02 вересня 2024 року (09:15)Справа № 280/5730/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
18.06.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
визнати протиправними дії відповідача про перерахунок пенсії з 01 вересня 2022 року з відновленням не існуючого основного розміру пенсії в сумі 4276,39 грн., здійсненого на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року у справі № 280/4070/23;
зобов'язати відповідача відновити з 01 вересня 2022 року основний розмір пенсії в сумі 9415,79 грн., який був обрахований на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.05.2022 у справі № 280/1708/22, з урахуванням 59% сум грошового забезпечення, вказаного в довідці про розмір грошового забезпечення №33/28-2642 від 23.11.2021, виготовленої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.05.2022 у справі №280/1708/22, позивачу проведено, з 01.12.2019 перерахунок його пенсії, згідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області23.11.2021 №33/28-2642, в наслідок чого основний розмір пенсії позивача склав 9415,79 грн. В подальшому, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.07.2023 у справі №280/4073/23, позивачу встановлено щомісячну доплату до раніше призначеної пенсії у розмірі 2000,00 грн., але при встановленні позивачу зазначеної доплати до пенсії позивачу було зменшено основний розмір його пенсії з 59% грошового забезпечення - 9415,79 грн. до 59% грошового забезпечення - 4276,39 грн. Позивач вважає такі дії протиправними, оскільки, відповідачем здійснено перерахунок вже призначеної пенсії, а відтак відповідач протиправно зменшив основний розмір пенсії позивача, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 24.06.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
19.07.2024 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 33697), в якому проти задоволення позовних вимог заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
У період часу з 01.08.2024 по 30.08.2024 суддя Калашник Ю.В. була відсутня на роботі, що підтверджується довідкою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.08.2024 № 02-35/24/68, яка міститься в матеріалах справи, у зв'язку із чим рішення у повному обсязі складено та підписано у перший робочий день.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Позивач є пенсіонером та йому з 06.04.1999 призначена пенсія за вислугу років відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 59 % відповідних сум грошового забезпечення.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.05.2022 у справі №280/1708/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з грошового забезпечення, визначеного в довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» від 23.11.2021 №33/28-2642, станом за листопад 2019 року, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01.12.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
Зазначене рішення набрало законної сили - 03.08.2022.
На виконання вказаного рішення, ГУ ПФУ в Запорізькій області проведено з 01.12.2019 перерахунок пенсії позивача згідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» №33/28-2642 від 23.11.2021, в наслідок чого основний розмір пенсії позивача становив 9415,79 грн.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07.07.2023 у справі №280/4070/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нараховувати та виплачувати щомісячну доплату до раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн., виплата якої передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з часу припинення її нарахування та виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.
Зазначене рішення набрало законної сили - 08.08.2023.
На виконання вказаного рішення, пенсійний орган з 01.09.2022 провів нарахування у складі пенсії позивача щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн., але після такого нарахування зменшив основний розмір його пенсії з 59% грошового забезпечення - 9415,79 грн. до 59% грошового забезпечення - 4276,39 грн.
Вказане підтверджується витягом з Автоматизованої системи Розрахунку пенсії та не заперечується відповідачем.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Як визначено статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі Закон № 1402-VIII) суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Стаття 13 Закону №1402-VIII розкриває суть такої конституційної засади судочинства як обов'язковість судових рішень, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ, є Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, пенсії за Законом №2262-ХІІ обчислюються з розміру грошового забезпечення.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Вказане кореспондується з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393», відповідно до якого перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Так, суд зазначає, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.05.2022 у справі №280/1708/22 встановлено наявність у позивача права на перерахунок та виплату пенсії з грошового забезпечення, визначеного в довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» від 23.11.2021 №33/28-2642, з 01.12.2019.
При цьому, суд зазначає, що позивач є таким, що отримує пенсію відповідно до зазначеної довідки саме з 01.12.2019.
Отже, з 01.12.2019 позивач отримував пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, основний розмір якої обрахований в розмірі 59% відповідних сум грошового забезпечення, зазначених у довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» від 23.11.2021 №33/28-2642, що становив 9415,79 грн.
При цьому, суд зазначає, що довідка від 23.11.2021 №33/28-2642 є підставою виключно для визначення розміру пенсії та її перерахунку.
В подальшому, виплата пенсії здійснюється у порядку та строки визначеному Законом №2262-ХІІ, і орган Пенсійного фонду не має повноважень на власний розсуд без правової підстави змінювати основний розмір пенсії пенсіонера.
В свою чергу, рішенням суду від 07.07.2023 у справі №280/4070/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нараховувати та виплачувати щомісячну доплату до раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн., виплата якої передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з часу припинення її нарахування та виплати.
Суд зауважує, що доплата встановлюється до основного розміру пенсії, який позивач отримує на дату поновлення виплати доплати, і при встановленні відповідної доплати відсутні підстави для коригування (зменшення) основного розміру пенсії.
Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 9415,79 грн. до 4276,39 грн. під час нарахування з 01.09.2022 у складі пенсії позивача щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн. на виконання рішення суду від 07.07.2023 у справі №280/4070/23.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
З урахуванням викладеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України). Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було ГУ ПФУ в Запорізькій області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати зі сплати судового збору, документально підтверджені у сумі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 9415,79 грн. до 4276,39 грн. при проведенні нарахування щомісячної доплати до пенсії, на виконання рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07.07.2023 у справі №280/4070/23.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 01.09.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» №33/28-2642 від 23.11.2021 у розмірі 59% грошового забезпечення, зі збереженням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 02.09.2024.
Суддя Ю.В. Калашник