Справа 362/3573/24
Провадження 3/362/1783/24
02.09.2024 року м. Васильків
Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі судді Дорошенко В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Василькові Київської області справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, водій ТОВ «ПТГ», жителя смт. Борова Фастівського району Київської області, вул. М. Крюківської, 16,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП
встановив:
25.04.2024 о 18:30 год. у смт. Глеваха Фастівського району Київської області по вул. Б. Хмельницького, водій ОСОБА_1 у порушення п. 2.9а ПДР України керував транспортним засобом Opel Combo, д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи у стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку у медичному закладі у лікаря-нарколога та підтверджується висновком медичного закладу № 285 від 25.04.2024. Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом передачі тверезому водієві.
ОСОБА_1 у судове засідання не прибув, причини неявки суду невідомі.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Ничик А.В. (діє на підставі договору про надання правової допомоги від 27.05.2024) заперечила факт винуватості ОСОБА_1 у вчиненні цього правопорушення. Вказала, що при оформленні протоколу і додатків до нього поліцейські порушили законодавчо визначену процедуру, оскільки зупинка поліцейськими автомобіля під керуванням її підзахисного є незаконною, у ОСОБА_1 були відсутні будь-які ознаки наркотичного сп'яніння. Зауважила, що огляд у медичному закладі проводився не лікарем-наркологом, а тому наявні сумніви щодо достовірності висновку лікаря. Крім того, такий огляд проведено експрес-тестом, лабораторні дослідження для визначення кількісних показників забороненої речовини в організмі (інтоксикації організму) ОСОБА_1 не проводились, ємності, куди відбирались біологічні зразки, були нестерильними, відеозапис не є безперервним, при проведенні огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння не залучено двох свідків тощо. Припускає, що такий результат міг бути отриманий через вживання ОСОБА_1 напередодні медичних препаратів, оскільки експрес-тест, яким проведено огляд, не розрізняє наркотики і певні ліки. Наголосила, що у висновку лікаря у відповідній графі не зазначено, що ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння. Просила суд закрити провадження у справі за відсутністю події та складу правопорушення.
Вивчивши матеріали справи у їх сукупності, заслухавши пояснення захисника, суд встановив таке.
Щодо правого регулювання порядку проходження огляну на стан сп'яніння та застосування правових норм до обставин цієї справи.
Диспозицiєю ч. 1 cт. 130 КУпAП передбачено відповідальність за вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, а саме:
1) кeрування трaнспортними зaсобами особами в cтані aлкогольного, нaркотичного чи іншого сп'янiння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції;
2) передачу кeрування трaнспортним засoбом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лiкарських препаратів;
3) вiдмову oсоби, яка кeрує тpанспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан aлкогольного, нaркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лiкарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з п. 2.9.а Прaвил дoрожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок проведення огляду на стан сп'яніння регулюється ст. 266 КУпАП.
Процедура огляду встановлюється такими підзаконними нормативними актами, які прийняті на виконання ст. 266 КУпАП і деталізують норми цієї статті: Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 (надалі - Порядок №1103); Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (надалі - Інструкція № 1452/735).
Ці нормативно-правові акти передбачають два види огляду: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу і лікарем закладу охорони здоров'я.
Відповідно до п.12 розділу II Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» чітко передбачено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного сп'яніння, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу І цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
У пункті 4 розділу I Інструкції № 1452/735 перелічені такі ознаки наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Тобто, законодавством чітко передбачено, що огляд на стан наркотичного сп'яніння проводиться виключно в закладі охорони здоров'я, при цьому, поліцейські зобов'язані забезпечити направлення водія до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Отже, поліцейський вправі пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану сп'яніння за наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані наркотичного сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
При цьому відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Разом з тим відповідно до п. 2.6 Правил дорожнього руху України за рішенням поліцейського за наявності відповідних підстав водій зобов'язаний пройти позачерговий медичний огляд з метою визначення здатності безпечно керувати транспортним засобом.
Щодо оцінки аргументів сторін і досліджених судом доказів.
У судовому засіданні було досліджено відеозаписи події правопорушення, що відображені на електронному диску, долученому до матеріалів справи, на яких зафіксовано факт руху транспортного засобу під керування водія ОСОБА_1 та його зупинка працівниками поліції. Під час спілкування працівники поліції повідомляють водію ОСОБА_1 про виявлені в нього ознаки наркотичного сп'яніння та пропонують пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку в медичному закладі у лікаря-нарколога, водій ОСОБА_1 погоджується. Надалі зафіксовано прибуття працівників поліції разом з ОСОБА_1 в медичний заклад для проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння. У подальшому ОСОБА_1 здає біологічні зразки (сечу), за допомогою експрес-тесту у його біологічному зразку виявляють «ТГК» (канабіс). Надалі зафіксовано оформлення лікарем відповідного медичного висновку. Надалі поліцейські повідомляють водія ОСОБА_1 про складання щодо нього адміністративного протоколу за ст. 130 КУпАП та роз'яснюють його права. Жодних зауважень чи заперечень водій ОСОБА_1 не висловлює. Потім зафіксовано оформлення адміністративного протоколу та додатків до нього з ознайомленням з ними водія ОСОБА_1 та вручення копії протоколу, без жодних зауважень чи заперечень останнього.
Так, відображені на відеозаписі події повністю узгоджуються з іншими письмовими матеріалами справи, які були досліджені судом, а саме:
-фактичними відомостями викладеними в протоколі серії ААД № 683441 від 25.04.2024;
-висновком № 285 лікаря-нарколога КНП Васильківська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Васильківської міської ради щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 25.04.2024, за яким констатовано перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння. При цьому у відповідній графі 11 «Підпис обстежуваної особи про ознайомлення з результатом огляду» містить короткий підпис ОСОБА_1 ;
-даними письмової розписки ОСОБА_2 від 25.04.2024 про отримання транспортного засобу Opel Combo, д.н.з. НОМЕР_1 , з метою доставки за місцем проживання власника та зобов'язанням не передавати право керування ним іншим особам.
На думку суду, зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними, достовірними та допустимими, оскільки відповідно до ст. ст. 251,252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, зібрані в порядку, встановленому законом та отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі.
Перевіркою матеріалів також не встановлено порушень при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки дії особи, уповноваженої на складання адміністративного протоколу, відповідають вимогам статті 266 КУпАП і пункту 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, а саме: у зв'язку з виявленими ознаками наркотичного сп'яніння та проходженням ОСОБА_1 огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, за результатами надано відповідний висновок, яким констатовано його перебування у стані наркотичного сп'яніння. При цьому, при проведення такого огляду поліцейський застосовував технічні засоби відеозапису. Факт відсторонення водія від керування транспортним засобом підтверджується письмово розпискою ОСОБА_2 від 25.04.2024.
Факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом у час та місці, зазначеними у протоколі, вбачається з матеріалів справи, зокрема з відеозапису, та не заперечувалось стороною захисту у ході судового розгляду.
Щодо покликання сторони захисту щодо відсутності підстав для зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 , то суд їх не приймає до уваги, оскільки ці обставини не є предметом дослідження судом при розгляді справи про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Щодо тверджень сторони захисту про відсутність у ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння, то вони не ґрунтуються на матеріалах справи. Ознаки наркотичного сп'яніння, які стали підставою для вимоги про проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, поліцейськими викладені у протоколі про адміністративне правопорушення та додатках до нього. Суд при цьому зважає на те, що підставою для висунення вимоги про необхідність проходження огляду на стан сп'яніння є суб'єктивне припущення поліцейського про перебування особи у стані сп'яніння, яке ґрунтується на наявності у особи ознак наркотичного сп'яніння, перелік яких визначений у п.3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735 (в подальшому Інструкція). Відповідно до п. 2 Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану..
Щодо зауважень сторони захисту про недійсність експрес-тесту, то суд зауважує таке.
Згідно з п. 4 розділу III Інструкції №1452/735 метою огляду у закладах охорони здоров'я є наявність чи відсутність стану сп'яніння в обстежуваної особи, а відповідно до п. 8 Інструкції метою лабораторного дослідження є не встановлення стану сп'яніння, а виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження відбираються у дві ємності. Вміст однієї ємності використовується для первинного дослідження, вміст другої ємності зберігається протягом 90 днів ( п.п.10,12 Інструкції).
У випадку, що розглядається, водій надав біологічне середовище (сечу), йому було надано експерт-тест для перевірки цілісності пакування, роз'яснено принцип дії цього тесту. Зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження було відібрано у ОСОБА_1 та відразу використано для проведення дослідження за допомогою експрес-тесту, результат позитивний на наявність наркотичної речовини у сечі. Надалі лікарем надано висновок, де констатовано перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння.
Та обставина, що огляд ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння проводився за допомогою швидкісного тесту, який є видом експрес лабораторного дослідження, не ставить під сумнів висновок медичного огляду. Експрес-тест є швидким і достовірним засобом, що виявляє наявність наркотичної речовини в організмі людини, та надає якісний показник. При розгляді результатів тестування сечі на вміст будь-яких наркотичних речовин, у разі отримання попередніх позитивних результатів, необхідно керуватись також клінічною картиною медичного огляду, тому підстав для сумніву в достовірності проведеного тесту у суду немає. Клінічні дані в поєднанні із результатом тесту дають можливість лікарю визначити чи знаходиться людина під дією наркотичних речовин.
Результат огляду, який вноситься до акта медичного огляду і на підставі якого в подальшому лікарем видається висновок, ставиться лікарем не тільки на підставі результатів тестування, а він звертає увагу на клінічну картину, тобто на те, як водій себе поводить і на наявність ознак наркотичного сп'яніння: звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло, почервоніння очей, сповільненість або навпаки підвищена жвавість, нечіткість при виконанні координаторних проб, ступінь порушення реакції та інші ознаки, які вказують на можливий стан сп'яніння.
Клінічні дані у поєднанні із результатом тесту дають можливість визначити, чи знаходиться людина під дією наркотичних речовин.
Крім того, Інструкція вимагає виявлення якісних показників або уточнення наявних речовин, що здатні спричинити стан сп'яніння, що і було в повному обсязі виконано лікарем КНП «Васильківська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Васильківської міської ради, виявлено в сечі наркотичну речовину, що і стало підставою для складання висновку, а в подальшому і протоколу.
Так, при матеріалах справи наявний висновок № 285 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного. наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 25.04.2024, за яким констатовано перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння. При цьому містить короткий підпис ОСОБА_1 у графі з ознайомлення з його результатами.
Право водія на оскарження висновку за результатами медичного огляду передбачене пунктом 14 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року.
Разом з тим, в ході судового розгляду встановлено, що вищезазначений висновок лікаря не оскаржувався ОСОБА_1 з підстав його неповноти або неправильності.
Отже, суд констатує, що Інструкція вимагає виявлення якісних показників або уточнення наявних речовин, що здатні спричинити стан сп'яніння, що і було в повному обсязі виконано лікарем наркологом КНП «Васильківська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Васильківської міської ради, виявлено в сечі наркотичні речовини, що і стало підставою для складання лікарем висновку, на підставі якого поліцейський склав протокол.
Щодо зауважень сторони захисту що огляд проведено не лікарем, то суд зауважує, що КНП «Васильківсьска багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Васильківської міської ради, де проведено ОСОБА_1 огляд на стан наркотичного сп'яніння, має право на проведення такого огляду, оскільки міститься в Переліку закладів охорони здоров'я Київської області яким надано таке право відповідно до наказу Департаменту охорони здоров'я Київської обласної державної адміністрації від 08.07.2020 р. № 667-адм. Тобто цей заклад має право проведення огляду на стан сп'яніння водіїв, про що зазначено вище, а таке твердження захисника є лише його припущенням, не підтверджено жодним доказом.
Щодо зауваження сторони захисту про небезперервність відеозапису, який є доказом по цій справі, то суд зауважує, що цей відеозапис досліджено у судовому засіданні, він стосується предмета доказування по цій справі, а сама по собі небезперевність відеозапису не порушує конституційних чи конвекційних прав ОСОБА_1 чи інтересів інших осіб.
Щодо висновку № 285 лікаря нарколога а саме зазначення стану сп'яніння ОСОБА_1 не у відповідній графі, що є грубим порушенням, на думку сторони захисту, та вказує на відсутність стану сп'яніння, то суд зауважує, що сторона захисту оперує підміною понять, так як даний висновок на стан наркотичного сп'яніння констатує перебування ОСОБА_1 в стані сп'яніння, а зазначення не у тій графі відповідного розділу не нівелює перебування в такому стані.
Всі інші зауваження сторони захисту щодо недоліків матеріалів цієї справи, то суд їх враховує і зауважує, що вони не спростовують фактичних обставини цієї справи і не свідчать про невинуватість ОСОБА_3 у вчиненні передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП правопорушення.
Отже, клопотання сторони захисту про закриття справи за ч. 1 ст. 130 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП відхиляється.
Відповідно до ст. ст. 245, 251, 252, 280, 283 KУпAП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Керування транспортним засобом та набуття статусу учасника дорожнього руху є передумовою для виникнення у особи, яка керує транспортним засобом, низки обов'язків, встановлених вимогами чинного законодавства, адже, діяльність, пов'язана з використанням транспортних засобів чинним законодавством України визначена джерелом підвищеної небезпеки та підлягає підвищеному контролю з боку держави.
За таких обставин, користуючись правом та реалізуючи бажання керувати транспортним засобом, ОСОБА_1 одночасно прийняв на себе і обов'язок неухильно підкорятися вимогам нормативно-правових актів України, визначених для водіїв транспортних засобів, у тому числі не керувати транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі - Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
За таких обставин, суд вважає, що дії ОСОБА_1 охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, як керування транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння.
Призначаючи адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, суд бере до уваги характер вчиненого правопорушення, а саме його високий ступінь суспільної шкідливості, особи порушника, невизнання своєї вини та приходить до переконання про можливість застосування до особи адміністративного стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами у межах санкції ч. 1 ст.130 КУпАП.
У силу ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2ст.4Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір.
Керуючись статтями 9, 24, 27, 33, 40-1, 130, 221, 245, 251, 252, 256, 265-1, 268, 276, 277, 283-285, 289, 298, 299, 301, 304, 307 КУпАП, суд
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень (Отримувач: Київська обл../м. Київ/21081300. Рахунок № UA488999980313030149000010001. Банк: Казначейство України (ЕАП) ЄДРПОУ 37955989. Призначення платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605,60 гривень судового збору (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Штраф підлягає сплаті не пізніше п"ятнадцяти днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше п'ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання становить три місяці із дня її винесення. При оскарженні постанови про накладення адміністративного стягнення постанова підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області.
Суддя В.М. Дорошенко