Рішення від 04.09.2024 по справі 300/5278/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" вересня 2024 р. справа № 300/5278/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

Стислий виклад позицій сторін. Процесуальні дії суду:

ОСОБА_1 (далі - позивач) 03.07.2024 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 04.01.2024 з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року № 713; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 04.01.2024 з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року № 713, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Суд ухвалою від 08.07.2024 відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішив розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано учасникам справи, відповідачу запропоновано подати суду відзив на позовну заяву.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало відзив на позов. Відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити повністю. Представник відповідача вказав на те, що внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на 2000 грн., тому позивачу не була встановлена доплата 2000 грн. на підставі постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713.

В зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці в період з 29.07.2024 по 02.09.2024, рішення в цій справі ухвалене судом у розумний строк після виходу судді на роботу.

Встановлені судом обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФ України в області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), що підтверджується долученим до відзиву матеріалами пенсійної справи № ХД17209-Міноборони щодо призначення пенсії, протоколами та розрахунками за пенсійною справою і не заперечується сторонами.

В період з 01.01.2018 позивачу виплачувалася пенсія за вислугу років, обчислена із врахуванням складових грошового забезпечення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), що підтверджується довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії № ХД 17209/ від 21 березня 2018, усього на 6420,00 грн., протоколом за пенсійною справою від 28.03.2018. Такий перерахунок проведено з 01.04.2018, внаслідок чого основний розмір пенсії становить 4494,00 грн.

Позивач звертався до ГУ ПФ України в області із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії, а саме довідки станом на 05.03.2019, усього на суму 13690,00 грн. Проте відповідач відмовив в перерахунку пенсії.

Вказана відмова відповідача була предметом судового розгляду за позовом позивача. Так, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.11.2020 у справі № 300/595/20, яке набрало законної сили, суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року (з урахуванням як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення).

На виконання вказаного судового рішення ГУ ПФ України в області 11.03.2021 провело перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого з 01.04.2021 основний розмір пенсії становить 9583,00 грн., що підтверджується протоколом з розрахунком сум пенсії від 11.03.2021.

З 01.07.2021 відповідач не призначив та не виплачував позивачу щомісячну доплату до пенсії згідно Постанови № 713.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.01.2024 у справі № 300/8213/23, яке набрало законної сили, суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

На виконання вказаного судового рішення ГУ ПФ України в області 08.05.2024 провело перерахунок пенсії позивача. З 01.06.2024 основний розмір пенсії позивача, розрахований з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення станом на 01.04.2019 - 13690,00 грн., становить 10952,00 грн., що підтверджується протоколом з розрахунком сум пенсії від 08.05.2024.

Не погодившись з діями відповідача щодо невиплати доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в розмірі 2000 грн.,виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.

При прийнятті рішення у цій справі суд керується такими мотивами. Висновки суду:

Позивач отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262-ХІІ, така призначена до 01.03.2018.

ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на виконання вимог статті 63 Закону № 2262-XII, Постанов № 704 та № 103 перерахувало розмір пенсії позивача з 01.01.2018. Після перерахунку основний розмір пенсії склав 4494,00 грн.

Зважаючи на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 (щодо визнання нечинним пункт 3 Постанови №103) та рішення Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 (щодо необхідності видані оновлених довідок про розмір грошового забезпечення із врахуванням щомісячних додаткових його видів за показниками станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії з 01.04.2019) уповноважений орган в інтересах позивача видав нову довідку (за показниками станом на 05.03.2019 року), яку позивач долучив до заяви про перерахунок пенсії.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.11.2020 у справі № 300/595/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення (як основних, так і додаткових видів і премії) станом на 05.03.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум. Отже, суд підтвердив право позивача на перерахунок його пенсії за поданою ним в індивідуальному порядку заявою з відповідною довідкою про розмір грошового забезпечення за показниками станом на 05.03.2019 з 01.04.2019.

Виконання вказаного судового рішення проведено відповідачем з 01.04.2021, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 11.03.2021. При такому перерахунку, для визначення розміру пенсії, враховано відомості про розмір грошового забезпечення за відповідною/прирівняною посадою позивача на підставі Постанови № 1013 від 09.12.2015 станом на 05.03.2019. Після перерахунку пенсії позивача з розміру грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019, основний розмір пенсії позивача зріс з 4494,00 грн. до 9583,00 грн.

Після вказаного перерахунку відповідач з 01.07.2021 не нарахував та не виплатив позивачу доплату до пенсії на підставі Постанови № 713. Такі дії відповідач обґрунтував тим, що після перерахунку на виконання рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.11.2020 у справі № 300/595/20 основний розмір пенсії позивача зріс на суму, що перевищує 2000 грн., тому вказана доплата не встановлювалась.

Спір у цій справі стосується застосування норми абзацу третього пункту 1 Постанови №713 такого змісту:

“Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру».

Буквальне тлумачення норми абзацу третього пункту 1 Постанови № 713, що сформульована чітко та недвозначно, дозволяє зробити такі висновки щодо її застосування:

1) дія цієї норми поширюється на коло осіб, що відповідають таким ознакам:

- отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, а розмір їх пенсії визначений відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018, - тобто внаслідок “масового» перерахунку призначених на підставі Закону № 2262-ХІІ пенсій, що був проведений в квітні-травні 2018 року на виконання Постанови № 103;

- отримують призначену з 01.07.2021 доплату до пенсії в сумі 2000 грн. на підставі положень пункту 1 Постанови № 713;

2) підставою для застосування цієї норми є здійснення перегляду (перерахунку) цим особам згаданих пенсій після 1 березня 2018, Єдиним винятком з цього правила є випадок, коли перерахунок пенсії здійснено на виконання Закону України від 24 березня 2022 № 2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»;

3) наслідком застосування цієї норми є припинення виплати переліченим особам щомісячної доплати, встановленої абзацами першим і другим пункту 1 Постанови № 713, яка призначена з 01.07.2021:

- якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) досягала/перевищила 2000 гривень, - в повному обсязі;

- якщо розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень, - в частині: якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим пункту 1 Постанови № 713 встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Отже, наведене буквальне тлумачення абзацу третього пункту 1 Постанови № 713 при оцінці фактичних обставин цієї справи дозволяє зробити висновок, що відповідач не призначив та не здійснював з 01.07.2021 виплату позивачу щомісячної доплати в сумі - 2000 грн., оскільки внаслідок проведеного перерахунку пенсії її основний розмір зріс більш як на 2000 грн.; перерахунок проведено не в зв'язку із виконанням Закону України від 24 березня 2022 № 2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника», а у зв'язку із збільшенням з 05.03.2019 (порівняно з 01.03.2018) розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється основний розмір пенсії, з 6420,00 грн. до 13690,00 грн.

Такий перерахунок пенсії позивача проведено: з 01.04.2019 ( тобто після 01.03.2018) за його індивідуальною заявою, до якої долучено довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019, право на такий перерахунок підтверджено рішенням суду; з використанням відомостей про грошове забезпечення за прирівняною посадою станом на 05.03.2019 року; грошове забезпечення станом на 05.03.2019 більше за розмір грошового забезпечення заявника за нормами чинними станом на 01.03.2018, з якого було визначено розмір його пенсії на підставі пункту 1 Постанови № 103.

Натомість, в постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, на яку посилається позивач, при застосуванні норм Постанови № 713 Верховний Суд вказав таке:

“[…] 17. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

18. Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

19. Так, частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

20. Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).[…]

28. Проте, такі обставини не можуть ставитись у залежність з правом на належаний розмір пенсійного забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених у статті 43 Закону № 2262-ХІІ. […]

32. У свою чергу рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, в адміністративній справі № 826/12704/18, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103.

33. Колегія суддів зазначає, що у справі, яка розглядається суди встановили, що перерахунок пенсії позивача 06.01.2022 був зумовлений набранням законної сили рішенням у справі № 420/18380/21, яким, зокрема, було зобов'язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1, з 01.12.2019 на підставі довідки про грошове забезпечення від 26.05.2021 № 33/36-331, яка видана Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області», яка була сформована у зв'язку із набранням законної сили рішенням у справі № 826/12704/18 про визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови №103. […]

36. До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.

37. Верховний Суду зазначає, що частина третя статті 1-1 Закону № 2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

38. Вказане свідчить про суперечність положень пункту 3 постанови № 103 нормам Закону № 2262-ХІІ, про що також, було зазначено й у висновках судів, які розглядали справу № 826/12704/18, наслідком чого було ухвалення рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, про визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови №103. […]

42. З урахуванням наведеного, оскільки зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016, як колишнього працівника міліції на підставі постанови № 988, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у статті 43 Закону №2262-ХІІ та в повному розмірі.

43. У свою чергу, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000, 00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії. […]

Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

45. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

46. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

47. У зв'язку із чим колегія суддів не може погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі №420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

48. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

49. Отже, висновок суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, тому його постанова підлягає скасуванню».

З огляду на викладену судом вище цитату з постанови, Верховний Суд, здійснюючи тлумачення абзацу третього пункту 1 Постанови № 713, фактично виснував, що окрім наведеного безпосередньо в тексті цієї норми винятку [“крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»], існує ще один вид перерахунку пенсії, який проводиться після 01.03.2018 та збільшує її розмір, проте не призводить до припинення виплати 2000 грн. доплати до пенсії на підставі пункту 1 Постанови № 713, а саме: “перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, оскільки такий не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії».

Для суду є обов'язковим такий висновок щодо застосування згаданої вище норми Постанови № 713, наведений в пункті 46 постанови Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22.

Окрім того, описаний вище правовий висновок Верховного Суду також продубльовано в хронологічно пізніше прийнятих постановах Верховного Суду від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а, від 04.04.2023 у справі № 380/25987/21, від 18.04.2023 у справі № 560/6528/22, від 26.04.2023 у справі № 160/14146/22, від 26.04.2023 у справі № 380/14122/22, від 26.04.2023 у справі № 380/4510/22, від 26.04.2023 у справі № 140/10795/21, від 01.05.2023 у справі № 300/2963/22, від 17.05.2023 у справі № 620/5518/22, від 24.05.2023 у справі № 400/2732/22, від 29.06.2023 у справі 420/343/22, від 11.07.2023 у справі 420/342/22, а тому такий підхід до правозастосування, за вказаних обставин, суд визнає усталеним.

Відповідно до частини шостої статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів», частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд повинен враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Тому, керуючись наведеними нормами процесуального закону, суд в цій справі застосовує норму абзацу третього пункту 1 Постанови № 713 відповідно до вказаного висновку Верховного Суду.

Отже, відповідач протиправно не призначив та не виплачував позивачу з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 гривень на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Такі дії суд кваліфікує як протиправну бездіяльність.

Щодо позову в частині вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення, то суд вказує на таке.

Питання щодо виплати пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення є похідним, а тому повинне вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Суд зазначає, що судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.

Так, згідно останнього протоколу про перерахунок пенсії позивача від 08.05.2024, який міститься в матеріалах пенсійної справи № ХД17209-Міноборони, основний розмір пенсії позивача з 01.06.2024 становить 80% грошового забезпечення, а загальна сума пенсії до виплати становить 15728,76 грн.

Також відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Отже, суд вважає, що в задоволенні позову в цій частині потрібно відмовити, оскільки такі вимоги є передчасними, тобто такими, що заявлені для захисту прав позивача, які ще не порушено відповідачем.

На підставі статей 9, 245 КАС України при формулюванні резолютивної частини рішення суд обирає спосіб захисту прав, свобод, інтересів особи, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених протиправними діями ГУ ПФУ в області прав позивача є спонукання (зобов'язання) відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 04.01.2024 (як просить в позовній заяві) щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що позов належить задовольнити частково.

Щодо розподілу судових витрат між сторонами:

Сторони не понесли судових витрат у справі. Доказів протилежного суду не подано.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яка полягає в ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 з 04.01.2024 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вулиця Січових Стрільців, будинок, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 04.01.2024 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.