Рішення від 03.09.2024 по справі 200/3591/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2024 року Справа№200/3591/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі ГУ ПФУ в Харківській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в призначенні перерахунку пенсії згідно зі статтею 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» та скасувати рішення від 11.03.2024 № 056650009955;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити перерахунок пенсії позивача згідно зі статтею 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» з 04.03.2024, з першого звернення до органів Пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи на ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 19.03.2021 по 04.03.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з 19.03.2021 по 04.03.2024 та виплатити пенсію з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зробити перерахунок стажу за період роботи на ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» за період з 07.12.2009 по 04.03.2024 з урахуванням частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в частині додаткового зарахування періоду роботи за провідними професіями за кожний повний рік роботи за провідною професією додатково зарахувавши три місяці.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок його пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». За принципом екстериторіальності заяву було розглянуто ГУ ПФУ в Харківській області та відмовлено у такому перерахунку. Позивач також зауважує, що до його страхового та пільгового стажу не було зараховано періоди його роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010 та з 19.03.2021 по 04.03.2024, у зв'язку з відсутністю в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування інформації про сплату страхових внесків в Пенсійний фон України.

Крім того, позивач вважає, що відповідачем протиправно при обчисленні пільгового стажу не було застосовано кратність пільгового стажу на провідних професіях, що перелічені у статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також не застосовані роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

На переконання позивача спірне рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії є таким, що порушує його право на належний соціальний захист, що стало підставою для звернення до суду.

Відповідач - ГУ ПФУ в Харківській області, заперечуючи проти позову, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач 04.03.2024 звернувся із заявою до територіальних органів Пенсійного фонду України, у зв'язку з допризначенням та наданням додаткових документів, а також щодо перегляду розміру пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення рівня шахтарської праці». До заяви ОСОБА_1 долучив свідоцтва про навчання № 8680 від 14.01.2010 року та № 181-УК від 27.08.2023 року.

Загальний стаж позивача складає - 31 рік 11 місяців 17 днів, із них стаж роботи за Списком № 1 - 10 років 06 місяців 21 день, стаж на підземних роботах - 6 років 01 місяць 07 днів.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1 виробництв, робіт, професій посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Враховуючи зазначене, ГУ ПФУ в Харківській області винесено рішення від 11.03.2024 року № 056650009955 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення рівня шахтарської праці», у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах.

На підставі викладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач - ГУ ПФУ в Донецькій області, заперечуючи проти позову, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач - ОСОБА_1 19.02.2024 звернувся за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).

Звернення розглядалося за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області та спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

За результатом розгляду наданих документів та за наявності страхового стажу 31 рік 11 місяців 17 днів, в тому числі стаж роботи на пільгових умовах за Списком № 1 на підземних роботах 10 років 06 місяців 28 днів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області рішенням від 28.02.2024 № 056650009955 призначена пенсія за віком на пільгових умовах з 18.02.2024.

До пільгового стажу за Списком №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058 враховано періоди роботи в ВП «Шахта «Котляревського» ДП «Селидіввугілля» з 25.06.2003 по 30.06.2003, з 01.08.2003 по 07.04.2010, з 03.04.2015 по 03.04.2020 (за винятком періодів безкоштовної відпустки, страйків, простою, роботи на поверхні, тощо).

До пільгового стажу за Списком №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058, відповідно пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 №442 не враховано період роботи з 08.04.2010 по 02.04.2015, з 04.04.2020 по 30.09.2020 в ВП «Шахта «Котляревського» ДП «Селидіввугілля», оскільки відсутні відомості щодо атестації робочих місць за даний період (в наданих наказах № 41 від 07.04.2010 і № 46-ОП від 03.04.2020 «Про затвердження переліку професій і посад, які мають право на пільгову пенсію за Списком №1» відсутні додатки щодо переліку даних професій і посад).

У зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків, відповідно до статті 24 Закону №1058 до страхового стажу не враховано період з 01.03.2010 по 31.12.2010 та відповідно до статті 24, пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058 до страхового та пільгового стажу не враховано період з 01.10.2020 по 31.12.2023.

04.03.2024 ОСОБА_1 звернувся за перерахунком пенсії в зв'язку з допризначенням, наданням додаткових документів та переглядом розміру пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Звернення розглядалося за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.

До заяви ОСОБА_1 долучив свідоцтво про навчання №8680 від 14.01.2010 та №181-УК від 27.08.2003.

При розгляді заяви встановлено, що при первинному призначенні пенсії з 18.02.2024 період навчання зараховано до страхового та пільгового стажу.

Страховий та пільговий стаж залишився не змінним.

У зв'язку з відсутністю документів що підтверджують роботу з 01.01.2024 по 04.03.2024 підстави для розгляду врахування даного періоду в страховий та пільговий стаж відсутні.

Враховуючи вищезазначене, та відсутність 15 років роботи на підземних роботах, відповідно до абзацу 3 пункту 1 статті 28 Закону № 1058, статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення від 11.03.2024 № 056650009955 про відмову в перерахунку пенсії.

За результатами перегляду електронної пенсійної справи встановлено, що при опрацюванні пенсійної справи до пільгового стажу за Списком №1 відповідно до довідок від 09.01.2024 №09-23/49, №09-23/51 ВП «Шахта «Котляревського» ДП «Селидіввугілля» період роботи в 2010 році враховано по 07.04.2010, тоді як, враховуючи, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу сплата внесків з березня по грудень 2010 року відсутня, в 2010 році врахуванню до пільгового стажу підлягає період по 28.02.2010.

Відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, заява позивача від 04.03.2024 про перерахунок пенсії була розглянута Головним управління ПФУ в Харківській області.

За результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.03.2024, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області винесено рішення про відмову в перерахунку пенсії від 11.03.2024 № 056650009955.

На підставі викладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 червня 2024 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2024 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року провадження у справі зупинено до дати отримання судом витребуваних доказів.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 поновлено провадження в адміністративній справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_2 , орган, що видав № 1444, дата видачі 03.05.2019.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах з 18.02.2024 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058- IV, що не є спірним між сторонами.

Як убачається з трудової книжки серії НОМЕР_3 позивач:

- 07.12.2009 - пройшов практику учнем прохідника з повним робочим днем у шахті в Державному підприємстві «Селидіввугілля»;

- 17.02.2010 - переведений прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті, працює (дата звільнення відсутня).

04.03.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення рівня шахтарської праці».

Пенсійним фондом України, за принципом екстериторіальності, було визначено структурний підрозділ - ГУ ПФУ в Харківській області для опрацювання заяви позивача.

Рішенням ГУ ПФУ в Харківській області від 11.03.2024 року № 056650009955 позивачу відмовлено в перерахунку призначеної пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про підвищення рівня шахтарської праці», у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах.

У вказаному рішенні зазначено, що загальний стаж позивача складає - 31 рік 11 місяців 17 днів, із них стаж роботи за Списком № 1 - 10 років 06 місяців 21 день, стаж на підземних роботах - 6 років 01 місяць 07 днів.

Згідно з формою РС-право пільговий стаж позивача за Списком № 1 складає - 10 років 6 місяців 28 днів, зниження ПВ за «Робота за списком № 1» на 10 років.

Будучі не згодним із відмовою у перерахунку йому пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначаються положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно з цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

За змістом частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Відповідно до положень абзацу 1 пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Згідно з абзацом 3 пункту 2 розд. ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначає стаття 114 Закону № 1058-IV.

Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

За пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 01.04.2022 року по 31.03.2023 року - не менше 24 років у чоловіків. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Судом встановлено, що позивачу з 18.02.2024 призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону №1058-IV.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи на ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 19.03.2021 по 04.03.2024, оскільки згідно Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня сплата страхових внесків, суд зазначає таке.

Відповідно до частини шостої статті 20 Закону № 1058-IV, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно з частиною дванадцятою статті 20 Закону № 1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Як вказувалось вище, відповідно до частини третьої статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Згідно з частиною одинадцятою та дванадцятою статті 9 Закону № 2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

З огляду на положення частин першої та другої статті 24 Закону № 1058-IV, законодавцем визначено дві обов'язкові умови для включення стажу роботи особи до страхового стажу, а саме:

1) особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню;

2) сплата страхових внесків у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як вказано у частині другій статті 24 Закону № 1058-IV, даними, за якими територіальними органами Пенсійного фонду України обчислюється страховий внесок, зокрема й щодо сплати страхових внесків, є дані, що містяться в системі персоніфікованого обліку в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

За загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, а також не внесення відомостей по спеціальному стажу не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.

Подібна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а та від 20.03.2019 у справі № 688/947/17.

Той факт, що за спірний період роботодавець не сплачував страхові внески не може бути підставою для незарахування до страхового та пільгового стажу позивача вказаного періоду роботи, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.

Внаслідок невиконання роботодавцем обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України, позивач фактично позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за вказаний період, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Відповідна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 30.12.2021 у справі № 348/1249/17.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо сплати страхових внесків в частині періоду роботи позивача за вказаний період, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового та пільгового стажу при визначенні права позивача на пенсію цього періоду роботи.

При цьому, як убачається з розрахунку стажу (форми РС-право), період роботи позивача з 01.03.2010 по 07.04.2010 врахований відповідачем до страхового та пільгового стажу, тому в цій частині спірні правовідносини відсутні.

Щодо періоду роботи позивача з 01.01.2024 по 04.03.2024, суд зазначає, що спірне рішення ГУ ПФУ в Харківській області не містить причин незарахування вказаного періоду до страхового та пільгового стажу позивача. У відзиві на позовну заяву відповідачі також не пояснюють, яке саме рішення було прийнято відповідачем в частині цих періодів роботи під час розгляду заяви позивача.

Тому, в цій частині з метою ефективного способу відновлення порушеного права позивача, суд вважає за належне задовольнити позовні вимоги в цій частині шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 04.03.2024 про перерахунок пенсії та прийняти рішення щодо періоду роботи позивача з 01.01.2024 по 04.03.2024 із зазначенням конкретної кількості днів для зарахування до пільгового і страхового стажу позивача або відмови у зарахуванні таких днів до пільгового і страхового стажу із зазначенням причин.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок пенсії позивача згідно зі статтею 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» з 04.03.2024, з першого звернення до органів Пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Статтею 8 Закону України Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Частина третя статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Верховний Суд у постановах у справі №345/4616/16 від 20.11.2018, у справі №345/4570/16-а від 06.02.2019, у справі №345/4462/16-а від 05.12.2019 та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Суд зазначає, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Суд зауважує, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону № 1058-IV і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17.

Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону № 1058-IV.

Така правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №205/8712/16-а.

При цьому, виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 06.07.2023 у справі №200/5813/20-а, від 18.04.2019 у справі №392/17/17, від 29.12.2021 у справі № 345/2562/17, від 21.01.2020 у справі № 640/4469/17, від 31.03.2020 у справі № 459/245/17, та Верховний Суд України, зокрема, у постанові від 28.01.2014 по справі № 21- 455а13, від 24.06.2014 року (справа №21-236а14).

Отже, дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

До Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, належать, зокрема, працівники: зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо) (Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень).

Щодо наявності у позивача необхідного пільгового стажу роботи 15 років за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, суд зазначає наступне.

Судом з трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 встановлено, що ОСОБА_1 працював:

- з 24.06.2003 - учень гірника підземного з повним робочим днем у шахті в дочірнє підприємство «Шахта «Росія» Державного підприємства «Селидіввугілля»;

- з 01.07.2003 - направлений на курсове навчання з відривом від виробництва;

- з 01.08.2003 - пройшов практику учнем гірника підземного з повним робочим днем у шахті;

- з 27.08.2003 - гірник підземний 2 розряду з повним робочим днем у шахті;

- з 20.10.2009 - направлений на курсове навчання з відривом від виробництва;

- з 07.12.2009 - пройшов практику учнем прохідника з повним робочим днем у шахті в Державному підприємстві «Селидіввугілля»;

- з 17.02.2010 - 04.03.2024 (дата звернення позивача із заявою до Пенсійного фонду України) - прохідник 5 розряду з повним робочим днем у шахті.

Аналізуючи наявні у справі докази, судом встановлено, що за період з 2003 року по 2024 рік позивач має 15 років на підземних роботах повний робочий день за посадами, які відносяться до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, тому на позивача розповсюджується дія статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

На підставі наведеного суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Харківській області необґрунтовано дійшло висновку щодо відсутності у позивача 15 років підземного стажу та протиправно не здійснено перерахунок пенсії позивача згідно зі статтею 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», тому рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 11.03.2024 № 056650009955 є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з 19.03.2021 по 04.03.2024 та виплатити пенсію з урахуванням раніше виплачених сум та зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області зробити перерахунок стажу за період роботи на ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» за період з 07.12.2009 по 04.03.2024 з урахуванням частини першої статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в частині додаткового зарахування періоду роботи за провідними професіями за кожний повний рік роботи за провідною професією додатково зарахувавши три місяці, суд зазначає таке.

Як убачається з заяви від 04.03.2024 позивач звернувся до територіальних органів про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення рівня шахтарської праці». При цьому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням частини першої статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивач у заяві не вказував, тобто позивач ще не звертався до відповідача з такими вимогами і відповідачем не приймалось рішення щодо цих питань.

Так само заява позивача від 04.03.2024 не містить вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з 19.03.2021 по 04.03.2024, тобто, з такими вимогами позивач також ще не звертався до відповідача і відповідачем не приймалось рішення щодо цих питань.

Враховуючи, що ці вимоги були заявлені позивачем лише до суду, а не були звернені до відповідача, тому в цій частині спірні правовідносини відсутні.

При вирішенні цього спору суд керується частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в силу якої, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Принцип обґрунтованості прийнятого рішення, тобто прийняття рішення з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії, вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих рішень, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути вмотивованим.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного способу відновлення порушеного права позивача суд вважає за належне задовольнити позовні вимоги частково шляхом: визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 11.03.2024 № 056650009955 та зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області зарахувати до страхового та пільгового стажу позивача період роботи з 08.04.2010 по 31.12.2010 та з 19.03.2021 по 31.12.2023; зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути заяву позивача від 04.03.2024 про перерахунок пенсії та прийняти рішення щодо зарахування періоду роботи з 01.01.2024 по 04.03.2024 із зазначенням конкретної кількості днів для зарахування до пільгового і страхового стажу позивача або відмови у зарахуванні таких днів до пільгового і страхового стажу з посиланням на причини; зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути заяву позивача від 04.03.2024 про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» з урахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині рішення.

При цьому, суд вважає вищевказаний спосіб захисту достатнім, враховуючи обставини справи.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої та третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження: 61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 11.03.2024 № 056650009955.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 08.04.2010 по 31.12.2010 та з 19.03.2021 по 31.12.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.03.2024 та прийняти рішення щодо зарахування періоду роботи з 01.01.2024 по 04.03.2024 із зазначенням конкретної кількості днів для зарахування до пільгового і страхового стажу позивача або відмови у зарахуванні таких днів до пільгового і страхового стажу з посиланням на причини.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.03.2024 про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» з урахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині рішення.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження: 61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) судовий збір у розмірі 1000 (одна тисяча) грн 00 копійок на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 03 вересня 2024 року.

Суддя Т.О. Шувалова