова винагорода поліцейським виплачується в розмірі до 10000 гривень - поліцейським, крім тих, що визначені в підпункті 2 цього пункту, - пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які здійснюють повноваження поліції в місцях завдання ракетних ударів та/або ударів безпілотних літальних апаратів (далі - удари), розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 30000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу їх здійснення.

Постановою Кабінету Міністрів України № 754 від 01 липня 2022 року внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року, відповідно до яких в абзаці першому пункту 1 слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка» замінено словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)».

Пунктом 2 постанови КМУ № 754 від 01 липня 2022 року установлено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01 червня 2022 року.

07 липня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 793, якою, зокрема:

- у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 в абзаці першому слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць»;

- доповнено постанову Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 пунктом 2-1 такого змісту: «Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів».

У пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 передбачено, що цей нормативно-правовий акт набирає чинності з дня його опублікування та застосовуються з 24 лютого 2022 року.

Враховуючи вищенаведене, постанова Кабінету Міністрів України № 168 з 24 лютого 2022 року застосовується з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 793, в тому числі, в частині визначення додаткової винагороди «до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць».

При цьому, зміст внесених постановою КМУ № 793 змін до постанови КМУ № 168 в частині визначення розміру додаткової винагороди «до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць» замість «30000 гривень щомісячно» не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена урядом «пропорційність» із прив'язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця.

Аналогічний правовий висновок викладений у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року у зразковій справі № 260/3564/22, яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 21 вересня 2023 року залишено без змін.

Отже, додаткова винагорода, передбачена постановою КМУ № 168, виплачується поліцейським, які фактично працювали та за фактично відпрацьований час.

Також, з метою врегулювання питань нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, розроблено Методичні рекомендації щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до абзацу 6 пункту 2 розділу І Методичних рекомендацій видання наказу здійснюється щомісяця не пізніше 28 числа (до завершення воєнного стану).

Згідно пункту 3 розділу І Методичних рекомендацій розрахунковий місячний період для виплати винагород визначається з 24 лютого по 25 березня, а в подальшому з 26-го числа поточного місяця на наступні 30 днів періоду дії воєнного стану. У разі, якщо воєнний стан у розрахунковому місячному періоді визначений у меншій кількості календарних днів, ніж розрахунковий місячний період, то розмір винагород визначається шляхом ділення їхніх місячних розмірів на кількість календарних днів, коли був воєнний стан у розрахунковому місячному періоді.

Відповідно до пункту 5 розділу І Методичних рекомендацій додаткова винагорода виплачується в межах асигнувань, передбачених в кошторисі органу, установи.

Згідно з пунктом 1 розділу II Методичних рекомендацій додаткова винагорода встановлюється пропорційно та виплачується поліцейським за календарний період проходження служби в розрахунковому місячному періоді з урахуванням умов щодо періодів, які не враховуються до періоду, за який може бути встановлена винагорода згідно з розділом IV цих Методичних рекомендацій.

Відповідно до пункту 2 розділу II Методичних рекомендацій додаткова винагорода встановлюється, ураховуючи кількість календарних днів проходження служби, крім періодів, зазначених у пункті 1 розділу IV цих Методичних рекомендацій.

Обрахунок додаткової винагороди проводиться шляхом ділення місячного розміру додаткової винагороди 10000 на кількість календарних днів у розрахунковому місячному періоді дії воєнного стану та множення на кількість днів проходження служби за виключенням періодів, зазначених у п. 1 розділу IV.

Згідно пункту 3 розділу II Методичних рекомендацій для оформлення наказу про встановлення додаткової винагороди керівниками структурних підрозділів або відокремлених підрозділів органу (установи) поліції подаються списки поліцейських з пропорційно обрахованим розміром винагороди, що пропонується до встановлення.

Із матеріалів справи слідує, що відповідно до бази «Електронної системи охорони здоров'я» ОСОБА_1 перебував на лікуванні у період з 08.02.2023 по 11.02.2023, а також з 22.03.2023 по 31.03.2023.

Зі змісту розрахункових листів ОСОБА_1 за березень та квітень 2023 року слідує, що у березні 2023 року позивачу виплачено додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім 'ям під час дії воєнного стану», за лютий 2023 року у розмірі 8571,36 грн (за 24 дні), а у квітні 2023 року за березень 2023 року - 6774,18 грн (за 21 день).

Відтак, додаткова винагорода за лютий та за березень 2023 року, встановлена позивачу пропорційно до відпрацьованого позивачем часу.

Системний і цільовий способи тлумачення пункту 1 Постанови № 168 у його взаємозв'язку з нормами статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» і приписами Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» дають підстави для висновку, що додаткова винагорода є видом грошового забезпечення поліцейського, яке виплачується йому за період проходження служби під час дії воєнного стану. Ця винагорода має тимчасовий характер, а її виплата зумовлена виконанням службових обов'язків в обставинах військової агресії російської федерації проти України. Тому статус поліцейського сам по собі автоматично не забезпечує особі права на отримання додаткової винагороди.

У цьому контексті суд дійшов висновку, що за обсягом фактичних обставин справи, які встановлені у цій справі, у період з 08.02.2023 по 11.02.2023, а також з 22.03.2023 по 31.03.2023 позивач будучи поліцейським, перебував на лікарняному у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та був відсутнім на службі у спірний період часу.

Застосувавши наведені висновки до указаних обставин справи, суд дійшов висновку про те, що оскільки позивач є поліцейським, який був відсутнім на службі у період з 08.02.2023 по 11.02.2023, а також з 22.03.2023 по 31.03.2023, то в означений період він не набув права на отримання додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168.

Вищевказане узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 18 вересня 2023 року у справі № 420/6607/22, а також у постанові від 11.04.2024 у справі № 440/6106/24, які, в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України, враховуються судом при вирішенні спірних правовідносин.

Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в частині визнання дій відповідача по не нарахуванню та невиплаті з 08 лютого по 11 лютого 2023 року, та з 22 березня по 31 березня 2023 року додаткової винагороди відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року старшому дільничному офіцеру поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу поліції Львівського районного управління поліції № 1 ОСОБА_1 у сумі 1407 грн 13 коп за лютий 2023 року та 3177 гривень 36 копійок за березень 2023 року, протиправними.

Таким чином не підлягають задоволенню і похідні позовні вимоги про стягнення за рахунок державних асигнувань Головного управління Національної поліції у Львівській області на користь старшого офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу поліції Львівського районного управління № 1 додаткової винагороди, передбаченої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 позивачу у сумі 1407,13 грн за лютий 2023 року та 3177,36 грн за березень 2023 року.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Під час судового розгляду справи судом не встановлено ознак протиправності дій відповідача в межах спірних правовідносин.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У силу приписів ст. 139 КАС України не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 72-80, 90, 139, 243-246, 255, 293 КАС України суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій та стягнення коштів відмовити.

2. Судові витрати не розподіляються.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Національної поліції у Львівській області (79007 м. Львів вул. Генерала Григоренка 3; код ЄДРПОУ 40108833).

Суддя Р.П. Качур