Постанова від 30.08.2024 по справі 280/10041/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2024 року м. Дніпросправа № 280/10041/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),

суддів: Суховарова А.В., Головко О.В.,

розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2024 року (суддя Артоуз О.О.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення індексації пенсії за віком ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який застосовується для обчислення його пенсії (за 2019 - 2021) на коефіцієнти збільшення та не виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення його пенсії періоду з липня 2006 року по вересень 2010 року включно;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , збільшивши показник середньої заробітної плати, який застосовується при обчисленні його пенсії (за 2019-2021 роки) на коефіцієнти збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14 з дня його застосування, а саме з 15.10.2021 та на коефіцієнт збільшення 1,197 з 01.03.2023, а також додатково виключивши з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення його пенсії період з липня 2006 року по вересень 2010 року включно відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 40 Закону №1058-IV з 15.10.2021.

стягнути з відповідача сплачений позивачем судовий збір по справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з липня 2006 року позивач перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Перебуваючи на пенсії за вислугу років 11.01.2022 позивач звернувся до відповідача з заявами про призначення пенсії за віком. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.05.2023 у справі № 280/406/23 зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки та із виключенням із обрахунку коефіцієнту заробітної плати періоду з 01.07.2000 по 30.06.2006 з наступного дня за днем досягнення ним пенсійного віку, а саме з 15.10.2021 з врахуванням раніше проведених виплат. Виконуючи вказане рішення суду відповідачем скасовано раніше проведену індексацію пенсії позивача та раніше проведену оптимізацію коефіцієнта заробітної плати пенсії позивача з 15.10.2021, однак у момент виконання рішення у справі № 280/406/23, а саме в листопаді 2023 року. Позивач 28.10.2023 звернувся з заявою до відповідача, якою просив усунути вказані порушення, проте листом від 13.11.2023 №18683-18750/К-02/8-0800/23 відповідач повідомив що не вбачає порушень в обчисленні пенсії позивача. Також, відповідач після виключення періоду на виконання рішення суду з 01.07.2006 по 30.06.2006 мав бути визначити новий період для виключення в межах 10 % періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії. Однак, відповідач від вказаних дій утримався як самостійно, так і на заяву позивача, що є протиправною бездіяльністю. Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною позивач звернулася до суду з даним позовом та просить його задовольнити.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2024 року відмовлено у задоволенні вимог адміністративного позову.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду та прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована доводами адміністративного позову.

У відзиві на апеляційну скаргу Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

У відповіді на відзив позивач заперечив проти його вимог та підтримав вимоги апеляційної скарги.

Відповідно до вимог статті 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву, колегія суддів дійшла таких висновків.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з липня 2006 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області ОСОБА_1 з 02.10.2022 призначено пенсію за віком.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16 травня 2023 року у справі № 280/406/23 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не з наступного дня за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 15.10.2021, щодо не застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки та не виключення заробітної плати позивача за період з 01.07.2000 по 30.06.2006 при її обчисленні та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки та із виключенням із обрахунку коефіцієнту заробітної плати періоду з 01.07.2000 по 30.06.2006 з наступного дня за днем досягнення ним пенсійного віку, а саме з 15.10.2021 з врахуванням раніше проведених виплат.

Рішення суду від 16 травня 2023 року у справі № 280/406/23 набрало законної сили 16.08.2023.

На заяву позивача листом від 13.11.2023 № 18683-18750/К-02/8-0800/23 відповідачем повідомлено, що згідно рішення суду пенсію було розраховано за період з 01.07.2000 по 30.09.2021 за даними персоніфікованого обліку, враховано заробітну плату за 255 місяців, з яких виключено 72 місяця (з 01.07.2000 по 30.06.2006) з найменшим коефіцієнтом заробітку. Було застосовано показник середньої заробітної плати в галузях економіки за 2019-2021 роки - 10846,37 грн. Індивідуальний коефіцієнт по заробітній платі після оптимізації склав - 4,19479. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону 1058, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197. У разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії. Пенсії обчислені із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески 6186,32 грн. з 1 березня 2023 року перераховано із показника середньої заробітної плати 7405,03 грн. (6186,32*1,197). З 15.10.2021 Вам призначена пенсія за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019-2021 роки, у розмірі 10846,37 грн. Оскільки при обчисленні Вашої пенсії вже застосовано показник середньої заробітної плати, який більше від 7405,03 грн., тобто від показника, який застосовується при індексації пенсії у 2023 році, розмір Вашої пенсії з 01.03.2023 підвищений на 100 грн. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.05.2023 у справі № 280/406/20 виконано Головним управлінням в межах покладених зобов'язань у повному обсязі.

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд апеляційної інстанції зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою ст. 9 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-ІV) визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України №1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 (далі - Порядок №124).

Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абз. 2 п.2. Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону України №1058-IV.

Відповідно до п.4. Порядку №124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

К=(ЗСЦ + ЗСЗ) х 50% + 1,

100%

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзп (1) : Псзп (2) х 100 % - 100 %,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Тобто, для перерахунку пенсії з метою індексації не застосований вказаний вище множник Зс. Натомість у формулі перерахунку пенсії із зазначеною метою вказано показники зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні та споживчих цін за попередній рік (у відсотках).

Згідно з п.5. Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 Деякі питання пенсійного забезпечення громадян (Офіційний вісник України, 2008 р., № 25, ст. 785), щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до п.6. Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168) установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., N 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Абзацом 3 п.2 Постанови №168 визначено, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Пунктом 6 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679) та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Як свідчать матеріали справи, відповідач не здійснив індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, з мотивів, що було застосовано показник середньої заробітної плати в галузях економіки за 2019-2021 роки - 10846,37 грн. Індивідуальний коефіцієнт по заробітній платі після оптимізації склав - 4,19479. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону 1058, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197. У разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії. Пенсії обчислені із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески 6186,32 грн. з 1 березня 2023 року перераховано із показника середньої заробітної плати 7405,03 грн. (6186,32*1,197). З 15.10.2021 Вам призначена пенсія за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019-2021 роки, у розмірі 10846,37 грн. Оскільки при обчисленні пенсії вже застосовано показник середньої заробітної плати, який більше від 7405,03 грн., тобто від показника, який застосовується при індексації пенсії у 2023 році, розмір пенсії з 01.03.2023 підвищений на 100 грн. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.05.2023 у справі № 280/406/20 виконано Головним управлінням в межах покладених зобов'язань у повному обсязі.

Отже, з 15.10.2021 відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача застосовуючи коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії - 1,17; 1,11; 1,11; 1,14 та 1,197 та коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023.

Оскільки відсутні належні, достовірні та допустимі докази здійснення з 15.10.2021 перерахунку пенсії зі збільшенням показнику середньої заробітної плати, який застосовується при обчисленні за 2019-2021 роки та з 01.03.2023 індексації пенсії позивачки із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, відповідач допустив бездіяльність щодо проведення індексації пенсії із застосуванням вказаного вище коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії та порушив право позивачки на належне пенсійне забезпечення з 15.10.2021 та з 01.03.2023.

Отже позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача додатково виключити з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення його пенсії період з липня 2006 року по вересень 2010 року включно відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV з 15.10.2021.

Згідно з розрахунком заробітної плати при призначенні пенсії за віком за рішенням суду із заробітної плати було виключено період з 01.07.2000 по 30.06.2006, який складає 72 місяці, що перевищує визначені законом 10 %.

До оптимізації для обчислення заробітної плати враховувались 255 місяців заробітної плати, а після - 183 місяців.

Згідно з реченням другим абзацу третього частини 1 статті 40 Закону №1058-IV додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Позивач просить додатково виключити період, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення його пенсії період з липня 2006 року по вересень 2010 року включно, тобто 51 місяць.

Оскільки під час оптимізації виключається не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі, вказані вимоги не можуть бути задоволені, оскільки сума місяців, виключених оптимізацією, та додаткових місяців, які бажає виключити позивач, буде більшою ніж 10% від тривалості страхового стажу. Крім того, місяці, як просить виключити позивач із підрахунку заробітної плати, це місяці з найнижчим заробітком, проте, вони не відносяться до періодів, які передбачені другим реченням абзацу третього частини 1 статті 40 Закону №1058-IV, і які за бажанням особи можуть бути додатково виключені.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення позову.

Враховуючи сукупність викладених обставин, колегія суддів доходить висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, з порушенням норм процесуального права, що є підставою для його скасування.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи задоволення позовних вимог, колегія судді дійшла до висновку про стягнення на користь позивача суму сплаченого судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 243, 317, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2024 року скасувати.

Прийняти у справі нове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо непроведення збільшення показника середньої заробітної плати, який застосовується при обчисленні пенсії ОСОБА_1 на коефіцієнти збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14 та 1,197.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії, збільшивши показник середньої заробітної плати, який застосовується при обчисленні її пенсії (за 2019-2021 роки) на коефіцієнти збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14 та 1,197 з дня його застосування, а саме з 15.01.2021 та на коефіцієнт збільшення 1,197 з 01.03.2023.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір сплачений за подання позовної заяви та апеляційної скарги у розмірі 1719 грн.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий - суддя Т.І. Ясенова

суддя А.В. Суховаров

суддя О.В. Головко