Іменем України
03 вересня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/831/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови від 19 липня 2024 року у виконавчому провадженні ВП № 72084439 про накладення штрафу,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - позивач, ГУ ПФУ в Луганській області) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач), в якій позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 19 липня 2024 року про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн на ГУ ПФУ в Луганській області за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні № 72084439 за виконавчим листом № 2-8044/10, виданим Біловодським районним судом Луганської області 14 грудня 2021 року.
Позовні вимоги ГУ ПФУ в Луганській області мотивовані тим, що 21 червня 2023 року позивачем отримано постанову відповідача від 21 червня 2023 року про відкриття виконавчого провадження № 72084439 за виконавчим листом № 2-8044/10, виданим 14 грудня 2021 року Біловодським районним судом про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , 21 грудня 2000 року, як інваліду дитинства, захворювання якої пов'язано з Чорнобильською катастрофою, у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії з 01 липня 2010 року, до чергового перерахунку встановленому законом порядку.
30 червня 2023 року позивач листом № 1200-0304-5/12934 повідомив відповідачу про стан виконання рішення суду від 01 жовтня 2010 року.
23 січня 2024 року позивачем отримано вимогу відповідача від 23 січня 2024 року у виконавчому провадженні № 72084439 за виконавчим листом № 2-8044/10, виданим 14 грудня 2021 року Біловодським районним судом. 24 січня 2024 року позивач листом № 1200-0304-5/1882 повідомив відповідача про стан виконання рішення суду від 01 жовтня 2010 року.
15 квітня 2024 року замінено боржника у виконавчому провадженні № 72084439 за виконавчим листом № 2-8044/10, виданим 14 грудня 2021 року Біловодським районним судом з Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області на ГУ ПФУ в Луганській області.
24 квітня 2024 року позивачем отримано вимогу відповідача від 24 квітня 2024 року у виконавчому провадженні № 72084439 за виконавчим листом № 2-8044/10, виданим 14 грудня 2021 року Біловодським районним судом. 01 травня 2024 року ГУ ПФУ в Луганській області листом № 1200-0901-5/11422 повідомило відповідача про стан виконання рішення суду від 01 жовтня 2010 року.
03 травня 2024 року позивачем отримано вимогу відповідача від 03 травня 2024 року у виконавчому провадженні № 72084439 за виконавчим листом № 2-8044/10, виданим 14 грудня 2021 року Біловодським районним судом. 10 травня 2024 року ГУ ПФУ в Луганській області листом № 1200-0901-5/12493 повідомило відповідачу про стан виконання рішення суду від 01 жовтня 2010 року.
17 червня 2024 року позивачем отримано вимогу відповідача від 17 червня 2024 року у виконавчому провадженні № 72084439 за виконавчим листом № 2-8044/10, виданим 14 грудня 2021 року Біловодським районним судом. 24 червня 2024 року позивач листом № 1200-0304-8/16379 повідомило відповідачу про стан виконання рішення суду від 01 жовтня 2010 року.
10 липня 2024 року позивачем отримано вимогу відповідача від 10 липня 2024 року у виконавчому провадженні № 72084439 за виконавчим листом №2-8044/10, виданим 14 грудня 2021 року Біловодським районним судом. 18 липня 2024 року ГУ ПФУ в Луганській області листом № 1200-0210-5/18607 повідомило відповідачу про стан виконання рішення суду від 01 жовтня 2010 року.
19 липня 2024 року позивачем отримано постанову відповідача від 19 липня 2014 року про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн у виконавчому провадженні № 72084439, яку позивач вважає протиправною.
Позивач зазначає, що начальником відділу відповідача не перевірено виконання позивачем рішення Свердловського районного суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року у справі № 2-8044/2010.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень рішенням Свердловського міського суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року у цивільній справі № 2-8044/10 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області дії посадових осіб Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 визнано незаконними; Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області зобов'язано зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , як інваліду дитинства, захворювання якої пов'язане з Чорнобильською катастрофою, у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії з 01 липня 2010 року, до чергового перерахунку в установленому законом порядку.
Ухвалою Апеляційного суду Луганської області від 24 січня 2012 року у справі № 2-8044/10 апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області відхилено, рішення Свердловського міського суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року залишено без змін.
Заборгованість згідно з рішенням Свердловського міського суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року у цивільній справі № 2-8044/10 розрахована за період з 01 липня 2010 року по 22 липня 2011 року у розмірі 23440,73 грн.
Позивач переконаний, що невиконання судового рішення в частини виплати грошових коштів за відсутності фінансового забезпечення боржника на проведення таких виплат, яке здійснюється з державного бюджету України, не може вважатися невиконанням рішення без поважних причин. У такому випадку накладення штрафу жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
На думку позивача, ГУ ПФУ в Луганській області вжито всіх залежних від нього заходів щодо виконання рішення суду по справі № 2-8044/2010, яке залишається невиконаним з незалежних від позивача обставин (відсутністю належного асигнування, що не належить до компетенції позивача).
Отже ГУ ПФУ в Луганській області вважає, що постанова відповідача про накладення штрафу від 19 липня 2024 року ВП № 72084439 є протиправною і такою, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 29 липня 2024 року позовну заяву ГУ ПФУ в Луганській області залишено без руху.
На підставі наказу голови суду від 24 липня 2024 року № 46-во головуючий суддя Кисіль С. В. у період з 05 серпня 2024 року по 23 серпня 2024 року перебував у відпустці, про що складена довідка від 05 серпня 2024 року.
Ухвалою суду від 26 серпня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено розглядати справи у письмовому провадженні (без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи) на 03 вересня 2024 року із зазначенням, що справа розглядатиметься з урахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтями 268-272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Заперечуючи проти задоволення позову ГУ ПФУ в Луганській області, Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 02 вересня 2024 року подав відзив на позовну заяву, вказуючи на те, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавчий лист Біловодського районного суду Луганської області від 14 грудня 2021 року № 2-8044/10 про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , 21 грудня 2000 року, як інваліду дитинства, захворювання якої пов'язано з Чорнобильською катастрофою, у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії з 01 липня 2010 року, до чергового перерахунку встановленому законом порядку.
21 червня 2023 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 72084439 направлено до ГУ ПФУ в Луганській області.
На адресу відділу надходили відповіді боржника з яких встановлено, що рішення суду не виконано.
У статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до частини першої статті 75 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Враховуючи вищезазначене, 19 липня 2024 року державний виконавець, керуючись статтями 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5100,00 грн, де також було зазначено про обов'язок боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів. Копію постанови направлено боржнику для виконання.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, накладаючи штраф на боржника, державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Отже, дії відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції є правомірними та відповідають нормам Закону України «Про виконавче провадження».
На підставі вказаного відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог ГУ ПФУ в Луганській області.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено наступне.
Ухвалою Біловодського районного суду Луганської області від 12 липня 2021 року у справі № 2-8044/10 відновлено втрачене судове провадження у цивільній справі № 2-8044/10 в частині рішення Свердловського міського суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року по цивільній справі № 2/8044/10 за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Свердловську про визнання дій неправомірними, і зобов'язання вчинити певні дії та ухвали Апеляційного суду Луганської області від 24 січня 2012 року за апеляційною скаргою Управління пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області на рішення Свердловського міського суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року у цивільній справі № 2/8044/10 за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання нарахувати та виплатити недоотриману пенсію дитині, потерпілій від Чорнобильської катастрофи.
Рішенням Свердловського міського суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року у цивільній справі № 2/8044/10, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Луганської області від 24 січня 2012 року, задоволено позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області про визнання дій Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Визнано дії посадових осіб Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 незаконними. Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , 21 грудня 2000 року, як інваліду дитинства, захворювання якої пов'язано з Чорнобильською катастрофою, у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії з 01 липня 2010 року, до чергового перерахунку встановленому законом порядку.
Ухвалою Біловодського районного суду Луганської області від 25 листопада 2021 року у справі № 2-8044/10 задоволено заяву ОСОБА_2 про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа та видачу дубліката виконавчого документу. Постановлено видати дублікат виконавчого листа № 2-8044/10, звернувши до виконання рішення Свердловського районного суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року про визнання дій неправомірними, і зобов'язання вчинити певні дії. Поновлено строк пред'явлення до виконання виконавчого листа № 2-8044/10 про: визнання дій посадових осіб Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 незаконними. Зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , 21 грудня 2000 року, як інваліду дитинства, захворювання якої пов'язано з Чорнобильською катастрофою, у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії з 01 липня 2010 року, до чергового перерахунку встановленому законом порядку.
14 грудня 2021 року Біловодським районним судом Луганської області у справі № 2-8044/10 видано дублікат виконавчого листа про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , 21 грудня 2000 року, як інваліду дитинства, захворювання якої пов'язано з Чорнобильською катастрофою, у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії з 01 липня 2010 року, до чергового перерахунку, встановленому законом порядку.
На підставі заяви ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 від 10 червня 2023 року постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 21 червня 2023 року ВП № 72084439 відкрито виконавче провадження з примусового виконання дублікат виконавчого листа, виданого Біловодським районним судом Луганської області 14 грудня 2021 року у справі № 2-8044/10, про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , 21 грудня 2000 року, як інваліду дитинства, захворювання якої пов'язано з Чорнобильською катастрофою, у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії з 01 липня 2010 року, до чергового перерахунку встановленому законом порядку.
На виконання постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 21 червня 2023 року у виконавчому провадженні ВП № 72084439 відкрито виконавче провадження з примусового виконання ГУ ПФУ в Луганській області листом від 30 червня 2023 року № 1200-0304-5/12934 повідомило відповідача про те, що будь-яких зобов'язань щодо ГУ ПФУ в Луганській області зазначене рішення суду не містить, а інформація про винесення ухвали про заміну сторони виконавчого провадження або про заміну сторони у виконавчому документі в Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутня. Згідно з Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ) - підсистеми «Призначення та виплати пенсій (ППВП)» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області. Пенсійна справа ОСОБА_1 в ГУ ПФУ о в Луганській області відсутня. За даними Підсистеми ІКІС ПФУ «Реєстр застрахованих осіб» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області як особа з інвалідністю з дитинства внаслідок аварії на ЧАЕС. Соціальна пенсія на утриманця ОСОБА_1 виплачувалась опікуну - ОСОБА_2 , як внутрішньо переміщеній особі, по 31 березня 2016 року. Виплата пенсії припинена з 01 квітня 2016 року у зв'язку з закінченням строку виплати. Відповідно до ІКІС ПФУ: Підсистема «Звернення» ОСОБА_1 з заявою про призначення/поновлення виплати пенсії не зверталась. За таких обставин, ГУ ПФУ в Луганській області повертає постанову про відкриття виконавчого провадження без виконання, оскільки не є боржником по справі.
23 січня 2024 року начальник відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції виніс вимогу за № 186, якою зобов'язано боржника Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області надати до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції інформацію, а саме чи здійснює державний орган свої повноваження, якщо ні та на який орган Управління пенсійного Фонду України покладено повноваження Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області. Відповідь надати на електронну адресу відділу 23 січня 2024 року.
Листом від 24 січня 2024 року № 1200-0304-5/1882 ГУ ПФУ в Луганській області надано відповідь на вимогу державного виконавця № 186, в якій серед іншого зазначено, що Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області не було переміщено в населений пункт, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, є юридичною особою, яка знаходиться за адресою: Луганська область, м. Довжанськ, вул. Пирогова, 9. Постановою правління Пенсійного фонду України від 12 травня 2015 року № 9-1 передано частину повноважень управлінь, що знаходяться на території, яка не підконтрольна українській владі, управлінням, що знаходяться на території підконтрольній українській владі, зокрема прийняття звітності, передбаченої законодавством, надання довідок, встановлених законодавством, формування звітності та виконання завдань, передбачених підпунктами 2-4, 6, 9-12, 16, 9 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486. Проте повноваження щодо призначення (здійснення перерахунку) та виплати пенсій передбачені підпунктом 7 пункту 4 зазначеного Положення, отже, їх не здійснюють вказані у Додатку до постанови № 9-1 управління Пенсійного фонду України, що знаходяться на території підконтрольній українській владі. Слід зазначити, що вказана постанова № 9-1 не передбачає правонаступництва управління, а лише виконання деяких повноважень, до яких не входить виплата пенсій.
Ухвалою Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 01 лютого 2024 року у справі № 2-8044/10 замінено боржника - Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у виконавчому провадженні на підставі рішенням Свердловського міського суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року № 2-8044/10 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області про визнання дій Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, яким визнано дії посадових осіб Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 незаконними; зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як інваліду дитинства, захворювання якої пов'язано з Чорнобильською катастрофою, у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії з 01 липня 2010 року, до чергового перерахунку встановленому законом порядку, залишеного без змін ухвалою апеляційного суду Луганської області від 24 січня 2012 року.
Постановою начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 15 квітня 2024 року у виконавчому провадженні ВП № 72084439 внесені зміни (доповнення) в автоматизованій системі виконавчого провадження, а саме: замість назва: Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області, зазначена назва: Головне Управління Пенсійного фонду України в Луганській області, також змінено код ЄДРПОУ та адресу місцезнаходження.
24 квітня 2024 року начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено вимогу за № 1542, якою зобов'язано боржника - ГУ ПФУ в Луганській області надати до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у строк до 01 травня 2024 року інформацію щодо повного та фактичного виконання вищевказаного рішення суду.
Листом від 01 травня 2024 року № 1200-0901-5/11422 ГУ ПФУ в Луганській області повідомило державного виконавця про те, що за наявною інформацією з підсистеми: «Призначення та виплата пенсій (ППВП)» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (далі - ППВП ІКІС ПФУ) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області, як внутрішньо переміщена особа, особовий рахунок № НОМЕР_2 . Пенсійну справу було взято на облік Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області з 01 серпня 2014 року у програмному забезпеченні АСОПД/КОМТЕХ-W. Соціальна пенсія, як інваліду з дитинства внаслідок аварії на ЧАЕС ІІІ групи нараховувалась та виплачувалась опікуну ОСОБА_1 - ОСОБА_2 . Виплату пенсії ОСОБА_1 припинено з 01 квітня 2016 року у зв'язку з закінченням строку встановлення інвалідності. Паперова пенсійна справа ОСОБА_1 залишились на окупованій з 2014 року території. В електронній пенсійній справі ОСОБА_1 № 907080135980 наявна інформація про проведення перерахунку пенсії в програмному забезпеченні АСОПД/КОМТЕХW з 01 липня 2010 року та нарахування заборгованості за період з липня 2010 року по липень 2011 року у розмірі 23440,73 грн. Останній місяць нарахування заборгованості за наявною інформацією з підсистеми ППВП ІКІС ПФУ проведено у липні 2014 року. Інформація про невиплату зазначеної заборгованості в підсистемі ППВП ІКІС ПФУ відсутня. ГУ ПФУ в Луганській області за вих. № 1200-0304-9/11237 від 29 квітня 2024 року надіслано лист до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо надання інформації про виплату заборгованості в АСОПД/КОМТЕХ-W по пенсійній справі ОСОБА_1 , яка виплачувалась опікуну - ОСОБА_2 та інформацію про розмір виплаченої пенсії, починаючи з 01 липня 2010 року по 31 грудня 2011 року. Додаток: лист ГУ ПФУ в Луганській області від 29 квітня 2024 року № 1200-0304-9/11237 до ГУ ПФУ у Волинській області.
03 травня 2024 року начальник відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції виніс вимогу за № 1668, якою зобов'язано боржника надати до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у строк до 13 травня 2024 року інформацію щодо повного та фактичного виконання вищевказаного рішення суду.
Листом від 10 травня 2024 року № 1200-0901-5/12493 ГУ ПФУ в Луганській області повідомило державного виконавця про те, що ГУ ПФУ в Луганській області за вих. № 1200- 0304-9/11237 від 29 квітня 2024 року надіслано лист до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо надання інформації про виплату заборгованості в АСОПД/КОМТЕХ-W по пенсійній справі ОСОБА_1 , яка виплачувалась опікуну - ОСОБА_2 та інформацію про розмір виплаченої пенсії, починаючи з 01 липня 2010 року по 31 грудня 2011 року. До теперішнього часу відповідь на лист № 1200-0304-9/11237 від 29 квітня 2024 року не отримана.
17 червня 2024 року начальник відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції виніс вимогу за № 1979, якою зобов'язано боржника надати до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у строк до 21 липня 2024 року інформацію щодо повного та фактичного виконання вищевказаного рішення суду.
Листом від 24 червня 2024 року № 1200-0304-8/16379 ГУ ПФУ в Луганській області повідомило державного виконавця про те, що до ГУ ПФУ в Луганській області 20 травня 2024 року надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 09 травня 2024 року № 0300-0501-9/27934, відповідно до якого Управлінням Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області по пенсійній справі ОСОБА_1 , яка виплачувалась опікуну - ОСОБА_2 поновлено виплату пенсії з часу припинення за попереднім місцем проживання. У жовтні 2014 року проведено виплату місячного розміру пенсії за жовтень 2014 та доплату за серпень-вересень у загальному розмірі 3655,56 грн. У подальшому нарахування заборгованості на виконання рішення суду Управлінням Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області не проводилось. Постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2014 року № 440 «Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою» (далі - постанова № 440) затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою (далі - Порядок). Порядок визначає механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», інвентаризації та погашення заборгованості за ними. Пунктом 2 Порядку визначено, що рішення - це виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» суб'єкти, які видані або ухвалені до 01 січня 2013 року. Рішення Свердловського міського суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року у справі № 2-8044/10 за позовом ОСОБА_2 набрало законної сили до 01 січня 2013 року, тобто його виконання підлягає під дію постанови № 440. Повідомлення про прийняття до обліку та включення до черги задоволення вимог (відповідно до пункту 7 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2014 року № 440) рішення від 01 жовтня 2010 року у справі № 2-8044/10, виданого Свердловським міським судом Луганської області, до Головного управління Пенсійного фонду в Луганській області не надходило. Згідно інформації з підсистеми ІКІС ПФУ «Призначення та виплати пенсій (ППВП)» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 12 вересня 2023 року на підставі виписки з акта огляду МСЕК серії 12 ААВ № 703684 від 18 жовтня 2023 року призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи, як особі з інвалідністю з дитинства. Електронна пенсійна справа перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
10 липня 2024 року начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено вимогу за № 2410, якою зобов'язано боржника надати до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у строк до 15 липня 2024 року інформацію щодо повного та фактичного виконання вищевказаного рішення суду.
Листом від 18 липня 2024 року № 1200-0210-5/18607 ГУ ПФУ в Луганській області повідомило державного виконавця про те, що інформація щодо дати набрання законної сили рішенням Свердловського міського суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року по цивільній справі № 2/8044/10 відсутня. Разом з тим, відповідно до частини другої статті 273 Цивільного процесуального кодексу України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Таким чином, відповідно до норм Цивільного процесуального кодексу України, рішення Свердловського міського суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року у цивільній справі № 2-8044/10 набрало законної сили з моменту винесення ухвали Апеляційного суду Луганської області у справі від 24 січня 2012 року № 2-8044/10, тобто 24 січня 2012 року. Біловодський районний суд Луганської області ухвалою від 12 липня 2021 року у справі №2-8044/10 відновив втрачене судове провадження у цивільній справі № 2-8044/10 в частині рішення Свердловського міського суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року у цивільній справі № 2-8044/10 за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Свердловську про визнання дій неправомірними і зобов'язання вчинити певні дії та ухвали Апеляційного суду Луганської області від 24 січня 2012 року по цивільній справі № 2-8044/10. Ухвалою Біловодського районного суду Луганської області у справі № 2-8044/10 від 25 листопада 2021 року заяву ОСОБА_2 про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа та видачу дубліката виконавчого документу задоволено, внаслідок чого вирішено видати дублікат виконавчого листа № 2-8044/10 та поновити строк пред'явлення до виконання виконавчого листа № 2-8044/10 встановивши, що строк пред'явлення до виконання виконавчого листа обчислювати з дня набрання законної сили цією ухвалою. Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень ухвала Біловодського районного суду Луганської області у справі № 2-8044/10 від 25 листопада 2021 року набрала законної сили 13 грудня 2021 року. Тобто, у виконавчому листі у справі № 2-8044/10 зазначено дату набрання законної сили ухвалою Біловодського районного суду Луганської області у справі № 2-8044/10 від 25 листопада 2021 року про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, а не рішення суду, яким встановлено зобов'язання. Ухвалою Першотравенського міського суду Дніпропетровської області у справі № 2- 8044/10 від 01 лютого 2024 року (вхідний від 02 лютого 2024 року № 419/7) замінено боржника з Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області на ГУ ПФУ в Луганській області у виконавчому провадженні на підставі рішення Свердловського міського суду Луганської області № 2-8044/10 від 01 жовтня 2010 року. В ГУ ПФУ в Луганській області рішення Свердловського міського суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року по цивільній справі № 2-8044/10 до виконання передане службовими записками від 17 квітня 2024 року № 1180/09-16 і від 23 квітня 2024 року № 1246/09-16. Листом ГУ ПФУ в Луганській області від 24 червня 2024 року № 1200-0304-8/16379 відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції повідомлено таку інформацію: за наявною інформацією з підсистеми «Призначення та виплата пенсій (ППВП)» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (далі - ППВП ІКІС ПФУ) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області, як внутрішньо переміщена особа, особовий рахунок № НОМЕР_2 . Пенсійну справу було взято на облік Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області з 01 серпня 2014 року у програмному забезпеченні АСОПД/КОМТЕХ-W. Соціальна пенсія як інваліду з дитинства внаслідок аварії на ЧАЕС ІІІ групи нараховувалась та виплачувалась опікуну ОСОБА_1 - ОСОБА_2 . Виплату пенсії ОСОБА_1 припинено з 01 квітня 2016 року у зв'язку з закінченням строку встановлення інвалідності. Паперова пенсійна справа ОСОБА_1 залишились на окупованій з 2014 року території. В електронній пенсійній справі ОСОБА_1 № 907080135980 наявна інформація про проведення перерахунку пенсії в програмному забезпеченні АСОПД/КОМТЕХW з 01 липня 2010 року та нарахування заборгованості за період з липня 2010 року по липень 2011 року у розмірі 23440,73 грн. Останній місяць нарахування заборгованості за наявною інформацією з підсистеми ППВП ІКІС ПФУ проведено у липні 2014 року. Інформації про невиплату зазначеної заборгованості в підсистемі ППВП ІКІС ПФУ немає. за наявною інформацією з підсистеми «Призначення та виплата пенсій (ППВП)» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України 29 квітня 2024 року надіслано лист № 1200-0304-9/11237 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо надання інформації про виплату заборгованості в АСОПД/КОМТЕХW по пенсійній справі ОСОБА_1 , яка виплачувалась опікуну ОСОБА_2 , та інформації про розмір виплаченої пенсії, починаючи з 01 липня 2010 року по 31 грудня 2011 року. До за наявною інформацією з підсистеми «Призначення та виплата пенсій (ППВП)» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України 20 травня 2024 року надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 09 травня 2024 року № 0300-0501-9/27934, відповідно до якого Управлінням Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області по пенсійній справі ОСОБА_1 , яка виплачувалась опікуну ОСОБА_2 , виплату пенсії поновлено з часу припинення за попереднім місцем проживання. У жовтні 2014 року проведено виплату місячного розміру пенсії за жовтень 2014 року та доплату за серпень-вересень 2014 року у загальному розмірі 3655,56 грн. У подальшому нарахування заборгованості на виконання рішення суду Управлінням Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області не здійснювалось. Постановою № 440 затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою (далі - Порядок). Порядок визначає механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», інвентаризації та погашення заборгованості за ними. Пунктом 2 Порядку визначено, що рішення - це виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» суб'єкти, які видані або ухвалені до 01 січня 2013 року. Рішення Свердловського міського суду Луганської області від 01 жовтня 2010 року у справі № 2-8044/10 за позовом ОСОБА_2 набрало законної сили до 01 січня 2013 року, тобто його виконання здійснюється згідно з постановою № 440. Повідомлення про прийняття до обліку та включення до черги задоволення вимог (відповідно до пункту 7 Порядку) рішення суду від 01 жовтня 2010 року у справі № 2-8044/10, виданого Свердловським міським судом Луганської області, до за наявною інформацією з підсистеми «Призначення та виплата пенсій (ППВП)» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України не надходило. Згідно з інформацією з підсистеми ІКІС ПФУ «Призначення та виплати пенсій (ППВП)» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 12 вересня 2023 року на підставі виписки з акта огляду МСЕК від 18 жовтня 2023 року серії 12 ААВ № 703684 призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи, як особі з інвалідністю з дитинства. Електронна пенсійна справа перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
Постановою начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 19 липня 2024 року у виконавчому провадженні ВП № 72084439 за невиконання рішення суду на ГУ ПФУ в Луганській області на підставі статей 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» накладено штраф у розмірі 5100,00 грн.
У підсистемі «Призначення та виплата пенсій (ППВП)» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України наявна інформація про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 в програмному забезпеченні АСОПД/КОМТЕХW з 01 липня 2010 та нарахування заборгованості за період з липня 2010 року по липень 2011 року у розмірі 23440,73 грн.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначає стаття 287 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
У частині другій статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення ) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частиною першою, пунктом 16 частини третьої статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Частинами другою, третьою статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Стаття 75 Закону України «Про виконавче провадження» встановлює відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії, та рішення про поновлення на роботі.
Так, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання (частина перша статті 75 Закону України «Про виконавче провадження»).
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (частина друга статті 75 Закону України «Про виконавче провадження»).
Аналізуючи наведені положення законодавства в контексті цієї справи потрібно зауважити, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання.
Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
Водночас визначальною умовою для накладення зазначеного штрафу є невиконання судового рішення без поважних причин.
У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України «Про виконавче провадження». Тобто, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Поважними, у розумінні наведених норм Закону України «Про виконавче провадження», можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Аналогічні праві висновки висловлені Верховним Судом у постановах від 31 березня 2021 року у справі № 360/3573/20, від 13 жовтня 2021 року у справі № 360/4705/20 та інших.
У позовній заяві позивач вказує, що невиконання рішення суду сталося з незалежних від нього причин, а саме через відсутність фінансування пенсійних виплат Пенсійним фондом України.
Аналізуючи вказані доводи позивача суд виходить з наступного.
Згідно з пунктами 1, 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (далі - Положення № 28-2), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду. Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.
Пунктом 3 Положення № 28-2 визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом.
Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2 управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, невиконання судового рішення в частини виплати грошових коштів за відсутності фінансового забезпечення боржника на проведення таких виплат, яке здійснюється з Державного бюджету України, не може вважатися невиконанням рішення без поважних причин. У такому випадку накладення штрафу жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 24 січня 2018 року у справі № 405/3663/13-а.
З урахуванням вказаного, суд погоджується з доводами позивача, що відсутність коштів на виплату заборгованості за судовим рішенням, тобто відсутність відповідного фінансового забезпечення боржника на виконання судового рішення, не може вважатися невиконанням такого рішення без поважних причин.
Зважаючи на відсутність фінансування Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на виконання рішення суду у справі № 2-8044/10, суд вважає, що у відповідача відсутні підстави для накладення на боржника штрафу за невиконання рішення без поважних причин.
Таким чином, оскаржувана постанова державного виконавця носить протиправний характер та підлягає скасуванню.
За встановлених у цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, обраний позивачем спосіб судового захисту відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним, внаслідок чого позовні вимоги належить задовольнити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що позовні вимоги носять майновий характер і позов підлягає задоволенню повністю, на користь позивача, який у спірних правовідносинах не є суб'єктом владних повноважень, необхідно стягнути понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 2422,40 грн.
Враховуючи те, що Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції є структурним підрозділом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, яке, в свою чергу, є юридичною особою, судові витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 2422,40 грн необхідно стягнути саме за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 272, 287 КАС України, суд
Задовольнити позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місцезнаходження: вул. Олега Кошового, 2, м. Канів, Черкаська область, 19000) про визнання протиправною та скасування постанови від 19 липня 2024 року у виконавчому провадженні ВП № 72084439 про накладення штрафу.
Визнати протиправною та скасувати постанову начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 19 липня 2024 року у виконавчому провадженні ВП № 72084439 про накладення штрафу за невиконання рішення суду на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у розмірі 5100,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Кисіль