Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 вересня 2024 року Справа№200/5370/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області щодо незастосування під час призначення, перерахунку та обчислення позивачу пенсії за інвалідністю (під час повторного розгляду заяв від 31.01.2023, від 06.04.2023, від 16.05.2023 за судовим рішенням яке відбулося в березні 2024) статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити обчислення та донарахування розміру пенсії позивача з дати її призначення, а саме з 08.11.2022, згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 08.11.2022 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області) та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. Позивач вважає, що при призначенні пенсії відповідачем безпідставно не застосовано норми статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки він має пільговий стаж роботи згідно Списку № 1 більш ніж 15 років. На думку позивача, він набув необхідного стажу, що дає право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що стало підставою для звернення до суду.
Відповідач заперечуючи проти позову, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області (дислокація - м. Покровськ) та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.09.2023 по справі № 200/3335/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення певних дій задоволено частково.
В березні 2024 року відпрацьовано рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.09.2023 по справі №200/3335/23 в повному обсязі відповідно до покладених судом зобов'язань.
Відповідач зазначає, що як убачається з рішення суду у справі № 200/3335/23 на відповідача не покладено зобов'язань щодо зарахування періодів роботи до стажу, що дає право на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Фактичні обставини справи вказують на те, що спір щодо обчислення та донарахування розміру пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення, а саме з 08.11.2022 згідно статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці» вирішено в судовому порядку в межах справи № 200/3335/23, а спірні у цій справі правовідносини виникли у зв'язку з виконанням відповідачем зазначеного вище судового рішення.
На підставі викладеного, відповідач просив закрити провадження у справі та відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим Красноармійським МВ ГУ ДМС України в Донецькій області 17.12.2013.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, що не є спірним між сторонами.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.09.2023 по справі № 200/3335/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2024, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в
Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення певних дій задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06 лютого 2023 року № 056650008378.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11 квітня 2023 року № 056650008378.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 24 травня 2023 року від о/р 968250862554.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 31 січня 2023 року, від 06 квітня 2023 року, від 16 травня 2023 рок із зарахуванням до пільгового підземного стажу періодів роботи з 06 листопада 2008 року по 20 лютого 2009 року, з 02 березня 2009 року по 24 квітня 2009 року, з 01 травня 2009 року по 04 травня 2010 року, з 01 червня 2022 року по 22 червня 2022 року, з 04 жовтня 2010 року по 03 серпня 2011 року (за результатами розгляду заяви від 16 травня 2023 року); з 09 серпня 2011 року по 31 серпня 2011 року, з 01 листопада 2011 року по 30 червня 2013 року, з 01 серпня 2013 року по 01 грудня 2014 року (за результатами розгляду заяви від 31 січня 2023 року); із зарахуванням до страхового та пільгового підземного стажу періодів роботи з 01 серпня 2022 року по 31 січня 2023 року (за результатами розгляду заяви від 31 січня 2023 року), з 01 лютого 2023 року по 05 квітня 2023 року (за результатами розгляду заяви від 06 квітня 2023 року).
В іншій частині позову відмовлено.
Позивач звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Відповідач листом від 20.05.2024 № 0500-0202-8/50284 повідомив позивачу, що після виконання рішення суду від 14.09.2023 у справі № 200/3335/23 його страховий стаж склав 61 рік 10 місяців 20 днів, в тому числі на пільгових умовах за Списком № 1 - 18 років 06 місяців 5 днів. Рішення суду виконано в повному обсязі.
Відповідно до розрахунку стажу (форма РС-право) пільговий стаж складає більше 15 років.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо незастосування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при призначенні пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Щодо вимоги відповідача закрити провадження у справі, суд зазначає наступне.
За змістом п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Зазначена підстава для закриття провадження у справі спрямована на усунення випадків повторного вирішення судом спорів, які вже розглянуті і остаточно вирішені по суті. Перешкодою для звернення до суду є наявність у тотожному спорі рішення або постанови суду, що набрали законної сили, або ухвали про закриття провадження у справі.
Так, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.09.2023 по справі № 200/3335/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2024, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення певних дій задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06 лютого 2023 року № 056650008378.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11 квітня 2023 року № 056650008378.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 24 травня 2023 року від о/р 968250862554.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 31 січня 2023 року, від 06 квітня 2023 року, від 16 травня 2023 рок із зарахуванням до пільгового підземного стажу періодів роботи з 06 листопада 2008 року по 20 лютого 2009 року, з 02 березня 2009 року по 24 квітня 2009 року, з 01 травня 2009 року по 04 травня 2010 року, з 01 червня 2022 року по 22 червня 2022 року, з 04 жовтня 2010 року по 03 серпня 2011 року (за результатами розгляду заяви від 16 травня 2023 року); з 09 серпня 2011 року по 31 серпня 2011 року, з 01 листопада 2011 року по 30 червня 2013 року, з 01 серпня 2013 року по 01 грудня 2014 року (за результатами розгляду заяви від 31 січня 2023 року); із зарахуванням до страхового та пільгового підземного стажу періодів роботи з 01 серпня 2022 року по 31 січня 2023 року (за результатами розгляду заяви від 31 січня 2023 року), з 01 лютого 2023 року по 05 квітня 2023 року (за результатами розгляду заяви від 06 квітня 2023 року).
В частині позову про зобов'язання застосувати статтю 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» відмовлено, як передчасною.
Предметом спору у справі, що розглядається, є питання застосування або незастосування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при призначенні пенсії.
Виходячи з цих міркувань, суд відхиляє доводи відповідача про наявність підстав для закриття провадження у справі за п. 4 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Також суд вважає за необхідне зауважити, що розглядаючи цю справу по суті, взагалі не надає оцінку правомірності рішень (дій, бездіяльності) ГУ ПФУ в Донецькій області, прийнятих (вчинених, допущеної) під час виконання рішення суду у справі № 200/3335/23, не надає оцінку повноті виконання рішення суду у тій справі.
Такі питання, у разі їх виникнення, мають вирішуватися в рамках судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 200/3335/23 в порядку, визначеному статтями. 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058- IV (далі - Закон № 1058-IV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IVпередбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частина третя статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Верховний Суд у постановах у справі №345/4616/16 від 20.11.2018, у справі №345/4570/16-а від 06.02.2019, у справі №345/4462/16-а від 05.12.2019 та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Суд зазначає, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії, така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Суд зауважує, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону № 1058-IV і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17.
При цьому, виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 06.07.2023 у справі №200/5813/20-а, від 18.04.2019 у справі №392/17/17, від 29.12.2021 у справі № 345/2562/17, від 21.01.2020 у справі № 640/4469/17, від 31.03.2020 у справі № 459/245/17, та Верховний Суд України, зокрема, у постанові від 28.01.2014 по справі № 21- 455а13, від 24.06.2014 року (справа №21-236а14).
Отже, дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
До Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, належать, зокрема, працівники: зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо) (Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень).
Щодо наявності у позивача необхідного пільгового стажу роботи 15 років за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, суд зазначає наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач має більше ніж 15 років пільгового стажу за Списком № 1 і ця обставина не заперечується відповідачем.
Таким чином, судом встановлено, що станом на дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії, позивач мав достатній пільговий стаж за Списком № 1, що дає право для розрахунку розміру пенсії відповідно до приписів статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем при призначенні пенсії позивачу з 08.11.2022 протиправно не застосовано положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тому позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо незастосування під час призначення, перерахунку та обчислення позивачу пенсії по інвалідності статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача у розмірі 80% його заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш, як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з 08.11.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до п. 13 частини першої статті 5 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» позивач є звільненим від сплати судового збору.
Матеріали справи не містять доказів понесення позивачем інших судових витрат.
Ураховуючи наведене питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незастосування під час призначення, перерахунку та обчислення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% його заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш, як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з 08.11.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 03 вересня 2024 року.
Суддя Т.О. Шувалова