Справа №2-17457/10
15 жовтня 2010 року Жовтневий районний суд м. Маріуполя у складі судді Шатілової Л.Г., при секретарі Дьяконовій К.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера,
Позивачка звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про зобов'язання відповідача зробити перерахунок її пенсії у відповідності зі ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Вважав, що при перерахунку пенсії повинен застосовуватись показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік , а не за 2007 рік, як незаконно застосовує відповідач.
Позивачка у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву з проханням розглянути справу у її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, суду надав заяву з проханням розглянути справу у відсутності його представника, просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Надав суду заперечення по справі, в яких зазначив, що перерахунок пенсії позивачці проводився у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 та листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039,4096/02-1.
Відповідно до поданих сторонами заяв суд розглянув справу у їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка, ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером за віком , що підтверджується посвідченням. 13.04.2010 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії як працюючому пенсіонеру, але отримала відмову з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, згідно якої перерахунки пенсій проводяться з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески і яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 ст. 40 Закону, за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.
Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії, проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Ст. 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пунктами 9 і 10, 35 розділу Закону України «Про державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15).
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано таким, що не відповідають Конституції України положення пп. 9,10 п. 35 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, якими були внесені зміни до ст. 40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15).
Своїм Рішенням від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 Конституційний Суд України визнав деякі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" не тому, що вважав певний показник, який має бути застосований при перерахунку пенсії, неконституційним, а тому , що закон про Держаний бюджет України як правовий акт, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України, він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення тому цим законом не можуть вноситися зміни , зупинятися дії чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове врегулювання відносин, що є предметом інших законів України. Оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Бюджетному кодексі України, то цей закон не може вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх. У разі необхідності зупинення законів , внесення до них змін і доповнень, визнання їх чинними мають використовувати окремі закони, а не закон про Держбюджет.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004 та ін.).
Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії визначено ст. 40 Закону за формулою Зп=Зс х (Ск:К), де Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
У відповідності до ст. 40 Закону, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при здійсненні перерахунку державної пенсій застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а це 2009 рік , і розмір такої заробітної плати встановлений 1650,43 грн. , у відповідності до ст. 40,42 Закону.
Постановляючи судове рішення у даній справі, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд не може фактично визнати неконституційними зміни до Закону та застосувати норми права, які не є чинними. Визнання неконституційними Законів є виключно компетенцією Конституційного Суду України.
Таким чином, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню . Є достатньо підстав для визнання противоправною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо проведення перерахунку пенсії у відповідності до ст. 40,42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії - за 2009 рік .
Враховуючи, що відповідно до законодавства, саме на Пенсійний фонд України покладено обов'язок проведення розрахунку розміру пенсій та доплат, суд вважає за необхідне не перераховувати та стягувати конкретні суми недоплати, а зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити позивачці перерахунок пенсії з 01.04.2010 року у відповідності до ст. 40,42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії - за 2009 рік .
На підставі викладеного, керуючись ст. 3, 22, 23, 24 46,48 Конституції України, рішенням КС України № 10-рп/2008 р. від 22.05.2008 р., ст. 40,42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст.10, 11, 60, 88, 213, 215 ЦПК України,
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області при перерахунку пенсії ОСОБА_1 в частині застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.04.2010 року у відповідності до ст. 40,42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії - за 2009 рік , із урахуванням фактично отриманих сум.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Донецької області через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя