Рішення від 03.09.2024 по справі 360/722/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

03 вересня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/722/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

01.07.2024 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 23.05.2024 № 241670046247 щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області розглянути повторно заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV від 14.05.2024, зарахувавши до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV період роботи позивача з 21.07.1995 по 13.09.1995 учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 16.12.1995 по 15.06.1996 гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею, з 28.07.1997 по 17.04.1998 гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею, з 02.06.2003 по 14.03.2004 гірником підземним з повним робочим днем під землею та до пільгового підземного стажу на провідних підземних професіях, який дає право на пенсію згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV періоди роботи з 14.09.1995 по 15.12.1995 гірником очисного забою з повним робочим днем під землею, з 15.03.2004 по 18.07.2016 прохідником підземним з повним робочим днем під землею, з 20.01.2017 по 31.03.2019 прохідником підземним з повним робочим днем під землею, з 01.04.2019 по 22.02.2021 учнем гірника очисного забою з повним робочим днем під землею, з 23.02.2021 по 13.06.2022 прохідником підземним з повним робочим днем під землею та період військової служби під час мобілізації з 14.06.2022 по 19.02.2024 з зарахуванням періоду безпосередньої участі у бойових діях з 14.03.2023 по 19.09.2023 з розрахунку один місяць служби за три місяці.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14.05.2024 він звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах так як на момент звернення набув необхідний пільговий підземний стаж понад 25 років, що передбачено ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Головного управління ПФУ в Сумській області від 23.05.2024 № 241670046247 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

В оскарженому рішенні відповідачем зазначено, що відповідно до наданих документів страховий стаж особи - 20 років 10 місяців 15 днів. Відповідно до наданих документів до страхового стажу не зараховано періоди роботи за дублікатом трудової книжки НОМЕР_1 з 01.07.2014 по 30.11.2015 та з 01.10.2021 по 31.03.2022, оскільки про зазначені періоди роботи відсутні дані в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно до наданих документів пільговий стаж особи за Списком № 1 - 16 років 10 місяців 11 днів. За доданими документами не можливо визначити періоди на підземних роботах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Заявником не надано довідок про підтвердження пільгового стажу.

Позивачем до заяви додано необхідні документи, у т.ч. й трудову книжку, якою підтверджено спірні періоди роботи, однак вони не були враховані до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею, що сумарно склало 20 років 1 місяць 26 днів, з них на провідних підземних професіях 18 років 0 місяців 0 днів.

Окрім того, до заяви про призначення пенсії було додано наказ ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» про увільнення в зв'язку з мобілізацією від 14.06.2022 №45/а, військовий квиток, з яких вбачається, що з 14.06.2022 позивача було увільнено в зв'язку з військовою службою під час мобілізації і останній проходив військову службу з 14.06.2022 по 19.02.2024, відтак період з 14.06.2022 по 19.02.2024 підлягає зарахуванню до пільгового підземного стажу на провідних професіях, що сумарно складає 1 рік 8 місяців 6 днів.

Також довідкою військової частини НОМЕР_2 від 19.09.2023 № 800 підтверджується, що у період з 14.03.2023 по 19.09.2023 позивач приймав безпосередню участь у бойових діях, а тому цей період підлягає врахуванню до пільгового підземного стажу на провідних професіях у розрахунку 3 місяці за 1 місяць участі у бойових діях. Враховуючи те, що сумарно цей період складає 6 місяців 6 днів, то додатково до вже врахованого періоду військової служби під час мобілізації відповідач мав зарахувати ще 12 місяців пільгового підземного стажу на провідних підземних професіях. А за таких умов сумарно пільговий підземний стаж позивача складає 22 роки 10 місяців 2 дні, з них 20 років 8 місяців 6 днів на провідних підземних професіях, а цього достатньо для призначення пенсії на пільгових умовах.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 05.07.2024 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

На час прийняття рішення у даній справі відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Згідно з частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносин.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджується копіями паспорта позивача та картки платника податків.

Дублікат трудової книжки серії НОМЕР_1 щодо спірних пільгових періодів роботи позивача містить такі записи:

Шахта «Комісарівська» в/о «Луганськвугілля»:

запис № 2 від 21.07.1995 - переведено учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею;

запис № 4 від 14.09.1995 - переведено гірником підземним з повним робочим днем під землею;

запис № 5 від 16.12.1995 - переведено гірником з ремонту гірських виробок підземним з повним робочим днем під землею;

запис № 6 від 15.06.1996 - звільнено за прогул;

Шахта «Комісарівська» ДХК «Луганськвугілля»:

запис № 8 від 28.07.1997 - прийнято гірником з ремонту гірських виробок підземним з повним робочим днем під землею;

запис № 9 від 17.04.1998 - звільнено за власним бажанням;

ДП «Первомайськвугілля» шахта «Первомайська»:

запис № 10 від 02.06.2003 - прийнято гірником підземним з повним робочим днем під землею;

запис № 13 від 15.03.2004 - переведено учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею;

запис № 14 від 14.01.2005 - переведено прохідником підземним з повним робочим днем під землею;

запис № 15 - внесено запис про те, що за результатами атестації робочих місць підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списом № 1, наказ № 78 від 13.03.2000;

запис № 17 - внесено запис про те, що за результатами атестації робочих місць підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списом № 1, наказ № 115 від 01.03.2005;

запис № 18 - внесено запис про те, що за результатами атестації робочих місць підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списом № 1, наказ № 136 від 20.02.2010;

запис № 19 від 18.07.2016 - звільнено за власним бажанням;

ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля»:

запис № 20 від 20.01.2017 - прийнято прохідником підземним з повним робочим днем під землею;

запис № 21 - внесено запис про те, що за результатами атестації робочих місць підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списом № 1, наказ № 74 від 16.04.2015;

запис № 23 від 01.04.2019 - переведено учнем гірника очисного забою з повним робочим днем під землею;

запис № 24 - внесено запис про те, що за результатами атестації робочих місць підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списом № 1, наказ № 74 від 16.04.2015;

запис № 25 - внесено запис про те, що за результатами атестації робочих місць підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списом № 1, наказ № 547 від 13.04.2020;

запис № 26 від 23.02.2021 - переведено прохідником з повним робочим днем під землею;

запис № 27 - внесено запис про те, що за результатами атестації робочих місць підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списом № 1, наказ № 547 від 13.04.2020.

Записи у трудовій книжці проведено у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального забезпечення України від 29.07.1993 № 58.

Відповідно до наказу ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» від 14.06.2022 № 45/а ОСОБА_1 увільнено з 14.06.2022 у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації, на особливий період, зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку на період проходження військової служби.

Згідно з довідкою військової частини НОМЕР_2 від 19.09.2023 № 800 ОСОБА_1 дійсно в період з 04.03.2023 по 19.09.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в районах населених пунктів Кліщіївка, Іванівське, балка Кринички, Часів Яр Донецької області.

Військовим квитком серії НОМЕР_4 підтверджується, що ОСОБА_1 в ЗСУ служив з 14.06.2022 по 19.02.2024, з військової служби позивача звільнено з 19.02.2024 на підставі наказу командира ВЧ НОМЕР_5 №23-РС.

14.05.2024 ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Вказану заяву за принципом екстериторіальності було направлено на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 23.05.2024 № 241670046247 за результатами розгляду заяви позивача від 14.05.2024 відмовлено в призначенні пенсії. В обґрунтування спірного рішення відповідач послався на те, що відповідно до наданих документів страховий стаж 20 років 10 місяців 15 днів. До страхового стажу не зараховано періоди роботи за дублікатом трудової книжки НОМЕР_1 з 01.07.2014 по 30.11.2015 та з 01.10.2021 по 31.03.2022, оскільки про зазначені періоди роботи відсутні дані в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно до наданих документів пільговий стаж за списком № 1 - 16 років 10 місяців 11 днів. За доданими документами не можливо визначити періоди на підземних роботах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Заявником не надано довідок про підтвердження пільгового стажу.

При цьому судом встановлено, що відповідно до розрахунку стажу позивача відповідачем враховано до загального трудового стажу, проте не врахованого до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію у відповідності до ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: періоди роботи позивача з 21.07.1995 по 15.06.1996, з 28.07.1997 по 17.04.1998;

- враховано до пільгового підземного стажу за списком № 1, проте не врахованого до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію у відповідності до ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: період роботи з 02.06.2003 по 14.03.2004;

- враховано до пільгового підземного стажу за списком № 1, проте не врахованого до пільгового підземного стажу на провідних професіях: період роботи з 15.03.2004 по 30.06.2014, з 01.12.2015 по 31.12.2016, з 20.01.2017 по 30.09.2021;

- не враховано ані до загального трудового стажу, ані до пільгового підземного стажу на провідних професіях: періоди роботи з 01.07.2014 по 30.11.2015 та з 01.10.2021 по 31.03.2022;

- враховано до загального трудового стажу, проте не враховано до пільгового підземного стажу на провідних професіях: період військової служби під час мобілізації з 14.06.2022 по 19.02.2024.

Обґрунтування того, з яких саме підстав відповідачем не зараховано до пільгового стажу позивача періоди його військової служби, вказане рішення не містить. Відповідач лише зазначив, що заявником не надано довідок про підтвердження пільгового стажу та до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 01.07.2014 по 30.11.2015 та з 01.10.2021 по 31.03.2022, оскільки відсутні дані в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788), "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1788 громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

У відповідності до статті 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У відповідності до абзацу сьомого пункту 20 Порядку № 637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а уточнюючі довідки підприємств необхідні в разі відсутності відповідних відомостей у трудовій книжці.

Відповідно до статті 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Статтею 8 Закону № 1058 передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 20 Закону № 1058 страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058).

Згідно з абзацом першим частини п'ятої статті 20 Закону № 1058-ІV страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина десята статті 20 Закону № 1058-ІV).

Згідно з абзацом першим частини дванадцятої статті 20 Закону № 1058-ІV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно з частиною першою статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина друга статті 24 Закону № 1058-IV).

Частиною третьою статті 24 Закону № 1058 визначено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина четверта статті 24 Закону № 1058-IV).

Порядок звернення за призначенням пенсії, строки призначення та виплати пенсії, припинення та поновлення виплати пенсії передбачені статтями 44, 45, 49 Закону № 1058.

Частиною першою статті 114 Закону № 1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно з частиною третьою статті 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

З аналізу наведених норм слідує, що право на передбачену частиною третьою статті 114 Закону № 1788-XII пенсію незалежно від віку мають працівники, за умови безпосередньої зайнятості на роботах повний робочий день та не менше передбаченого стажу роботи - 25 років для працівників, професії яких містяться у Списку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. № 202 (далі - Список № 202), або мати стаж роботи провідної професії, визначеної статтею 14 Закону № 1788-XII та частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV - не менше 20 років.

Суд зауважує, що згідно з частиною першою статті 48 КЗпП України та статтею 62 Закону № 1788 основним документом про трудову діяльність працівника, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Записи у трудовій книжці позивача проведено у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального забезпечення України від 29.07.1993 № 58.

Як установлено судом, відповідно до записів дубліката трудової книжки позивача в період з 21.07.1995 по 15.06.1996 ОСОБА_1 працював в Шахті «Комісарівська» в/о «Луганськвугілля» учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, гірником підземним з повним робочим днем під землею, гірником з ремонту гірських виробок підземним з повним робочим днем під землею; з 28.07.1997 по 17.04.1998 працював в Шахті «Комісарівська» ДХК «Луганськвугілля» гірником з ремонту гірських виробок підземним з повним робочим днем під землею; з 02.06.2003 по 14.03.2004 працював в шахті «Первомайська» ДП «Первомайськвугілля» гірником підземним з повним робочим днем під землею; з 15.03.2004 по 18.07.2016 працював в шахті «Первомайська» ДП «Первомайськвугілля» прохідником підземним з повним робочим днем під землею; з 20.01.2017 по 13.06.2022 працював в ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» прохідником підземним з повним робочим днем під землею та учнем гірника очисного забою з повним робочим днем під землею; у період з 14.06.2022 по 19.02.2024 ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період, зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку на період проходження військової служби.

Суд зазначає, оскільки трудова книжка позивача містить всі необхідні відомості, що визначають право позивача на пенсію на пільгових умовах, тому підтвердження спеціального трудового стажу уточнюючими довідками є зайвим.

Також в трудовій книжці наявні записи про те, що за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах по списку № 1.

Вищевказані посади, на яких ОСОБА_1 працював у вказаний період, були передбачені Списком № 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, Списком № 1, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, Списком № 1, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461.

Таким чином, судом установлено, що в період з 21.07.1995 по 15.06.1996, з 28.07.1997 по 17.04.1998, з 02.06.2003 по 14.03.2004 ОСОБА_1 працював на вищевказаних підприємствах на посадах, які дають йому право на пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також дослідженням трудової книжки позивача, в межах спірних періодів роботи, встановлено, що позивач у період з 15.03.2004 по 18.07.2016 працював в шахті «Первомайська» ДП «Первомайськвугілля» прохідником підземним з повним робочим днем під землею; з 20.01.2017 по 13.06.2022 працював в ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» прохідником підземним з повним робочим днем під землею та учнем гірника очисного забою з повним робочим днем під землею.

Слід зазначити, що наведені відомості у трудовій книжці про роботу позивача за вказані періоди свідчать про зайнятість останнього на роботах, які віднесені до провідних професій, а саме: робітники очисного вибою, прохідники.

Однак вказані обставини залишилися поза увагою ГУПФУ в Сумській області.

Окрім того, з незрозумілих суду причин, відповідачем не перевірялися відомості по спеціальному стажу в даних персоніфікованого обліку за даними з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

При цьому судом відхиляється як безпідставна та необґрунтована вимога представника позивача про зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового підземного стажу на провідних підземних професіях період роботи з 14.09.1995 по 15.12.1995 - гірником очисного забою з повним робочим днем під землею, оскільки згідно з дублікатом трудової книжки серії НОМЕР_1 позивач в період з 14.09.1995 по 15.12.1995 працював на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею, а відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058- IV вказана посада не відноситься до провідних професій.

Щодо зарахування ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу на провідних підземних професіях періоду роботи з 01.07.2014 по 30.11.2015 та з 01.10.2021 по 31.03.2022, суд зазначає таке.

В спірному рішенні відповідач посилається на те, що цей період не може бути зарахований до пільгового стажу позивача через відсутність відомостей в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про сплату страхувальником страхових внесків.

З вищенаведених положень статті 20 Закону № 1058-ІV слідує, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків покладено на страхувальника, та вказані внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника таких внесків.

Оскільки обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, яке здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи, а невиконання цього обов'язку страхувальником позбавляє працівника соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, суд вважає це неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

В свою чергу, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії не може бути підставою для позбавлення працівника права на призначення чи перерахунок пенсії, оскільки працівник не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії працівникові періоду його роботи.

Зазначена позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеним у постановах від 24 травня 2018 року в справі № 490/12392/16-а , від 04 серпня 2018 року в справі № 482/434/17, від 17 липня 2019 в справі № 144/669/17, від 01 листопада 2018 року в справі № 199/1852/15.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що періоди роботи позивача з 01.07.2014 по 30.11.2015 в шахті «Первомайська» ДП «Первомайськвугілля» та з 01.10.2021 по 31.03.2022 в ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» мають бути зараховані відповідачем до пільгового підземного стажу позивача на провідних підземних професіях.

Щодо зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за списком № 1 періоду проходження військової служби з 14.06.2022 по 19.02.2024, суд зазначає таке.

Відповідно до наказу ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» від 14.06.2022 № 45/а ОСОБА_1 увільнено з 14.06.2022 у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації, на особливий період, зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку на період проходження військової служби.

Військовим квитком серії НОМЕР_4 підтверджується, що ОСОБА_1 в ЗСУ служив з 14.06.2022 по 19.02.2024, з військової служби позивача звільнено з 19.02.2024 на підставі наказу командира ВЧ НОМЕР_5 №23-РС.

Чинне законодавство України передбачає зарахування періоду проходження військової служби до різних видів трудового стажу.

Так, статтею 56 Закону № 1788 передбачено, що у стаж роботи, що дає право на трудову пенсію, зараховується військова служба, незалежно від місця її проходження.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 ст. 2 Закону № 2232-XII передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; військову службу за контрактом осіб рядового складу.

Згідно з положеннями частини першої статті 8 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Аналізуючи норми Закону № 2232-XII та Закону № 2011-XII суд дійшов висновку, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, якщо на момент призову на військову службу в особливий період особа працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Записами у трудовій книжці позивача підтверджується, що на момент призову на строкову військову службу ОСОБА_1 працював за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, - прохідником з повним робочим днем під землею, та увільнений саме у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації, на особливий період, тому період з 14.06.2022 по 19.02.2024 відповідач повинен був зарахувати до пільгового підземного стажу позивача на провідних підземних професіях при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача зарахувати період безпосередньої участі у бойових діях з 14.03.2023 по 19.09.2023 з розрахунку один місяць служби за три місяці, суд зазначає таке.

Як вже встановлено судом, згідно з довідкою військової частини НОМЕР_2 від 19.09.2023 № 800 ОСОБА_1 дійсно в період з 04.03.2023 по 19.09.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в районах населених пунктів Кліщіївка, Іванівське, балка Кринички, Часів Яр Донецької області.

Статтею 8 Закону Закон № 2011-XII зокрема передбачено, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Враховуючи вимоги ч. 1 ст. 8 Закону № 2011-XII, саме Кабінет Міністрів України визначає умови та порядок зарахування часу проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, тому положення наказу Міноборони України від 14.08.2014 № 530, на яке посилається позивач не підлягає застосуванню.

17.07.1992 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі - Постанова № 393).

Відповідно до абз. 1, 6 п.п. "а" п. 3 Порядку № 393 (в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Відповідно до абз. 1, 6 п.п. "а" п. 3 Порядку № 393 (в редакції після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022, станом на дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Враховуючи те, що станом на дату звернення позивача зі заявою про призначення пенсії (14.05.2024) діяла нова редакція Порядку № 393, суд вважає, що відсутні підстави для зарахування на пільгових умовах позивачу час проходження служби, протягом якого він брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України із розрахунку один місяць служби за три місяці, оскільки такий період враховується тільки для визначення розміру пенсії.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постановах від 31.08.2023 у справі № 200/4951/22, від 11.09.2023 у справі № 480/4827/22, від 07.09.2023 у справі № 560/9478/22, від 15.09.2023 у справі № 380/10714/22, від 031.01.2024 у справі № 480/4941/22, від 10.06.2024 у справі № 260/4588/23 та від 04.07.2024 у справі № 620/4538/23.

Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постановах від 06.06.2024 № 200/479/24 та від 18.07.2024 № 200/1227/24.

При цьому суд не застосовує положення Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 "Про затвердження положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей", на які посилається позивач, з огляду на приписи ч. 3 ст. 7 КАС України: "3. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

В даному випадку відповідні положення Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 суперечать іншому правовому акту, який має вищу юридичну силу, - Порядку № 393.

З огляду на викладене, підстави для зарахування до пільгового стажу в розрахунку один місяць служби за три місяці часу проходження військової служби з 04.03.2023 по 19.09.2023 відсутні.

Разом з тим, вимога щодо зарахування військової служби під час дії воєнного стану у складі діючої армії Збройних сил України (безпосередню участь у бойових діях у воєнний час) для визначення розміру пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці періодів з 04.03.2023 по 19.09.2023 підлягає задоволенню, оскільки відповідно до Порядку № 393 (в редакції після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022) періоди служби на посадах, що визначені в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, підлягають пільговому обчисленню саме для визначення розміру пенсії.

Підсумовуючи встановлені при розгляді справи обставини та надану їм оцінку, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 23.05.2024 № 241670046247 про відмову позивачу у призначенні пенсії; зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 14.05.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши:

до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV, періоди роботи позивача з 21.07.1995 по 13.09.1995 учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 14.09.1995 по 15.12.1995 гірником підземним з повним робочим днем під землею, з 16.12.1995 по 15.06.1996 гірником з ремонту гірських виробок підземним з повним робочим днем під землею в шахті «Комісарівська» в/о «Луганськвугілля», з 28.07.1997 по 17.04.1998 гірником з ремонту гірських виробок підземним з повним робочим днем під землею в шахті «Комісарівська» ДХК «Луганськвугілля», з 02.06.2003 по 14.03.2004 гірником підземним з повним робочим днем під землею в шахті «Первомайська» ДП «Первомайськвугілля»;

до пільгового підземного стажу на провідних підземних професіях, який дає право на пенсію згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV, періоди роботи позивача з 15.03.2004 по 18.07.2016 учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею та прохідником підземним з повним робочим днем під землею в ВП шахта «Первомайська» ДП «Первомайськвугілля», з 20.01.2017 по 31.03.2019 прохідником підземним з повним робочим днем під землею, з 01.04.2019 по 22.02.2021 учнем гірника очисного забою з повним робочим днем під землею; з 23.02.2021 по 13.06.2022 прохідником з повним робочим днем під землею в ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля», період військової служби під час мобілізації з 14.06.2022 по 19.02.2024;

період військової служби під час мобілізації з 04.03.2023 по 19.09.2023 врахувати для визначення розміру пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є такими, які слід задовольнити частково.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно із пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код за ЄДРПОУ 21108013, місцезнаходження: м. Суми, вул. Степана Бандери, буд. 43) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 23.05.2024 № 241670046247 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.05.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши:

до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV, періоди роботи ОСОБА_1 з 21.07.1995 по 13.09.1995 учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 14.09.1995 по 15.12.1995 гірником підземним з повним робочим днем під землею, з 16.12.1995 по 15.06.1996 гірником з ремонту гірських виробок підземним з повним робочим днем під землею в шахті «Комісарівська» в/о «Луганськвугілля», з 28.07.1997 по 17.04.1998 гірником з ремонту гірських виробок підземним з повним робочим днем під землею в шахті «Комісарівська» ДХК «Луганськвугілля», з 02.06.2003 по 14.03.2004 гірником підземним з повним робочим днем під землею в шахті «Первомайська» ДП «Первомайськвугілля»;

до пільгового підземного стажу на провідних підземних професіях, який дає право на пенсію згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV, періоди роботи ОСОБА_1 з 15.03.2004 по 18.07.2016 учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею та прохідником підземним з повним робочим днем під землею в ВП шахта «Первомайська» ДП «Первомайськвугілля», з 20.01.2017 по 31.03.2019 прохідником підземним з повним робочим днем під землею, з 01.04.2019 по 22.02.2021 учнем гірника очисного забою з повним робочим днем під землею; з 23.02.2021 по 13.06.2022 прохідником з повним робочим днем під землею в ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля», період військової служби під час мобілізації з 14.06.2022 по 19.02.2024;

період військової служби під час мобілізації з 04.03.2023 по 19.09.2023 врахувати для визначення розміру пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя І.О. Свергун