Справа № 164/1655/24
п/с 2-о/164/63/2024
04 вересня 2024 року Маневицький районний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Ониска Р.В.,
при секретарі Наумик Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Маневичі справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Виконавчий комітет Маневицької селищної ради Камінь-Каширського району Волинської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 (перше відділення смт. Маневичі) Волинської області про встановлення факту, що має юридичне значення. -
ОСОБА_1 звернувся в суд з заявою, заінтересовані особи - Виконавчий комітет Маневицької селищної ради Камінь-Каширського району Волинської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 (перше відділення смт. Маневичі) Волинської області про встановлення факту, що має юридичне значення.
Під час розгляду справи 03 вересня 2024 року ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердив свої вимоги і вказав, що він здійснює догляд за особою похилого віку ОСОБА_2 , яка хворіє з діагнозом «Деменція внаслідок хвороби Альцгеймера». Йому необхідно встановити факт догляду за вказаною особою з метою надати дану інформацію в ІНФОРМАЦІЯ_1 (перше відділення смт. Маневичі) Волинської області.
30.08.2024 до суду надійшло заперечення щодо заяви про встановлення факту, що має юридичне значеннявід заінтересованої особи - Виконавчого комітету Маневицької селищної ради Камінь-Каширського району Волинської області в якому вказують, що у заяві ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, тому суд згідно ч. 4 ст. 315 ЦПК України зобов'язаний залишити вище вказану заяву без розгляду. З огляду на вказане, Виконавчий комітет Маневицької селищної ради Камінь-Каширського району Волинської областівважає, що заява ОСОБА_1 задоволенню не підлягає. Справу просять розглядати без участі представника - Виконавчого комітету Маневицької селищної ради Камінь-Каширського району Волинської області.
Представник заінтересованої особи - ІНФОРМАЦІЯ_1 (перше відділення смт. Маневичі) Волинської області в судове засідання не з'явився будучи належним чином повідомленим про дату та час судового розгляду про причини неявки суд не повідомив.
Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Виконавчий комітет Маневицької селищної ради Камінь-Каширського району Волинської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 (перше відділення смт. Маневичі) Волинської області про встановлення факту, що має юридичне значення, слід залишити без розгляду з наступних підстав.
Положеннями частини 3 статті 315 ЦПК України встановлено, що справи про встановлення факту належності особі паспорта, військового квитка, квитка про членство в об'єднанні громадян, а також свідоцтв, що їх видають органи державної ресстрації актів пивільного стану, судовому розгляду в окремому провадженні не підлягають.
Зі змісту роз'яснень наданих у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" випливає, що в порядку окремого провадження суд розглядає справи про встановления фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, шо має юридичне значення; із заяви про встановлення факту не вбачається спору про право, встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно з частиною 1 статті 293 ЦПК України в порядку окремого провадження розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів. що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідний порядок застосовується, зокрема, якщо встановлення такого факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
У пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 №5 роз'яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо зокрема встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Тобто, у порядку окремого провадження суд може вирішити спір про факт, про стан, але не спір про право цивільне, так як метою такого судового розгляду с лише встановлення наявності або відсутності самого факту, і факт, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення, і мати безспірний характер, оскільки якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд повинен залишити заяву без розгляду і роз'яснити заявнику право подачі позову на загальних підставах.
Поняття «юридичного спору» має тлумачитися широко, виходячи з підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття «спір про право» (пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Зокрема, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідно до духу Конвенції поняття «спору про право» має розглядатися не суто технічно, йому слід недавати сутнісного, а не формального значення. Верховний Суд у своїй постанові від 15.04.2020 у справі № 302/991/19 вказав, що визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов'язане з наступним вирішенням спору про право цивільне. Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб'єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов'язаний з порушенням. оспорюванням або невизнанням, а також не доведенням наявності суб'єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.
Суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, залишає заяву без розгляду, що встановлено частиною 4 статті 315 ЦПК України.
Згідно з п. 2 ч.1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору. Згідно з ч.2 ст. 255 ЦПК України - про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі закриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.
Також, враховуючи вищевикладене, та те, що при зверненні до суду позивачем було сплачено 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору на рахунок ГУК у Волин.обл/смт Маневичі/22030101 (рахунок отримувача: UA188999980313191206000003560, код отримувача 38009371, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030101, найменування суду - Маневицький районний суд Волинської області), сплачена сума судового збору підлягає поверненню на розрахунковий рахунок заявника.
На підставі викладеного, керуючись ч. 6 ст. 294, ч. 4 ст. 315, ст.ст. 353-355 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Виконавчий комітет Маневицької селищної ради Камінь-Каширського району Волинської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 (перше відділення смт. Маневичі) Волинської області про встановлення факту, що має юридичне значення, залишити без розгляду.
Роз'яснити заявнику ОСОБА_1 , що він маєправо подати позов на загальних підставах.
Зобов'язати фінансовий орган - Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області повернути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 - 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок сплаченого судового збору.
Ухвала суду може бути оскаржена безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Маневицького районного суду
Волинської області Ониско Р.В.