02 вересня 2024 року (16:30)Справа № 280/6101/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
01.07.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії відповідача з надання відповіді на звернення позивача з порушенням строків, встановлених ст. 20 Закону України «Про звернення громадян»;
визнати протиправним рішення відповідача у частині невиявлення порушень при плануванні видатків по КПКВ 2201160 «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики» в частині забезпечення видатків спеціального фонду за показником «Нарахування на оплату праці» у Плані використанні бюджетних коштів Національного університету «Запорізька політехніка» на 2021 рік від 28.01.2021;
визнати протиправною бездіяльність відповідача у частині ненадання відповіді на звернення позивача про відповідальність головного бухгалтера Національного університету «Запорізька політехніка» ОСОБА_2 за порушення бюджетного законодавства у Плані використанні бюджетних коштів Національного університету «Запорізька політехніка» на 2021 рік від 28.01.2021;
зобов'язати відповідача повторно розглянути звернення позивача стосовно відповідальності головного бухгалтера Національного університету «Запорізька політехніка» ОСОБА_2 за порушення бюджетного законодавства у Плані використанні бюджетних коштів Національного університету «Запорізька політехніка» на 2021 рік від 28.01.2021;
визнати протиправним рішення відповідача у частині невиявлення порушень стосовно нецільового використання бюджетних коштів у Національному університеті «Запорізька політехніка» у 2022 р.;
зобов'язати відповідача повторно розглянути звернення позивача стосовно нецільового використання бюджетних коштів у Національному університеті «Запорізька політехніка» у 2022 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на звернення позивача від 10.10.2023 вх. № Я-040801-25-23 про порушення бюджетного законодавства і відповідальність посадових осіб, зокрема, головного бухгалтера Національного університету «Запорізька політехніка» ОСОБА_2 відповідачем надіслано лист «Про розгляд звернення» від 30.01.2024 №040803-16/278-2024, в у якому позивачу повідомили: 1) питання, порушені у зверненні, в межах повноважень органу державного фінансового контролю досліджені в ході планової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності НУ «Запорізька політехніка» за період з 01.01.2020 по 30.09.2023; про прийняте рішення повідомлено листом від 20.10.2023 № 040803-16/3474-2023; 2) внесення неправдивих відомостей до Плану використанні бюджетних коштів НУ «Запорізька політехніка» на 2021 рік, порушень при плануванні видатків по КГІКВ 2201160 «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики» в частині забезпечення видатків спеціального фонду за показником «Нарахування на оплату праці» не виявлено; 3) стосовно нецільового використання бюджетних коштів в НУ «Запорізька політехніка» у 2022 році порушень не встановлено. Позивач зазначає, що зазначений лист не може вважатися повним і належним виконанням обов'язку суб'єкта владних повноважень своєчасно надати відповідь по суті звернення позивача і на підставі ґрунтовного й всебічного його вивчення. Позивач зазначає, що надання відповіді позивачу по змісту і суті його звернення від 10.10.2023 №Я-040801-25-23 було здійснено відповідачем з порушенням ст. 20 Закону України «Про звернення громадян». Разом з цим, не зважаючи на встановлені порушення БК України, відповідач повідомив позивачу, що не виявлено порушень при плануванні видатків по КПКВ 2201160 «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики» в частині забезпечення видатків спеціального фонду за показником «Нарахування на оплату праці», не виявлено внесення неправдивих відомостей до Плану використанні бюджетних коштів НУ «Запорізька політехніка» на 2021 рік. Також, відповідачем не були застосовані норми п. 24 ч. 1 ст. 116 і абз. 4 ч. 1 ст. 119, ст. 121 БК України, за якими витрати бюджетних коштів за платіжними дорученнями №875 від 28.04.2022, №1088 від 26.05.2022 у сумі понад 2 млн. грн. по КЕКВ 2282 для «Окремих заходів по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесених до заходів розвитку» мають визначатися нецільовими і порушеннями бюджетного законодавства. Вищевикладеним обґрунтовується, що бездіяльність, дії, рішення і відповіді відповідача, який не прийняв рішення відповідно до норм чинного законодавства, порушив законні строки надання позивачу відповіді по суті і на підставі ґрунтовного й всебічного вивчення його звернення є протиправними і порушують законні права позивача. Беручи до уваги вищезазначене, просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 08.07.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
25.07.2024 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 34783), в якому зазначає, що за результатами попереднього розгляду звернення позивача листом від 20.10.2023 №040803-16/3474-2023 заявника проінформовано про проведення ревізії в Університеті, в ході якої будуть досліджені питання, порушені у його зверненні, про результати перевірки яких буде проінформовано додатково після завершення контрольного заходу. Зазначає, що інформація про попередній розгляд звернення, яка направлена Управлінням листом від 20.10.2023 №040803-16/3474-2023, не містить відповіді по суті та змісту, оскільки перевірка питань, порушених заявником, потребували ретельного дослідження та стосувалася значного масиву документів щодо фінансово-господарської діяльності Університету, та враховуючи, що з 20.10.2023 проведення ревізії було зупинено до 24.11.2023, продовження дослідження порушених питань можливо було лише після поновлення проведення контрольного заходу. Про результати остаточного розгляду звернення ОСОБА_1 заявника проінформовано листом від 30.01.2024 №040803-16/278-2024 (тобто в день направлення висновку на заперечення). Зазначає, що порушення при плануванні видатків на початку бюджетного року по КПКВ 2201160 «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики» в частині незабезпечення видатків спеціального фонду за показником «Нарахування на оплату праці», не призвело до перерахування єдиного внеску у менших розмірах, ніж визначено нормами чинного законодавства, та не стало наслідком покриття витрат спеціального фонду за рахунок загального фонду. Разом з цим, протягом 2022 року Університетом проведено витрати за спеціальним фондом у відповідності до плану використання бюджетних коштів. Нецільового використання бюджетних коштів не встановлено. Враховуючи викладене, висновки позивача викладенні у зверненні щодо наявності порушень у діяльності Університету є не обґрунтованими та не відповідають положенням нормативно-правових актів та дослідженим Управлінням в ході ревізії первинним документам. Беручи до уваги вищезазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
У період часу з 01.08.2024 по 30.08.2024 суддя Калашник Ю.В. була відсутня на роботі, що підтверджується довідкою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.08.2024 № 02-35/24/68, яка міститься в матеріалах справи, у зв'язку із чим рішення у повному обсязі складено та підписано у перший робочий день.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
09.10.2023 позивачем засобами поштового зв'язку надіслано до відповідача заяву про порушення бюджетного законодавства у Національному університетів «Запорізька політехніка», яка надійшла на адресу відповідача 10.10.2023 та зареєстрована за вх. №Я- 040801-25-23 (а.с.8-11).
У заяві позивач вказав на факти нецільового використання бюджетних коштів у 2022 році, а також на внесення неправдивих відомостей до Плану використання бюджетних коштів НУ «Запорізька політехніка» на 2021 рік, який 28.01.2021 був підписаний в.о. ректора Бєліковим С.Б. і головним бухгалтером ОСОБА_2 і тією ж датою був затверджений заступником Міністра освіти і науки України Світланою Даниленко.
Листом Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області №040803-16/3474-2023 від 20.10.2023 позивача повідомлено, що на виконання п.3.3.1.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2023 року, з 06.10.2023 проводиться ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Національного університету «Запорізька політехніка» за період з 01.01.2020 по 30.09.2023, в ході якої в межах повноважень органу державного фінансового контролю будуть досліджені питання, порушені у зверненні позивача. Про результати перевірки зазначених питань, позивача буде проінформовано додатково після завершення контрольного заходу (а.с.12).
В подальшому, листом Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області №040803-16/278-2024 від 30.01.2024 позивачу надано відповідь про те, що відповідачем розглянуто звернення позивача від 08.10.2023 (вх. від 10.10.2023 №Я-040801-25-23) щодо можливих порушень бюджетного законодавства посадовими особами Національного університету «Запорізька політехніка» та з інших питань (а.с.13-14).
Зокрема у листі зазначено, що питання, порушені у зверненні позивача, в межах повноважень органу державного фінансового контролю досліджені в ході планової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Національного університету «Запорізька політехніка» (далі - Університет, Заклад) за період з 01.01.2020 по 30.09.2023. Про прийняте рішення позивача повідомлено листом від 20.10.2023 №040803-16/3474-2023.
Щодо внесення неправдивих відомостей до Плану використання бюджетних коштів Національного університету «Запорізька політехніка» на 2021 рік.
Так, відповідно до кошторису Університету за КПКВК 2201160 затверджено на 2021 рік у загальній сумі 296 998 600,00 грн., в тому числі: за загальним фондом у сумі 215 918 600,00 грн., за спеціальним фондом у сумі 81 080 000,00 грн.
План використання бюджетних коштів на 2021 рік за КПКВК 2201160 затверджено заступником Міністра Міністерства освіти і науки України Світланою Даниленко 28.01.2021 у загальній сумі 296 998 600,00 грн.
Згідно Плану використання бюджетних коштів видатки за показником «Оплата праці» за спеціальним фондом затверджено у сумі 63 600 000,00 грн, за показником «Нарахування на оплату праці» затверджено у сумі 5 169 803,00 грн, що складає 8,13% від суми, передбаченої на оплату праці.
Таким чином, при плануванні видатків спеціального фонду по КПКВК 2201160 «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики» на 2021 рік не дотримано вимоги ст.51 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-VI, ч.5 ст.8 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до якого для платників, зазначених у ст.4 Закону встановлює єдиний внесок у розмірі 22 відсотки до визначеної ст.7 бази нарахування єдиного внеску, п.20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 №228, відповідно до обов'язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями.
Враховуючи внесені протягом бюджетного року зміни відповідно до довідок про зміни до кошторису на 2021 рік та довідок про зміни до плану використання бюджетних коштів, видатки спеціального фонду по КПКВК 2201160 «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики» з урахуванням змін, за показником «Оплата праці» збільшено на 468 751,00 грн. та склали 64 068 751,00 грн; видатки за показником «Нарахування на оплату праці» збільшено на 8 955 390,00 грн. та склали 14 125 193,00 грн (22,05 %).
Згідно даних уточненого кошторису на 2021 рік, зведення показників спеціального фонду кошторису на 2021 рік від 28.12.2021, видатки спеціального фонду за показником «Оплата праці» складають 64 068 751,00 грн., видатки за показником «Нарахування на оплату праці» складають 14 125 193,00 грн., що складає 22,05 % від суми, передбаченої на оплату праці.
За даними бухгалтерського обліку (м/о №№3,5) касові та фактичні видатки за 2021 рік» по спеціальному фонду за показником «Оплата праці» проведено у сумі 60 081 758,21 грн., за показником «Нарахування на оплату праці» - у сумі 13 265 931,85 грн. (22, 08%).
Таким чином, порушень при плануванні видатків по КПКВ 2201160 «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики» в частині забезпечення видатків спеціального фонду за показником «Нарахування на оплату праці», не виявлено.
Щодо нецільового використання бюджетних коштів у Національному університеті «Запорізька політехніка» у 2022 році.
Так, співставленням даних кошторису на 2022 рік за КПКВ 2201160 та довідок про зміни до нього, плану використання бюджетних коштів та довідок про зміни до нього, встановлено що обсяг видатків за спеціальним фондом за КЕКВ 2282 доведено у загальній сумі 116 318 392,00 грн (в тому числи за показником «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних програм, не віднесені до заходів розвитку» - 58 200,00 грн.).
За даними виписок казначейства, актів наданих послуг, карток аналітичного обліку касових та фактичних видатків, перевищень сум проведених касових та фактичних видатків над сумами доведеного фінансування в розрізі показників, затверджених планом використання бюджетних коштів по коштам спеціального фонду за КПКВК 2201160, не встановлено (касові видатки за спеціальним фондом за показником «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних програм, не віднесені до заходів розвитку» проведено у сумі 27 936,00 грн., фактичні видатки проведені у сумі 57 616,00 грн., кредиторська заборгованість станом на 01.01.2023 склала 29 680,00 грн.). Порушень не встановлено.
Позивач вважає, що відповідь на його звернення щодо порушення бюджетного законодавства у Національному університетів «Запорізька політехніка», надана з порушенням строків, встановлених у ст. 2 Закону України «Про звернення громадян», відповіді на звернення позивача щодо відповідальність головного бухгалтера Національного університету «Запорізька політехніка» за порушення бюджетного законодавства відповідачем не надано та не погоджуючись з висновком відповідача щодо не виявлення порушень у Національному університеті «Запорізька політехніка» позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР (далі Закон - №393/96-ВР), громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Частиною 3 статті 3 Закону №393/96-ВР передбачено, що заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Статтею 7 Закону №393/96-ВР встановлено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Статтею 15 цього ж Закону встановлено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Відповідно до статті 20 Закону №393/96-ВР, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Як вже встановлено судом, що листом №040803-16/3474-2023 від 20.10.2023 позивача повідомлено, що на виконання п.3.3.1.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2023 року, з 06.10.2023 проводиться ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Національного університету «Запорізька політехніка» за період з 01.01.2020 по 30.09.2023, в ході якої в межах повноважень органу державного фінансового контролю будуть досліджені питання, порушені у зверненні позивача. Про результати перевірки зазначених питань, позивача буде проінформовано додатково після завершення контрольного заходу.
Зазначений лист за своїм змістом інформує заявника про хід розгляду його звернення, однак, не є кінцевою відповіддю на звернення, оскільки перевірка питань, порушених заявником, потребували ретельного дослідження та стосувалася значного масиву документів щодо фінансово-господарської діяльності Національного університету «Запорізька політехніка».
Відповідач в своїй діяльності керується нормами Закону України від 26.01.1993 №2939-ХІІ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон№2939), Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 №550 (далі - Порядок №550), та Положення про управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, затвердженого наказом Східного офісу Держаудитслужби від 29.08.2016 №3 (далі -Положення №3).
Компетенцію відповідача визначено п.4 Положення №3, згідно із яким Управління здійснює, зокрема, державний фінансовий контроль за цільовим, ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у територіальних органах міністерств, інших центральних органах виконавчої влади, місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно.
Відповідно до ст.8 Закону №2939, нормами якого у своїй діяльності керується Управління, органи державного фінансового контролю розглядають звернення про факти порушень законодавства з фінансових питань.
З метою поліпшення умов реалізації конституційного права громадян на особисте звернення до Державної аудиторської служби України та її міжрегіональних територіальних орган та відповідно до статті 40 Конституції України, статті 5 Закону України «Про звернення громадян», Указу Президента України від 07 лютого 2008 року №109 «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування» затверджено Порядок розгляду звернень та організації особистого прийому громадян у Державній аудиторській службі України та її міжрегіональних територіальних органах, наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2021 №137, та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 червня 2021 р. за № 830/36452 (далі - Порядок №137).
Порядок №137 визначає процедуру розгляду в Держаудитслужбі та її міжрегіональних територіальних органах звернень громадян, а також організацію особистого прийому громадян.
Згідно до ч.1 ст.2 Закону №2939, головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб'єктах господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належить суб'єктам господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч.2 вказаної норми, державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування установлюється Кабінетом Міністрів Украйні.
Планові та позапланові виїзні ревізії проводяться органами державного фінансового контролю відповідно до положень Закону №2939 та Порядку №550. Планові виїзні ревізії проводяться відповідно до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби, затвердженого в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії - за наявності підстав, визначених Законом №2939 та на підставі рішення суду.
Плани проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби та її міжрегіональних територіальних органів формуються та затверджуються відповідно до Порядку планування заходів державного фінансового контролю Державною аудиторською службою та її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 08.08.2001 №955.
Так, 10.10.2023 на адресу відповідача надійшло звернення позивача від 08.10.2023 (вх. від 10.10.2023 №Я-040801-25-23), в якому порушувались питання щодо можливих порушень бюджетного законодавства посадовими особами Національного університету «Запорізька політехнік».
Відповідно до пункту 7 розділу III Порядку №137 за зверненнями, в яких повідомляється про факти порушень законодавства з фінансових питань на підприємствах, в установах чи організаціях, підконтрольних Держаудитслужбі, приймається одне з рішень щодо:
1) врахування питань, порушених у зверненні, під час планування заходів державного фінансового контролю або врахування під час контрольного заходу, який вже розпочато або буде проводитися у порядку, установленому законодавством;
2) запиту на отримання підтвердних документів у об'єкта контролю в установленому порядку;
3) відмови у проведенні контрольного заходу у випадках, коли вирішення порушених у зверненні питань не належить до компетенції Держаудитслужби, або якщо зазначені питання вже були перевірені попередніми контрольними заходами.
Так, ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Запорізького університету «Запорізька політехніка» проведено на виконання п. 3.3.1.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2023 року (а.с.76-83)
Ревізію проведено у термін: з 06.10.2023 по 22.12.2023 (із зупиненням в період з 20.10.2023 по 24.11.2023).
Слід зазначити, що програма ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Університету передбачала перевірку порушених заявником питань в рамках дослідження таких питань: «Правильність визначення потреб у бюджетних коштах, в тому числі при складанні планових бюджетних показників. Складання і затвердження кошторису та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету. Внесення змін до кошторису».
Враховуючи проведення ревізії Університету з 06.10.2023, відповідачем прийнято рішення про дослідження порушених питань у зверненні ОСОБА_1 під час контрольного заходу, про що проінформовано заявника листом від 20.10.2023 №040803-16/3474-2023 із зазначенням інформації про контрольний захід.
Згідно з пунктом 16 Порядку №550 ревізія проводиться шляхом:
документальної перевірки, що передбачає встановлення відповідності законодавству установчих, фінансових, бухгалтерських (первинних і зведених) документів, статистичної, фінансової та бюджетної звітності, господарських договорів, розпорядчих та інших документів об'єкта контролю, пов'язаних із плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об'єкта контролю);
фактичної перевірки, що передбачає контроль за наявністю грошових сум, цінних паперів, бланків суворої звітності, оборотних і необоротних активів, інших матеріальних і нематеріальних цінностей шляхом проведення інвентаризації, обстеження та контрольного обміру
виконаних робіт, правильністю застосування норм витрат сировини і матеріалів, виходу готової продукції і природних втрат шляхом організації контрольних запусків у виробництво, контрольних аналізів готової продукції та інших аналогічних дій за участю відповідних посадових осіб органу державного фінансового контролю або фахівців інших органів, підприємств, установ та організацій.
Документальна і фактична перевірки проводяться щодо дотримання вимог законів та інших нормативно-правових актів.
Відповідно до пункту 9 Порядку №550 склад, кількість посадових осіб органу державного фінансового контролю та строки проведення ревізії визначаються органом державного фінансового контролю з урахуванням обсягу передбачених програмою ревізії питань та в межах визначеної її тривалості (30 робочих днів для планової та 15 - для позапланової). Строк проведення ревізії в межах визначеної Законом тривалості продовжується за рішенням керівника органу державного фінансового контролю, а понад визначену Законом тривалість - за рішенням суду на строк, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 - для позапланової виїзної ревізії.
Відповідно до пункту 22 Порядку №550, планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії, термінового виконання інших завдань відповідно до повноважень, передбачених Законом, унаслідок дії непереборної сили, на період воєнного або надзвичайного стану на території України чи в окремих її місцевостях, а також у разі обґрунтованого звернення об'єкта контролю за погодженням з керівником органу державного фінансового контролю. При цьому ревізія повинна бути закінчена протягом 60 робочих днів, а у разі зупинення планової виїзної ревізії унаслідок дії непереборної сили чи введення воєнного або надзвичайного стану на території України чи в окремих її місцевостях - протягом 60 робочих днів після припинення дії непереборної сили чи припинення/скасування воєнного або надзвичайного стану відповідно.
Рішення про зупинення та поновлення планової виїзної ревізії приймає керівник органу державного фінансового контролю за поданням посадової особи органу державного фінансового контролю, що проводить ревізію.
У разі зупинення ревізії на строк понад 3 робочих дні орган державного фінансового контролю надсилає об'єкту контролю та органу, який ініціював проведення ревізії повідомлення про дату зупинення ревізії.
Згідно абзацу п'ятому пункту 22 Порядку №550 строк, на який зупинено ревізію, не включається до тривалості її проведення.
Відповідно до абзацу другого пункту 3 Порядку №550, акт ревізії - документ, який складається посадовими особами органу державного фінансового контролю, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати. Заперечення, зауваження до акта ревізії (за їх наявності) та висновки на них є невід'ємною частиною акта.
Враховуюче вищезазначене, строк проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Запорізького університету «Запорізька політехніка» узгоджувався з визначеною п. 9 та п.22 Порядку №550, її тривалість (з урахування зупинення ревізії у період з 20.10.2023 по 24.11.2023).
Акт ревізії від 29.12.2023 №040803-20/3, підписаний із запереченнями, висновок на які направлено 30.01.2024.
Так, звернення вважаються вирішеними, якщо розглянуто всі поставлені в них питання, вжиті необхідні заходи і заявникам дані вичерпні відповіді (пункт 32 постанови Верховного Суду від 31.07.2020 у справі № 826/3849/16).
Крім того, чинним законодавством закріплено прямий обов'язок органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, їх керівників та інших посадових осіб у межах своїх повноважень об'єктивно, всебічно і вчасно розглядати заяви (клопотання) та скарги громадян, перевіряти викладені у них факти і надавати на їх належні та обґрунтовані відповіді (пункт 26 постанови Верховного Суду від 17.09.2020 справа № 802/2001/16-а).
У постанові від 19.11.2021 №813/1761/16 Верховний Суд зазначив, що саме по собі надання будь-якої відповіді на звернення громадянина у визначені законом строки не слід вважати повним і належним виконанням свого обов'язку зі сторони адресата, позаяк, окрім своєчасності надання відповіді, не менш істотніш є її належне обґрунтування та вирішення поставлених у зверненні питань (із урахуванням суті відповідного звернення та на підставі його ґрунтовного і всебічного вивчення).
Беручи до уваги вищезазначене, суд приходить до висновку, що без результатів проведеної ревізії та оформлення акту ревізії, відповідач був позбавлений можливості надати належну та обґрунтовану відповідь на звернення позивача від 08.10.2023 (вх. від 10.10.2023 №Я-040801-25-23).
В подальшому, про результати остаточного розгляду звернення позивача проінформовано листом від 30.01.2024 №040803-16/278-2024, тобто в день направлення висновку на заперечення до акту ревізії.
Таким чином, оскільки звернення позивача потребувало проведення ревізії Національного університету «Запорізька політехніка» в межах якої досліджувались питання, порушені у зверненні позивача, а тому звернення позивача об'єктивно не можливо будо розглянути 45-денний термін, визначений положеннями ст. 20 Закону № 393/96-ВР.
Отже, суд вважає обґрунтованими мотиви позивача про протиправні дії відповідача щодо порушення терміну розгляду та надання відповіді на його звернення від 08.10.2023 (вх. від 10.10.2023 №Я-040801-25-23).
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності у частині ненадання відповіді на звернення позивача про відповідальність головного бухгалтера Національного університету «Запорізька політехніка» ОСОБА_2 за порушення бюджетного законодавства у Плані використанні бюджетних коштів Національного університету «Запорізька політехніка» на 2021 рік від 28.01.2021 та, відповідно, зобов'язання повторно розглянути звернення позивача в цій частині, суд зазначає наступне.
Так, у зверненні позивача від 08.10.2023 (вх. від 10.10.2023 №Я-040801-25-23) останній просив відповідача перевірити факти порушення бюджетного законодавства шляхом внесення неправдивих відомостей до Плану використання бюджетних коштів Національного університету «Запорізька політехніка» на 2021 рік та у разі їх підтвердження вжити відповідні заходи.
Листом Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області №040803-16/278-2024 від 30.01.2024 позивачу надано відповідь про те, що порушень при плануванні видатків по КПКВ 2201160 «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики» в частині забезпечення видатків спеціального фонду за показником «Нарахування на оплату праці», не виявлено.
Під час ревізії відповідачем встановлено, що протягом бюджетного періоду, сума видатків спеціального фонду за показником «Нарахування на оплату праці» відкоригована шляхом внесення змін до кошторису на 2021 рік відповідно до довідок про зміни до кошторису та довідок про зміни до плану використання бюджетних коштів.
При цьому, порушення при плануванні видатків на початку бюджетного року по КПКВ 2201160 «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики» в частині незабезпечення видатків спеціального фонду за показником «Нарахування на оплату праці», не призвело до перерахування єдиного внеску у менших розмірах, ніж визначено нормами чинного законодавства, та не стало наслідком покриття витрат спеціального фонду за рахунок загального фонду.
Оскільки, відповідачем за наслідками проведення ревізії не встановив порушення законодавства у відповідній частині, то питання щодо притягнення до відповідальності головного бухгалтера Національного університету «Запорізька політехніка» ОСОБА_2 не розглядалось, у зв'язку із відсутністю на те підстав.
Відтак, суд зазначає, що звернення позивача розглянуто в належний спосіб, тому суд вважає, що дії відповідача є правомірними.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним рішення відповідача у частині не виявлення у Запорізькому університеті «Запорізька політехніка» порушень бюджетного законодавства, суд зазначає наступне.
Відповідь Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області №040803-16/278-2024 від 30.01.2024, на звернення ОСОБА_1 від 08.10.2023 (вх. від 10.10.2023 №Я-040801-25-23) було надано позивачу на підставі висновків, зроблених під час проведення ревізії, які зафіксовані у акті ревізії від 29.12.2023 №040803-20/3.
Акт ревізії від 29.12.2023 №040803-20/3, яким не встановлено у Запорізькому університеті «Запорізька політехніка» порушень бюджетного законодавства, не є предметом дослідження у даній справі, а відтак позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.
Наявність або відсутність у фінансово-господарській діяльності Національного університету «Запорізька політехніка» порушень бюджетного законодавства досліджувалось під час ревізії, результати якої викладені у Акт ревізії від 29.12.2023 №040803-20/3.
Предметом дослідження у цій справі є повнота наданої відповіді Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області №040803-16/278-2024 від 30.01.2024, на звернення ОСОБА_1 від 08.10.2023 (вх. від 10.10.2023 №Я-040801-25-23).
За вказаних обставин відповідач належним чином розглянув звернення позивача від 08.10.2023 (вх. від 10.10.2023 №Я-040801-25-23) та надав обґрунтовану відповідь на всі поставлені позивачем питання. Інші позовні вимоги зобов'язаного характеру є похідними, а тому також не підлягають задоволенню.
Зважаючи на ті обставини, що під час розгляду звернення ОСОБА_1 права позивача щодо розгляду його звернення не порушені, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 249 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 129; код ЄДРПОУ 40477689) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 02.09.2024.
Суддя Ю.В. Калашник