Ухвала від 02.09.2024 по справі 580/7125/24

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду

та відкриття провадження в адміністративній справі

02 вересня 2024 року справа № 580/7125/24

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - ОСОБА_1 , позивачка) подала позов до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (18005, м. Черкаси, бульв. Шевченка, 307, далі - Департамент, відповідач), в якому, з урахуванням адміністративного позову у редакції від 20.08.2024, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо ненадання допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, що передбачена постановою КМУ “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» № 332 від 20.03.2022, згідно заяви ОСОБА_1 від 15.02.2024;

- зобов'язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради поновити ОСОБА_1 допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, згідно заяви від 15.02.2024 та виплатити її.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що відповідач відмовив у наданні допомоги, зазначивши, що смт. Баришівка Київською області не входить у відповідний Перелік, а позивачка не підпадає під дію п. 13-1 та п. 13-4 Порядку. Позивачка зазначає, що в Порядку № 332 вказано умову, що територія повинна бути включена до Переліку, законодавством не передбачено таку умову як виключення території зі списку, або припинення бойових дій на території, або звільнення з окупації. Крім того, законодавець прописує норму як “які перемістилися (повторно перемістилися)», тобто, законодавець надає варіанти вибору, або які перемістилися, або повторно перемістилися. Крім того, зазначила, що м. Амвросіївка Донецького району Донецької області знаходиться під окупацією з 2014 року та внесене у Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309.

Бездіяльність відповідача щодо ненадання допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання позивачка вважає протиправною, а тому звернулась в суд з цим позовом.

Вказаний спір виник з публічно-правових відносин і відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатися у порядку адміністративного судочинства.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.

Частиною 1 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Згідно з частиною 2 вказаної статті спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

З огляду на вищезазначене, справа відноситься до справ незначної складності, а тому має розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суддя врахував, що до позовної заяви позивачка додала клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке мотивоване скрутним матеріальним становищем, оскільки сім'я позивачки є багатодітною, а члени сім'ї є внутрішньо переміщеними особами, винаймають житло на платній основі. Крім того, предметом позову є захист соціальних прав, а саме: відмова у здійсненні виплат грошової допомоги на проживання.

Під час вирішення поданого клопотання та питання про відкриття провадження у справі суддя зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Отже, за вищенаведеними положеннями суд може прийняти рішення про звільнення фізичної особи від сплати судового збору за умови, зокрема, якщо сім'я є багатодітною, та/або предметом позову є захист її соціальних прав. Разом з тим, під час вирішення цього питання суд обов'язково має врахувати майновий стан особи.

Суддя з'ясував, що згідно наявних у матеріалах справи свідоцтв про народження, позивачка є матір'ю трьох дітей: неповнолітньої ОСОБА_2 , малолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Таким чином, сім'я позивачки є багатодітною. Суддя також врахував, що надані до матеріалів справи докази вказують, що позивачка протягом 2023 року отримувала соціальні виплати.

Враховуючи вищевказані обставини, а також беручи до уваги, що позивачка є внутрішньо переміщеною особою, а предмет цього спору стосується поновлення виплати допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, суддя вважає достатніми підстави визначені Законом для звільнення позивачки від сплати судових витрат.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 171, 241, 243, 248, 256, 257, 261-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ухвалив:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у адміністративній справі.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання цього позову.

Здійснити розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Роз'яснити учасникам справи, що розгляд справи по суті розпочнеться через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Встановити відповідачеві п'ятнадцятиденний строк з дня вручення копії ухвали, протягом якого може бути поданий відзив на позовну заяву, що відповідає вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України. До відзиву на позовну заяву мають бути додані докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud2370/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.

Суддя Василь ГАВРИЛЮК