Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 вересня 2024 року Справа№200/4514/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Духневича О.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
04 липня 2024 року через систему "Електронний суд" до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо невидачі адвокату Мендрик Д.О. довідки ОК-5 відносно ОСОБА_2 , на його звернення від 27.06.2024;
- зобов'язати відповідача видати та направити Укрпоштою адвокату Мендрик Д.О. довідку ОК-5 відносно ОСОБА_2 , на його звернення від 27.06.2024.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що він як представник ОСОБА_2 27.06.2024 звернувся до відповідача із адвокатським запитом щодо надання довідки ОК-5 в паперовій формі. Листом відповідача від 04.07.2024 позивача повідомлено, що для отримання довідки ОК-5 потрібно особисто звернутись до сервісного центру пенсійного фонду.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.07.2024, зазначена вище справа була розподілена та передана судді Духневичу О.С.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.07.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Донецьким окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
16.07.2024 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог повністю.
Обгрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що 28.06.2024 на електронну адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшов адвокатський запит від ОСОБА_1 для отримання інформації про дані, що містяться в обліковій картці за формою ОК-5 відносно ОСОБА_2 . У відповідь на адвокатський запит від 28.06.2024 позивачу була надіслана відповідь № 2600-0901-8/132266 від 04.07.2024, де Головним управлінням було запропоновано позивачу звернутися особисто до Відділу обслуговування громадян, в тому числі, зручний для нього час, або зареєструватися на офіційному веб-порталу Пенсійного фонду де, згідно з зазначеною в п. 13 розділу IV Положення про обслуговування громадян інформацією, заявник має можливість замовити виготовлення потрібних заявнику документі у паперовій формі, які він може отримати при подальшому особистому зверненні до органів Пенсійного фонду. Також позивачу було запропоновано звернутися до веб-порталу Пенсійного фонду для отримання потрібної йому інформації.
Також відповідач зазначив, що законодавством не передбачено можливості надання даних з реєстру застрахованих осіб шляхом направлення даних на електронну пошту або засобами поштового зв'язку.
Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Позивач є адвокатом, що підтверджується свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю серія ДН № 5159.
27.06.2024 між позивачем - адвокатом Мендриком Д.О. та Трембач А.Ю. підписано договір про надання правової допомоги, згідно з умовами якого адвокат зобов'язався надати клієнту послуги в сфері права; представляти права та законні інтереси клієнта в органах Пенсійного фонду України та всіх його територіальних відділеннях, з правом зокрема підпису та подання заяви про отримання довідки ОК-5, доступу до конфіденційної інформації щодо пенсійного забезпечення клієнта; отримувати виписки, довідки, витяги, у тому числі, але не виключно, з державного реєстру пенсійного забезпечення громадян, довідки ОК-5; ставити підписи на документах від імені клієнта. Договір діє з моменту підписання до повного виконання взятих на себе зобов'язань.
27.06.2024 на підставі договору про надання правової допомоги, оформлено ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АН № 1448443, в якому в графі «назва органу, у якому надається правова допомога» зазначено, зокрема: «Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві».
Того ж дня - 27.06.2024 ОСОБА_2 підписано заяву про надання згоди на розголошення інформації з обмеженим доступом, в якій остання надає дозвіл на поширення, обробку, розповсюдження своїх персональних даних та конфіденційної інформації адвокату - ОСОБА_1 . Також надає дозвіл на отримання адвокатом інформації щодо пенсійного забезпечення, довідок ОК-5, протоколів розрахунку пенсії.
27.06.2024 позивач звернувся до відповідача із адвокатським запитом , в якому просив видати йому як представнику його клієнта - застрахованої особи ОСОБА_2 довідку за формою ОК-5. Зазначену довідку просив видати з печаткою та підписом, оскільки така довідка буде надана до МЗС на апостиль.
До адвокатського запиту було додано: згоду на обробку персональних даних; договір про надання правової (правничої) допомоги; ордер на надання правничої (правової) допомоги; свідоцтво на здійснення адвокатською діяльністю; копії паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків застрахованої особи ОСОБА_2 .
Листом відповідача від 04.07.2024 позивачу повідомлено про те, що отримати індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-5 (в паперовій формі) він як представник застрахованої особи ОСОБА_2 має можливість, звернувшись особисто за будь-якою з адрес Головного управління (зазначені адреси та години прийому).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відповідно до ст. 131-2 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються законом.
Таким законом є Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 № 5076-VI (далі - Закон № 5076-VI).
Пунктами 1, 2, 4 та 9 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI визначено:
- адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом;
- адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту;
договір про надання правничої допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правничої допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правничої допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору;
- представництво це вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов'язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов'язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов'язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону № 5076-VI особі, яка склала присягу адвоката України, радою адвокатів регіону у день складення присяги безоплатно видаються свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 5076-VI адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правничої допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги.
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (ч. 2 ст. 26 Закону № 5076-VI).
Згідно ч. 1 та 3 ст. 27 Закону № 5076-VI договір про надання правничої допомоги укладається в письмовій формі. До договору про надання правничої допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.
12.04.2019 рішенням Ради адвокатів України № 41 затверджено Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги (далі - Положення № 41).
Відповідно до п. 4 Положення № 41, ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням та повинен містити обов'язкові реквізити, передбачені цим Положенням.
Підпунктом 12.4 п. 12 Положення № 41 визначено, що ордер містить назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону № 5076-VI під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правничої допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правничої допомоги, зокрема: звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).
Питання адвокатського запиту врегульовано ст. 24 Закону № 5076-VI.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 5076-VI адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту.
До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону № 5076-VI орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
У разі якщо адвокатський запит стосується надання значного обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду адвокатського запиту може бути продовжено до двадцяти робочих днів з обґрунтуванням причин такого продовження, про що адвокату письмово повідомляється не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання адвокатського запиту.
Відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом (ч. 3 ст. 24 Закону № 5076-VI).
Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що: по-перше, статус особи як адвоката підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю або посвідченням адвоката України; по-друге, повноваження представника, яким є адвокат, повинні бути підтверджені оригіналами (або посвідченими адвокатом копіями) одного з таких документів як: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб визначені Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (далі - Положення № 10-1).
Відповідно до п. 2 розд. V Положення № 10-1 інформація з Реєстру застрахованих осіб надається безоплатно Пенсійним фондом України та територіальними органами Пенсійного фонду України в паперовій та/або електронній формі.
Згідно з п. 6 розд. V Положення № 10-1 інформація з Реєстру застрахованих осіб формується та надається за такими формами, зокрема: індивідуальні відомості про застраховану особу - згідно з додатками 3 - 5 до цього Положення.
Додатком 4 до Положення № 10-1 є індивідуальні відомості про застраховану особу - форма ОК-5.
Пунктом 8 розд. V Положення № 10-1 визначено, що інформація з Реєстру застрахованих осіб надається територіальними органами Пенсійного фонду України в паперовій формі:
застрахованій особі особисто при пред'явленні паспорта (іншого документа, що посвідчує особу), документа, який підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта, або свідоцтва про загальнообов'язкове соціальне страхування чи пенсійного посвідчення;
у разі якщо застрахованою особою є неповнолітня або недієздатна особа чи особа, цивільна дієздатність якої обмежена, - батькам, опікуну, піклувальнику (законному представнику), представнику закладу, який здійснює опіку та піклування, при пред'явленні документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застраховану особу та її законного представника чи піклувальника або представника закладу, який здійснює опіку та піклування, а також документів, що підтверджують статус законного представника застрахованої особи чи її піклувальника або представника закладу, який здійснює опіку та піклування (відповідне посвідчення, свідоцтво про народження, рішення суду тощо);
представнику застрахованої особи чи страхувальника - при пред'явленні документів, що посвідчують особу представника та її повноваження діяти від імені особи, яку він представляє, а також засвідчених копій документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застраховану особу, страхувальника.
Пунктом 10 розд. V Положення № 10-1 визначено, що інформація з Реєстру застрахованих осіб, що містить відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків, серію та номер паспорта громадянина України, його сімейний стан, інформацію про інвалідність (групи, підгрупи, причини інвалідності із зазначенням у відповідних випадках нозологічних форм захворювань), матеріальний стан, адресу, дату і місце народження, місце проживання та перебування, надається виключно особі, якої вони стосуються (уповноваженій нею особі), а також у випадках, передбачених законами.
Позивачем як адвокатом та представником застрахованої особи складено адвокатський запит, який відповідав вимогам законодавства, крім того особисто дотримано порядок звернення до територіального органу Пенсійного фонду України для отримання інформації з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (довідки форми ОК-5), а саме: пред'явленні документи, що посвідчують особу представника та його повноваження діяти від імені особи, яку він представляє, а також засвідчені копії документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застраховану особу.
За таких обставин відповідач зобов'язаний був надати позивачу інформацію з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (довідку форми ОК-5) відносно його клієнта - ОСОБА_2 .
Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постанові від 13.06.2024 по справі № 200/628/24, від 09.07.2024 по справі № 200/645/24, від 18.07.2024 по справі № 200/793/24.
Недотримання відповідачем такого обов'язку призвело до порушення права позивача як адвоката на отримання інформації та документів, що стосуються його клієнта.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у наданні довідки ОК-5 відносно ОСОБА_2 на його адвокатський запит від 27.06.2024 за № 03/06 та зобов'язання відповідача видати позивачу довідку ОК-5 відносно ОСОБА_2 на його адвокатський запит від 27.06.2024 за № 03/06.
Суд вважає за необхідне зазначити, що вказаний спосіб буде належним та достатнім для відновлення порушених прав позивача.
Щодо вимоги позивача про постановлення окремої ухвали, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними. Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов'язків, неналежного виконання професійних обов'язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.
Аналіз вищевказаних норм законодавства вказує, що окрема ухвала є способом реагування суду на випадки виявлення порушення законності та правопорядку, які не можуть бути усунені ним самостійно при вирішенні адміністративного спору з використанням представлених адміністративним процесуальним законом засобів. Окрема ухвала виноситься судом, у зв'язку з виявленням під час судового розгляду порушення законності з боку, зокрема, суб'єкта владних повноважень, які не охоплюються предметом спору та не можуть бути усунені шляхом розв'язання спору по суті.
З викладеного вбачається, що постановлення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду та здійснюється, якщо судом виявлено порушення закону та такі порушення є очевидно протиправними, тому суд вважає, що підстав для задоволення клопотання заявника про постановлення окремої ухвали наразі немає.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову в розмірі 968,96 грн.
Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови адвокату Мендрику Дмитру Олександровичу у наданні довідки ОК-5 відносно ОСОБА_2 на його адвокатський запит від 27.06.2024 за № 03/06.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві видати адвокату Мендрику Дмитру Олександровичу довідку ОК-5 відносно ОСОБА_2 на його адвокатський запит від 27.06.2024 за № 03/06.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96 гривень (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.С. Духневич