30 серпня 2024 року ЛуцькСправа № 140/4929/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач 1) про визнання протиправними дій щодо неврахування при обчисленні пенсії державного службовця складових заробітної плати, відображених у довідці Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області від 27 березня 2024 року №13; зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію державного службовця з урахуванням складових заробітної плати, відображених у довідці Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області від 27 березня 2024 року №13.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивача за її заявою з 28 березня 2024 року переведено на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак при обчисленні пенсії не було враховано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), видану Головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області від 27 березня 2024 року №13, звідки позивач звільнена на пенсію.
ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки за змістом пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 (далі - Порядок №622), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зазначений порядок визначає і форми довідок. Такі довідки відповідачу були надані разом із заявою про переведення на пенсію державного службовця, а отже відповідач був зобов'язаний здійснити розрахунок пенсії на їх підставі.
З урахуванням наведеного позивач просила позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13 травня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ у Волинській області (а.с.67-69) позовні вимоги не визнало, зазначивши, що Порядком №622 визначено складові заробітної плати державних службовців, які включаються в довідки для обчислення розміру пенсії. Однак з метою упорядкування умов оплати праці державних службовців державних органів на основі класифікації посад Кабінетом Міністрів України 29 грудня 2023 року прийнято постанову №1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» (далі - Постанова №1409), пунктом 3 якої встановлено, що схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів», не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби. Поряд з тим зміни до Порядку №622 не внесені.
Також відповідач 1 вважає, що оскільки засобами програмного забезпечення ГУ ПФУ в Донецькій області було визначене уповноваженим органом на розгляд заяви ОСОБА_1 від 28 березня 2024 року та яким було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», то позовні вимоги про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області та зобов'язання вчинити дії є безпідставними.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року до участі у справі як другого відповідача залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач 2); розгляд справи розпочато спочатку (а.с.76-77).
У відзиві на позов відповідач 2 позовні вимоги теж заперечив, у задоволенні позову просив відмовити (а.с.82-83), зазначивши, що за результатами розгляду заяви від 28 березня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області ОСОБА_1 переведено на пенсію за Законом «Про державну службу». При цьому середньомісячний заробіток розраховано на підставі даних станом на березень 2024 року (після проведення класифікації посад), зазначених в довідці Головного управлінням Державної казначейської служби у Волинській області від 27 березня 2023 року №12 (про посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років). З врахуванням приписів пункту 3 Постанови №1409 розрахувати середньомісячний заробіток на підставі довідки від 27 березня 2024 року №13 неможливо й тому таку довідку не взято до розрахунку.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Не є спірною та обставина, що ОСОБА_1 з 02 липня 2020 року була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV). Після призначення пенсії позивач продовжувала працювати у Головному управлінні Державної казначейської служби у Волинській області, що видно з трудової книжки НОМЕР_1 (а.с.26-36).
28 березня 2024 року позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про переведення її із пенсії за віком, призначену згідно із Законом №1058-ІV, на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». До заяви позивач додала видані Головним управлінням Державної казначейської служби у Волинській області довідку від 27 березня 2024 року №12 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку від 27 березня 2024 року №13 про складові заробітної плати для призначення пенсії службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) (а.с.18-25), що слідує з розписки-повідомлення (а.с.16).
На підставі рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 08 квітня 2024 року №032350010232 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.37). При цьому основний розмір належної позивачу пенсії обчислено із розрахунку 60 відсотків від середньомісячного заробітку 31003,20 грн станом на березень 2024 року, який включає: посадовий оклад - 23464,00 грн; надбавку за ранг - 500,00 грн; надбавку за вислугу років 7039,20 грн, тобто з врахуванням складових довідки від 27 березня 2024 року №12.
Вважаючи протиправними дії відповідача 2 щодо неврахування при обчисленні пенсії довідки від 27 березня 2024 року №13 про складові заробітної плати для призначення пенсії службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), позивач звернулася із цим позовом до суду.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII), який набрав чинності 01 травня 2016 року.
Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII втратив чинність Закон України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ установлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З урахуванням приписів пунктів 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Суд зауважує, що право позивача на призначення пенсії відповідно до Закону №889-VIII сторонами не оспорюється (пенсія на умовах вказаного Закону їй призначена).
У межах цієї справи вирішується виключно спір стосовно обчислення пенсії при переведенні ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до частини восьмої статті 37 Закон №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку №622 (в редакції, чинній на час звернення ОСОБА_1 про переведення на пенсію державного службовця) установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
У пункті 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Аналіз наведених норм свідчить, що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.
Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 (далі - Постанова №1-3) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються не тільки посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, а й інші виплати на посаді державної служби, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
ОСОБА_1 звільнено з державної служби 27 березня 2024 року у зв'язку з виходом державного службовця на пенсію (запис №25 трудової книжки НОМЕР_1 ). Головне управління Державної казначейської служби у Волинській області видало ОСОБА_1 довідки від 27 березня 2024 року №12 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 27 березня 2024 року №13 про складові заробітної плати для призначення пенсії службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).
Обидві довідки позивач долучила до заяви від 28 березня 2024 року про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII.
Натомість ГУ ПФУ в Донецькій області обчислило основний розмір належної позивачу пенсії лише на підставі довідки від 27 березня 2024 року №12. Тобто під час розрахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 відповідач 2 не врахував інші виплати (крім посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років) за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, починаючи з 01 травня 2016 року, а саме: надбавку за інтенсивність праці; щомісячну премію; інші виплати (грошова допомога), які вказані у довідці від 27 березня 2024 року №13.
Як зазначено у довідці від 27 березня 2024 року №13, вона видана ОСОБА_1 для призначення пенсії за віком згідно із пунктами 10, 12 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ про розмір надбавки, премії та інші виплати за період з 01 березня 2019 року по 29 лютого 2024 року; на всі види оплати праці, які включені у довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за п'ять років.
Таким чином, форма довідки Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області від 27 березня 2024 року №13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсії) за період з 01 березня 2019 року по 29 лютого 2024 року, виданої ОСОБА_1 , відповідають вимогам Постанови №1-3.
Відповідач 2 у відзиві на позов, пояснюючи причини неврахування довідки від 27 березня 2024 року №13, покликається на Постанову №1409, яка набрала чинності 01 січня 2024 року та якою затверджено такі, що додаються: схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році; перелік типових посад державної служби в межах рівнів посад.
Пунктом 4 цієї Постанови установлено, що:
схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів, не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби»;
під час переведення державних службовців на інші посади державної служби застосовується перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів, для визначення підкатегорії посади державної служби, необхідної для встановлення рівнозначності посади».
Постанова №1409 прийнята з метою упорядкування умов оплати праці державних службовців державних органів на основі класифікації посад.
Водночас суд зауважує, що порядок призначення пенсій державних службовців врегульований Постановою №622, чинною на час виникнення спірних правовідносин, а отже така підлягала застосуванню відповідачем 2 при обчисленні пенсії ОСОБА_1 як державного службовця. Доводи ГУ ПФУ в Донецькій області про неможливість врахування при обчисленні пенсії складових заробітної плати, відображених в довідці Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області від 27 березня 2024 року №13, з огляду на набрання чинності 01 січня 2024 року Постановою №1409 не мають ніякого правового обґрунтування.
12 липня 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» (чинна з 20 липня 2024 року, підлягає застосуванню з 01 січня 2024 року), якою вніс зміни до Постанови №622, зокрема, доповнивши якого пунктами 4-1 та 4-2.
Так пунктом 4-1 Постанови №622 (зі змінами) визначено, що для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням:
посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом);
розмірів виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.
Розмір посадового окладу визначається за останньою займаною особою посадою державної служби, передбаченою штатним розписом державного органу, на дату звільнення або звернення особи за призначенням пенсії.
Особам, які працювали на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, і мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, починаючи з 1 січня 2024 р. за вибором таких осіб визначається в середньомісячних сумах за період з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи або за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше 1 січня 2024 р., визначених за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) державної служби у штатному розписі державного органу, встановленою на основі класифікаційного коду, в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за визначеним класифікаційним кодом. При цьому для осіб, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.
Для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, подаються довідки про:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 1;
розміри виплат, зазначених в абзаці третьому цього пункту, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 2;
середньомісячний розмір виплат, визначений за вибором особи, відповідно до абзацу п'ятого цього пункту, за формою згідно з додатком 3.
Суд повторює, що пенсія ОСОБА_1 як державному службовцю призначена з 28 березня 2024 року, тобто задовго до внесення змін до Порядку №622, а тому реалізація права особи мала здійснюватися за нормами, чинними на момент вираження нею волевиявлення у формі конкретних дій (звернення до суб'єкта владних повноважень), а розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом.
Отже, суд вважає, що оскільки довідка Головного управлінням Державної казначейської служби у Волинській області від 27 березня 2024 року №13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видана ОСОБА_1 , відповідає за формою і змістом Постанові №622, Постанові №1-3, то така довідка підлягала врахуванню при обчисленні позивачу пенсію за Законом України «Про державну службу». При цьому чинне на день призначення пенсії законодавство не дозволяло органу Пенсійного фонду обраховувати розмір пенсії лише з довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).
Звідси слідує, що ГУ ПФУ в Донецькій області (а не ГУ ПФУ у Волинській області) діяло не у спосіб, визначений законом, та безпідставно здійснило обчислення з 28 березня 2024 року призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» пенсії без урахування складових заробітної плати, з яких сплачено страхові внески (за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією) у довідці Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області від 27 березня 2024 року №13, тому такі дії є протиправними. Ці дії призвели до того, що позивач недоотримує пенсію у належному розмірі, тобто, у цьому її право порушене.
Таким чином, з урахуванням обставин цієї справи та пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846; зі змінами), суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» пенсії на підставі довідки Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області від 27 березня 2024 року №13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією) для її виплати (з врахуванням виплачених сум) з 28 березня 2024 року.
В задоволенні позовних вимог до ГУ ПФУ у Волинській області, яке не здійснювало розгляд заяви позивача, не приймало рішення про переведення на пенсію за іншим законом та обчислення розміру пенсії при такому переведенні, необхідно відмовити. Тож відсутні підстави для покладання на відповідача 1 обов'язку здійснити перерахунок пенсії позивача з врахуванням складових заробітної плати, відображених у довідці від 27 березня 2024 року №13.
Згідно з пунктом 4.10 розділу IV Порядку №22-1 ГУ ПФУ у Волинській області визначено як орган, який буде здійснювати виплату пенсії позивачу за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання.
Така ж правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 08 лютого 2024 року у справі №500/1216/23.
Отже, позов необхідно задовольнити частково.
Частинами першою, третьою статті 139 КАС України установлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
У зв'язку із задоволенням позову частково на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Донецькій області (яким при обчисленні пенсії позивача не було враховано складових заробітної плати, відображених в довідці Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області від 27 березня 2024 року №13, що і стало підставою звернення до суду із цим позовом) необхідно стягнути судовий збір у сумі 807,47 грн, сплата якого підтверджується квитанцією від 07 травня 2024 року №4, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.6, 41).
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, ідентифікаційний код юридичної особи 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обчислення ОСОБА_1 з 28 березня 2024 року розміру пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» без врахування складових заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією) у довідці Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області від 27 березня 2024 року №13.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» пенсії на підставі довідки Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області від 27 березня 2024 року №13 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією) для її виплати (з врахуванням виплачених сум) з 28 березня 2024 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судові витрати у сумі 807,47 грн (вісімсот сім грн 47 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк