Ухвала від 02.09.2024 по справі 201/10693/24

Справа № 201/10693/24

Провадження № 1-кс/201/3689/2024

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2024 року м. Дніпро

Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська клопотання прокурора Сєвєродонецької окружної прокуратури в Луганській області ОСОБА_3 , розглянувши матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022130000000624 від 25.10.2022 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Лисичанськ, Луганської області, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 110, ч.5 ст. 111 КК України,

У судовому засіданні приймали участь:

прокурор ОСОБА_3 (в режимі відео конференції)

захисник ОСОБА_5 (в режимі відео конференції)

УСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання слідчого, погоджене з прокурором, про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за № 22022130000000624 від 25.10.2022 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

24.02.2022 Російською Федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

У результаті вищезазначених подій, значна частина території Луганської області, починаючи з 24.02.2022 по теперішній час опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій російської федерації на території Луганської області.

Одночасно, з метою зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Луганської області, з числа представників незаконного збройного формування, так званого «ЛНР» створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій, та, згідно з Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є органами окупаційної адміністрації російської федерації.

Як наслідок, агресія збройних сил російської федерації та інших військових формувань, що діють на їх боці, призвела до тимчасової окупації більшої частини території Луганської області.

У зв'язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України, приблизно 03.07.2022 захоплено та окуповано м. Лисичанськ Сєвєродонецького району Луганської області.

20 вересня 2022 року, так званою «народною радою ЛНР» прийнято «Закон о референдуме Луганской Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации».

З метою організації незаконного референдуму, утворено територіальну виборчу комісію м. Лисичанськ.

Громадянка України ОСОБА_4 усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, протиправно, переслідуючи мету змінити межі території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, приблизно в середині вересня 2022 року погодилась взяти участь в організації та проведенні незаконного референдуму в «територіальній виборчій комісії м. Лисичанськ», яка діяла у складі окупаційної адміністрації російської федерації на тимчасово окупованій території в АДРЕСА_2 на посаді «члена виборчої комісії».

Так, приблизно в середині вересня 2022 року, більш точний час не встановлено, ОСОБА_4 , усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, маючи умисел на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України шляхом взяття участі в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, а саме в АДРЕСА_2 , зі своїх особистих мотивів погодилась на призначення її на посаду члена «територіальної виборчої комісії м. Лисичанськ» для проведення так званого «референдуму луганської народної республіки з питання входження до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації» (далі за текстом «незаконний референдум»), та зайняла вказану посаду знаходячись на тимчасово окупованій території Україні, в Луганської області, вступивши таким чином у злочинну змову з іншими невстановленими особами для вчинення спільних протиправних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України шляхом організації та проведення в період з 23 по 27 вересня 2022 року у приміщенні Лисичанського ліцею № 14 Сєвєродонецького району Луганської області, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , незаконного референдуму з питання «входження луганської народної республіки до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації».

У період часу з 23 по 27 вересня 2022 року ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи на виборчій дільниці у приміщенні Лисичанського ліцею № 14 Сєвєродонецького району Луганської області, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , виконуючи відведену їй роль члена «територіальної виборчої комісії м. Лисичанськ», спільно з іншими невстановленими особами, шляхом складання списків виборців, ідентифікації осіб, що прийшли на виборчу дільницю, надання вказівок з організаційних питань іншим членам комісії, видачі бюлетенів для голосування в яких було запитання російською мовою: «Вы за вхождение Луганской Народной Республики в состав Российской Федерации?», підрахунку бюлетенів, складання протоколу голосування тощо, прийняла учать, організувала та забезпечила проведення незаконного референдуму, тобто вказаними діями ОСОБА_4 посягла на територіальну цілісність і недоторканність України, оскільки її дії спрямовані на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Крім того, у зв'язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України, приблизно 03.07.2022 захоплено та окуповано АДРЕСА_2 .

20 вересня 2022 року, так званою «народною радою ЛНР» прийнято «Закон о референдуме Луганской Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации».

З метою організації незаконного референдуму, утворено територіальну виборчу комісію м. Лисичанськ.

Громадянка України ОСОБА_4 усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, протиправно, приблизно в середині вересня 2022 року погодилась взяти участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, а саме організувати роботу «територіальну виборчу комісію м. Лисичанськ», яка діяла у складі окупаційної адміністрації російської федерації.

Так, приблизно в середині вересня 2022 року, більш точний час з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим, ОСОБА_4 усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, маючи умисел на участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, а саме в АДРЕСА_2 , зі своїх особистих мотивів погодилась на призначення її на посаду члена «територіальної виборчої комісії м. Лисичанськ» для проведення, в період з 23 по 27 вересня 2022 року, у приміщенні Лисичанського ліцею № 14 Сєвєродонецького району Луганської області, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , так званого «референдуму луганської народної республіки з питання входження до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації» (далі за текстом «незаконний референдум»), та зайняла вказану посаду знаходячись на тимчасово окупованій території Україні, в Луганської області.

У період часу з 23 по 27 вересня 2022 року ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи на виборчій дільниці, у приміщенні Лисичанського ліцею № 14 Сєвєродонецького району Луганської області, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , виконуючи відведену їй роль члена «територіальної виборчої комісії м. Лисичанськ», шляхом складання списків виборців, ідентифікації осіб, що прийшли на виборчу дільницю, надання вказівок з організаційних питань іншим членам комісії, видачі бюлетенів для голосування в яких було запитання російською мовою: «Вы за вхождение Луганской Народной Республики в состав Российской Федерации?», підрахунку бюлетенів, складання протоколу голосування тощо, ОСОБА_6 взяла участь в організації та забезпеченні проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території.

ОСОБА_4 , обґрунтовано підозрюється в умисних діях, вчинені з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, вчинені за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України.

Крім того, ОСОБА_4 , обґрунтовано підозрюється в участі в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 перебуває в м. Лисичанськ Сєвєродонецького району Луганської області, територія якого є тимчасово окупованою з 03.07.2022.

Вказана обставина унеможливлює вручення їй повістки про виклик згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 135 КПК України.

На виконання вимог ч. 8 ст. 135 КПК України, стороною обвинувачення вживались заходи щодо виклику ОСОБА_4 для її участі у кримінальному провадженні, шляхом публікації повістки про її виклик, а саме:

- на 10.12.2022, 11.12.2022 та 12.12.2022 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від 06.12.2022) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора в публікації від 06.12.2022;

- на 17.12.2022, 18.12.2022 та 19.12.2022 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від 13.12.2022) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора в публікації від 13.12.2022.

У визначений в повістках час та місце ОСОБА_4 не з'явилась, не повідомивши про неможливість та причини свого неприбуття.

Враховуючи викладене, стороною обвинувачення 13.12.2022, з дотриманням вимог ч. 8 ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України, ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 1111 КК України, шляхом публікації повідомлення про підозру в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від 13.12.2022) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора в публікації від 13.12.2022, що вважається належним повідомленням в розумінні абз. 2 ч. 8 ст. 135 КПК України.

Таким чином, 13.12.2022 ОСОБА_4 набула статусу підозрюваної у вказаному кримінальному провадженні.

Листом №4401.3.3-2314/44 від 16.11.2022 Управління Державної міграційної служби України в Луганській області та додатками до нього, відповідно до якого ОСОБА_4 документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_5 , виданого 04.04.2009 Лисичанським МВ УМВС України в Луганській області, а отже є громадянкою України.

Протоколом огляду від 06.09.2023, під час якого оглянуто сайт так званої « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де опубліковано постанову № 4 від 20.09.2022 «Про затвердження Порядку підготовки та проведення референдуму луганської народної республіки з питання входження лнр до складу РФ на правах суб'єкта РФ». Вказаним Порядком визначено механізм проведення так званого референдуму на тимчасово окупованій території Луганської області.

Протоколом огляду від 05.08.2024, під час якого оглянуто публікацію в інтернет-виданні «Україна.ру» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », яка опублікована ІНФОРМАЦІЯ_5 і знаходиться на відеосервісі « ОСОБА_7 », за покликанням: ІНФОРМАЦІЯ_6 В ході огляду встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на окупованій території в місті Лисичанськ Луганської області. Крім того, вона приймала участь в організації і проведенні так званого референдуму луганської народної республіки з питання входження лнр до складу РФ на правах суб'єкта РФ, а саме була членом територіальної виборчої комісії міста Лисичанська. Протоколом зафіксовано, як ОСОБА_4 особисто: приймала громадян; перевіряла їх документи на предмет місця прописки ПІП; надавала громадянам бланки бюлетенів для голосування; власноручно вносила ПІП особи, якій видано бюлетень до відповідної відомості; ставила у відомості відмітку про вручення бюлетеню особі; приймала їх підписи про здійснення голосування; показувала місце, де можливо здійснити голосування; показувала на урну, куди необхідно кидати бюлетені після проставлення громадянами відмітки в бюлетені; роз'яснювала умови проведення голосування.

Протоколом пред'явлення ОСОБА_4 для впізнання за фотознімком за участі свідка ОСОБА_8 , відповідно до якого ОСОБА_8 впізнала ОСОБА_4 , яка виступає на вище оглянутому відеозаписі, як член територіальної виборчої комісії м. Лисичанська.

Інформацією Головного центру обробки спеціальної інформації ДПС України № 19-55059/18/24-Вих від 12.08.2024, відповідно до якої ОСОБА_4 не виїжджала з окупованої території.

Інформацією Департаменту соціального захисту населення Луганської ОДА № 4/3404-31 від 21.08.2024, відповідно до якої встановлено, що ОСОБА_4 до цього часу не реєструвалася, як внутрішньо переміщена особа.

Таким чином, вказані докази з точки зору їх достатності та взаємозв'язку вказують на те, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 1111 КК України, а також вказують на наявність достатніх підстав вважати, що підозрювана ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України.

Як зазначалося вище, підозрювана шість разів викликалась до прокурора, в порядку ч. 8 ст. 135 КПК України, для здійснення за її участі процесуальних дій.

У визначений в повістках час та місце ОСОБА_4 не з'явилась, не повідомивши про неможливість та причини свого неприбуття.

Таким чином, з огляду на положення ч. 8 ст. 135 КПК України, ОСОБА_4 вважається належним чином ознайомленою зі змістом повісток про її виклик, а також зі змістом повідомлення про підозру, як наслідок вона обізнана про здійснюване щодо неї досудового розслідування.

Отже, враховуючи те, що підозрювана обізнана про здійснюване щодо неї досудового розслідування, а також те, що згідно із іншими матеріалами досудового розслідування вона перебуває на тимчасово окупованій території, необхідно вважати, що ОСОБА_4 переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Крім того, стороною обвинувачення 20.12.2022 оголошено розшук підозрюваної ОСОБА_4 .

Враховуючи наведене, стороною обвинувачення достовірно встановлено те, що підозрювана ОСОБА_4 :

- обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 3 ст. 1111 КК України;

- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, зокрема, не прибула на виклик без поважної причини більше 2 разів);

- перебуває на тимчасово окупованій території України.

Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території, де переховується від органів досудового розслідування.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдань кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, є необхідним отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22022130000000624 стосовно підозрюваної ОСОБА_4 спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 3 ст. 1111 КК України.

Відповідно до наказу ЦУ СБУ № 197 від 20.07.2022, на період воєнного стану, або до прийняття окремого рішення Головою Служби безпеки України місце тимчасової дислокації слідчого відділу 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях визначено за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, пл. Шевченка, буд. 7. Тому вказане клопотання подається до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська, тобто в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

З огляду на викладене слідчий просить надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_4 .

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.

Захисник у судовому засіданні зазначив, що він заперечує проти поданого клопотання, просив відмовити в задоволенні клопотання в повному обсязі.

Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.

Так, в судовому засіданні встановлено, що Слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 22022130000000624 від 25.10.2022.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 перебуває в м. Лисичанськ Сєвєродонецького району Луганської області, територія якого є тимчасово окупованою з 03.07.2022.

Вказана обставина унеможливлює вручення їй повістки про виклик згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 135 КПК України.

На виконання вимог ч. 8 ст. 135 КПК України, стороною обвинувачення вживались заходи щодо виклику ОСОБА_4 для її участі у кримінальному провадженні, шляхом публікації повістки про її виклик, а саме:

- на 10.12.2022, 11.12.2022 та 12.12.2022 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від 06.12.2022) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора в публікації від 06.12.2022;

- на 17.12.2022, 18.12.2022 та 19.12.2022 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від 13.12.2022) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора в публікації від 13.12.2022.

У визначений в повістках час та місце ОСОБА_4 не з'явилась, не повідомивши про неможливість та причини свого неприбуття.

Враховуючи наведені вище обставини, 13.12.2022, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_4 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру та повістки про виклик на 10.12.2022, 11.12.2022,12.12.2022 та 17.12.2022, 18.12.2022 ,19.12.2022 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 06.12.2022 та 13.12.2022 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від 06.12.2022 та №263 (7384) від 13.12.2022, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

Таким чином, 13.12.2022 у кримінальному провадженні № 22022130000000624 від 25.10.2022 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 110 ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).

При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.

Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).

При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.

Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрюваний міг вчинити інкриміноване йому правопорушення.

Відповідно до матеріалів клопотання, з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.

При цьому, відповідно матеріалів клопотання підозрювана постійно перебуває на тимчасово окупованій території України і встановити його точне місце перебування не видається за можливе. Доказами перебування підозрюваного на тимчасово окупованій території України підтверджено зібраними матеріалами досудового розслідування.

Постановою слідчого від 20.12.2022 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_4 оголошено в розшук.

Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшуки.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1. 2. ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Під час досудового розслідування встановлено, що підозрювана ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України.

Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до ч.1 т. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Матеріали клопотання свідчать, що підозрювана належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.135,139,297-1 - 297-5, КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора Сєвєродонецької окружної прокуратури в Луганській області ОСОБА_3 , розглянувши матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022130000000624 від 25.10.2022 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 110, ч.5 ст. 111 КК України, - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження №22022130000000624 від 25.10.2022 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 110, ч.5 ст. 111 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складений і оголошений о 09:05 годині 03.09.2024 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1