Ухвала від 03.09.2024 по справі 346/4678/24

Справа № 346/4678/24

Провадження № 1-кс/346/836/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2024 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

Слідчий суддя ОСОБА_1

з участю секретаря ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених службових осіб Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області щодо невнесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 як представник звернувся до Коломийського міськрайонного суду із вказаною скаргою, в якій зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі Указу Президента України «Про загальну мобілізацію», у відповідності до Законів України «Про оборону України», «Про військовий обов'язок та військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вживаються заходи по мобілізації в період воєнного стану. До військовозобов'язаних, на яких покладено обов'язок захисту Вітчизни, відноситься ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , житель АДРЕСА_1 , який згідно з довідкою військово-лікарської комісії № 5/1289 від 02.04.2024 року визнаний придатним до військової служби. 02.04.2024 року посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 доведено вимоги законодавства України щодо ухилення від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_5 , вручена під особистий підпис повістка на відправку (бойова повістка) на 17:00 год. 02.04.2024 року. ОСОБА_5 власноручно написав заяву про відмову від повістки на відправку до Лав ЗСУ. Таким чином, ОСОБА_5 підлягав призову по мобілізації, однак, у встановлений час не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто відмовився виконувати свій конституційний обов'язок щодо захисту Батьківщини. Неприбуття для відправки в збройні сили підтверджується рапортом військовослужбовця РТЦК та СП . Законних підстав на отримання відстрочки, передбачених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у ОСОБА_5 станом на момент призову не встановлено.

На виконання вимог пункту 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487, ІНФОРМАЦІЯ_2 05.04.2024 року направлено начальнику Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення № 3470, яке отримане 09.04.2024 року.

Однак, станом на 28.08.2024 року не надходили відомості щодо реєстрації органом досудового розслідування в Єдиному реєстрі досудових розслідувань повідомлення про вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України, внаслідок чого допущена бездіяльність посадових осіб Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області.

Тому представник заявника просить зобов'язати уповноважену посадову особу (слідчого, дізнавача) Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області внести до ЄРДР відомості за вказаним повідомленням про кримінальне правопорушення.

Представник заявника в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання, в якому просить розгляд скарги проводити у відсутності представника вказаного РТЦК та СП, а також поновити строк на оскарження бездіяльності органу досудового розслідування, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснюються заходи щодо призову військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, а тому, враховуючи умови роботи військових установ під час правового режиму воєнного стану та навантаження роботою зі здійснення мобілізаційних завдань, ними з поважних причин пропущено строк для оскарження цієї бездіяльності.

Представник Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області в судове засідання не з'явився, будучи належно повідомлений. Однак, його неявка відповідно до положень ч. 3 ст. 306 КПК України не є перешкодою для розгляду скарги.

Вивчивши скаргу і додані до неї документи, приходжу до висновку, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно з п.1 ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Як випливає з положень принципу публічності, закріпленого у ст. 25 КПК України, прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в кожному випадку безпосереднього виявлення ознак кримінального правопорушення (за виключенням випадків, коли кримінальне провадження може бути розпочате лише на підставі заяви потерпілого) або в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Отже, вказана норма носить імперативний характер і зобов'язує слідчого чи прокурора вносити відомості про злочин до ЄРДР без жодних виключень.

Відповідно до даних копії повідомлення про кримінальне правопорушення від 05.04.2024 року, що згідно з відміткою на супровідному листі вручені 09.04.2024 року адресату, В.Шаховець як начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 звернувся до Коломийського РВП з цим повідомленням, в якому просив внести відомості до ЄРДР (а.с.3-4).

Таким чином, відомості, які містяться в заяві начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 , безпідставно не внесені до ЄРДР, що свідчить про бездіяльність уповноваженої службової особи Коломийського РВП ГУНП в Iвано-Франківській області. Отже, вимога про зобов'язання уповноважену особу (слідчого, дізнавача) вказаного відділу поліції внести відомості за вищевказаним фактом кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань підлягає задоволенню.

Слідчий суддя зазначає, що бездіяльність є поняттям, не обмеженим строками чи таким, що може бути припинена лише прийняттям відповідного процесуального рішення, яке передбачене кримінальним процесуальним законодавством, як міра реагування на відповідну заяву або повідомлення особи. Бездіяльність не є одноразовою дією, а має невизначено тривалий характер з моменту не вчинення процесуальної дії, що була обов'язком суб'єкта. Відповідно, особа, яка вважає, що її права порушено, повинна мати можливість оскаржити таку бездіяльність протягом часу, що вона триває. З огляду на наведене, слід дійти висновку, що скарга подана у встановлений ст. 304 КПК України строк, а тому необхідності в поновленні процесуального строку не має.

У ч. 1 ст. 309 КПК України зазначено вичерпний перелік ухвал слідчого судді, які підлягають оскарженню під час досудового розслідування, а тому дана ухвала у відповідності до ч. 3 ст. 309 КПК України не може бути оскаржена.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 214, 303, 305, 306, 309 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

скаргу задовольнити.

Зобов'язати слідчого СВ Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань в порядку ст.214 КПК України відомості, які містяться в повідомленні начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 про кримінальне правопорушення № 3470 від 05.04.2024 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1