02 вересня 2024 року справа № 580/6475/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - Головне управління, відповідач), в якому, з урахуванням редакції позову від 08.07.2024, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 971030131624 від 29.05.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком за загальним правилом передбаченим статтею 26 Закону № 1058-IV, по досягненню віку 62 роки, за наявності розміру страхового стажу 35 років;
- зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком за загальним правилом передбаченим статтею 26 Закону № 1058-IV, по досягненню віку 62 роки, за наявності розміру страхового стажу 35 років, та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні.
15.07.2024 суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв адміністративну справу до свого провадження, вирішив здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
09.08.2024 до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представниця відповідача, зокрема, зазначила про необхідність залучення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до участі як другого відповідача у справі, оскільки виплата пенсії проводитиметься Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області.
Перевіривши матеріали справи, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. ч. 3-5 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Суд зазначає що визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість з'ясування належності відповідачів, їх заміна у разі необхідності та встановлення обґрунтованості позову - це обов'язок суду, який виконується під час розгляду справи.
Належним є відповідач, який є суб'єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права.
Суд врахував, що згідно до п. 4.2 Порядку 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п. 4.10 Порядку 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, для здійснення виплати пенсії.
Таким чином, прийняття рішення про призначення пенсії має здійснюватись структурним підрозділом органу пенсійного фонду, на який за принципом екстериторіальності розподілено заяву пенсіонера. При цьому, нарахування та виплату пенсії має здійснювати орган Пенсійного фонду, за місцем проживання пенсіонера.
На необхідності вчинення дій зобов'язального характеру територіальним органом Пенсійного фонду України, визначеним за принципом екстериторіальності також наголосив Верховний Суд у постанові від 08 лютого 2024 року у справі № 500/1216/23.
Суд врахував, що предметом цього спору є визнання протиправним та скасування рішення № 971030131624 від 29.05.2024, яке прийняло Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, та зобов'язання його повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком. Таким чином, нарахування й виплата пенсії не є предметом цього спору, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про відсутність підстав для залучення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до участі у справі в якості співвідповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 48, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні клопотання представниці відповідача про залучення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до участі у справі в якості співвідповідача відмовити.
Ухвала набирає законної сили після з моменту підписання та не може бути оскаржена.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК