Рішення від 03.09.2024 по справі 600/893/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2024 р. м. Чернівці Справа № 600/893/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.02.2022 року № 53/495 видану ПАТ «Херсонським електромашинобудівним заводом».

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідачем безпідставно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.02.2022 року № 53/495 видану ПАТ «Херсонським електромашинобудівним заводом», з підстав неможливості проведення звірки. Позивач зазначає, що відсутність доступу до підприємства, яке видало довідку від 10.02.2022 року № 53/495 про заробітну плату позивача за період роботи до 01 липня 2000 р. не є безумовною підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії особі.

Відповідач заперечував проти задоволення позову та вказав, що позивачем не додано до заяви від 18.01.2023 р. завірені в установленому порядку копії первинних документів, на підставі яких було складено довідку від 10.02.2022 року № 53/495 про його заробітну плату. Крім того відповідач вказав про неможливість проведення звірки з ПАТ «Херсонським електромашинобудівним заводом», оскільки листи із запитами пенсійного органу повертаються з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Тиким чином, відповідач вважає правомірною відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , а тому просить відмовити у задоволенні позову.

Рух справи у суді

Судом відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Згідно довідки від 05.02.2022 р. №7713-7001652813 позивач перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа, проживає по АДРЕСА_1 . (а.с. 10).

Відповідно до довідки ПАТ «Херсонським електромашинобудівним заводом» від 10.02.2022 р. Херсонський електромашинобудівний завод перейменовано 21.03.1994 р. у Відкрите акціонерне товариство «Херсонський електромашинобудівний завод», 23.05.2012 р. перейменовано у Публічне акціонерне товариство «Херсонський електромашобудівний завод», 18.05.2016 р. перейменовано у Приватне акціонерне товариство «Херсонський електромашинобудівний завод». (а.с. 9).

Матеріали справи містять копію довідки Приватного акціонерного товариства «Херсонський електромашинобудівний завод» від 10.02.2022 №53/495 про заробітну плату для обчислення пенсії позивача за період 1993-2000 роки. У вказаній довідці зазначено, що на всі виплати нараховано страхові внески (єдиний внесок), довідка видана на підставі особистих рахунків за 1993-2000 роки, які знаходяться за адресою м. Херсон, вул. Ушакова, 57. (а.с. 10).

Згідно копії трудової книжки позивача серія НОМЕР_1 підтверджено період роботи позивача з 15.03.1993 р. по15.09.2003 р. на Херсонському електромашинобудівному заводі. (а.с. 12-13).

Відповідно до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААВ №241597 позивачу встановлено третю групу інвалідності. (а.с. 18).

Матеріали справи містять довідку з Реєстру застрахованих осіб ДРЗДСС форми ОК-5 за період 1998-2023. (а.с. 19-22).

18.01.2023 р. позивачем подано до пенсійного органу заяву про перерахунок пенсії по заробітній платі. Згідно листа пенсійного органу від 16.10.2023 р. №6303-6221/м-17/8-2400/23 повідомлено позивача про неможливість проведення звірки відповідності даних з ПрАТ «Електромаш», оскільки лист із запитами пенсійного органу повернувся з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Вказано, що за наявними документами, підстав для проведення перерахунку пенсії відсутні. (а.с. 16-17).

Мотивувальна частина

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 44 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-ІV) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Приписи ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначають, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або у разі відсутності після 1 липня 2000 року 60 місяців страхового стажу, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За правилами ч.ч. 1-3 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 затверджено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(далі - Порядок №22-1).

Згідно з абз.1 та абз. 2 пп. 3 п. 2.1 Порядку №22-1 передбачено, що для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, який повинен бути підтверджений належними документами, зокрема, трудовою книжкою.

Згідно п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

На підставі матеріалів справи встановлено, що позивач з 15.03.1993 р. по15.09.2003 р. на Херсонському електромашинобудівному заводі, що підтверджується записами трудової книжки серія НОМЕР_1 та не заперечується пенсійним органом.

Як вбачається з матеріалів справи позивач перебуває на обліку у пенсійному фонді та отримує пенсію по інвалідності. 18.01.2023 р. позивачем подано до пенсійного органу заяву про перерахунок пенсії по заробітній платі. Для визначення доцільності застосування при обчисленні розміру пенсії довідки про заробіток до 01.07.2000 р. було подано довідку Приватного акціонерного товариства «Херсонський електромашинобудівний завод» від 10.02.2022 №53/495 про заробітну плату для обчислення пенсії позивача за період 1993-2000 роки. У вказаній довідці зазначено, що на всі виплати нараховано страхові внески (єдиний внесок), довідка видана на підставі особистих рахунків за 1993-2000 роки, які знаходяться за адресою м. Херсон, вул. Ушакова, 57.

Згідно листа пенсійного органу від 16.10.2023 р. №6303-6221/м-17/8-2400/23 повідомлено позивача про неможливість проведення звірки відповідності даних з ПрАТ «Електромаш», оскільки лист із запитами пенсійного органу повернувся з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Вказано, що за наявними документами, підстав для проведення перерахунку пенсії відсутні.

Однак, суд вважає такі доводи пенсійного органу помилковими, оскільки аналіз змісту архівної довідки Приватного акціонерного товариства «Херсонський електромашинобудівний завод» від 10.02.2022 №53/495 свідчить, що вказана довідка містять посилання на розрахункові відомості та первинні документи, на підставі яких довідка видана. Крім того, зазначена довідка завірена печаткою товариства, підписами керівника і головного бухгалтера та містять відомості про фактичну суму заробітної плати позивача за період її роботи в Приватному акціонерному товаристві «Херсонський електромашинобудівний завод» за період з березня 1993 р. по червень 2000 року.

Крім того, відомості довідки про заробітну плату від 10.02.2022 №53/495 у повній мірі узгоджуються із записами трудової книжки позивача серія НОМЕР_1 щодо періоду роботи у Приватному акціонерному товаристві «Херсонський електромашинобудівний завод».

При цьому, як встановив суд, пенсійним органом не заперечується факт роботи позивача у Приватному акціонерному товаристві «Херсонський електромашинобудівний завод» та зарахування до його страхового стажу період з березня 1993 р. по червень 2000 р.

Суд наголошує, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами іншого чинним законодавством не передбачено.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а15.

Суд наголошує увагу відповідача, що ненадання/ненадходження інформації щодо відрахованих сум єдиного соціального внеску до відповідного пенсійного фонду не може бути підставою для позбавлення особи права на пенсійне забезпечення та врахування стажу за вказаний час роботи.

Згідно з пп. 13 п. 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23 липня 2014 Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань здійснює міжнародне співробітництво, забезпечує виконання зобов'язань, узятих за міжнародними договорами України з питань, що належать до його компетенції.

Обов'язок отримання інформації від відповідних фондів держав-учасниць міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення (в довільній формі) про сплату страхових внесків за періоди роботи особи після 01 січня 2004 в силу приписів Порядку №22-1 покладається саме на орган, що призначає пенсію. Нездійснення такого обов'язку або неотримання інформації з причин, які не залежать від волі пенсіонера, не є належною підставою для неврахування як стажу роботи за спірні періоди, так і заробітної плати (доходу), отриманої за періоди такої роботи.

На переконання суду, довідка від 10.02.2022 №53/495 відображає суми заробітної плати позивача, отриманої у відповідний період, інформацію про роботодавця (податкового агента), отримані доходи, сплачені податки. Будь-яких належних доказів невідповідності змісту довідки, доказів її недостовірності відповідачем до суду не надано. Водночас, відсутність підприємства за зареєстрованим місцезнаходженням або ненадання документів підприємства, на якому працював пенсіонер, не може бути підставою для настання для такого пенсіонра несприятливих наслідків за відсутності його вини у неможливості їх одержання.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 21.11.2019 у справі №348/463/17 та від 13.02.2020 у справі №523/19088/16-а.

Отже, суд вважає, що у даному випадку позивач не може бути позбавлений права на врахування сум отриманої ним заробітної плати при обчисленні пенсії лише через неможливість перевірки відповідної довідки пенсійним органом, у зв'язку з поверненням листа із запитами пенсійного органу з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Вказані обставини виникли не з вини позивача і на зазначені обставини він об'єктивно не міг вплинути.

Таким чином, суд вважає протиправною відмову пенсійного органу у проведенні перерахунку пенсії позивача згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.02.2022 року № 53/495 видану Приватним акціонерним товариством «Херсонський електромашинобудівний завод».

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не обґрунтовано правомірність відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.02.2022 року № 53/495, видану Приватним акціонерним товариством «Херсонський електромашинобудівний завод».

Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Судові витрати

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв'язку із звільнення позивача від сплати судового збору, суд не вирішує питання щодо стягнення на користь позивача судового збору.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.02.2022 року № 53/495 видану ПАТ «Херсонським електромашинобудівним заводом».

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_2 ).

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя Т.М. Брезіна