Постанова від 03.09.2024 по справі 420/34472/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/34472/23

Категорія:106000000 Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С.О.

Місце ухвалення: м. Одеса

Дата складання повного тексту:27.02.2024 р.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута за правилами п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), третя особа ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (далі - в/ч НОМЕР_1 ), третя особа ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України (далі - в/ч НОМЕР_2 ), про:

- визнання протиправними дій в/ч НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року з встановленням базового місяця - листопад 2015 року;

- зобов'язання в/ч НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року враховуючи базовий місяць - січень 2008 року та з врахуванням раніше проведеної виплати.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що 16 листопада 2023 року відповідачем на підставі довідки НОМЕР_3 прикордонного загону було нараховано та виплачено за період з 01 травня 2014 року по 28 лютого 2018 року індексацію грошового забезпечення у сумі 28 872, 87 грн. із застосування при розрахунку суми індексації місяця підвищення тарифних ставок (окладів) - грудень 2013 року, вересень 2014 року, листопад 2015 року (довідка НОМЕР_3 прикордонного загону від 02 листопада 2023 року №142, архівні відомості про грошове забезпечення ОСОБА_1 ). Проте, позивач не згодний з розрахунком та сумою виплаченої йому індексації, у зв'язку з чим він звернувся із заявою до 9, НОМЕР_3 прикордонних загонів з проханням здійснити перерахунок виплат при звільненні та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період служби з урахуванням базового місяця - січень 2008 року.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що вони є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню та зазначає, що виплата індексації грошового забезпечення позивачу проводилась з дотриманням вимог законодавства.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 до в/ч НОМЕР_1 , третя особа: в/ч НОМЕР_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправними дії в/ч НОМЕР_1 щодо застосування листопада 2015 року як місяця за якими починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року включно.

Зобов'язано в/ч НОМЕР_1 нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань в/ч НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 1 073 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні нуль копійок)

В апеляційній скарзі в/ч НОМЕР_1 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та порушенням норм процесуального права.

Доводи апеляційної скарги:

- з 01 грудня 2015 року було нормативно скасовано правило визначення місяця початку процедури індексації від події прийняття на роботу після 21 червня 2012 року і введено в дію уніфіковане правило визначення місяця початку процедури індексації - від наступного місяця, коли мала місце подія підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання. До чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у п.п.1-1 цього Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, яким затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення" (далі - Порядок №1078). Відтак, у відповідача була відсутня об'єктивна можливість діяти в інший спосіб, окрім того як він діяв в зазначені періоди, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні;

- індексація оплати праці (грошового забезпечення) є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, які мають систематичний (щомісячний) характер, а індексація як механізм, прямо пов'язана із знеціненням грошових доходів, що виражається у перевищенні індексу споживчих цін встановленого порогу в 103 відсотка, що компенсується за рахунок нарахування індексації. Отже, для правовідносин, пов'язаних з нарахуванням індексації, визначальним є також факт підвищення саме грошового доходу, а не лише тарифних ставок (окладів), у порівнянні з наявним на момент підвищення індексом споживчих цін. З урахуванням зазначеного, позивачу після його звернення, було виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01 травня 2014 року по 28 лютого 2018 року у відповідності до вимог Порядку №1078, а тому підстави для здійснення перерахунку індексації грошового забезпечення відсутні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги в/ч НОМЕР_1 , перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини:

ОСОБА_1 проходив військову службу по контракту в органах Державної прикордонної служби України, у тому числі з 01 липня 2015 року по 16 листопада 2015 року, з 10 лютого 2016 року по 21 липня 2023 року - в НОМЕР_3 прикордонному загоні, з 22 липня 2023 року по 27 вересня 2023 року - в в/ч НОМЕР_1 прикордонному загоні.

Наказом від 27 вересня 2023 року №644-ос начальника в/ч НОМЕР_1 позивач, інспектор прикордонної служби 2 категорії, остання штатна посада - кулеметник першої групи наземної розвідки розвідувальної прикордонної застави прикордонної комендатури швидкого реагування, - звільнено з військової служби за пп."г" (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю 1 групи) п.3 ч.5 ст. 26 Закону України "Про військової обов'язок і військову службу".

Станом на день звільнення відповідно до наказу від 27 вересня 2023 року №644-ос, вислуга років становить: календарна військова 16 років 09 місяця 02 дня, пільгова військова - 07 років 03 місяця 05 днів; всього військова - 24 років 00 місяця 07 днів.

Відповідно до положень цього наказу, позивач на момент звільнення повинен був отримати: грошову компенсацію за невикористанні 40 днів щорічної основної відпустки за 2022 рік та 10 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік; премію у розмірі 530% від посадового окладу, визначеного за 9 тарифним розрядом; надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавку; додаткову винагороду пропорційно часу виконання завдань за період з 01 вересня 2023 року по 03 вересня 2023 року, з 14 вересня 2023 року по 26 вересня 2023 року із розрахунку 30 000 грн. на місяць.

Водночас, під час проходження військової служби в період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року, в порушення вимог ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ст. 1, ч. 1.5 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", позивачу не виплачувалась індексація грошового забезпечення.

05 жовтня 2023 року позивач звернувся на адресу НОМЕР_4 прикордонного загону з вимогою виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року.

Листом від 11 жовтня 2023 року №11/Т-146-155 відповідач повідомив позивача про необхідність отримати інформацію про розмір грошового забезпечення та суми розрахованої індексації із військової частини НОМЕР_2 , де він проходив в цей період службу.

16 листопада 2023 року відповідачем на підставі довідки НОМЕР_3 прикордонного загону позивачу було нараховано та виплачено за період з 01 травня 2014 року по 28 лютого 2018 року індексацію грошового забезпечення у сумі 28 872, 87 грн. із застосування при розрахунку суми індексації місяця підвищення тарифних ставок (окладів) - грудень 2013 року, вересень 2014 року, листопад 2915 року (довідка НОМЕР_3 прикордонного загону від 02 листопада 2023 року №142, архівні відомості про грошове забезпечення ОСОБА_1 ).

Не погоджуючись з розрахунком та сумою виплаченої позивачу індексації, він звернувся із заявами до 9, НОМЕР_3 прикордонних загонів з проханням здійснити перерахунок виплат при звільненні та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період служби з урахуванням базового місяця - січень 2008 року.

За результатами розгляду звернення відповідач листом від 24 жовтня 2023 року №11/К-156-166 надав позивачу копії відповідних документів, перерахунок виплаченої суми не здійснив, та поінформував що сума індексації нарахована позивачу на підставі розрахунку військової частини НОМЕР_2 , де він проходив службу у визначений період.

НОМЕР_3 прикордонним загоном надано відповідь, у який зазначено, що розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 03 березня 2023 року №Т/116-1743 щодо окремих питань грошового забезпечення запропоновано проводити виплату індексацію військовослужбовцям, які звільняються з військової служби за всі періоди за письмовим зверненням, у зв'язку з чим запропоновано знову звернутися до органів Державної прикордонної служби. Перерахунку розміру індексації грошового забезпечення позивачу не здійснено.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що незмінність посадового окладу позивача станом на дату виникнення оскаржуваних правовідносин, що з урахуванням стабільності відносин щодо встановлених державою розмірів посадових окладів військовослужбовців свідчить про можливість встановлення січня 2008 року базовим місяцем для перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року включно.

За таких обставин, вищевикладене дало суду першої інстанції підстави для висновку про протиправність дій відповідача щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року без урахування базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в цей період січень 2008 року. Тому дана вимога позивача є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ч.2 ст. 19 Конституції України, ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, ч.ч.1-3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ст.ст. 1, 2, 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п.п.1, 1-1, 2, 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, яким затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення".

Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, яким затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення" (далі - Порядок №1078) він визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Згідно п.1-1 Порядку №1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абз.2 цього пункту.

Згідно з п.2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Пунктами 4, 5 Порядку №1078 визначено, що у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Тобто, місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 (далі - Постанова №1294)затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.

Відповідно п.13 Постанови №1294 вона набрала чинності з 01 січня 2008 року.

З січня 2008 року по 28 лютого 2018 року посадовий оклад позивача не змінювався.

Колегія суддів зазначає, що вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме: до 01 березня 2018 року.

Отже, відповідно до положень Порядку №1078, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 26 січня 2022 року у справі №400/1118/21.

За таких обставин, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2024 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 03 вересня 2024 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.