Ухвала від 02.09.2024 по справі 201/10682/24

Справа № 201/10682/24

Провадження № 1-кс/201/3685/2024

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2024 року м. Дніпро

Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська клопотання прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 , розглянувши клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, в матеріалах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024130000000140 від 21.02.2024 відносно :

ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Сухумі, Грузія, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України,

У судовому засіданні приймали участь:

прокурор ОСОБА_3 (в режимі відео конференції)

захисник ОСОБА_5 (в режимі відео конференції)

УСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за № 22024130000000140 від 21.02.2024 відносно ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України

Слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях за процесуального керівництва прокурорів Луганської обласної прокуратури та Щастинської окружної прокуратури Луганської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000140 від 21.02.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, за фактом обрання громадянина України ОСОБА_4 до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме обрання депутатом до т.зв. «ради муніципального утворення Новоайдарський муніципальний округ першого скликання».

Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато збройну агресію та ведення агресивної війни проти України з метою повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України

Указом Президента України від 24.02.2022 за № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався Указами Президента України (№ 133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, №451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, №49/2024 від 05.02.2024, №271/2024 від 06.05.2024 року) із затвердженням відповідними Законами України.

Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй «Агресія проти України» A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року та Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що російська федерація вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, тобто є державою-агресором.

У результаті вищезазначених подій значна частина території Луганської області, у тому числі Новоайдарська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області, опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій російської федерації на території Луганської області.

Відповідно до п. 7 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Згідно з ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.

Тимчасова окупація російською федерацією територій України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».

Відповідно до вказаного переліку Новоайдарська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області з 25.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.

З 23.09.2022 по 27.09.2022 на усій тимчасово окупованій території Луганської області та на так званих «закордонних дільницях» на території рф проведено незаконний референдум з питання «входження Луганської народної республіки до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації».

30.09.2022 підписано так званий «Договір між російською федерацією та Луганською народною республікою про прийняття до російської федерації Луганською народною республікою та утворення у складі російської федерації нового суб'єкта», який у подальшому ратифіковано федеральним законом держави-агресора, внаслідок чого з листопада 2022 року розпочалася перереєстрація та створення нових незаконних органів державної влади так званої «лнр», як суб'єкта рф.

Так, на окупованій території Новоайдарської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області представниками так званої «Луганської народної республіки», підконтрольними державі-агресору, організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, зокрема, т.зв. «законом «Луганської народної республіки» № 428-ІІІ від 13.03.2023 «Про створення на території Луганської народної республіки міських округів та муніципальних округів, встановлення їх кордонів», створено т.зв. «Муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки», з адміністративним центром у АДРЕСА_2 .

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

У подальшому, 15.06.2023 Центральною виборчою комісією російської федерації винесено постанову № 119/947-8 «Про призначення виборів депутатів народної ради Луганської народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території Луганської народної республіки», відповідно до якої на території так званої «Луганської народної республіки», тобто на тимчасово окупованій території Луганської області, призначено проведення виборів 10.09.2023.

Постановою так званої «виборчої комісії Луганської народної республіки» від 21.06.2023 №8/76-1 визначено провести зазначені вибори протягом 8, 9 та 10 вересня 2023 року.

В період з березня 2023 року по серпень 2023 року, більш точний час з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим, у громадянина України ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник злочинний умисел, направлений на обрання до незаконного органу влади на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, зокрема до т.зв. «ради муніципального округу муніципального утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки».

Реалізуючи зазначений злочинний умисел, на початку серпня 2023 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянином України, перебуваючи на території смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, з метою переслідування своїх особистих інтересів, маючи умисел на обрання до незаконного органу влади на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, зареєструвався від Луганського регіонального відділення Політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократична партія росії, кандидатом в депутати до так званої «Ради муніципального округу муніципального утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки першого скликання».

Рішеннями «територіальної виборчої комісії Новоайдарського району лнр» № 14/64 від 12.08.2023 «Про реєстрацію списку кандидатів у депутати Ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання, висунутого «Луганське регіональне відділення Політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократичної партії росії» по єдиному виборчому округу» зареєстровано список кандидатів у депутати до незаконного органу влади від « ІНФОРМАЦІЯ_2 » по єдиному виборчому округу», до якого увійшов ОСОБА_4 .

У період з 01 по 10 вересня 2023 року, орієнтовно з 8 по 10 вересня 2023 року включно, у відповідності до законодавства рф та так званої «лнр», на тимчасово окупованій території Луганської області проведено незаконні «вибори депутатів народної ради Луганської народної республіки першого скликання та вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень Луганської народної республіки першого скликання».

За результатами проведених незаконних виборів, рішенням так званої «територіальної виборчої комісії Новоайдарського району» від 11.09.2023 № 20/94 «Про результати виборів депутатів Ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання по єдиному виборчому округу», визнано, що депутатом так званої «ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання по єдиному виборчому округу», обрано, зокрема, ОСОБА_4

Також, рішенням «територіальної виборчої комісії Новоайдарського району» від 18.09.2023 № 22/117 «Про реєстрацію обраного депутата Ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання ОСОБА_4 », ОСОБА_4 зареєстровано як обраного депутата до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме до т.зв. «ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання».

Тобто, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи у смт. Новоайдар Щастинського району Луганської області, внаслідок проведення незаконних виборів, які проведені окупаційною владою у вересні 2023 року, орієнтовно з 08 по 10 вересня 2023 року включно, був добровільно обраний депутатом до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території у смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, який відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є окупаційною адміністрацією держави-агресора.

19 вересня 2023 року відбулося перше засідання депутатів так званої «ради муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки», на якому рішенням так званої «Ради муніципального округу муніципального утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки першого скликання» №1 від 19.09.2023 встановлено сформованою та в уповноваженому складі «Раду муніципального округу муніципального утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки першого скликання», яка приступає до виконання повноважень з 19.09.2023.

19 вересня 2023 року відбулося перше засідання депутатів «ради муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ першого скликання», яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , за участю ОСОБА_4 у якості обраного депутата ради муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ першого скликання.

Таким чином, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється в добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням (окупацією) Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 та на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_5 від ІНФОРМАЦІЯ_6 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_4 на 05.08.2024 - 10:00, 06.08.2024 - 10:00, 07.08.2024 - 10:00, за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22023130000000140, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного.

В жодний із призначеного час громадянин України ОСОБА_4 в призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомив.

Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України, письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

08 серпня 2024 року ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру в добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Враховуючи наведені вище обставини, прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (08.08.2024 опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 та в газеті « ОСОБА_6 » № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_9 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10

З метою допиту підозрюваного та проведення інших слідчих дій, враховуючи обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 08.08.2024 опубліковано повістку про виклик підозрюваного ОСОБА_4 на 12.08.2024 - о 10:00, 13.08.2024 - о 10:00, 14.08.2024 - о 10:00 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_9 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10

В жодний із призначеного час підозрюваний ОСОБА_4 в призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомив.

Постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 15.08.2024, на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_4 оголошено в розшук.

Враховуючи наведене, до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська подано клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_4 в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, яке ухвалою слідчого судді від 20.08.2024 задоволено, щодо підозрюваного обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.

У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, проведенням бойових дій, захопленням та окупацією Щастинського району Луганської області, конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, у тому числі:

Повідомленнями Щастинського МРВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях про виявлення кримінального правопорушення.

Протоколом огляду від 04.04.2023 сайту так званої «виборчої комісії луганської народної республіки», де оглянуто опубліковані рішення «територіальної виборчої комісії Новоайдарського району», серед яких опубліковано рішення щодо реєстрації ОСОБА_4 як кандидата від Луганського регіонального відділення Політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократична партія росії, кандидатом в депутати до так званої «Ради муніципального округу муніципального утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки першого скликання»; рішення «територіальної виборчої комісії Новоайдарського району лнр» № 14/64 від 12.08.2023 «Про реєстрацію списку кандидатів у депутати Ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання, висунутого «Луганське регіональне відділення Політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократичної партії росії» по єдиному виборчому округу», де зазначено ОСОБА_4 ; рішення «територіальної виборчої комісії Новоайдарського району» від 11.09.2023 № 20/94 «Про результати виборів депутатів Ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання по єдиному виборчому округу», яким визнано, що депутатом так званої «ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання по єдиному виборчому округу», обрано, зокрема, ОСОБА_4 . Також рішення «територіальної виборчої комісії Новоайдарського району» від 18.09.2023 № 22/117 «Про реєстрацію обраного депутата Ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання ОСОБА_4 », згідно з яким ОСОБА_4 зареєстровано як обраного депутата до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме до т.зв. «ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання».

Протоколом огляду від 11.04.2023, яким оглянуто розміщені на сайті «адміністрація Новоайдарського муніципального округу луганської народної республіки» рішення так званої «ради муніципального округу муніципального утворення Новоайдарський муніципальний округ», зокрема, щодо діяльності «ради», а також входження до її складу обраного депутата ОСОБА_4 , положення про «раду», входження ОСОБА_4 до комісії ради з правової політики та зв'язків з суспільством;

Протоколом огляду від 11.04.2024, публікацій, розміщених у телеграм-каналі «Адмінстрація Новоайдарського муніципального округу лнр» 19.09.2023 о 15:09 щодо першого організаційного засідання рад так званого «Совета муниципального округа муниципального образования ІНФОРМАЦІЯ_11 », де «Председатель территориальной избирательной комиссии Новоайдарского района ОСОБА_7 результаты выборов депутатов Совета первого созыва и вручил удостоверения депутатам, подтвердив их правомочность» /мовою оригіналу, а також 11.12.2023 о 16:02 щодо проведення «VII сессии Совета муниципального округа»,/мовою оригіналу, де розглядались питання бюджетного процесу. На фото, які додано до публікацій додано фото, у тому числі, ОСОБА_4 .

Протоколами допиту свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які пояснили, що їм відомо, що ОСОБА_4 був обраний депутатом до так званого «Совета муниципального округа муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской народной республики».

Протоколами пред'явлення особи до впізнання за фотознімками свідкам ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , згідно з якими свідки впізнали ОСОБА_4 .

Протоколом огляду від 31.07.2024, публікації, розміщеної у телеграм-каналі окупаційної влади «Луганск 24», ІНФОРМАЦІЯ_12 о 18:07 год. за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_13 розміщено публікацію з відеоінтерв'ю з ОСОБА_10 - депутатом Новоайдарського муніципального округу, щодо благоустрою пляжу в смт. Новоайдар. До публікації додано відеозапис тривалістю 01:37 хв., на якому на фрагменті з 00:13 зв. по 00:33 хв відеозапису особа чоловічої статі із темним волоссям, підписаний як « ОСОБА_11 , депутат Новоайдарского муниципального округа, организатор пректа», розповідає про заходи благоустрою пляжу у АДРЕСА_2 ;

Висновком експерта від 14.08.2024 № 463 за результатами проведення портретної експертизи, згідно з яким на наданих на експертизу фото (додатки до публікацій) зображено ОСОБА_4 ;

- повідомленням про підозру ОСОБА_4 від 08.08.2024.

Факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, у т.ч.:

Протоколом огляду від 04.04.2023 сайту так званої «виборчої комісії луганської народної республіки», де оглянуто опубліковані рішення «територіальної виборчої комісії», серед яких опубліковано рішення щодо реєстрації ОСОБА_4 як кандидата від Луганського регіонального відділення Політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократична партія росії, кандидатом в депутати до так званої «Ради муніципального округу муніципального утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки першого скликання»; рішення «територіальної виборчої комісії Новоайдарського району лнр» № 14/64 від 12.08.2023 «Про реєстрацію списку кандидатів у депутати Ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання, висунутого «Луганське регіональне відділення Політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократичної партії росії» по єдиному виборчому округу»; рішення «територіальної виборчої комісії Новоайдарського району» від 11.09.2023 № 20/94 «Про результати виборів депутатів Ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання по єдиному виборчому округу», визнано, що депутатом так званої «ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання по єдиному виборчому округу», обрано, зокрема, ОСОБА_4 . Також рішення «територіальної виборчої комісії Новоайдарського району» від 18.09.2023 № 22/117 «Про реєстрацію обраного депутата Ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання ОСОБА_4 », ОСОБА_4 зареєстровано як обраного депутата до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме до т.зв. «ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання», оскільки зазначена територіальна комісія діє на окупованій території Луганської області, вибори проходили на окупованій території Луганської області, орган діє на окупованій території Луганської області;

Протоколом огляду від 11.04.2023, яким оглянуто розміщені на сайті «адміністрація Новоайдарського муніципального округу луганської народної республіки» рішення так званої «ради муніципального округу муніципального утворення Новоайдарський муніципальний округ», зокрема, щодо діяльності «ради», а також входження до її складу обраного депутата ОСОБА_4 , положення про «раду», входження ОСОБА_4 до комісії ради з правової політики та зв'язків з суспільством, оскільки орган діє на окупованій території Луганської області;

Протоколом огляду від 11.04.2024, публікацій у телеграм-каналі «Адміністрація Новоайдарського муніципального округу лнр», розміщених19.09.2023 о 15:09 щодо першого організаційного засідання рад так званого «Совета муниципального округа муниципального образования ІНФОРМАЦІЯ_11 », де «Председатель территориальной избирательной комиссии ІНФОРМАЦІЯ_14 , подтвердив их правомочность» /мовою оригіналу, а також 11.12.2023 о 16:02 щодо проведення «VII сессии Совета муниципального округа»,/мовою оригіналу, де розглядались питання бюджетного процесу. На фото, які додано до публікацій додано фото, у тому числі, ОСОБА_4 . Оскільки оглянуті події відбуваються на окупованій території Луганської області;

Протоколами допиту свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які пояснили, що їм відомо, що ОСОБА_4 був обраний депутатом до так званого «Совета муниципального округа муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской народной республики».

Протоколоами пред'явлення особи до впізнання за фотознімками свідкам ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , згідно з якими свідки впізнали ОСОБА_4 .

Протоколом огляду від 31.07.2024, публікації, розміщеної у телеграм-каналі окупаційної влади «Луганск 24», ІНФОРМАЦІЯ_12 о 18:07 год. за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_13 розміщено публікацію з відеоінтерв'ю з ОСОБА_10 - депутатом Новоайдарського муніципального округу, щодо благоустрою пляжу в смт. Новоайдар. До публікації додано відеозапис тривалістю 01:37 хв., на якому на фрагменті з 00:13 зв. по 00:33 хв відеозапису особа чоловічої статі із темним волоссям, підписаний як « ОСОБА_11 , депутат ІНФОРМАЦІЯ_15 », розповідає про заходи благоустрою пляжу у АДРЕСА_2 , оскільки оглянуті події відбуваються на окупованій території Луганської області;

Інформацією Державної прикордонної служби України, відповідно до якої з лютого 2022 ОСОБА_4 не перетинав кордон та лінію розмежування з ТОТ.

Інформацією ДСЗН Луганської ОДА, відповідно до якої ОСОБА_4 не значиться як внутрішньо переміщена особа.

Також, відповідно інформації УДМС, ОСОБА_4 значиться зареєстрованим на тимчасово окупованій території Луганської області.

Інформацією Щастинського МРВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в якій на виконання доручення прокурора щодо встановлення місцезнаходження ОСОБА_4 , встановлено, що останній перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області.

Разом з тим, факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території також повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами та матеріалами, зокрема наведені відомості і докази в своїй сукупності дають достатньо підстав вважати, що підозрюваний здійснює повноваження так званого «депутата ради муніципального округу» на території Щастинського району Луганської області, а саме у смт. Новоайдар.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, зокрема передбачених статтями 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Згідно Статуту Міжнародної організації кримінальної поліції Інтерпол, організації категорично забороняється здійснювати будь-яке втручання або діяльність політичного, військового, релігійного чи расового характеру, у зв'язку з чим співпраця каналами Інтерполу щодо вказаної особи є неможливою.

Таким чином, офіційно оголосити підозрювану ОСОБА_12 в міжнародний розшук не надається можливим через суперечність правилам Інтерполу.

У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України вище вказані докази підтверджують, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України.

Про факт переховування підозрюваного від слідства та суду свідчить і те, що він на виклики до прокурора для проведення слідчих (розшукових) дій і вручення підозри (викликався двічі, кожного разу на три дати), опублікованими відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, не з'явився, не повідомивши про неможливість прибути чи наявність поважних причин неприбуття.

Враховуючи те, що підозрюваний належним чином викликався для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих, процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що згідно з оглянутими публікаціями ОСОБА_4 перебуває на території Щастинського району Луганської області, тобто на території України, яка на цей час тимчасово окупована рф та незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного існують підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Крім того, ОСОБА_4 засуджено вироком Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 02.05.2024 за ч. 7 ст. 111-1 КК України до 15 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади в органах державної влади і державного управління, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги, правоохоронних органах, судових органах України, на строк 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією всього майна, що належить йому на праві приватної власності (in absentia), що створює обгрунтування того, що підозрюваний намагається уникнути відповідальності та фактичного відбуття покарання, тобто з метою уникнення покарання ОСОБА_4 переховується від слідства на окупованій території.

Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих російською федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.

Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і в такому випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.

У даному випадку достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:

1) частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;

2) частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

З 24.02.2022 збройні формування російської федерації та незаконні збройні формування т.зв. лнр встановили та здійснюють фактичний контроль території Новоайдарської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області, до складу якої входить смт. Новоайдар, тобто вказана територія знаходиться під окупацією збройних формувань т.зв. лнр та російської федерації.

Крім того, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Згідно з вказаним Переліком Новоайдарська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області перебуває під тимчасовою окупацією рф з 25.02.2022.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).

Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України)

Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдань кримінального провадження, дотримання належної правової процедури необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.

Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.

Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 :

- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України;

- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклики прокурора, зокрема двічі не прибув на виклик на три дати без поважної причини);

- перебуває на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення спеціального досудового розслідування у даному кримінальному провадженні №22024130000000140 від 21.02.2024 стосовно ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 297-2 КПК України наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею.

У даному кримінальному провадженні на підставі постанови процесуального керівника дорученням Південного міжрегіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги підозрюваному призначено захисника - ОСОБА_5 .

Відповідно до наказу т.в.о. голови Служби безпеки України № 197 від 20.07.2022 місце тимчасової дислокації слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях визначено у м. Дніпро за адресою: площа Шевченка буд. 7. У зв'язку з цим клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження у справах, що розслідуються слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, для судового розгляду підлягають направленню до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримала та просила його задовольнити з підстав, наведених у ньому.

Захисник у судовому засіданні просив винести рішення на розсуд суду.

Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.

Так, у судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях за процесуального керівництва прокурорів Луганської обласної прокуратури та Щастинської окружної прокуратури Луганської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000140 від 21.02.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням (окупацією) Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 30.07.2024, за посиланням, опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_4 на 05.08.2024 - 10:00, 06.08.2024 - 10:00, 07.08.2024 - 10:00, за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22023130000000140, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного.

В жодний із призначеного час громадянин України ОСОБА_4 в призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомив.

Таким чином 08.08.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_4 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме у колабораційній діяльності, тобто у добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора на тимчасово окупованій території.

Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).

При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.

Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).

При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.

Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрюваний міг вчинити інкриміноване йому правопорушення.

Відповідно до матеріалів клопотання, з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.

При цьому, відповідно матеріалів клопотання підозрюваний постійно перебуває на тимчасово окупованій території України і встановити його точне місце перебування не видається за можливе. Доказами перебування підозрюваного на тимчасово окупованій території України підтверджено зібраними матеріалами досудового розслідування.

Постановою слідчого від 15.08.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_4 оголошено в розшук.

Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшуки.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1. 2. ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України.

Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до ч.1 т. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Матеріали клопотання свідчать, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.135,139,297-1 - 297-5, КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 , розглянувши матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024130000000140 від 21.02.2024 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження №22024130000000140 від 21.02.2024 відносно ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складений і оголошений о 09:05 годині 03.09.2024 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1