Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 вересня 2024 року Справа№200/5156/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (юридична адреса: 73000, Херсонська область, м. Херсон, вул. 28 Армії, буд. 6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
26 липня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду, через свого представника - адвоката Верченко О.О., яка діє на підставі ордеру від 24.07.2024, звернувся із позовною заявою ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі-відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 21.06.2024 року № 052530004581 Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати пільговий підземний стаж роботи відпрацьований ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відповідності до записів його трудової книжки серії НОМЕР_2 ; з 21.06.2004 по 27.08.2004 за Списком робіт затвердженого Постановою КМУ від 31.03.1994 р. N 202, з 10.01.2005 по 30.04.2005 - провідні професії, з 19.07.2005 по 15.09.2005 за Списком робіт затвердженого Постановою КМУ від 31.03.1994 р. N 202, з 12.10.2006 по 22.10.2009 за Списком робіт затвердженого Постановою КМУ від 31.03.1994 р. № 202, з 12.11.2009 по 08.04.2013 - провідні професії, з 13.05.2013 по 08.07.2013 - провідні професії, з 11.07.2013 по 17.03.2017 - провідні професії, з 22.03.2017 по 13.06.2024- провідні професії, та період служби в армії з 25.10.2005 по 25.07.2006 до Списку робіт затвердженого Постановою КМУ від 31.03.1994 р. № 202;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 13.06.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та прийняти рішення про призначення пенсії з урахуванням роз'яснень викладених у листі Міністерства соціальної політики України №1209-27 від 12.09.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 21.06.2024 позивачу відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. В порушення законодавства, на думку позивача, відповідачем не зараховано до підземного пільгового стажу певні періоди роботи та період служби в армії для права на пенсію Позивач вважає рішення про відмову у призначенні пенсії протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки, на його думку, має право на пенсію на пільгових умовах.
30 липня 2024 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що право на передбачену частиною 3 статті 114 Закону № 1058 пенсію, незалежно від віку, мають працівники, за умови безпосередньої зайнятості на роботах повний робочий день та не менше передбаченого стажу роботи - 25 років для працівників професії яких містяться у Постанові № 202, або мати стаж роботи провідної професії визначених частиною 3 статті 114 Закону №1058 - не менше 20 років. На підставі вищезазначених довідок, що підтверджують пільговий характер роботи, та даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, пільговий стаж роботи ОСОБА_1 склав: Роботи підземні, провідні професії (при необхідних 20 роках) - 11 років 06 місяців 25 днів, Роботи підземні, професії за пост.№202 (при необхідних 25 роках) - 20 років 10 місяців 18 днів, Робота за Списком №1 - 18 років 00 місяців 17 днів.
Окрім іншого, пунктом 6 Порядку № 637 визначено, що для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ. Відповідно до ст. 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (із змінами) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або обіймала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. В свою чергу, відповідно до запису трудової книжки за №12, ОСОБА_1 звільнений з посади 15.09.2005 року. При цьому, згідно військового квитка позивача серії НОМЕР_3 , він проходив строкову військову службу з 25.10.2005 по 25.07.2006, тобто, на думку відповідача, на момент призову ОСОБА_1 вже не обіймав посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Період проходження ОСОБА_1 строкової служби зараховано до його страхового стажу. Відтак, на думку відповідача, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач, ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
13.06.2024 ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням відповідача від 21.06.2024, копія якого наявна в матеріалах справи, зазначено наступне:
Страховий стаж особи 19 років 02 місяці 9 днів, при цьому з урахуванням стажу за Списком №1 - страховий стаж становить - 36 років 02 місяці 9 днів.
Пільговий стаж складає: Роботи підземні, провідні професії (20) - 11 років 06 місяців 25 днів, Роботи підземні, професії за пост. №202 (25) - 20 років 10 місяців 18 днів, робота за Списком №1 - 18 років 00 місяців 17 днів, обчислений на підставі довідок: №413 від 04.04.2024, №412 від 04.04.2024, №414 від 04.04.2024 видані ВП “Шахта Капітальна» ДП“Мирноградвугілля»; № 01/11-93/42 від 08.05.2024 видана ДП “ВК “Краснолиманська»; №351 від 26.03.2024, №352 від 26.03.2024 видана ПАТ “Шахтоуправління»Покровське»; №325 від 15.05.2024 видана ТОВ “Краснолиманське»; №02/499 від 14.05.2024 видана ТОВ “Шахтобудівельна компвнія»; даними з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме по періодам: з 21.06.2004 по 30.06.2004 - Навчання за фахом; з 01.07.2004 по 27.08.2004 - Роботи підземні, професії за пост.№202; з 10.01.2005 по 14.01.2005 - Навчання за фахом; з 15.01.2005 по 30.04.2005 - Роботи підземні, професії за пост.№202; з 19.07.2005 по 25.07.2005 - Навчання за фахом; з 26.07.2005 по 15.09.2005 - Роботи підземні, професії за пост.№202; з 23.10.2006 по 03.11.2006 - Навчання за фахом; з 04.11.2006 по 11.05.2008 - Роботи підземні, професії за пост.№202; з 12.05.2008 по 07.12.2008 - Роботи підземні, професії за пост.№202; з 08.12.2008 по 22.10.2009 - Роботи підземні, професії за пост.№202; з 12.11.2009 по 31.01.2010 - Роботи підземні, професії за пост.№202; з 01.02.2010 по 31.08.2010 - Роботи підземні, провідні професії; з 01.09.2010 по 07.04.2013 - Роботи підземні, професії за пост.№202; з 13.05.2013 по 28.05.2013 - Навчання за фахом; з 29.05.2013 по 08.07.2013 - Роботи підземні, провідні професії; з 11.07.2013 по 17.03.2017 - Роботи підземні, провідні професії; з 22.03.2017 по 31.12.2021 - Роботи підземні, провідні професії; з 03.01.2022 по 15.05.2023 - Роботи підземні, провідні професії; з 16.05.2023 по 24.07.2023 - Навчання за фахом; з 25.07.2023 по 04.08.2023 - Роботи підземні, провідні професії; з 05.08.2023 по 14.05.2024 - Роботи підземні, провідні професії. Результати розгляду документів, доданих до заяви: до страхового не зараховано період навчання з 01.09.2001 по 31.12.2003, оскільки зазначена в Додатку до диплома НОМЕР_4 дата народження 01.01.1986 не відповідає даті народження згідно паспорта 31.01.1986 (паспорт НОМЕР_5 виданий Селидівським МВ УМВС України у Донецькій області 10.06.2002 року). До пільгового стажу зараховано всі періоди. Заявник продовжує працювати.
Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області прийнято рішення № 052530004581 від 21 червня 2024 (даті - Рішення від 21.06.2024) про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу
Вважаючи таке рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом (стаття 8 Закону № 1058).
Абзацом 1 частини 3 статті 114 Закону № 1058 та частини 1 статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 114 Закону № 1058 за наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Частинами 1 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846.
Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.
Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (надалі за текстом Порядок № 637), також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з п. 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За п. 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно пункту 4.3 цього Порядку рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Пунктом 4.7 Порядку № 22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Пунктом 4.10 цього ж Порядку визначено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Суд зазначає, що одним зі спірних питань, що підлягає вирішенню в межах даної справи є питання зарахування до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії у відповідності до ч. 3 ст. 114 Закону України №1058 певних періодів роботи, про що позивач, крім іншого, просить у позові.
Згідно записів трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 позивача:
№ 1 - з 21.06.2004 по 30.06.2004 заняття в УТК;
№ 2 - з 01.07.2004 прийнятий учнем гірничого з повним робочим днем в шахті;
№ 3 - з 27.08.2004 звільнений за закінченням виробничої практики;
№ 4 - з 10.01.2005 по 14.01.2005 заняття в УП;
№ 5 - з 15.01.2005 прийнятий учнем прохідника з повним робочим днем в шахті;
№ 8 - з 30.04.2005 звільнений в зв'язку із закінченням виробничої практики;
№ 9 - з 19.07.2005 по 25.07.2005 заняття в УП;
№ 10 - з 26.07.2005 прийнятий гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті;
№ 12 - з 15.09.2005 звільнений в зв'язку із призовом в армію;
№ 13 - з 23.10.2006 прийнятий гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті;
№ 14 - з 12.05.2008 переведений завідуючим гірничими роботами;
№ 17 - з 08.12.2008 переведений начальником зміни підземним;
№ 20 - з 22.10.2009 звільнений за власним бажанням;
№ 22 - з 12.11.2009 прийнятий прохідником 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті;
№ 23 - з 24.02.2010 переведений прохідником 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті;
№ 24 - з 08.04.2013 звільнений за згодою сторін;
№ 25 - з 13.05.2013 прийнятий прохідником підземним 4 розряду з повним підземним робочим днем в шахті;
№ 26 - з 01.07.2013 переведений прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті;
№ 27 - з 08.07.2013 звільнений за переводом;
№ 28 - з 11.07.2013 прийнятий прохідником 5 розряду з повним підземним робочим днем в шахті;
№ 29 - з 17.03.2017 звільнений за власним бажанням;
№ 30 - з 22.03.2017 прийнятий прохідником 5 розряду з повним робочим днем на підземних роботах, (запис про звільнення відсутній).
Призначення пенсії працівникам, зайнятим на роботах, передбачених списком № 1 врегульовано п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України №1058, яким визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
При цьому, позивач претендує на призначення йому пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України №1058, яка передбачає призначення за певних умов пенсії незалежно від досягнутого віку. Так, право на пенсію у відповідності до ч. 3 ст. 114 Закону України №1058 встановлюється з урахуванням віднесення робіт і професій, які виконувала особа, до Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 або з урахуванням віднесення робіт до прямо передбачених ч. 3 ст. 114 Закону України №1058 провідних професій, зокрема, прохідники, - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.
До вказаного Списку, затвердженого Постановою КМУ № 202 включені: І. “Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт»: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Відтак, виконувана позивачем робота у спірний період підпадає під визначені Постановою КМУ № 202 роботи, крім цього, прохідник - це також прямо передбачена ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 провідна професія.
Відповідачем при розгляді поданих позивачем документів зауважень до записів трудової книжки позивача не висувалось, з чого можна зробити висновок, що вказані записи у трудовій книжці оформлені належним чином та мають необхідні реквізити. Тобто, вказані записи у повному обсязі підтверджують факт роботи позивача за спірні періоди.
Крім цього, суд зауважує, що згідно пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація
Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
При цьому, атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядком № 442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 01 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Так, згідно зі статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено адміністративну відповідальність керівників суб'єктів господарювання за порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення.
У разі, якщо не проведення атестації мало своїм наслідком заподіяння шкоди здоров'ю працівнику, керівник підприємства може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за статтею 271 Кримінального кодексу України.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку № 442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам, і правилам, установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
За змістом пунктів 8 та 9 Порядку № 442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 1 або № 2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Отже, можна зробити висновок, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 або № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 1 або № 2.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої палати Верховного Суду по справі № 520/15025/16-а від 19.02.2020 року.
Щодо зарахування періодів роботи позивача, що дають право на пенсію за ч.3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у відповідності до положень Постанови КМУ № 81 від 22 лютого 1992 року “Про заходи щодо застосування Закону України “Про пенсійне забезпечення» та Роз'яснення від 20.01.1992 р. №8 “Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення», суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 5 статті 114 Закону №1058, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Отже, вказаною нормою передбачено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин 2 і 3 ст. 114 Закону проводиться взаємне зарахування періодів роботи. Проте, вказана норма не містить порядку обчислення та розміру взаємного зарахування періодів роботи.
Пунктом 5 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 № 1931-Х1І “Про порядок введення в дію Закону України “Про пенсійне забезпечення» Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України “Про пенсійне забезпечення», обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України.
Згідно пункту 6 зазначеної постанови Міністерством соціального забезпечення України видано роз'яснення від 20.01.1992 № 8 “Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст.14 Закону №1788-XII.
Кабінет Міністрів України 22.02.1992 прийняв Постанову № 81 "Про заходи щодо застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", у якій є Додаток, який містить Перелік проектів нормативних актів щодо застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", який у свою чергу містить Документи, що затверджуються міністерствами. Серед цих документів є Роз'яснення від 20.01.1992 № 8 “Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст.14 Закону України “Про пенсійне забезпечення». На даний час Постанова КМУ № 81 від 22.02.1992 є чинною.
Також, 02.10.2018 Мінсоцполітики України на адресу Пенсійного фонду України надіслало лист, яким підтверджує доцільність застосування Роз'яснення № 8.
Отже, на час трудової діяльності позивача і наразі діє як Роз'яснення № 8, так і Постанова КМУ № 81 від 22.02.1992.
Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", але не відпрацювавши повного стажу, передбаченою зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого проказу за 1 рік роботи 3 місяці; кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Тобто, відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 року № 8, основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10 - річного стажу на підземних роботах.
Суд звертає увагу, що посилання у роз'ясненні на статтю 14 Закону № 1788-XII слід застосовувати і при призначенні пенсії за статтею 114 Закону № 1058, оскільки зміст цих статей є тотожним.
З аналізу наведеного, правила кратності полягають у наступному: в разі, якщо особа не має достатньо “підземного» стажу, до нього може додатково зараховуватися інший пільговий стаж.
Крім того, “підземний» стаж на провідних професіях зараховується із збільшеною кратністю.
Так, стаж на провідних професіях зараховується до “підземного» із збільшеною кратністю 1.25 (1 рік роботи за 1 рік роботи 3 місяці), а решта видів пільгового стажу, що не відносяться до підземного, із зменшеною кратністю 0.75 (1 рік роботи за 9 місяців).
Суд звертає увагу, що наведені вище правові висновки відповідають позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 04.06.2019 у справі № 333/3704/16-а.
Як вбачається зі спірного рішення, станом на момент звернення до пенсійного органу пільговий стаж позивача за ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» складав за розрахунком відповідача Роботи підземні, провідні професії (20) - 11 років 06 місяців 25 днів, Роботи підземні, професії за пост.№202 (25) - 20 років 10 місяців 18 днів, робота за Списком №1 - 18 років 00 місяців 17 днів.
Враховуючи викладене, при призначенні пенсії позивачеві відповідач мав керуватись як Роз'ясненням № 8, так і Постановою КМУ № 81 від 22.02.1992, чого останнім зроблено не було.
Як встановлено вище судом, в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 наявні наступні записи:
№ 10 - з 26.07.2005 прийнятий гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті;
№ 12 - з 15.09.2005 звільнений в зв'язку із призовом в армію;
№ 13 - з 23.10.2006 прийнятий гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті;
При чому, у період з 25.10.2005 по 21.09.2006 позивач проходив строкову військову службу в армії, що підтверджується копією військового квитка позивача серії НОМЕР_3 від 26.09.2005
Відповідно до приписів ст. 2 Закону України від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу", чинного на момент проходження військової служби позивачем, (далі - Закон № 2232-ХІІ), військовою службою є державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. При цьому час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", чинного на момент проходження військової служби позивачем, (далі - Закон № 2011-ХІІ) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Як вбачається зі змісту зазначеної норми Закону № 2011-ХІІ, час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах.
Відповідно до ч. 3 ст. 56 Закону № 1788-ХІІ до стажу роботи зараховується, зокрема, військова служба, незалежно від місця проходження служби.
Отже, судом встановлено, що 15.09.2005 позивача звільнено з посади - гірничого майстра підземного з повним робочим днем під землею, яка передбачала право на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, саме у зв'язку із призовом на військову службу. При цьому, суд зауважує, що документально підтверджений період строкової військової служби в армії позивача - з 25.10.2005 по 21.09.2006, а після закінчення військової служби позивач продовжив працювати на цій же роботі. Підстави вважати, що позивач був звільнений не у зв'язку з призовом в армію, а з інших підстав матеріали справи не містять, натомість трудовою книжкою підтверджується, що його звільнення 15.09.2005 відбулось саме у зв'язку із призовом на військову службу.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що до пільгового стажу позивача при розгляді його заяви від 13.06.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» безпідставно також не зараховано період служби в армії, який документально підтверджений, а саме: з 25.10.2005 по 21.09.2006 року.
Суд повторно наголошує, що ані у спірному рішенні, ані у наданому розрахунку пенсійним органом не надавалась оцінка зарахування будь-яких періодів роботи позивача на підземних роботах та військової служби із врахуванням кратності.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, оскільки відповідач не довів правомірність свого рішення, суд доходить до висновку щодо протиправності спірного рішення, та, як наслідок, його скасування.
Разом з цим, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 14 цієї частини, та стягнення з відповідача суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до статті 58 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», органом, який призначає пенсії є Пенсійний фонд.
Як встановлено, саме до повноважень Пенсійного органу віднесено вирішення питання щодо зарахування пільгового стажу для призначення пенсії.
Виходячи з аналізу вищезазначених норм закону, слід зазначити, що суд не є тим органом, якому надані повноваження в сфері призначення або перерахунку пенсій. Суд не може підміняти компетентний орган, не може перебирати на себе функції призначення або перерахунку пенсії та самостійно зарахувати пільговий стаж для перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення», оскільки такі повноваження не входять до компетенції судів.
Відтак, такі повноваження є дискреційними, тобто такими, які дають можливість на власний розсуд суб'єкту владних повноважень визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених нормативно-правовим актом.
Відтак, суд вважає, що у розглядуваному випадку необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 13.06.2024 ОСОБА_1 відповідно до частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
За таких обставин, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у сумі 968,96 грн., відповідно до положень ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 645,97 грн., за рахунок його бюджетних асигнувань, що є пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (юридична адреса: 73000, Херсонська область, м. Херсон, вул. 28 Армії, буд. 6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 21.06.2024 року № 052530004581 Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (юридична адреса: 73000, Херсонська область, м. Херсон, вул. 28 Армії, буд. 6, код ЄДРПОУ 21295057) повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 13.06.2024 ОСОБА_1 відповідно до частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (юридична адреса: 73000, Херсонська область, м. Херсон, вул. 28 Армії, буд. 6, код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені витрати зі сплати судового збору у розмірі 645,97 грн. (шістсот сорок п'ять гривень 97 копійок).
Повний текст рішення складено та підписано 03 вересня 2024 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.В. Зінченко