Рішення від 03.09.2024 по справі 260/4859/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2024 рокум. Ужгород№ 260/4859/24

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними рішення, дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

29 липня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправними рішення та дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області щодо безпідставного віднесення ОСОБА_1 до категорії осіб, відзначеним державною преміями України та осіб, нагородженим орденом України, відповідно до пункту 6 статті 1 Закону України від 01 червня 2000 року №1767-III «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», тобто не за бойові заслуги, а не як ветерану війни, нагородженому за бойові дії одним орденом (ветерану війни, який після проголошення незалежності України нагороджений орденом за особисту мужність (особистий внесок), виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, відповідно до пункту 2 статті 1 Закону України від 01 червня 2000 року №1767-III «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»), а відтак невірного встановлення та виплати йому з 11.02.2020 року надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною, у розмірі 23%, замість у розмірі 34%, та з 01.07.2023 - у розмірі 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області здійснити з 11 лютого 2020 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за особливі заслуги перед Україною до основної пенсії: за період з 11.02.2020 до 31.06.2023 включно у розмірі 34 % прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність - як ветерану війни, нагородженому за бойові дії одним орденом; за період з 01.07.2023 і надалі у розмірі 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність - як ветерану війни, який після проголошення незалежності України нагороджений орденом за особисту мужність (особистий внесок), виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, відповідно до пункту 2 статті 1 Закону України від 01 червня 2000 року №1767-III «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» та відповідної графи Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 №2054, з урахуванням раніше проведених виплат та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

31 липня 2024 року ухвалою суду відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) сторін. Зобов'язано Головне управління ПФУ в Закарпатській області надати суду до 12 серпня 2024 року пенсійну справу ОСОБА_1 .

05 серпня 2024 року на виконання вимог ухвали суду відповідачем надано суду копію пенсійної справи ОСОБА_1 № 0701007203.

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач безпідставно відніс його до категорії осіб, нагородженим орденом України нібито не за бойові заслуги, а відтак невірного встановлення надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною у зменшеному розмірі (23%) прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, оскільки така мала бути встановлена згідно із пунктом 2 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» та виплачуватися відповідно до Схеми, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 р. №2054: за період з 11.02.2020 до 31.06.2023 у розмірі 34% - як ветерану війни, нагородженому за бойові дії одним орденом; за період з 01.07.2023 року і надалі у розмірі 35% - як ветерану війни, який після проголошення незалежності України нагороджений орденом за особисту мужність (особистий внесок), виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України. Отже, вважає, що таке рішення і такі дії відповідача щодо встановлення розміру та виплати з 11 лютого 2020 року надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 23 %, замість у розмірі 34% та з 01.07.2023 - у розмірі 35% є протиправними.

09 серпня 2024 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просять відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що на підставі документів про нагородження ОСОБА_1 орденом Богдана Хмельницького III ступеня серії НОМЕР_2 , наявних у пенсійній справі позивача та на підставі заяви від 13.03.2020 р. позивачу було встановлено надбавку до пенсії по інвалідності, згідно п.6.ст.1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (в редакції закону на момент призначення) та у відповідності до Схеми №2054 в розмірі 23% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. Відтак, вимога позивача віднести його до категорії осіб, зазначених у п.2 ст.1 3акону України №1767-ІІІ «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (як ветеран війни, нагороджений за бойові дії орденом ...) не містить жодного правового обґрунтування та не підтверджується наявними в справі документами. Отже, Головним Управлінням правомірно призначено позивачу надбавку до пенсії за особливі заслуги перед Україною у встановленому розмірі відповідно до діючої на час призначення редакції Закону №1767-ІІІ «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» та Схеми № 2054.

15 серпня 2024 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначає, що посилання відповідача на те, що орденом Богдана Хмельницького III ступеня нагороджуються лише за бездоганне виконання військового та службового обов'язку, виявлену при цьому доблесть і честь, не нівелює Указ Президента України від 09.04.2015 р. №213/2015 яким його відзначено цією державною нагородою саме за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України під час безпосередньої участі в бойових діях на території Донецької області, у зв'язку з тим, що нагородження орденом Богдана Хмельницького здійснюється послідовно, починаючи з III ступеня.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що з 11 лютого 2020 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 13 травня 2020 року ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

21 травня 2020 року рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 111 встановлено ОСОБА_1 з 13 травня 2020 року пенсію за особливі заслуги перед Україною, як надбавку до пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» у розмірі 23% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

26 вересня 2022 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/3015/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугою років, на підставі п."а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ , з урахуванням наявності вислуги років у пільговому обчислені - 25 роки 05 місяців 05 днів, з 25.07.2022 р., та здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років з урахуванням фактично сплачених сум.

02 листопада 2022 року на виконання рішення суду у справі № 260/3015/22 ОСОБА_1 з 25 липня 2022 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

16 липня 2024 року ГУ ПФУ в Закарпатській області листом № 0700-0202-8/45099 надано відповідь на запит позивача, в якій зазначають, що особам, відзначеним державною преміями України та особам, нагородженим орденом України встановлюється надбавка у розмірі 23% відповідно до Схеми №2054. Відтак, на підставі ордена Богдана Хмельницького ІІІ ступеня серії ОК №038522, наявного у пенсійній справі, встановлено надбавку у розмірі 23% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. Згідно електронної пенсійної справи на підставі ордена Богдана Хмельницького ІІІ ступеня серії ОК №038522, наявного у пенсійній справі, виплачується надбавка до пенсії за особливі заслуги перед Україною в розмірі 23% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону з моменту призначення пенсії по інвалідності. Станом на 01.07.2024 року розмір надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною становить 543,03 грн (2361,00 х 23%), (а.с. 30).

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Порядок становлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною визначено Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 01.06.2000 № 1767-ІІІ (далі - Закон № 1767-ІІІ).

Згідно з пунктом 2 статті 1 Закону № 1767-ІІІ пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України: ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю "За відвагу" або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження.

Статтею 5 Закону № 1767-ІІІ (у редакції чинній до 01 липня 2023 року) визначено, що пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність: від 35 до 40 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 1 і 8 статті 1 цього Закону; від 25 до 35 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 2-5 статті 1 цього Закону; від 20 до 25 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 6 і 7 статті 1 цього Закону.

Розмір надбавки визначається згідно із схемою визначення розмірів надбавок залежно від заслуг перед Україною, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. У разі якщо особа одночасно має право на надбавку з кількох підстав, передбачених статтею 1 цього Закону, встановлюється надбавка, що є більшою у максимальному розмірі.

Статтею 5 Закону № 1767-ІІІ (у редакції чинній з 01 липня 2023 року) визначено, що пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах: 4200 гривень - особам, зазначеним у пункті 7 статті 1 цього Закону; від 35 до 40 відсотків розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, - особам, зазначеним у пунктах 1 і 6 статті 1 цього Закону; від 23 до 35 відсотків розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, - особам, зазначеним у пунктах 2-5 статті 1 цього Закону.

Розмір надбавки особам, зазначеним у пунктах 1-6 статті 1 цього Закону, визначається згідно із схемою визначення розмірів надбавок залежно від заслуг перед Україною, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, а особам, зазначеним у пункті 7 статті 1 цього Закону, - відповідно до абзацу другого частини першої цієї статті. У разі якщо особа одночасно має право на надбавки з кількох підстав, передбачених статтею 1 цього Закону, встановлюється надбавка, що є більшою, у максимальному розмірі.

Пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.

Відповідно до статті 2 Закон № 1767-ІІІ пенсії за особливі заслуги встановлюються територіальним органом Пенсійного фонду України.

Підстави з яких пенсіонер може бути позбавлений встановленої пенсії за особливі заслуги або її розмір перерахований визначені в статті 11 Закону № 1767-ІІІ, а саме:

- у разі надходження до органів Пенсійного фонду України документально підтверджених відомостей про наявність у пенсіонера судимості за вчинення умисного кримінального правопорушення рішенням територіального органу Пенсійного фонду України такий пенсіонер позбавляється встановленої пенсії за особливі заслуги.

- у разі виявлення помилкових чи неправдивих даних у документах, на підставі яких було встановлено пенсію за особливі заслуги, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України пенсіонер позбавляється встановленої пенсії за особливі заслуги або її розмір перераховується відповідно до цього Закону.

Наказом Міністерства соціальної політики України 27.12.2017 № 2054 затверджено Схему визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (далі по тексту - Схема).

Відповідно до Схеми (у редакції до 01 липня 2023 року) ветерани війни, нагороджені за бойові дії: одним орденом; двома медалями "За відвагу"; двома медалями Ушакова; одноразові переможці Олімпійських, Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих; багаторазові чемпіони світу; рекордсмени світу мають право на надбавку у розмірі 34%.

Відповідно до Схеми (у редакції з 01 липня 2023 року) ветерани війни, які після проголошення незалежності України нагороджені орденом за особисту мужність (особистий внесок), виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України; видатні спортсмени - дво- і багаторазові переможці Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих; космонавти, які здійснили політ у космос мають право на надбавку у розмірі 35%.

Відповідно до Схеми (у редакції до 01 липня 2023 року) особи, відзначені державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР; особи, нагороджені орденом України або колишнього Союзу РСР; особи, яким до 01 січня 1992 року було встановлено персональні пенсії союзного значення мають право на надбавку у розмірі 23%.

Відповідно до Схеми (у редакції з 01 липня 2023 року) особи, відзначені державною преміями України; особи, нагороджені орденом України мають право на надбавку у розмірі 23%.

Указом Президента України від 30 січня 2004 року № 112/2004 затверджено Статут ордена Богдана Хмельницького, відповідно до якого орден Богдана Хмельницького встановлено для нагородження громадян України за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України (пункт 1).

Відповідно до пункту 2 вказаного Статуту, орден Богдана Хмельницького має три ступені: орден Богдана Хмельницького I ступеня, орден Богдана Хмельницького II ступеня, орден Богдана Хмельницького III ступеня. Вищим ступенем ордена є I ступінь. Нагородження орденом Богдана Хмельницького здійснюється послідовно, починаючи з III ступеня.

Згідно з пунктом 5 Статуту орденом Богдана Хмельницького III ступеня нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та інші особи за бездоганне виконання військового та службового обов'язку, виявлену при цьому доблесть і честь.

Представлення до нагородження орденом Богдана Хмельницького та вручення цієї нагороди провадиться відповідно до Порядку представлення до нагородження та вручення державних нагород України, затвердженого Указом Президента України від 19 лютого 2003 року № 138 (пункт 9 Статуту ордена Богдана Хмельницького).

Згідно з пунктом 2 Порядку представлення до нагородження та вручення державних нагород України, затвердженого указом Президента України від 19 лютого 2003 року N 138 (далі - Порядок, у редакції чинні на момент виникнення спірних правовідносин), подання про відзначення державними нагородами вносять Президентові України Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, Конституційний Суд України, Верховний Суд України, Вищий господарський суд України, Генеральна прокуратура України, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, Комісія державних нагород та геральдики при Президентові України, а також Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим, які вносять спільне подання.

Органи, яким надано право вносити подання про відзначення державними нагородами, надсилають на ім'я Президента України подання і нагородний лист установленого зразка, затверджений Комісією державних нагород та геральдики при Президентові України. У нагородному листі зазначаються конкретні заслуги особи, що стали підставою для порушення клопотання про відзначення її державною нагородою, та проставляється печатка підприємства, установи, організації за місцем роботи особи (пункт 8 Порядку).

Відповідно до наданої позивачем копії нагородного листа для представлення до відзначення державною нагородою України, яким зроблено висновок про те, що ОСОБА_1 за особисту мужність і героїзм, виявлені під час виконання військового обов'язку в умовах, пов'язаних з ризиком для життя гідний до нагородження державною нагородою України - орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня.

При цьому, відповідно до Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) для забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях: 2) у зонах безпеки, прилеглих до району бойових дій діє особливий порядок, що передбачає надання органам сектору безпеки і оборони, іншим державним органам України спеціальних повноважень, необхідних для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації. Межі зон безпеки, прилеглих до району бойових дій, визначаються начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України за поданням Командувача об'єднаних сил.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 затверджено Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Відповідно до частини 2 пунктів 4, 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа:

- осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних: у районах бойових дій у період Другої світової війни та від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння у повоєнний період; від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях до 1 грудня 2014 року, з 1 грудня 2014 року до 24 лютого 2022 року - на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, під час проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, з 24 лютого 2022 року - на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України; під час виконання робіт, пов'язаних з розмінуванням боєприпасів, незалежно від часу їх виконання.

- військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, до забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресію Російської Федерації проти України і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпечення здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_1 є ветераном війни та під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях у зоні проведення антитерористичної операції з 2014 року брав активну участь у бойових діях, про що свідчить нагородний лист та довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 29 липня 2019 року № 851, суд дійшов висновку, що відповідач неправомірно встановив надбавку до пенсії у розмірі у 23% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статті 16 Закону № 1767-ІІІ рішення територіального органу Пенсійного фонду України може бути оскаржене відповідно до законодавства про звернення громадян.

Скарги на рішення щодо встановлення пенсії за особливі заслуги розглядаються в порядку, затвердженому правлінням Пенсійного фонду України для розгляду скарг щодо пенсійного забезпечення. У разі незгоди з рішенням Пенсійного фонду України, прийнятим за результатами розгляду скарги, скарга може бути подана до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, рішення якого є обов'язковим для виконання територіальним органом Пенсійного фонду України.

Рішення територіального органу Пенсійного фонду України може бути оскаржене також у судовому порядку.

Судом встановлено, що у межах пенсійної справи ОСОБА_1 наявне рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 111 від 21 травня 2020 року яким встановлено ОСОБА_1 з 13 травня 2020 року пенсію за особливі заслуги перед Україною, як надбавку до пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» у розмірі 23% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 111 від 21 травня 2020 року щодо встановлення ОСОБА_1 надбавки до пенсії згідно із Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» у розмірі 23% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статті 5 Закону № 1767-ІІІ пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.

Судом встановлено, що 09 квітня 2015 року Указом Президента України «Про відзначення державними нагородами України» № 213/2015 за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі ОСОБА_1 нагороджено орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня.

З 11 лютого 2020 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням надбавки до пенсії згідно із Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» у розмірі 23% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

З 13 травня 2020 року ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

21 травня 2020 року рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 111 встановлено ОСОБА_1 з 13 травня 2020 року пенсію за особливі заслуги перед Україною, як надбавку до пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» у розмірі 23% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, з метою належного захисту прав позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за особливі заслуги перед Україною до основної пенсії за період з 11 лютого 2020 року до 31 червня 2023 року включно у розмірі 34 % прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, а з 01 липня 2023 року у розмірі 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.

Щодо позовної заяви в частині нарахування компенсації втрати частини доходів, то така не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року №2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Згідно зі статтею 2 вказаного Закону компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі необхідно розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону №2050-III компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі заробітної плати/грошового забезпечення). При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Пункти 1, 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 відтворюють положення Закону №2050-ІІІ, конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.

Відповідно до статті 3 Закону №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не звертався до відповідача із заявою про нарахування та виплату йому компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків виплати страхових виплат індексації відповідно до Закону №2050-ІІІ та Порядку №159, оскільки доказів протилежного матеріали справи не містять.

При цьому, відповідач не відмовляв позивачу своїм рішенням у виплаті відповідної компенсації.

За змістом статті 7 Закону №2050-ІІІ відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.

З огляду на те, що у цій справі позивач не звертався до відповідача із заявою про виплату компенсації відповідно до Закону №2050-ІІІ та Порядку №159, а відповідачі не відмовляли позивачу у виплаті відповідної компенсації, тому право позивача ще не було порушено суб'єктом владних повноважень і звернення його до суду з цим позовом є передчасним.

Аналогічна правова позиція щодо спірних правовідносин викладена Верховним Судом у постанові від 04 травня 2022 у справі №200/14472/19-а.

Що стосується доводів відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду та відповідно необхідність залишення позову за період, що виходить за межі шестимісячного терміну звернення до суду без розгляду, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Судом встановлено, що позивач дізналася про порушення своїх прав після звернення із запитом на отримання публічної інформації від 29 червня 2024 року до відповідача.

16 липня 2024 року ГУ ПФУ в Закарпатській області листом № 0700-0202-8/45099 надано відповідь на запит позивача, в якій зазначають, що особам, відзначеним державною преміями України та особам, нагородженим орденом України встановлюється надбавка у розмірі 23% відповідно до Схеми №2054. Відтак, на підставі ордена Богдана Хмельницького ІІІ ступеня серії ОК №038522, наявного у пенсійній справі, встановлено надбавку у розмірі 23% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. Згідно електронної пенсійної справи на підставі ордена Богдана Хмельницького ІІІ ступеня серії ОК №038522, наявного у пенсійній справі, виплачується надбавка до пенсії за особливі заслуги перед Україною в розмірі 23% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону з моменту призначення пенсії по інвалідності. Станом на 01.07.2024 року розмір надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною становить 543,03 грн (2361,00 х 23%), (а.с. 30).

Отже, початок перебігу строку звернення до адміністративного суду законодавець пов'язує з днем, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.

При цьому слід зазначити, що день, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.

Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що строк звернення до суду не пропущений, оскільки про порушення своїх прав, свобод чи інтересів позивач дізнався 16 липня 2024 року з відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та, як наслідок, звернувся до суду 29 липня 2024 року.

Відповідно до статті 13 Закону № 1767-ІІІ нараховані суми пенсії за особливі заслуги, які з тих чи інших причин своєчасно не були одержані пенсіонером, виплачуються за минулий час, але не більш як за 3 роки, що передували зверненню за їх одержанням.

Суми пенсії, не одержані пенсіонером своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 24.12.2020 року (справа № 510/1286/16-а) зробила висновок, що норми статті 87 Закону № 1788-ХІІ, статті 46 Закону № 1058-ІV і статей 51, 55 Закону № 2262-ХІІ (щодо не обмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов:

1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом;

2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.

Отже, спірні правовідносини пов'язані з непроведенням перерахунку з вини пенсійного органу, то такий проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

На підставі наведеного у сукупності, суд відхиляє доводи відповідача та вважає, що підстави для залишення заявленого позову без розгляду відсутні.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними рішення, дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 111 від 21 травня 2020 року

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за особливі заслуги перед Україною до основної пенсії за період з 11 лютого 2020 року до 31 червня 2023 року включно у розмірі 34 % прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, а з 01 липня 2023 року у розмірі 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.

4. В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 03 вересня 2024 року.

СуддяТ.В.Скраль