Рішення від 02.09.2024 по справі 200/4333/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2024 року Справа№200/4333/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , через свого представника ОСОБА_2 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у відмові в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за п. «а» ст. 12 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з врахуванням пільгового стажу для призначення пенсії 25 років 04 місяці 15 днів;

- скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову в призначені пенсії від 08.05.2024 № 2614919396;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, з дати звернення із заявою про призначення пенсії, відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», на підставі пільгової вислуги років для призначення пенсії з урахуванням 25 років 04 місяці та 15 днів.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що він з 01.07.1994 року проходив службу у різних міських відділах ГУМВС України в Донецькій області. Згідно наказу УМВС України в Донецькій області від 17.07.2005 №213 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в ОВС на п.64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим на начальницьким складом органів внутрішніх справ з 18 липня 2005 року. Наказом УМВС України в Донецькій області від 17.11.2008 №519 о/с ОСОБА_1 поновлено на службі в органах внутрішніх справ, а 30 квітня 2015 року наказом ГУМВС України в Донецькій області від 29.04.2015 №136 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в ОВС за п.64 «ж» (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ. В період проходження служби позивачем в підрозділах ОУР різних міських відділах ГУМВС України в Донецькій області з 01.07.1994 по 17.07.2005 та в період служби з 17.11.2008 по 26.07.2011 діяла постанова КМУ №1497 від 16.11.2001 року «Про внесення доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р № 393» (далі Постанова №393) та наказ МВС України № 361 від 29.07.2008 року «Про затвердження Переліку посад працівників підрозділів карного розшуку органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця». В період з 07.04.2014 до 30.04.2015 ОСОБА_1 був зарахований до складу сил та засобів, які беруть участь в АТО. Періоди безпосередньої участі в АТО на підставі постанови КМУ від 17.07.1992 №393 зараховуються на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці. Наказом ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області від 20.03.2019 №6 о/с лк внесено зміни до наказу ГУМВС України в Донецькій області від 29.04.2015 №136 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 та оголошено вислугу років станом на 30 квітня 2015 року у календарному обчисленні - 19 років 04 місяці 19 днів, у пільговому обчисленні - 27 років 03 місяці 07 днів. Позивач звернувся до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» щодо підготовки необхідних документів та направлення їх до Департаменту персоналу МВС України для подання до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення йому пенсії за вислугу років. Однак, Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» була надана відповідь щодо відмови в оформленні та надання необхідних документів Позивача до Департаменту персоналу МВС України, у зв'язку із відсутністю у останнього календарної вислуги років, необхідної для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХII. Тоді, 16.11.2021 позивач вимушений був із позовною заявою звернутись до Донецького окружного адміністративного суду. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 р. по справі №200/16285/21 суд: - визнав протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» щодо відмови в оформленні і направленні до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства внутрішніх справ України матеріалів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. а ч.1 ст.12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб; - зобов'язав Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» оформити та направити до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства внутрішніх справ України матеріалів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». На виконання Рішення Донецького окружного суду Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» підготувала матеріали для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років та спрямувала до Департаменту персоналу МВС України, для оформлення необхідних матеріалів та спрямування їх до органів ПФУ. МВС України в особі Департаменту персоналу позивачу було відмовлено у оформленні подання на пенсію за вислугу років на направленні його до органів ПФУ, оскільки він не має права на пенсію за вислугу років на умовах, визначених Законом № 2262-ХII, тому у МВС відсутні законодавчі підстави для вчинення таких дій. Через що, позивач знову був вимушений із позовною заявою звернутись до Донецького окружного адміністративного суду. 08 серпня 2023 року Донецьким окружним адміністративним судом у справі 200/1802/23 було прийнято рішення, яким в задоволенні позову до МВС України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії позивачу було відмовлено повністю. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 23.11.2023 рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2023 року у справі № 200/1802/23 скасовано. Позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задоволено: - визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови оформлення подання на пенсію за вислугу років та направлення його до органів Пенсійного фонду України для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». - зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України відповідно п. «а» ч. 1 ст. 12 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» в редакції на час звільнення ОСОБА_1 , оформити подання на пенсію за вислугу років та направлення його до органів Пенсійного фонду України для призначення ОСОБА_1 , пенсії за вислугу років. На виконання Постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 23.11.2023 р. по справі №200/1802/23 Міністерство внутрішніх справ України підготувало подання та необхідні матеріали для призначення пенсії Позивачу за вислугу років та спрямувало до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, для призначення пенсії за вислугу років. Однак, Головним управлінням ПФУ в Донецькій області (далі - Відповідач) було прийнято рішення про відмову Позивачу в призначенні пенсії за вислугу років від 08.05.2024 №2614919396 відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон №2262), у зв'язку з відсутністю необхідної календарної вислуги років на день звільнення, передбаченої пунктом «а» статті 12 Закону №2262 та у зв'язку з відсутністю необхідного віку, передбаченого пунктом «б» статті 12 Закону №2262.

З даним рішенням відповідача позивач не згоден, а тому звернувся до суду із цим позовом.

У встановлений судом строк засобами електронного зв'язку Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надано до суду відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача.

Вказав, що відповідно до статті 17-1 Закону № 2262 порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. На виконання вимог Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393) зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», які набули чинності з 19 лютого 2022 року. Необхідний пакет документів для призначення пенсії отриманий Головним управлінням в квітні 2024 року. На підставі пункту 2-1 Порядку № 393 для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови. При цьому, а ні пункт 1, а ні пункт 2 вказаної постанови не передбачає обрахунок календарної вислуги років з кратністю (пільгове обчислення). Згідно з абзацом першим пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховуються на пільгових умовах […]. Таким чином, на час звернення позивача до Головного управління з заявою редакція пункту 3 Порядку № 393 зазнала змін, відповідно до яких зарахування служби на пільгових умовах до вислуги років застосовується виключно для визначення розміру пенсії, а не для призначення пенсії, як передбачала попередня редакція пункту 3 Порядку № 393. Тобто, пільгова вислуга років має значення для визначення відсотку розміру пенсії позивача від його грошового забезпечення, відповідно до статті 13 Закону № 2262, за умови наявності права на призначення пенсії за вислугу років, а не для призначення такої пенсії. Законом № 2262 передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно правових актів. Порядком № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах. Порядок №393 (пункт 2-1) передбачає обчислення календарної вислуги років за пунктами 1 і 2 цієї постанови. Оскільки за приписами статті 17 Закону № 2262 при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення, а саме Порядком № 393 визначено обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262 і цей Порядок встановлює пільгове обчислення вислуги років тільки для визначення розміру пенсії, тому відсутні підстави для врахування позивачу періоди служби в пільговому обчисленні до календарної вислуги років.

У зв'язку з наведеним відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою суду від 02 липня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було неодноразово продовжено та який триває станом на дату розгляду цієї справи.

02 березня 2022 року опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.

Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

З'ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 .

Відповідно до трудової книжки НОМЕР_3 позивач:

17.11.2008 прийнятий на службу в органи внутрішніх справ України (наказ №519 о/с від 29.11.2008);

30.04.2015 звільнений з органів внутрішніх справ України (наказ №136 о/с від 29.04.2015).

Відповідно до довідки від 16.05.2017 №1408/12/01-2017 позивач в період з 07.04.2014 по 30.04.2015 був зарахований до складу сил та засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції.

Наказом Головного управління МВС України в Донецькій області від 29.04.2015 №136 о/с позивача звільнено з органів внутрішніх справ у запас.

Наказом Головного управління МВС України в Донецькій області від 20.03.2019 № 6о/с лк внесено зміни до наказів від 29.04.2015 №136 о/с в частині звільнення підполковника міліції ОСОБА_1 . Вважати вислугу років на 30 квітня 2015 у календарному обчисленні - 19 років 04 місяці 19 днів, у пільговому обчисленні - 27 років 03 місяці 07 днів, для виплати одноразової грошової допомоги 06 років 05 місяців 14 днів.

Рішенням Донецького окруженого адміністративного суду від 14 лютого 2022 року у справі 200/16258/21 визнано протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» щодо відмови в оформленні і направленні до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства внутрішніх справ України матеріалів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. “а» ч.1 ст.12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» оформити та направити до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства внутрішніх справ України матеріалів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

08 серпня 2023 року Донецьким окружним адміністративним судом у справі 200/1802/23 було прийнято рішення, яким в задоволенні позову до МВС України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії позивачу було відмовлено повністю.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 23.11.2023 рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2023 року у справі № 200/1802/23 скасовано. Позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задоволено: - визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови оформлення подання на пенсію за вислугу років та направлення його до органів Пенсійного фонду України для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». - зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України відповідно п. «а» ч. 1 ст. 12 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» в редакції на час звільнення ОСОБА_1 , оформити подання на пенсію за вислугу років та направлення його до органів Пенсійного фонду України для призначення ОСОБА_1 , пенсії за вислугу років.

На виконання Постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 23.11.2023 р. по справі №200/1802/23 Міністерство внутрішніх справ України підготувало подання та необхідні матеріали для призначення пенсії Позивачу за вислугу років та спрямувало до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, для призначення пенсії за вислугу років.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 08.05.2024 № 26149193967298 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, оскільки у нього відсутня необхідна календарна вислуга років, передбачена пунктом «а» статті 12 Закону №2262 та не досягнуто на день звільнення заявником 45-річного віку, передбаченого пунктом «б» статті 12 Закону №2262.

У вищезазначеному рішенні вказано, що в наданому пакеті документів для призначення пенсії за вислугу років, а саме в поданні про призначення пенсії від 23.04.2024 №1544 вислуга років станом на 30.04.2015 в календарному обчисленні становить 19 років 04 місяці 19 днів.

Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності відмови в призначенні пенсії на підставі п. «а» ч. 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII), у редакції, чинній на момент звільнення позивача зі служби, було передбачено, що пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону;

Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону № 2262-XII у чинній редакції встановлено, що пенсія за вислугу років призначається: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Відповідно до ст. 17-1 Закону № 2262-XII, у редакції, чинній на момент звільнення позивача зі служби, було передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 17-1 Закону № 2262-XII у чинній редакції встановлено, що порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі Постанова № 393), у редакції, чинній на момент звільнення позивача зі служби, було визначено періоди, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Відповідно до п. 3 Постанови № 393, у редакції, чинній на момент звільнення позивача зі служби, були передбачені певні періоди, які зараховується на пільгових умовах до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах.

Згідно з п. 3 Постанови № 393, у редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022, передбачено зараховується певних періодів на пільгових умовах до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.

Верховний Суд у постанові від 10 червня 2024 року у справі № 260/4588/23 зазначив, що моментом виникнення у позивача права на пенсію за вислугою років є дата звільнення зі служби, а тому до спірних правовідносин належить застосовувати умови призначення пенсій за вислугу років, які діяли на момент звільнення позивача зі служби.

Отже, для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» ч. 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393 в редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022.

Як випливає з матеріалів справи, на час звільнення позивача зі служби, діяла редакція Порядку № 393, яка передбачала пільгове зарахування вислуги років для призначення пенсій.

Відтак позивач набув право на отримання пенсії за вислугою років відповідно до пункту «а» ч. 1 ст. 12 Закону № 2262-ХІІ, оскільки вислуга років у пільговому обчисленні стажу його служби на день звільнення становить 27 років 03 місяці 07 днів.

Наведене відповідає висновкам Верховного Суду, які викладені в постанові від 15 квітня 2024 року справі № 140/11144/23.

Посилання відповідача на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 31 серпня 2023 року у справі 200/4951/22 як на підставу для обґрунтування правомірності в призначенні пенсії суд вважає помилковим, оскільки у вказаній справі особа звільнилася зі служби після внесення відповідних змін до п. 3 Постанови № 393.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення і наявність підстав для його скасування.

Також суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Частиною 4 ст. 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

За таких обставин, на думку суду, з метою ефективного відновлення порушеного права позивача, оскільки виконано всі умови, визначені законом для призначення йому пенсії, і прийняття такого рішення не передбачає права діяти на власний розсуд в іншій спосіб, позовна вимога в частині зобов'язання призначити пенсію також має бути задоволена.

Правильність застосування наведеного способу захисту порушеного права позивача підтверджується практикою Верховного Суду, яка викладена у постанові від 23 вересня 2021 року у справі № 227/4273/16-а і в рішенні від 21 квітня 2021 року у справі № 360/3611/20.

Разом з цим, позивач також просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у відмові в призначенні пенсії.

Проте суд зазначає, що в межах спірних правовідносин негативні наслідки для прав і законних інтересів позивача створює саме оскаржуване рішення від 08.05.2024 № 2614919396, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії, а не дії або бездіяльність, оскільки саме оскаржуване рішення є належною формою реалізації владних повноважень відповідача в спірних правовідносинах.

Ураховуючи висновки суду щодо протиправності і наявності підстав для скасування оскаржуваного рішення, окреме визнання протиправною бездіяльності відповідача не призведе до поновлення порушених прав позивача, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ст.5 Закону України «Про судовий збір», а тому розподіл судових витрат по справі не здійснюються.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9,12, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122 Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3; ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльність, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову в призначені пенсії від 08.05.2024 № 2614919396.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122 Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3; ЄДРПОУ 13486010) призначити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) пенсію за вислугу років, з дати звернення із заявою про призначення пенсії, відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», на підставі пільгової вислуги років для призначення пенсії з урахуванням 27 років 03 місяці 07 днів.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 02 вересня 2024 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров